Saç Bakımı

Badem Yağı ile Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Reklamlar

Saç bakımı için doğal içerikli ürünleri tercih etmeniz saç sağlığınız için çok etkilidir. Badem yağı ile saç bakımı nasıl yapılır, badem yağı nedir, badem yağının faydaları nelerdir, badem yağının saçınıza faydaları nelerdir gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Badem Yağı Nedir?

Badem yağı ham badem bitkisinden elde edilmektedir. Acısı ve tatlısı olmak üzere iki çeşidi vardır. Saç bakımı ve cilt bakımınızda tatlı badem yağını tercih edebilirsiniz Badem yağının içinde çinko, magnezyum ve kalsiyum bol miktarda bulunur. Ve diğer yağlara oranla daha fazla kullanılmaktadır.

Badem Yağının Faydaları Nelerdir?

 • Badem yağı cildinizi nemlendirerek cildinizin yumuşacık ve pürüzsüz bir görünmesini sağlamaktadır.
 • Badem yağı ile cildiniz ölü hücrelerden arınır bunun sonucunda canlı ve taze bir görünüm sunuyor.
 • Gözaltındaki koyu renk halkaları yok etmektedir ve kaz ayaklarına karşı etkilidir.
 • Dudaklarınızı nemlendirir ve çatlakları tedavi eder.
 • Vücudunuzda meydana gelebilecek çatlak oluşumunu engellemektedir.
 • Badem yağı egzama ve sedef gibi cilt hastalıklarını tedavi etmektedir.
 • Badem yağı cildinizin güneşin zararlı ışınlardan korumaktadır.
 • Fazla bronzluktan badem yağı ile kurtulabilirsiniz.
 • Badem yağı makyajınızı çıkarmak için iyi bir seçimdir.
 • Badem yağının içinde A, B ve E vitaminleri olduğu için sivilcelerden kurtulmanız için doğal tedavi yöntemidir.

Badem Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

 • Badem yağının en önemli faydası da saç dökülmesini azaltma konusunda çok etkili olmasıdır.
 • Özellikle saçlarınızın ucunda ve saç tellerinizde meydana gelen kırılmaları yok eder. Saçlarınızın canlı görünmesini ve sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlamaktadır.
 • Saç derinizde oluşan ölü hücreler temizler ve bu şekilde kepeklerinizden kurtulmanıza etkili olur.
 • Kafa derisinde oluşan yaraları ve iltihaplanmaları önlenmektedir.
 • Badem yağı nemlendirici bir özelliği sahiptir ve bu sebeple saç bakım yağı olarak da kullanılmaktadır.
Badem Yağı ile Saç Bakımı Nasıl Yapılır
Badem Yağı ile Saç Bakımı Nasıl Yapılır

Badem Yağı ile Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Saçınız için tatlı badem yağı kullanmalısınız. Farklı şekillerde saçınıza uygulayabilirsiniz. Yapmanız gereken kullandığınız şampuanın için bir iki damla badem yağı eklemektir. Bir diğer yöntem de badem yağını direkt olarak saç diplerinize sürüp masaj yaparak etki etmesini sağlayabilirsiniz. Yarım saat beklettikten sonra saçınızı ılık su ile yıkayabilirsiniz. Badem yağını saçınıza uyguladığınızda hem saç deriniz ölü hücrelerden arınacak hem de iltihap ve yaralar geçecektir.

Reklamlar

Badem Yağı Kirpiklere Uygulanır mı?

Badem yağını kirpiklerinize sürerseniz kirpiklerinizin daha canlı daha sağlık ve daha kalın görünmesini sağlayabilirsiniz. Badem yağını maskara fırçası ile kirpiklerinize sürebilirsiniz.

Badem Yağı Kaşa Uygulanır mı?

Badem yağı kaşlarınızın gürleşmesi ve sağlıklı olması için de çok iyi bir seçimdir. Kimyasal ürünler yerine kaşınıza badem yağı sürerek çeşitli nedenler ile dökülen kaşlarınızın yeniden çıkmasını ve kıl köklerini güçlendirmesini sağlayabilirsiniz. Ve badem yağı ile kaşlarınız daha sağlıklı görünecektir.

Badem Yağı Saç Çıkartır mı?

Badem yağının saç çıkarıp çıkarmaması konusu çok merak edilmektedir. Badem yağı kullanarak kirpiklerin, kaşların uzaması sağlandığı gibi saçlarınıza uyguladığınızda da saç tellerinizi ve saç derinizi besler bunun sonucunda kan dolaşımınız artar. Ve saçlarınız sağlıklı bir şekilde uzar. Başka ürünler ile birlikte kullanıldığında saçlarınız sağlıklı olur ve kırılmadan uzar. Saç bakımı rutininizden badem yağını eksik etmemekte fayda vardır.

Badem Yağı Saça Nasıl Uygulanır
Badem Yağı Saça Nasıl Uygulanır

Badem Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Badem yağını saçınıza uygulamak için banyo esnasında elinize bir miktar badem yağı alarak saçlarınızın uçlarına ve saç diplerinize masaj yapabilirsiniz. Bu yöntem ile kuruyan saçlarınız canlanacak ve daha sağlıklı olacaktır. Saçınız için tatlı badem yağı tercih etmeyi unutmayınız. Saçınıza sürdükten sonra 30 dakika bekletiniz. Süre sonunda saçınızı ılık bir su ile yıkayınız. Badem yağını kaşlarınız ve kirpikleriniz için de gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Reklamlar

Saçınızda ve cildinizde oluşan egzama ve cilt mantarı gibi hastalıklar cilt kuruluğuna bağlı olarak meydana gelmektedir. Saç derinize badem yağı sürerek bu hastalıklardan kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Çok faydalı bir ürün olan badem yağı ile kırılan yıpranan ısıdan dolayı zarar gören saçlar için çok etkilidir. Hem saç derisi bakımınızda hem de saç bakımınızda güvenle tercih edebilirsiniz. Saç derisi bakımında badem yağını çok değil dozunda kullanmalısınız.

Badem Yağının Saç Derisi İçin Kullanımı

Saçınız için tatlı badem yağı kullanmalısınız. 1 tatlı kaşığı tatlı badem yağını kafa derinize masaj yaparak güzelce sürmelisiniz. Sürerken masaj yapmalısınız saç deriniz badem yağını iyice emmelidir. Yarım saat kadar saç derinizde beklettikten sonra saç derinize 40 cm kadar uzaktan saç kurutma makinesini tutabilirsiniz. Badem yağının içine biraz da Hint yağı eklerseniz daha iyi bir sonuç almanız kaçınılmaz olur.

Badem Yağının Saç Uçları İçin Kullanımı

Saçlar kimyasal ve aşırı ısı uygulanması sonucunda yıpranır, cansızlaşır ve mat bir görünüm kazanır. Badem yağı ile saç uçlarınıza bakım yapabilirsiniz. Yapmanız gereken badem yağını saç uçlarınıza kibar bir şekilde sürmektir. Ve saçınızın ucuna sürdükten sonra iki saat bekletmelisiniz. Badem yağını az az sorun olan bölgelerinize sürebilirsiniz. Eğer fazla yağ sürerseniz yıkama sırasında saçınızı arıtması zor olabilir. Saçınızı yıkamadan önce saç kremi sürerseniz saçınızdaki yağ daha kolay çıkacaktır.

Tatlı Badem Yağı İle Saç Maskeleri
Tatlı Badem Yağı İle Saç Maskeleri

Tatlı Badem Yağı İle Saç Maskeleri

Saç Dökülmesini Engellemek İçin Badem Yağı Maskesi

Saç dökülmesi vitamin eksikliği, saçlarınızın cansızlığı ve hormonal sebepler gibi birçok nedene bağlı olarak meydana gelebilir. 1 tane yumurtanın sarısı, 1 adet E vitamini ampulü, 1 Bepanthen ampulü ve 2 tatlı kaşığı tatlı badem yağı gereklidir. Bütün malzemeleri güzelce karıştırıp masaj yaparak saç diplerinize karışımı iyice sürünüz. Sonrasında saçlarınızı streç film ya da bone ile kapatıp 2 saat bekletin. Süre sonunda saçınızı önce saç kremi sonra şampuan ile yıkarsanız badem yağı saçınızdan daha kolay arınacaktır.

Badem Yağı ile Saç Uzatan Maske

Tatlı badem yağı ve evinizde bulunan birkaç malzeme ile saç uzatan maske hazırlamak çok kolay. Gerekli malzemeler 2 kalın dilim çavdar ekmeğinin küçültülmüş içi, bir miktar kaynar su, 1 tane yumurtanın sarısı, 1 tatlı kaşığı badem yağı, 1 tatlı kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı hardal tozudur.

2 dilim çavdar ekmeğinin kabuklarını suya atıp tamamen yumuşamasını eklemelisiniz. Sonrasında krema kıvamına ulaşana kadar çatal ile ezip güzelce karıştırmasınız. Sonrasında diğer malzemeleri ekleyip iyice karıştırmalısınız.  Karışımı saç diplerinize güzelce sürüp saç derinize yavaşça masaj yapınız. Saçlarınızı streçle ya da havlu ile sarmalısınız. 1 saat bekletip sonrasında yıkamalısınız.

Kuru ve Yıpranmış Saçlar İçin Badem Yağı Maskesi

Saçlarınız kuru ve yıpranmış ise badem yağı ile maske yapabilirsiniz. Gerekli olan malzemeler 2 çorba kaşığı çiğ krema, 1 tatlı kaşığı badem yağı ve 2 tatlı kaşığı taze sıkılmış limon suyudur. Bütün malzemeleri krem haline gelene kadar karıştırmalısınız. Saç diplerinize maskeyi sürmeli sonra da saç tellerinize de uygulamalısınız. Saçlarınıza sürdükten sonra streç film veya bone ile güzelce sarınız. Ve 20 dakika sonunda ılık su ile yıkayabilirsiniz.

Badem Yağının Saça Faydaları

Badem Yağı Saçı Besler

Badem yağının saçınız için en önemli özelliği saçlarınızı yumuşatmasıdır. Badem yağının içeriğinde bulunan yüksek yağ asitleri ve protein sebebi ile saçlarınızı besler. Ve saçlarınızın her teline bakım yaparak saçlarınızın güçlü ve parlak görünmesini sağlar. Bir güzel özelliği de saçlarınıza yapışmaması saçlarınızdan kolay bir şekilde arındırılmasıdır.

Badem Yağı Yıpranan Saçları Onarır

Saçlarınızın yıpranmasına sebep olan fön makineleri, düzleştirici gibi fazla ısı veren araçlar saçlarınıza zarar verebilir. Ve kimyasal işlemler sonucunda da saçınız yıpranabilir. Badem yağı kullanarak saçlarınızda meydana gelen kırılmaları ve saç kaybınızı en az indirir.

Badem Yağı Saç Sağlığını Korur

Badem yağı saçları besleyerek güçlendirdiği gibi saçların güçlü ve parlak olmasını sağlayacak antioksidanlar açısından da zengindir. Saç sağlığı konusunda bir diğer sorun da serbest radikallerdir. Badem yağı içindeki antioksidanlar ile saçlarınızın sağlığını korur ve serbest radikaller nötralize etmeye yardımcı olur. Aynı zamanda badem yağı ile saç derinize masaj yaptığınızda kan dolaşımınız hızlanır. Ve saç kökleriniz buna bağlı olarak daha çok üretirler.

Badem Yağı İle Saç Bakımı.

Badem Yağı Saç Derisine Bakım Yapar

Badem yağı ile sağlıklı bir saç derisine ulaşmanız çok kolaydır. Badem yağı kullanarak saç derinizi iyileştirebilirsiniz. Saç derinizin sağlıklı olmasını sağlar ve bunun sonucunda saçınızın sağlıklı bir şekilde uzamasına yardım olur. Badem yağının bir güzel özelliği de fazla sebum içeren yağ bezlerini sakinleştirmekte ve yağ üretimini kontrol altına almaktadır. Ve en güzel özelliği de saçları ağırlaştırmadan beslemesidir.

Badem Yağı Parlak Bir Saç Rengi Sağlar

Badem yağı saçları beslediği gibi saç renginizin de parlamasını parlak saçlara kavuşmanızı sağlar. Badem yağı özellikle de boyalı saçlara uygulanıldığında saçlar daha parlak ve ışıl ışıl görünür.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx