Sağlık

Yeşilçay ile Göz Bakımı Nasıl Yapılır?

Reklamlar

Yorgun eve döndüğümüz bir günün ardından yeşilçay ile göz bakımı yaparak rahatlamanın anahtarını sizler için bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz. Hem gözlerimize hem vücudumuzun her noktasına fayda eden bu çayın detaylarını gelin beraber inceleyelim.

Yeşilçay Nedir?

Yeşil çay son yıllarda oldukça popülerleşen ve en sağlıklı doğal çaylardan birisidir. Sağlık için pek çok faydası da vardır. En önemli özelliği olan antioksidan olması ile kalp rahatsızlıklarına, kilo vermeye, karaciğer rahatsızlıklarına ve diyabet hastalıklarının yanında Alzheimer hastalığına da olumu yönde etkileri olan bir çaydır.

Bunun yanında içeriği sayesinde alerjen reaksiyonları azaltır, göz ve cilt bakımında sıklıkla kullanılır, bağışıklığınızı kuvvetlendirir, kanser ile mücadelede sıklıkla kullanılır. Yeşil çayı maksimum kalitede ve faydada tüketebilmek için kaliteli yeşil çay yaprakları tüketilmeli, demleme sürelerine ve suyun sıcaklığına da dikkat etmeliyiz.

Reklamlar

Yeşil çay uzak doğu kökenli bir bitkidir. Camellia Sinensis bitkisinin yapraklarının kurutulması ile oluşan bir çaydır. Genelde yüksel bölgelerde yetişir ve yetiştiği bölge, toprak ile iklim koşulları ve hatta çayın nasıl toplandığı bile tadını belirleyen faktörlerdendir.

Bitki çayları dışında tüm çay türleri aynı bitkiden elde edilmektedir. Ancak yaprağın işlenme şekli çayın tadını ve adını belirlemektedir. Örneğin günlük hayatta içtiğimiz siyah çay fermantasyon sonucu oluşurken yeşil çay ise hiçbir işleme maruz bırakılmadan kurutulur, rengini ve dokusunu korur. Yeşil çay gibi doğal bırakılmış yapraklarda oksitlenme olmayacağı için en fazla oranda antioksidanı ve faydalı tüm polifenolleri alma imkânımız var Yeşil çayın siyah çaya oranla daha sağlıklı olmasının sebebi çayın işleniş yönteminden dolayıdır.

Yeşilçay İle Göz Bakımı

Yeşil çay içeriği bakımından pek çok faydalı bileşen, mineral ve vitamini bulundurmaktadır. Pek çok hastalığa karşı bizi korumaya yardımcı olmasının yanında cilt bakımı ve sağlık için de oldukça yararlıdır. Pek çok güzellik maskesi ve kürlerde yeşil çay kullanılıyor. Hemen hemen tüm cilt yapılarına uygun maske tarifleri bulmak mümkündür. Yeşil çay maskesi ile cildinizi rahatlatabilir, ferahlamasını sağlayabilir ve cildinizin gençleşmesine yardımcı olabilirsiniz.

Yeşilçay İle Göz Bakımı
Yeşilçay İle Göz Bakımı

Yeşilçay ile Göz Bakımı konusunda bizlere oldukça pozitif faydalar sağlıyor. Yeşil çayın faydalarının içinde göz altı halkalarının giderilmesi, göz altı torbalarının azaltılması ve yaşlanma ile gelen kırışıklıkların giderilmesi gibi gençleştirici etkiler de vardır. Ayrıca uykusuzluk, stres gibi faktörler sebebi ile göz bölgesinde oluşan sorunlara karşı rahatlatıcı, sakinleştirici bir etkisi de vardır.

Reklamlar

İhtiyacınız Olan Tek Malzeme

 • Poşet yeşil çay

Uygulanışı

Önceden demlenmiş olan yeşil çay poşetini buzdolabınızda 15 dakika kadar bekletin. Bu sürenin ardından poşeti a da poşetleri alıp gözlerinizin üzerine yerleştirin. Yaklaşık 10 dakika kadar bu şekilde gözlerinizde poşetleri bekletin ve ardından poşetler ısındığında gözünüzden kaldırın. Yüzünüzü kurulamayı unutmayın. Gün içinde maksimum 15 dakika kadar tutacağınız şekilde günde 1 kez bu seansı uygulamanız yeterli olacaktır.

Yeşil çayın faydaları

Yeşil Çayın Kansere Karşı Faydaları

Yeşil çayın içerisinde yüksek oranda antioksidanlar bulunmaktadır. Bu sayede kansere karşı vücudunuzu korumada ve kanserin ilerleyişinin yavaşlamasında etkisini alabilirsiniz. Yeşil çayın bazı uzmanlara göre meme, yumurtalık, bağırsak, akciğer ve cilt başta olmak üzere pek çok kanser türüne karşı etkili olduğu belirtilmiştir. Ama bu çalışmaları kesin kanıt ve ya tedavi gibi görmek manasızdır. Yeşil çay bir ek gıda gibi bu hastalık sürecinde tüketilebilir. Konu ile alakalı araştırmalar halen devam etmektedir.

Yeşil Çay Ve Kalp Hastalıkları

Yeşil çayın kalp ve damar hastalıkları için olumlu etkileri vardır. Polifenolik içermesi ile kalp damar hastalıkları ve dolaşım sistemi üzerinde oldukça olumlu etkisi vardır. Bu etkilerin görülebilmesi için düzenli tüketim gereklidir. Toplam ve kötü kolesterol seviyesinin düşürülmesinin yanında kanımızdaki antioksidan oranın artırması sayesinde dolaşım sistemimize olumlu etki eder. Yapılan incelemelerde yeşil çayı düzenli tüketenlerde kalp damar hastalığı şikâyetlerinin azaldığı ve risklerin düştüğü görülmüştür.

Yeşil Çay Ve Tip 2 Diyabet

Yeşil çay tip 2 diyabetin vücudumuzdaki ilerleyişini yavaşlattığı, insülin direncini sağladığı ve yeteri oranda insülinin üretilmesinde rol oynadığı ile beraber kan şekerinin yükseltilmesinde de etkili olduğu gözlemlenmiştir. Diyabetik hastalıklardan muzdarip kişilerin düzenli yeşil çay tüketmeleri bu hastalık ve etkilerinden yüksek oranda korunabilecekleri görülmüştür.

Yeşil Çay İle Kilo Vermek

Eşil çayın içerisinde bulunan antioksidanlar ve metabolizma hızlandırıcı etkileri sayesinde vücudumuzun daha randımanlı çalışmasını sağladığı ve kilo vermeyi kolaylaştırdığı görülmüştür. Aşırı kilolu ve obez kişilerin düzenli yeşil çay tüketmeleri daha kolay kilo vermelerinde direk olarak etki göstermektedir. Özellikle karın bölgesinde oluşan yağlanmanın giderilmesinde ciddi oranda rol oynamaktadır.

Yeşil Çay İle Kilo Vermek
Yeşil Çay İle Kilo Vermek

Yeşil Çay Ve Tansiyon

Yeşil çayın düzenli tüketilmesi kan basıncınızı dengeleyecek ve tansiyon ile alakalı sorunlarınızı azalmasına yardımcı olacaktır.

Yeşil Çay Ve Diş Sağlığı

Yeşil çayın bünyesindeki antioksidan sayesinde boğaz enfeksiyonları, diş çürükleri ve dişlerde oluşan hastalıkları, bunlara bağlı bakterilerin ve virüslerin çoğalmasını engelleyici etkiler gösterdiği görülmüştür. Enfeksiyon riskini azaltması, dişlerinizin daha sağlıklı kalmasına yardımcı olur ve nefesinizin kötü kokmasını da engeller.

Yeşil Çay Ve Cilt Sağlığı

Yeşilçay ile Göz Bakımı dışında da cildimize olumlu pek çok faydası mevcuttur. Antioksidan barındırması ve antiflamatuar özelliğinden ötürü yeşil çay kullanarak cildinizin daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Yeşil çayın kırışıklar ve yaşlanma belirtileri üzerinde olumlu etkileri vardır. Ayrıca cilt üzerindeki güneş ışınlarının bıraktığı zararlı etkilere karşı koruma konusunda da yardımcı olacaktır. Sedef ve kepek gibi cilt rahatsızlıkları üzerinde de yeşil çayın olumlu etkileri görülmüştür. Ayrıca bu bitkinin cilt üzerindeki kırmızı lekeleri oluşturan hücrelerin de yavaşlattığı da görülmüştür.

Yeşil Çay, Alzheimer Ve Parkinson

Yeşil çay beyin fonksiyonlarını düzenleyici olumlu etkisi vardır. Yeşil çayın içinde kan-beyin bariyerinden geçebilen eser miktarda flavonoidlerden olan epikateşin mevcuttur. Bu da beyninizdeki kan damarlarının büyümesine yardımcı olarak beyin hücrelerinin olumsuz etkilenmesini engeller ve hafızanızı geliştirir. Hayvanlar üzerinde yapılan bazı deneylerde yeşil çayın beynimizdeki nöronlar üzerinde koruyucu etki gösterdiği, Alzheimer ve Parkinson riskini azalttığı yönünde belirtileri vardır.

Yeşil Çay İle Kilo Verme

Yeşil çay bünyesinde kafein ve kateşinlerin özelliklerini taşıyan iki aktif bileşen bulunmaktadır. Bu sayede kilo vermede çok etkili bir çay olarak pek çok diyet listesinde yerini almaktadır. Yeşil çay yağ hücrelerini parçalamada kullanılan hormonların seviyesini artırarak yağ yakımını kolaylaştırır. Bu yakım sonucu da enerji ortaya çıkar.

Yeşil çay tüketimi sonrası yapılan egzersizlerde yağ yakımının daha kolaylaştığı ve özellikle karın bölgesindeki zararlı yağların yakılmasında çokça etkili olduğu görülmüştür. Bu etkisi ile yeşil çay ile verilen kilo fala olmasa bile zararlı yağlardan vücudumuzu kurtarması ile önemli bir faydayı bize kazandırıyor.

Günde Ne Kadar Yeşil Çay İçilmeli
Günde Ne Kadar Yeşil Çay İçilmeli

Günde Ne Kadar Yeşil Çay İçilmeli?

 • Yeşil çay da diğer tüm çaylar gibi gün içerisinde abartılmadan maksimum 3 bardak olacak şekilde tüketilebilir.
 • Yeşil çay tüketiminde dikkat edilmesi gerekilen konu yeşil çaya ilave ettiğiniz ek bileşenler ve karıştırdığınız farklı bitkiler. Bazı durumlarda alerjik reaksiyonlara maruz kalabilirsiniz.
 • Sütlü çay bazılarınızın sevdiği bir karışım olabilir. Ancak yeşil çaya süt katılması pek doğru bir davranış değildir. Sütün çaydaki antioksidan seviyesini düşürdüğü yönünde bazı çalışmalar mevcuttur.
 • Tüm çaylarda olduğu gibi yeşil çay da demirin vücut tarafından emilimini engelleyen özelliği vardır. Dolayısı ile demir içeren bir gıda tüketilmesi düşünülüyorsa yeşil çayı yemekten 1 saat sonra tüketmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Yeşil Çay Nasıl Demlenir?

 • İyi bir yeşil çay demlemek için taze yapraklar kullanmalısınız.
 • Demlik kullanımında farklı çaylar ile tat karmaşası yaşamamak için yeşil çaya özel bir demlik ya da french press kullanmanız daha iyi olacaktır.
 • Demlerken seramik, cam, porselen gibi demlikler ya da paslanmaz çelik demlikleri tercih edin. Aliminyum ve plastik malzemeden yapılmış demlikleri kullanmayın.
 • Musluk suyu gibi içinde metal dolu ve kalitesiz suları demleme sırasında kullanmayın. Arıtma ya da damacana suyu tercih edin.
 • Çok sıcak suy kullanmak yeşilçayın bünyesindeki anti oksidan düzeyini ciddi oranda düşüreceği için kaynar sudan ziyade 70-80 derecedeki sıcak suları demleme için tercih edin. Bu uygulama çayın tadını da etkileyecektir.
 • Demleme süresi olarak çayınızı sıcak suya koyduktan sonra maksimum 3-4 dakika beklemeniz yeterli olacaktır.
 • Demleme işini her zaman 1 bardak için uygun ölçüde oranlayarak yapın.
 • Çayınıza tat katmak için zevkinize göre bal ve ya limon suyu veya limon dilimi de ilave edebilirsiniz.

Yeşil Çayın Zararları

Yeşil çayın belli oranlarda tüketilmesinde herhangi bir sakınca yoktu. Ancak günde 4-5 bardağın üzerinde tüketilmesi zararlı etkiler gösterebilir. Bu etkiler kişinin bünyesine göre farklılıklar gösterebilir. Yanlış yeşil çay tüketimi sonucu karşılayabileceğiniz durumları aşağıda sizler için listeledik.

 • Yeşil çay yüksek oranda kafein içerir. Dolayısı ile fazla yeşil çay tüketimi titreme, uykusuzluk ve baş ağrısına sebebiyet vermenin yanında karaciğer problemleri yaşamanıza da sebep olabilir. Bu sorunlarla karşılaşılma oranı her ne kadar az da olsa dikkatli olmakta fayda var.
 • Yeşil çay diğer bitkiler ve ilaçlar ile etkileşime girerek bazı zararlı sonuçlar doğurabilir. Tansiyon ve kalp sorunları, böbrek ve karaciğer problemleri gibi sakıncalı durumlar ile karşılaşmamak için yeşil çayı bal ve limon dışında bilmediğiniz bitki çayları ile karıştırmayın, ilaçlar ile birlikte tüketmeyin.
 • Hamilelik dönemlerinde kafein tüketimine dikkat edilmelidir. Fazla miktarda kafein tüketimi gebelikte düşük riskine yol açabilir. Hamilelerde kafein tüketimi 200 mg ile sınırlandırılmalıdır. Yeşil çay tüketimini doktorunuza danışmadan uygulamayın.
 • Yeşil çay demlendikten sonra tümü tüketilmeli, kalanı soğutulmamalı ve bekletilmemelidir. Bekletilmiş yeşil çay mide sorunlarına, demir emiliminin azalmasına ve kabızlığa yol açabilir. Çayınızı tüketebileceğiniz kadar demleyerek o an tüketmeniz en sağlıklısı olacaktır.

Bu yazımızda sizlere yeşil çay hakkında detaylı bilgiler ve yeşilçay ile göz bakımı konusunda bilgiler verdik. Ayrıca yazımızda bir adet göz bakım maskesi de paylaştık. Yeşil çay düzenli ve oranlı bir şekilde tüketildiğinde oldukça faydalı bir çaydır. Demlediğiniz kadarını tüketmeyi, tüketeceğiniz kadarını içmeyi ve çayı bekletmemeyi unutmayın. Hepinize sağlıklı günler dileriz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx