Yemek

Agave Şurubu Nedir? Agave Şurubu Faydaları Nelerdir?

Agave Şurubu Tarifleri

Reklamlar

Agave şurubu ya da agav şurubu, doğal bir tatlandırıcı alternatifi olarak son beş yıldır yaygın olarak kullanılıyor. Şeker yerine tatlılarda, pastalarda, çay ve kahvelerde doğal bir tatlandırıcı olarak kullanılan agave şurubu nedir, faydaları nelerdir, nasıl kullanılır ve agave şurubu ile yapılan tatlı tariflerini bu yazımızda bulacaksınız.

Agave Şurubu Nedir?
Agave Şurubu Nedir?

Agave Şurubu Nedir?

Agave özünden elde edilen agave şurubu son yıllarda popüler hale geldi. Agave şurubu (aynı zamanda agave nektarı olarak da adlandırılır), biraz daha sulu kıvamda olmasına rağmen, balın kıvamına benzeyen agav şurubu doğal olarak oluşan bir tatlandırıcıdır. Esas olarak Meksika ve Güney Afrika’da yetişen agave bitkisinin çeşitli türlerinden elde edilir. Kolayca çözülebilir, yani özellikle pastalarda, kokteyllerde ve smoothie’lerde kullanıma uygundur ve sıvı formu, genellikle bal (örneğin veganlar tarafından) veya altın şurubu yerine kullanıldığı anlamına gelir. Fruktoz ve glikozdan oluşur, yani geleneksel toz şekerden (sakaroz) çok daha düşük bir glisemik indekse sahiptir. Agave, şişelerde ve çeşitli tonlarda satılır, koyulaştıkça lezzeti güçlenir.

Agave Şurubu Faydaları

Agave şurubu, Meksika’nın kuru bölgelerine özgü bir sukulent olan agave bitkisinden gelir. Agave şurubu ağırlıklı olarak fruktoz ve bir miktar glikoz ile sudan ve ayrıca az miktarda diğer karbonhidratlardan, yağlardan, poliollerden ve vitamin ve minerallerden oluşur. Agave şurubundaki şekerler yaklaşık yüzde 80 fruktoz ve yüzde 20 glikoz içerir. Agave şurubu, yüksek fruktoz konsantrasyonu nedeniyle sofra şekerinden daha tatlıdır ve kan şekeri seviyeleri üzerinde daha az etkisi vardır.

Reklamlar

Agave şurubu diğer şekerlerden daha sağlıklıdır ancak onu bazıları için çekici bir seçim haline getiren birkaç farklılık vardır. Şekerler, viskoz sıvı tatlandırıcılar olan mısır şurubu ve akçaağaç şurubu gibi şuruplar da dahil olmak üzere birçok farklı biçimde gelir. Son zamanlarda tüketicilere daha aşina hale gelen bir şurup türü agav şurubu. Bilimsel olarak konuşursak, agave şurubu, esas olarak basit şekerler (monosakaritler), fruktoz ve glikozdan oluşan bir karbonhidrat türüdür.

Agave şurubu nereden geliyor?
Agave şurubu nereden geliyor?

Agave şurubu nereden geliyor?

Agave şurubu, Meksika’nın kuru bölgelerine özgü bir sukulent olan agave bitkisinden gelir. Öncelikle iki çeşit agaveden gelir: mavi ve salmiana. Mavi agave ayrıca tekila yapımında kullanımıyla da ünlüdür.

Agave bitkisi, tatlı olmayan, sindirilemeyen suda çözünür bir polisakkarit olan inülin ile diğer karbonhidratlar ve şekerler içerir. Agave şurubu, agave bitkisinin çekirdeğinin (ananası andıran ve “piña” olarak bilinen) bir dizi ısıtma, meyve suyu sıkma, filtreleme ve buharlaştırma yoluyla hasat edilmesi ve işlenmesinden kaynaklanır ve sonunda sıvı tatlandırıcı elde edilir.

Agave şurubu doğal mı yoksa ilave şeker mi?

Saf akçaağaç şurubu ve saf bal gibi, agave şurubu da tek başına tüketildiğinde, yiyecek veya içeceklere eklendiğinde veya yiyecek veya içeceklere bir bileşen olarak dahil edildiğinde ilave şeker olarak kabul edilmez. Saf agave şurubu, doğal olarak oluşan şekerler içermesine ve üretimi sırasında şeker eklenmez. Agave şurubu tüketmek, besin sağlamadan kişinin diyetine ekstra kalori katar fakat şeker eklemez.

Reklamlar

Agave şurubu nasıl tüketilir?

Bir yemek kaşığı agave şurubu yaklaşık 60 kalori ve 15 gram şeker içerir. Agave şurubu, monosakkaritler (ağırlıklı olarak fruktoz ve bir miktar glikoz), su ve az miktarda diğer karbonhidratlar, yağ, polioller, vitaminler ve minerallerden oluşur. Meksika hükümeti, belirli minimum ve maksimum fruktoz ve glikoz konsantrasyonlarını şart koşan agave şurubu için standartlar belirlemiştir. Tipik olarak, agave şurubundaki şekerlerin yaklaşık yüzde 80’i fruktoz ve yüzde 20’si glikozdur. Karşılaştırma yapmak gerekirse, basit şurubun (yani, suda çözünen sakaroz (sofra şekeri) şekerlerin parçalanması), iki monosakkaritin eşit parçalarıdır: Yüzde 50 fruktoz ve yüzde 50 glikoz.

Agave şurubu tükettiğimizde, vücudumuzun onu enerji için parçalama şekli, diğer şekerlerin sindirilme şekline benzer. Glikoz nihayetinde insülin yardımıyla hücrelerimiz tarafından alınırken, fruktoz karaciğer tarafından işlenir ve emilmesi için insüline ihtiyaç duymaz. Daha yüksek fruktoz içeriği nedeniyle, agave şurubu, diğer şekerlerin çoğundan daha az kan şekeri seviyelerine sahiptir.

Bazı insanlar fruktozu çok miktarda yerken emiliminde sorun yaşar ve bazıları fruktozu hiç ememez. Etkilenen bireyler için, fruktoz alımının izlenmesi veya sınırlandırılması ve kalıtsal fruktoz intoleransı (HFI) adı verilen nadir bir genetik bozukluk durumunda, bundan tamamen kaçınmak için tavsiye edilir. 

Agave şurubunun sağlığa faydaları var mı?
Agave şurubunun sağlığa faydaları var mı?

Agave şurubunun sağlığa faydaları var mı?

Agave şurubu diğer şekerlerden daha sağlıklıdır, bazıları için onu çekici bir seçim haline getiren birkaç farklılık vardır. Örneğin, agave şurubu baldan daha incedir ve bu nedenle sıvılarda daha fazla çözünür. Bu nedenle soğuk içeceklere daha iyi karışır. Agave şurubu, daha eşit fruktoz ve glikoz karışımına sahip diğer şekerlerden daha tatlıdır. Daha tatlı olduğu için, sakaroz gibi şekerlerin tatlılığına uyması için daha az kalorili agave şurubu gerekir.

Agave şurubu tüketimi, yüksek fruktoz içeriği nedeniyle kan şekerini diğer şekerlerin çoğundan daha az yükseltir. Yine de, fruktozun glikozdan farklı metabolize edilmesi nedeniyle, fruktozun sağlık üzerindeki etkisi hakkında onlarca yıldır tartışmalar yaşanmaktadır. Bazı araştırmacılar, fruktozun sağlığa benzersiz bir şekilde zararlı olabileceğini öne sürdüler. Daha yakın zamanlarda, kontrollü insan çalışmalarının 2018 sistematik bir incelemesi ve meta-analizi, fruktoz içeren şekerlerin olumsuz sağlık etkilerinin fruktozdan değil, şekerlerin aşırı kalori tüketmeye katkısının bir sonucu olduğunu buldu.

İlginizi çekebilir: Akçaağaç Şurubu Nedir?

Agave Şurubu Zararları

Agave nektarı uzun süredir tatlandırıcı olarak kullanılmasına rağmen yan etkileri de yok değildir. Herhangi bir bitki veya yiyecek yan etkilere neden olabilir. Bir şeyin tamamen doğal olarak pazarlanması, yan etkisi olmadığı anlamına gelmez. İnsanların kaç tane zararsız gıdaya alerjisi olabileceğini düşünün: yer fıstığı, kabuklu deniz ürünleri, çikolata, süt ürünleri. Bunların hepsi oldukça doğaldır, ancak hafif ila şiddetli alerjilere ve hatta yeterince alerjisi varsa anafilaktik şoktan ölüme neden olur. Agave nektarı ilk kez kullanıyorsanız, biraz kullanın ve oluşabilecek yan etkileri not edin.

Diyabetik yan etkiler

Açık farkla en rahatsız edici ve tartışmalı yan etkiler, Glisemik Araştırma Enstitüsü tarafından yürütülen insan klinik deneylerinde kaydedildi. Grup, agav şurubu alan şeker hastaları arasında insülin seviyelerinde öngörülemeyen komplikasyonlar nedeniyle şeker hastaları arasında tatlandırıcı olarak agav kullanımına ilişkin beş yıllık bir klinik çalışmayı durdurdu. Agave şurubunun, aksine birçok iddiaya rağmen bir insülin tepkisini uyardığı ortaya çıktı. Grup, şeker hastalarına, kan şekeri düzeylerini düzenlemede sorun yaşayan kişilere ve metabolik sendrom veya prediyabet riski taşıyan herkese, kan şekeri düzeyleri üzerinde normal şekerden daha iyi bir etkisi olmadığı için agav şurubundan kaçınmalarını tavsiye ediyor.

Mide sorunları
Mide sorunları

Mide sorunları

Çeşitli forumlarda ve bülten panolarında rapor veren birçok kullanıcı, agave şurubunun hoş olmayan yan etkiler ürettiğini iddia ediyor. Agave şurubunun müshil olarak geleneksel bitkisel kullanımı, bazı insanların neden ishalden mide rahatsızlığına kadar değişen mide sorunları yaşadığını açıklayabilir. Mide sorunlarınız varsa, daha az agave şurubu kullanın veya kullanmayı bırakın.

Düşük

Agave şurubunun bir diğer tehlikeli yan etkisi, hamile kadınlarda düşük yapma potansiyelidir. Agave, kan akışını uyarabilen doğal olarak oluşan bir kimyasal olan yüksek miktarda saponin içerir. Rahimdeki kan akışını uyarma ve düşüklere neden olma potansiyeline sahiptir.

Herkes tadı harika, sıfır kalori içeren ve kullanımı tamamen güvenli olan sihirli diyet tatlandırıcıyı arıyor. Ne yazık ki, böyle bir tatlandırıcı mevcut değil. Agave nispeten güvenli olsa da, tüketicilerin bilmesi ve meydana gelirse not etmesi gereken bazı potansiyel yan etkiler ve sağlık riskleri ile birlikte gelir. Tüm gıdalar gibi agav da alerjik reaksiyona neden olma potansiyeline sahiptir ve hassas kişilerde veya fazla alındığında yan etkilere neden olabilir. Vücudunuzun agave şurubunun benzersiz tepkisinden emin olana kadar dikkatli kullanın.

Agave Şurubu Sağlıklı Mı?
Agave Şurubu Sağlıklı Mı?

Agave Şurubu Sağlıklı Mı?

Agave şurubu dengeli tüketildiğinde sağlıklıdır.

Agave Şurubu Nerede Satılır?

Büyük marketlerden agave şurup satın alabilirsiniz. 

Agave Şurubu Tarifleri

Agave şurubu, mısır gevreği, krep veya ekmek için bir sos olarak iyi çalışır. Viskozite farkı göz önünde bulundurulmakla birlikte tatlı tariflerinde bal yerine de kullanılabilir. Agave düşük bir glisemik indekse sahip olsa da, şekerden yaklaşık yüzde 30 daha tatlıdır, bu nedenle aynı tadı elde etmek için daha azına ihtiyacınız olacaktır. Pastalar ve tatlıların yanı sıra kekler ve kurabiyelerde de işe yarar ancak daha düşük bir sıcaklıkta pişirmeniz gerekeceğini unutmayın (pişirme sıcaklığını yaklaşık 10 derece azaltın). Agave nektarı, şekerin en zararlı formlarından biri olduğu düşünülen fruktoz bakımından yüksektir. Bu nedenle her zaman küçük miktarlarda kullanın ve daha ucuz, yüksek oranda işlenmiş versiyon yerine organik, ham agave şurubu satın almayı tercih edin.

Yeşillik Salatası ile Demirhindili Tavuk
Yeşillik Salatası ile Demirhindili Tavuk 

Yeşillik Salatası ile Demirhindili Tavuk 

Afrika’ya özgü ve Asya’daki tropik bölgelerde yaygın olan demirhindi, patates kızartmasından şekerlemeye kadar her şeye açık bir ekşi-tatlı tadı verir ve bu tavuğa yapışkan, parlak kalitesini ve eşsiz lezzetini veren de budur. Demirhindi genellikle hamur blokları olarak veya konsantre kavanozlarda satılmaktadır. 

Bu tarif, ince ve çekirdeksiz olan demirhindiyi gerektirir, ancak yalnızca posayı bulabilirseniz, karamel dokusu olana kadar on ila on beş dakika boyunca eşit miktarda suyla pişirin, ardından tohumları süzün. Kızartmadan önce kalan demirhindiyi bütün tavuğa yayın. 

Bir kasenin içinde sekiz adet derili ve kemikli tavuk butlarını koşer tuzuyla ovun ve bir kenara koyun. Fırını 375 dereceye ısıtın. 

Doğranmış iki serrano biberi, soyulmuş ve doğranmış bir parça zencefil, soyulmuş ve doğranmış üç diş sarımsak, yarım çay bardağı demirhindi konsantresi, üç yemek kaşığı hindistan cevizi rendesi, iki yemek kaşığı agave şurubu, iki çay kaşığı öğütülmüş tarçın ve bir çay kaşığı muskat cevizi, altı yemek kaşığı taze portakal suyunu pürüzsüz olana kadar bir blendırda karıştırın. Küçük bir tencereye aktarın ve orta ateşte yerleştirin. Kıvamı yapışkan olana ve bir kaşığı kolayca kaplayana kadar sık ​​sık karıştırarak pişirin, altı ila sekiz dakika kadar sürer. Soğumaya bırakın. Tavuğun üzerine sosu dökün ve kaplamak için yayın.

İki yemek kaşığı zeytinyağını bir tavaya dökün ve maşa kullanarak tavukları sosa batırın. Derisi alta gelecek şekilde tavaya yerleştirin ve kasede fazla sos kalacak şekilde yerleştirin. Tavuk derisi kızarana ve gevrekleşene kadar, yaklaşık on ila on iki dakika, rahatsız edilmeden, orta ateşte pişirin. Tavukları bir tabağa aktarın.

Tavayı beş dakika soğumaya bırakın, ardından iki adet dilimlenmiş tatlı patatesi tavada eşit, hafifçe üst üste gelecek şekilde yerleştirin. Tuz ile tatlandırın ve iki yemek kaşığı su ekleyin. Tavuğu derili tarafı yukarı gelecek şekilde yerleştirin. Tavayı, fırın tepsisine aktarın ve etler küçük bir bıçağın ucuyla delindiğinde, tavuk tamamen pişene ve suları berraklaşana kadar, on ila on iki dakika kızartın. On dakika tavada dinlendirin.

Tavuk dinlenirken, bir kasede yeşillikleri, üç yemek kaşığı portakal suyu ve bir yemek kaşığı zeytinyağını iyice karıştırın. Bir tutam tuz ve birkaç öğütülmüş karabiberle tatlandırın. Hafifçe yumuşatmak için yeşillikleri elinizle hafifçe masaj yapın. Yanında salatası ile tavuk ve tatlı patatesleri servis yapın.

Ancho Mole Kurabiye Tarifi
Ancho Mole Kurabiye Tarifi

Ancho Mole Kurabiye Tarifi

Tatlı bir kurabiye mi arıyorsunuz? Meksika usulü leziz kurabiyelere ne dersiniz? Kurutulmuş meyvenin vitray etkisini anlamak için bu kurabiyeleri ışığa tutun. Ve içeride? Çikolata, fındık, pablo biberinin keskin tadı…

Fırını 350 dereceye ısıtın. Üst rafta kenarlı bir fırın tepsisinde su bardağı fındık veya ceviz ile yarım su bardağı çiğ susamı kızartın, altın rengi olana kadar, sekiz ila on dakika fırında pişirin ve soğumaya bırakın.

Bir küçük kaseye incecik doğranmış poblane biberini alın ve üç yemek kaşığı agave şurubunu karıştırın. Birleştirmek için orta boy bir kasede iki su bardağı çok amaçlı un, çeyrek çay kaşığı kabartma tozu ve çeyrek çay kaşığı öğütülmüş tarçını, orta-yüksek hızda bir elektrikli karıştırıcı kullanarak çırpın. 

Başka büyük bir kasede on iki yemek kaşığı oda sıcaklığında beklemiş tuzsuz tereyağı, yarım su bardağı şeker ve bir çay kaşığı koşer tuzu çırpın, kasenin kenarlarını ve altını gerektiği gibi kazıyın, hafif ve kremsi olana kadar yaklaşık üç dakika çırpın. Üç büyük yumurta sarısı ve bir yemek kaşığı vanilya özütü ekleyin ve karışana kadar yaklaşık bir dakika çırpın. Poblano biberi ve agave şurubu karışımını içine ekleyin ve pürüzsüz ve kremsi olana kadar yaklaşık bir dakika çırpın. Hızı düşürün, unlu malzemeleri ekleyin ve birleştirmek için çırpın. Bir su bardağı kuru meyve, bir su bardağı çikolata damlası ve kavrulmuş ceviz ve susam tohumlarını ekleyin. Tahta kaşıkla eşit şekilde dağılana kadar karıştırın.

Hamuru ikiye bölün. Birer birer çalışarak, her bir parçayı yuvarlayın ve silindir haline getirin. Her silindiri sıkıca streç filme sarın ve mümkün olduğunca pürüzsüz ve silindirik hale getirmek için çalışma yüzeyi boyunca yuvarlayın. Kenarlı bir fırın tepsisine yerleştirin ve yüzey sertleşene kadar buzdolabında bekletin, yirmi dakika civarında bekletmeniz yeterlidir.

Düz bir taraf oluşturmak için tezgahın üzerine bir silindir koyun, diğer tarafı düzleştirmek için yuvarlayın ve tekrar düzeltin. Hamuru üçgen haline getirin. Üçgen hamurları yaklaşık on beş dakika buzdolabında bekletin. 

Birer birer çalışarak, üçgenleri açın ve bir yumurta akı ile kenarlarını fırçalayın. Fırın tepsisinde çalışarak, kalan bir su bardağı çiğ susamı kenarlara serpin ve kaplamak için hafifçe bastırın. Yüzey kaplanmalıdır, gerekirse daha fazla susam kullanın. Kurabiyeleri fırın tepsisinde açıkta, yüzey çok sert olana kadar yaklaşık bir saat buzdolabında bekletin.

Fırını 350 dereceye ısıtın. Kalın üçgenleri, ince üçgenler halinde dilimleyin ve yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine aralıklı yerleştirin. Hamur yumuşaksa veya şeklini kaybetmeye başlarsa, devam etmeden önce on dakika daha buzdolabında bekletin. Kurabiyeleri pişirin, fırın tepsilerini yukarıdan aşağıya ve arkaya doğru yarıya kadar, kenarlar yeni ayarlanana kadar yaklaşık on dakika pişirin. Fırın tepsilerinde soğumaya bırakın. Kurabiyeleri bir tabağa veya hava geçirmez bir kaba aktarın.

Hindistan Cevizi ve Chia Tohumu ile Tapyoka Puding
Hindistan Cevizi ve Chia Tohumu ile Tapyoka Puding

Hindistan Cevizi ve Chia Tohumu ile Tapyoka Puding

Sağlıklı gıda mağazaları genellikle zaten kabuklu taze hindistan cevizi vardır. Bulamıyorsanız, onun yerine bütün bir hindistancevizi alın. Boyutuna göre ağır ve içi sıvı dolu olanı arayın (emin olmak için sallayın).

Orta boy bir kasede bir çay bardağı büyük inci tapyoka ve iki su bardağı suyu birleştirin. Küçük bir kasede bir yemek kaşığı beyaz chia tohumu ve bir çay bardağı hindistan cevizi sütünü birleştirin. Her iki kaseyi de plastik film ile örtün ve gece boyunca soğutun. Açık kutuda kalan hindistan cevizi sütünü hava geçirmez bir kaba veya başka bir küçük kaseye dökün, kapatın ve kullanıma hazır olana kadar soğutun.

Tapyoka incilerini boşaltın. Orta boy bir tencerede üç yüz mililitre hindistan cevizi sütünü birleştirin. İçine yarım çay kaşığı koşer tuzu ve yarım su bardağı agave şurubu ekleyin. Orta ateşte kaynatın, ısıyı azaltın ve dörtte bir oranında azalana kadar yaklaşık beş dakika sürekli karıştırarak pişirin. Tapyoka ekleyin ve tapyoka yarı saydam ve hassas olana kadar sürekli karıştırarak pişirin, ancak hala çiğnenebilir olmalıdır. Yaklaşık beş dakika yeterlidir. Tencereyi buzlu su dolu bir kaba koyun ve ara sıra karıştırarak soğumaya bırakın.

Islatılmış chia tohumlarını, bir fincan doğranmış taze hindistan cevizi ve yarım fincan doğranmış taze ananası pudingin içine karıştırın ve büyük bir kaseye alın. Streç filmi örtün, doğrudan yüzeye bastırın ve yoğunlaşana ve soğuyana kadar en az iki saat soğutun.

Servis için pudingi güzelce karıştırıp kaselere paylaştırın. Mango, rendelenmiş hindistan cevizi ve ananas parçaları ile doldurun ve üzerine biraz agave şurubu gezdirin. Buzdolabında bekletin.

Begonya Kadın adlı Instagram hesabımızı da takip edebilirsiniz!

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx