Pratik Bilgiler

Sucuk Nasıl Saklanır? Taze Ve Yaş Sucuk Nasıl Kurutulur?

Reklamlar

Yemek kültürümüzde özellikle kahvaltı sofralarının ve mangal keyfinin vazgeçilmez unsurları arasında bulunan sucuk ve sucuğun lezzetine hayır diyebilen olduğunu sanmıyorum. İnce ince kıyılmış etin çeşitli baharatlar kullanılarak fermente edilmesiyle hazırlanan sucuk, çok sağlıklı ve lezzetli olmakla beraber doğru koşullarda saklanması gereken bir besin. Nemli bir yapıya sahip olan sucuk saklama koşulları uygun olmadığı hallerde çok çabuk bozularak zehirlenmelere yol açabiliyor.

Kasaptan, marketten satın aldığınız ya da evde kendi yaptığınız sucuğun hemen bozulmasını önlemek elinizde. Özellikle Kurban Bayramı döneminde bol miktarda sucuk yaptırmak isteyen pek çok kişinin endişesi taze sucuk nasıl kurutulur, sucuk nasıl saklanır gibi sorulardan oluşuyor. Gıdaların nasıl saklanması gerektiği ve diğer bilgileri paylaştığımız pratik bilgilerde bugünkü konumuz; sucuk nasıl saklanır, yaş sucuk nasıl saklanır, sucuk buzlukta saklanır mı ve taze sucuk nasıl kurutulur sorularının yanıtlarından oluşuyor. Çok faydalı olacağını düşündüğüm, küflenmeden bozulmadan sucuk saklama yöntemlerini kaydedip arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın. İşte, sucuğu ziyan etmeden muhafaza etmenizi sağlayacak detaylar…

Sucuk bozulmaması için nasıl muhafaza edilir?
Sucuk bozulmaması için nasıl muhafaza edilir?

Sucuk bozulmaması için nasıl muhafaza edilir?

Sucuk çok sevilen, ağızları tatlandıran şarküteri ürünlerinden sadece bir tanesi ve özellikle çocukların asla hayır diyemediği bir lezzet. Ancak sucuğu düzgün muhafaza etmediğinizde buzdolabında dahi olsa çok çabuk küflenip, tüketilemez duruma geldiğine şahit olmuşsunuzdur. Sucuğun küflenmemesi ve sağlıklı bir şekilde tüketebilmeniz için birkaç pratik önerim olacak. Tabii ki her şeyden önce şunu söylemeliyim, en güzeli özellikle sıcak havalarda tüketebileceğiniz miktarlarda sucuk almanız. Şimdi, sucukları bozulmadan saklayabileceğiniz önerilerimizden kısa kısa söz etmeye başlayalım.

Reklamlar

Sucuk buzdolabında nasıl saklanır? Buzdolabında duran sucuk bozulur mu?

Sucuk nasıl saklanır diye sorulduğunda herkesin ilk aklına gelen buzdolabında saklama şekli doğru bir yöntem fakat gerekli şartlar oluşturulduğu takdirde. Fazla miktarda sucuğa sahipseniz veya sucuğun yarısı kalmış ve sonra tüketilmek üzere ayrıldığında sucuğu buzdolabında bozulmadan saklamak için bazı önlemler almalısınız. Şayet sucuk hazır alınmış ve paketi hiç açılmamışsa uzun süre buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Ancak paketi açılmış olan sucuk önce kağıt havlu, ardından hava alması önlenecek şekilde streç film ile sarılmalıdır. Hava ile teması kesilen sucuk daha uzun bir süre bozulmadan kalabilir fakat bu süreyi de fazla uzatmamanızda yarar var. Bunun yerine sucuğu buzdolabı poşetine koyabilir ve poşeti kapatmadan bırakabilirsiniz. Sucuğun nemlenerek küflenmesini önleyen bu iki yöntemden birini uygulayarak bir 3 ila 4 ay arasında sucukları buzdolabında saklamanız mümkün.

Derin dondurucuda, buzlukta sucuk saklanır mı?
Derin dondurucuda, buzlukta sucuk saklanır mı?

Derin dondurucuda, buzlukta sucuk saklanır mı?

Sucukları derin dondurucuda saklamak harika bir fikir, özellikle sucuk miktarı çok fazla ise en doğru saklama yöntemi buzlukta muhafaza etmektir. Büyük bir sucuğu bir seferde tüketebileceğiniz parçalara bölerek buzdolabı poşetine koyabilir ve yaklaşık 6 ay boyunca sağlıklı bir şekilde muhafaza edebilirsiniz. Sucuğu bütün olarak buzluğa koymanızı tavsiye etmiyorum çünkü buzluktan çıkardığınızda kesebilmek için çözülmesini beklemek zorunda kalıyorsunuz. Ve dondurulmuş gıdaların çözüldükten sonra yeniden dondurucuya konulması hiç sağlıklı değil. Bu nedenle küçük parçalar halinde sucukları saklayabilir ve küflenme bozulma riskini ortadan kaldırabilirsiniz.

Yaş ve taze sucuk nasıl kurutulur? Taze sucuk ve kasap sucuğu bozulmadan nasıl saklanır?

Yaş ve taze sucuk tüketiminin oldukça yaygın olduğu ülkemizde, taze sucuk çok sevilen gıdalardan biri. Bu kadar çok sevilen fakat bozulmadan muhafaza edilmesi bir hayli zor olan taze ve yaş sucuğu saklamanın yollarından biri, kurutmaktır. Yaş sucukları kurutmak için iplerle güneş görmeyen, gölge ve rutubetsiz bir ortama asılması en bilinen yöntemdir. Sucuklar asılı olduğu yerde tüm nemini içine çektikçe kurumaya başlar ve küflenme ihtimali azalır.

Tamamen kuruduklarında buzdolabının soğutucu kısmında önerdiğimiz yöntemler ile veya buzlukta uzun süre bozulmadan muhafaza edebilirsiniz. Bir başka taze sucuk kurutma şekli ise, sucukları asmak için yeri olmayan kişiler için büyük kolaylık sağlıyor. Evin güneş görmeyen bir bölümüne sereceğiniz gazetelerin üzerine sucukları kurumaları için bırakabilirsiniz. Gazete kağıdının sucuğun içindeki nemi kendine çekerek kısa sürede kurumalarını sağladığını görebilirsiniz.

Reklamlar

Taze sucuğu, bir diğer ismi ile kasap sucuğu o haliyle tüketmeyi seven biri iseniz ve kurutmak istemiyorsanız da yine pratik bir önerim olacak. Sucukları henüz taze iken porsiyonluk büyüklüklerde keserek buzdolabı poşeti ile derin dondurucuya koyabilirsiniz. Böylelikle sucuk yemek istediğinizde tüketebileceğiniz kadar sucuk alıp, geri kalan sucukları muhafaza etmeye devam edebilirsiniz.

Taze sucuk, kasap sucuğu ne kadar sürede kurur?
Taze sucuk, kasap sucuğu ne kadar sürede kurur?

Taze sucuk, kasap sucuğu ne kadar sürede kurur?

Taze sucukları derin dondurucuya koymak yerine kurutarak muhafaza etme yöntemini tercih ettiyseniz bu işlemi buzdolabında da gerçekleştirebilirsiniz. Taze sucukların kuruması için en az 3 hafta beklemeniz gerekiyor. Bu süre içerisinde tamamen kuruyan sucukları dilerseniz buzdolabında gerekli şartları oluşturarak saklayabilir veya derin dondurucuda daha uzun süre muhafaza edebilirsiniz.

Sucuk Nasıl Saklanır adlı yazımızın faydalı olduğunu umuyoruz. Bunun yanı sıra, Çilek nasıl saklanır? adlı yazımız da ilginizi çekebilir.

Bizi Begonya Kadın adlı Instagram hesabımızdan takip edebilirsiniz!

Deniz Solmaz

Merhaba Deniz ben. Bundan sonra bende buradayım, kadına ve yaşama dair keyifli yazılarda buluşmak dileğiyle.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx