Hayvanlar Alemi

Kediler Neden Geceleri Uyumaz? Kediler Gece Nasıl Uyur?

Reklamlar

Kediler Neden Geceleri Uyumaz? Günün herhangi bir saatinde kediler hareket edebilir ve her zaman canlı olabilirler. Zamanla evcil kediniz ile vakit geçirdikçe bu duruma sizde alışacaksınız. Enerjik ve meraklı olan kediyi kontrol etmek çoğu zaman imkansızdır ve sizin sabırlı bir bakıcı olmanız gerekir. Kedinin neden geceleri uyumadığını ve evde nasıl yönetileceğini anlamaya çalışalım.

Kediler neden geceleri uyumaz?

Kediler, gerçekten yorulmaz ve alışkanlıklarına ayak uydurmak kolay değildir, özellikle de uyumamız gereken gece saatlerinde hep gözleri açık ve zinde olurlar. Peki geceleri kediler hala neden enerjiyle doludur?

İlk kedi beslemeye başladığınız da, geceleri kedinin miyavlamalarını ve hareketlerini duyduğunuz zaman, uyanmanın sadece bir kez olmayacağını ve bunu her gece yaşayabileceğinizi unutmayın.

Reklamlar

Kedi inanılmaz derecede aktif bir hayvandır ve evi olsa bile etrafındaki dünyaya karşı büyük bir merakı vardır. Bu nedenle, güneş battığı zaman ve karanlık başladığında, kediler etrafta dolaşma ve içinde bulunduğu gerçekliği gözlemleme ihtiyacı duyarlar ve ailenin diğer üyelerine biraz rahatsızlık verirler.

Kedinin kabul etmesi zor olan en yaygın alışkanlıklarından biri de tam olarak gece aktif olmaktır. Karanlıkta kediniz asla yorulmaz, aksine çok daha enerjik hisseder. Kedinin geceleri oynadığını fark ederseniz, bunun onun için normal olduğunu bilmelisiniz. Kedideki yırtıcı içgüdü sayesinde geceleri hareketli olmayı, yürüyüşler ve oyunlar arasında enerjisini boşaltmayı başarır.

Kediler, gece boyunca, en az iki kez, evde yürümek ve oynamak arzusuyla, genellikle onun yerine uyuyan sahibiyle iletişim arayışıyla uyanma eğilimindedir.

Kediler neden gece hareketlenir?
Kediler neden gece hareketlenir?

Kediler neden gece hareketlenir?

Kedi, insanın en derin uykusunda olduğu sabahın erken saatlerinde evin her yerinde koşarak, zıplayarak ve önüne ne gelirse onunla oynayarak içindeki enerjiyi atmaya çalışır.

Reklamlar

Sabahın erken saatlerinde kedi, tüm doğasını avcı bir hayvan olarak ifade eder, nesnelere ve diğer hayvanlara da bakmaya, koklamaya ve dokunmaya ihtiyaç duyar.

Çoğu zaman, kedi, gün boyunca belirli bir kontrolü elinde tuttuğu veya başka bir şey tarafından dikkati dağıldığı için bu faaliyetlere girer. Ve burada ışıklar söndüğünde ve kaos gittiğinde yani kedi rahat bir ortam bulduğunda keşfetmeye başlar ve oyun onun için yeniden başlar.

İnsan uykusunun önemini ve ertesi gün yorgunluk ve sinirlilik gibi sonuçlarını hesaba katarsak bu alışkanlık sorgulanabilir. Bu durumla nasıl başa çıkılır?

Kediler gece nasıl uyur?
Kediler gece nasıl uyur?

Kediler gece nasıl uyur?

Geceleri çok hareketli bir kedi ile birlikte yaşamak, günlük yaşam ve dinlenme zamanı, bizim bakış açımızdan kötüdür. Sorunla yüzleşmek ve hata yapmadan nasıl hareket edeceğimizi anlamalıyız.

İlk öncelikle, uzak durma içgüdüsü olan yetişkin kedi, her zaman kendini kontrol edemez ve insanının alışkanlıklarına ve ritimlerine saygı duyamaz.

Bu nedenle, bazı önemli ipuçlarının uygulamaya konması gerekir. Maalesef pratik ve etkili bir çözüm, kedinin içeri girmesini engellemek için odanızın kapısını iyi kapatmaktır.

Evcil hayvanın isteklerine direnmek, yerine getirilmesi gereken ikinci tavsiyedir. Kararlı bir sahip olarak, hayvana her istediğini alamayacağını ve her şeyden önce gece istirahatini korumak için evin başka bir yerinde uyuması gerektiğini anlamasını sağlamak gerekir.

Kedi geceleri uyumuyor ve aktif oluyorsa, gündüzleri onu daha çok yormak, diğer etkili çözümlerden biridir. Ona daha fazla zaman ayıralım, onu bir aktivitede oynayarak ve teşvik ederek içgüdülerini tatmin etmesini sağlayın.

Kedinizi gece yatmaya yakın besleyin. Dolu bir mide ile kedinin erken ve birkaç saat daha uyuması daha kolaydır. Evdeki ışıkları kapatmadan önce kedinizin yarım saat akşam yemeği yemesini sağlayalım.

Manzaranın kedi için önemi vardır. Camdan dışarıyı izlemeyi ve olup bitenlere bakmayı severler. Panjuru veya perdeyi açık bırakın, bu uyandığında dışarı bakmasını ve sıkılmamasını sağlayacaktır.

Tüm bunlara rağmen, kedi hala bütün gece çok heyecanlı ve uyumuyor ise, davranışın sebebini anlamak için bir veteriner ile iletişime geçilmesi gerekecektir.

İlginizi çekebilir: Selkirk Rex Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Instagram sayfamız Begonya Kadın‘ı takip ederek bize destek olabilirsiniz.

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx