Hayvanlar Alemi

York Chocolate Özellikleri ve Bakımı

Reklamlar

Çekici bir görünüme sahip olan York Chocolate, herhangi bir insanı kendisine aşık edebilecek, sevecen ve zeki bir kedidir. Bu tatlı kedi hakkında tüm detaylara göz atalım.

Cinsin kökenleri ve tarihi

Amerikalı çiftlik sahibi, Janet Chiefari, bu kedinin hamile bireyini korumaya alarak bakmaya başladı. Daha sonra doğan yavrular, Janet Chiefarinin ilgisini çekti ve bu konuda araştırmalar yaparak bu kediyi tescil ettirdi. 1992 yılında bu kedi türü resmi olarak bir kedi türü olarak seçildi.

York Chocolate özellikleri
York Chocolate özellikleri

York Chocolate özellikleri

York Chocolate kedisi, anavatanı New York olarak kabul edilmiştir. Ortalama ömrü, iyi bakılırsa 15-20 seneyi bulabilir. Genel olarak 4-8 kg arasında ağırlığı değişmektedir. Hipoalerjenik bir kedi türü değildir.

Reklamlar

Ailesine sadık bir kedi türü olup, fırsat bulduğunda kaçma eğilimi yoktur. Yalnız kaldığı zaman bunu sorun etmez. Bu yüzden vaktinin çoğunu ev dışında geçirenler bu kedi türünü tercih ederler. Normal zamanda veya yalnız kaldığı zaman miyavlama huyu yoktur.

York Chocolate, genellikle sıcak iklimleri sever ve soğuk havalar, soğuk ortamları sevmezler ve bu konuda çok kırılgandırlar. Kilo alma eğilimi yoktur, ama yinede beslenmesinde aşırıya kaçmamak önemlidir.

Son olarak York Chocolate kedisinin, çocuklarla uyumu çok iyidir. Çocukları sever ve onlarla iyi geçinir. Ayrıca evinizdeki diğer evcil hayvanlar ile iyi geçinir onların varlığını sorun etmez.

York chocolate ideal yaşam alanı ve yaşam tarzı

York Chocolate, aktif ve oyuncu bir kedidir. Bunun için, ona tüm enerjilerini serbest bırakma fırsatı sunan uyarıcı bir ortama ihtiyacı vardır. Oyuncaklar, tırmalama direkleri vb. zaman geçireceği eşyaların, yaşadığı ortamda olması tavsiye edilmektedir.

Yaşadığı yerdeki düşük sıcaklıklara dikkat edin. York chocolate soğuktan muzdariptir. Açık bir alanınız varsa, bu alana yalnızca güzel güneşli günlerde ve alan uygun şekilde çitle çevrilmiş ve emniyete alınmışsa kedinizi buraya çıkarmalısınız. Kaçma eğilimi olmasa da biraz dolaşıp gelebilir.

Reklamlar

York chocolate bağımsızdır ve yalnızlık çekmez. Çocukları ve diğer hayvanları olan aileler ve evden birkaç saat uzakta olanlar için ideal bir kedi ırkıdır.

York Chocolate görünüm ve fiziksel özellikler

Bu cinsin örnekleri gerçekten büyüleyici bir görünüme sahiptir. Bu cins orta büyüklükte olup, 4 ila 8 kg ağırlığındadır. Fizikleri kaslı ve atletiktir. Bacakları güçlü, kaslı ve vücudun geri kalanıyla orantılıdır. York Chocolate başı yuvarlaktır. Kulakları dik ve türüne göre uzun ve kısa tüylere sahip olabilir. Ayrıca yumuşak ve pamuk gibi bir tüy yapısına sahiptir. Karakteristik rengi çikolata rengidir. İsmini bu renkten almıştır.

Ayrıca gözlerin iki farklı rengi de olabilir. Kahve rengi veya kehribar rengi gözlere sahiptir.

York Chocolate Karakteri
York Chocolate Karakteri

York Chocolate Karakteri

York Chocolate, tatlı ve sevecen olup, şımartılmayı ve her zaman ilgi beklediği ailesiyle birlikte vakit geçirmeyi çok sever.

Bu kedinin algılayıcı, zeki, oyuncu ve canlı bir yanı var, bu da onu gerçekten onu komik bir kedi yapıyor. Bu sebepten bu kediyi beslemeyi çok seveceksiniz.

York Chocolate sağlığı ve bakımı

Bu cins genel olarak çok uzun ömürlüdür. Ortalama ömürlerinin 15 ile 20 yıl arasında olduğu bilinmektedir. Bu kedinin sağlığı genelde hep iyi olmuştur. Aslında bugüne kadar, York chocolate kedisinde belirli bir yaygın hastalık kayıt altına alınmamıştır.

Ancak bu tüylü kedinin, ağız boşluğu bozuklukları veya enfeksiyonlar gibi tüm evcil kedilerde sıklıkla ortaya çıkan hastalıklara yakalanmayacağı anlamına gelmez.

York Chocolate kedisi tüy bakımı nasıl yapılır? Uzun tüylü olmasına rağmen bu kedi az tüy dökme eğilimindedir. Bunun için haftada bir kez aksatmadan taramak yeterlidir.

York Chocolate Beslenmesi

York Chocolate kedisinin, her zaman sağlıklı olmasını sağlamak için beslenmesinde eksik olmaması gereken besinler aşağıdadır.

Evcil kedilerin beslenmesi esas alınarak, et ve balık bu kedinin beslenmesinde ana gıdalardır. Hayvansal kaynaklı proteinler aslında kedinin sağlığı için gerekli olan niasin, kobalamin ve tiamin gibi maddeleri içerir.

Kedilerin vücudu bu vitaminleri kendi başına üretemez, ancak sinir ve bağışıklık sistemlerinin en iyi şekilde çalışması için bu vitaminlere kedilerin ihtiyacı vardır. Hazır, kediler için üretilmiş kaliteli mamalar seçerken bu hususlara dikkat etmelisiniz. Özellikle yok Chocolate türü için kaliteli mamalar almaya dikkat edin. Ve günlük verebileceğiniz miktarı veterinere danışarak uygulamakta fayda var.

Ayrıca temiz ve taze su her zaman eksiksiz olmalıdır.

York Chocolate Üremesi

York Chocolate, diğer kedi türleri gibi farklı cinsler ile eşleşmez. Standart, yalnızca kendi cinsinin örnekleri arasında çiftleşmeyi kabul eder. Bu konuda diğer tür kedilerden ayrı bir üreme durumu vardır. Yaşadığı ortam sıcak ve elverişli ise senede iki defa yavru yapabilir. Eşleşmeden 65 gün sonra 2 ila 4 arası yavru doğar. Bu yavrulara şefkat ve sevgi ile bakar ve büyütür.

York Chocolate fiyatı

York Chocolate kedisi nadir bulunan bir ırktır. Ülkemizde satışı var, fakat ne kadar safkan, uzmandan yardım almak gerekir. 2022 yılında, yurt dışından Ülkemize geliş maliyeti 1000 ile 1500 USD arasında değişmektedir. Yinede alım yaparken iyi araştırmalı ve bir uzmandan yardım almalısınız. Kesin rakam, kedinin cinsiyeti, yaşı ve üremesi gibi bir dizi faktöre bağlıdır.

İlginizi çekebilir: Kediler Kaç Yıl Yaşar?

Instagram hesabımıza buradan ulaşabilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx