Saç Bakımı

Saç Çıkaran Yağlar Nelerdir

Reklamlar

Günümüzde kadınların ortak sorunlarından birisi olan saç dökülmesine karşı saç çıkaran yağlar ile güçlü ve yeni saçlara kavuşmak mümkün.

Sosyal hayatımızda en önemli makyajımız ve aksesuarımız saçlarımızdır. Bizi iyi hissettiren saçlarımız kendimize olan güvenimizi de artıracaktır. Sağlıklı ve ışıldayan saçlar için hepimiz yaşamımızda pek çok maske, krem, losyon ve farklı bakım ürünleri kullanıyoruz. Tüm bu uygulama ve zahmete rağmen bazen saçlarımız bunlara karşılık vermez ve dökülebilir.

Sizlere bu yazımızda saçlarınıza evlerinizde nasıl bakım yapabileceğinizi ve dökülmelere karşı saç çıkaran yağlar ve ne gibi faydalarının olduğundan bahsedeceğiz. Saçlar neden dökülür? Saç çıkaran doğal yağlar nelerdir? Saç çıkaran yağlar nelerdir gibi sorularınızın yanıtlarını bu yazımızda bulacaksınız. Gelin saçlarımızın neden döküldüğü konusu ile başlayalım.

Reklamlar

Saçlar Neden Dökülür?

Saç dökülmesi pek çok faktöre bağlı olarak gerçekleşebilir. Saç dökülmesinde önemli olan konu saçların dökülme sebebinin iyi anlaşılması ve buna karşı önlem alınmasıdır. Yetişkin bir insanın bir günde ortalama 10 tel saçı dökülebilmektedir. Bu durum oldukça doğaldır. Banyo yaptıktan sonra ya da sabah uyandığınızda yastığınızdaki saçlar ise size bazı sorunların haberini veren durumlar olarak karşımıza çıkar. Saç dökülmesine sebep olabilecek durumları sıralamamız gerekirse;

 • Hamilelik,
 • Tiroit hormonları,
 • Stres ve depresyon,
 • Genetik faktörler,
 • Vitamin ve mineral eksikliği,
 • Deri problemleri,
 • Yanlış beslenme,
 • İlaç kullanımı,
 • Kozmetik faktörler,
 • Menopoz sonrası çekilen sıkıntı,
 • Saçları sık sık boyamak ya da fön gibi yıpratıcı faktörlere maruz bırakmak.

Sağlık sorunlarına bağlı saç dökülmesinin tedavisi elbette mümkündür. Doktorların sizlere önerdiği özel tedaviler sayesinde saçlarınız eski sağlığına kavuşabilir. Ancak bu sadece belli bir seviyede saçlarınızın çıkmasını sağlamaktadır. Bunun yanında daha gür ve güçlü bir saça sahip olmak için evde uygulayabileceğiniz maskeler ve saç çıkaran yağ kürü ve çeşitli bakım önerileri ile yazımıza devam ediyoruz.

Saç Çıkaran Yağlar Nelerdir?

Her gün saçları dökülen kişilerin, saçlarına doğal bakım yapmak ve saçlarının daha çok çıkmasını sağlamak için doğal yağlardan faydalanabilir. Hafif kellik sorunlarına karşı da bu doğal yağların kullanımı oldukça yaygındır. Saçların gürleşmesi ve dökülen saçların yerine yenisinin çıkmasını sağlamak için kullanılan yağlar uçucu ve taşıyıcı yağlar olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Saç Çıkaran Yağlar Nelerdir
Saç Çıkaran Yağlar Nelerdir

Saç Çıkartan Uçucu Yağlar

Saçları çıkaran uçucu yağların içinde en yaygın olarak bilinen limon yağıdır. Bunun yanında lavanta, çay ağacı, biberiye ve zencefil yağı da sıklıkla kullanılır. Anca bu yağlar tek başına saç uzatmada etkili değildir. Mutlaka saç çıkaran taşıyıcı yağlar ile karıştırılarak saçlara uygulanmalıdır.

Reklamlar

Saç Çıkartan Taşıyıcı Yağlar

Saç çıkaran yağlar listesinde ikinci grup yağlar içinde yer alan ve karışımın ana malzemesini oluşturan yağlara sıra geldi. Jojoba yağı, badem yağı, zeytin yağı gibi yağlar taşıyıcı yağlardır. Bu yağlar aslında saç uzatmak için tek başına kullanılabilir. Ancak uçucu yağlar ile birleştirildiğinde çok daha fazla etki gösterirler. Gelin şimdi bu yağların kullanımı ile alakalı detaylı bilgiler edinelim.

Jojoba Yağı

Saç bakımı ve bakım maskelerinde sıklıkla kullanılan bir yağdır. Jojoba yağı saçların kırılmasını engeller, saçlarınızın daha parlak ve canlı görünmesini destekler. Ayrıca saçların uzamasına ve güçlü bir şekilde kalmalarına da yardımcı olur. Jojoba yağı saç derisinde dökülmelere karşı çok etkilidir ve yeni saçların çıkmasına direk yardımcı olur. Bunun yanında sıklıkla yaşanılan kepek problemine karşı kullanılmaktadır.

Lavanta Yağı
Lavanta Yağı

Badem Yağı

Badem yağı saç çıkarmak için kullanılan yağlar içindedir. Saçlarınızın sağlıklı bir şekilde uzaması ve dökülmesinin sonlanmasını istiyorsanız badem yağı aradığınız takviyedir. Badem yağı içerdiği D ve E vitamini sayesinde saçlarınızın hem neminin korunmasını hem de dökülmelere karşı güçlenmesini sağlayacaktır. Badem yağının düzenli olarak 6 hafta kadar kullanılması sonucu saçlarınız daha dolgun, parlak ve bakımlı görünecektir. Kuru saçlarınız için çözüm arayışındaysanız badem yağını, zeytin yağını ve hint yağını aynı miktarlarda bir kabın içinde karıştırıp kür hazırlayabilirsiniz.

Lavanta Yağı

Lavanta yağı saç çıkarmak yağlar arasında sıklıkla kullanılan bir diğer yağdır. Saç çıkaran yağlar konumuza lavanta yağından bahsedeceğiz. Lavanta yağının en önemli özelliği hem saçların dökülmesini engeller hem de yeni saçlarınızın çıkmasına yardımcı olur. Lavanta oldukça güzel kokusu olan bir üründür. Lavanta sadece saç dökülmesine değil saçlarda meydana gelebilecek farklı rahatsızlıkların çözümüne de yarımcı olur. Saç biti gibi rahatsız edici bir sorunun çözümünde de lavanta yağı kullanılmaktadır. Lavanta pek çok özelliği ile kesin saç çıkaran yağlar sınıfındadır.

Hint Yağı

Hint yağı saçları besleme ve uzatma konusunda kullanılan bir yağdır. Ayrıca saçları nemlendirir, kırık saçları onarır ve saç dökülmesini direk olarak engeller.  Hint yağı bu etkilerini aynı zamanda kaş ve kirpikler için de gerçekleştirebilir. Hint yağı ile saçlarınızın dökülmesini engelleyebilirken aynı zamanda da yeni saçların çıkmasını da sağlar.

İlginizi çekebilir: Açık Karamel Saç Rengi Evde Nasıl Elde Edilir?

Nane Yağı

Nane yağı saç çıkaran yağlar arasında en kolay temin edilebilen ve en çok tercih edilen yağlar arasında ilk sırayı almaktadır. Kokusu oldukça güzel ve ferahlatıcıdır. Bu özelliği ile esans olarak da kullanılan nane yağı, dökülen saçlarınızın yerine yenilerinin çıkmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca saçlarınızın daha sağlıklı olmasına da etki eder. Nane yağı, barındırdığı bileşenler sayesinde saçlardaki kuruluğu, kaşıntıları ve saç derinizdeki soyulmaları engellemektedir. Saç çıkaran yağlar içinde nane yağı yakınınızdaki bir aktardan ya da eczaneden kolaylıkla temin edilebilir.

Argan Yağı

Saç çıkaran yağlar nelerdir sorusunun cevapları içinde besleyiciliği ve son dönemdeki popülerliği ile argan yağı da yer almaktadır. Argan yağı sayesinde saçlarınız sağlıklı, bakımlı ve ışıltılı bir hale gelecektir. Argan yağının faydaları içinde saçlarınızın eskisine göre daha dolgun olması da yer almaktadır. Argan yağını aktarlardan marketlerden ve eczanelerden temin edebilirsiniz. Son dönemde sıklıkla şampuan ve saç bakım ürünlerinde de argan yağı faydaları sayesinde kullanılmaktadır. Dolayısı ile saçlarınızı beslemek ve dökülenlerin yerine yenisinin çıkmasını istiyorsanız argan yağını nane yağı ile birlikte kür haline getirerek kullanabilirsiniz.

Fındık Yağı

Saç çıkaran yağlar içinde belki de adı az duyulanlardan birisi de fındık yağıdır. Fındık yağı saçlarda kullanımı ile kepek sorununuzdan kurtulabilirsiniz. Ayrıca içerdiği B1, B12 ve B6vitaminleri sayesinde saç bakımında oldukça kullanışlı bir üründür. Fındık yağını sadece cildinizin bakımında değil saçlarınızın sağlıklı hale gelmesi ve dökülmesini engellemede de kullanabilirsiniz. Argan yağı ile karıştırarak kür elde edebilir, saçlarınızda düzenli olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca fındık yağının nemlendirici özelliği de vardır.

Menekşe Yağı
Menekşe Yağı

Menekşe Yağı

Saçlarınızın dökülmesini engellemek ve kuru yapısından kurtulmak istiyorsanız kullanabileceğiniz en faydalı yağlar içinde menekşe yağı vardır. Menekşe yağını banyo sonrasında kullanarak saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Menekşe yağının en önemli özelliği saçlara parlaklık vermesidir. Bunun yanında saçlarınızı besleyerek sağlıklı olmasını ve dökülmemesini de sağlayacaktır.

Haşhaş Yağı

Haş haş yağı saç çıkaran yağlar arasında yer almaktadır. Bu yağ ülkemizin pek çok farklı yerinden temin edilebiliyor. Ayrıca kolaylıkla aktarlardan da temin edebilirsiniz. Saç dökülmesi tedavisinde kullanılan yağlar içinde haşhaş yağı pek çok kür ve maskede yerini almıştır.

Biberiye Yağı

Biberiye yağının saçlara faydası içinde en çok bilineni kepek sorunları ile mücadelede kullanımıdır. Bunun yanı sıra saç dökülmesi sorunları için de kullanılır. Biberiye yağı içerdiği anti oksidanlar ve vitaminler ile saçlarımızı besleyerek dökülenlerin yerine yenilerinin çıkmasını sağlar.

Üzüm Çekirdeği Yağı

İçerdiği pek çok vitamin ve mineral sayesinde saç ve saç derinizi besleyerek uzamasına yardımcı olur. Üzüm çekirdeği yağı sayesinde saçlarını köklerinden uçlarına kadar beslenir ve nemlenir. Dolayısı ile eğer saç dökülmesi ve güçsüzlüğü gibi şikâyetleriniz varsa ve saçlarınızın hızlı uzamasını istiyorsanız Üzüm çekirdeği yağı size yardım edecektir.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı sıklıkla badem yağı ile birlikte kullanılarak saç bakımı ve saç uzamasında etki eder. Saçlarınız kuru ve yıpranmış bir halde ise Hindistan cevizi yağı saçlarınızı köklerinden uçlarına kadar besleyerek siz fayda sağlayacaktır. Dolgun ve parlak saçlara sahip olmak için 4 damla Hindistan cevizi yağını saç diplerinize masaj yaparak yedirebilirsiniz.

Saç Çıkaran Yağlar ile Bakım Kürü

 • 1 çay kaşığı lavanta yağı,
 • 1 çay kaşığı biberiye yağı,
 • 2 damla kekik yağı,
 • 2 damla sedir ağacı yağı,
 • 3 yemek kaşığı üzüm çekirdeği yağı,
 • 1 tatlı kaşığı jojoba yağı,
Saç Çıkaran Yağlar ile Bakım Kürü
Saç Çıkaran Yağlar ile Bakım Kürü

Yukarıdaki malzemeleri karıştırarak saç çıkaran ve çok faydalı bir bakım kürü elde edebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken konu ise tüm bu yağların iyice birbirleri ile karışması gerekliliğidir. Karışımı saçınıza uygulamadan önce mutlaka bilek içlerinizde deneyerek vücudunuzun alerjik bir reaksiyon gösterip göstermeyeceğini test etmelisiniz. Eğer derinizde bir reaksiyon belirmediyse saç diplerinize rahatlıkla sürebilirsiniz. Karışımı 10 dakika boyuna saç diplerinize masaj yaparak yedirin. Bu karışım saç dökülmesi ve saçlarınız ile ilgili diğer sorunlara çözüm bulmada size yardımcı olacaktır. 2 ay süre ile haftada 4 gün bu maskeyi uyguladığınızda yeni saçlarınızın çıkmaya başladığını fark edeceksiniz.

Saç Çıkaran Yağlar ve Karışımları

 • Hindistan cevizi yağı ve çay ağacı yapı ile bir kür hazırlanabilir.3 damla çay ağacı yağı ve 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını iyice karıştırarak saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. Haftada 2 kere bu maskeyi uygulayabilirsiniz. Maskeyi saçlarınıza sürdükten sonra 30 dakika bekletin.
 • 2 tatlı kaşığı kadar jojoba yağı ve 4 damla lavanta yağını homojen bir şekilde karıştırın. Ardından bu karışımı her gün saç diplerinize uygulayın.
 • 3 damla lavanta yağı ve 4 tatlı kaşığı zeytin yağını karıştırın. Bu karışımdan elde ettiğiniz maskeyi yeni saçlarınız çıkana kadar saçlarınıza uygulamaya devam edin.

Saç Çıkaran Yağ Kürü

 • 2 damla badem yağı,
 • 4 damla hardal otu yağı,
 • 4 damla zencefil yağı,
 • 4 damla ısırgan otu yağı,
 • 4 damla kırmızı biber yağı,
 • 5 damla zeytin yağı,

Listemizdeki tüm saç çıkaran yağları bir kabın içerisinde tamamen birbiri ile karışana kadar karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. Bu maskeyi haftada 2 gün saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Düzenli kullanımda yeni saçlarınızın çıktığını görebilirsiniz.

Saç Gürleştirme Maskesi

 • Sarımsak yağı,
 • Badem yağı,
 • Çam yağı,
 • Havuç yağı,
 • Buğday yağı,

Listedeki tüm yağları 2’şer damla ölçüsü ile bir kabın içerisinde karıştırın. Yatmadan önce her gün saçlarınızın diplerine 10 dakika masaj yaparak uygulayın. Uygulama sonrası maskenin saçlarınıza tam etki etmesi için saçlarınızı bir havlu ile kapatın. Bu şekilde saçlarınızda maskenin sabaha kadar kalmasını sağlayın. Sabah kalktığınızda saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Maskeyi 3 hafta boyunca düzenli kullanın ve saçlarınızın uzadığını fark edin.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx