Pratik Bilgiler

Çilek nasıl saklanır? Çilek derin dondurucuya konulur mu?

Reklamlar

Çilek nasıl saklanır? Çilek mevsiminin gelmesi ile birlikte içini kıpır kıpır bir heyecan kaplayan kişilerden misiniz? Tarlaların ve sofraların en nazlı meyvelerinden biri olan çileği çok seviyoruz, hele ki tazecik ve dalından yeni koparılmış mis gibi kokan çileklerin tadına doyum olmuyor. Fakat bir o kadar da hassas olan bu meyveyi buzdolabında muhafaza etmek bir hayli zor. Çilek nasıl saklanır, çileğin bozulmaması için ne yapmalıyız, çilek nasıl taze kalır, buzlukta çilek saklanır mı gibi merak edilen soruların yanıtını sizler için derledik. Tüm çilek sevenler için faydalı olacağını düşündüğüm yazımızı sonuna dek okuduktan sonra sizde çileklerinizi bozulmadan günlerce buzdolabında saklayabilir, taze çileğin tadını dört mevsim yakalayabilirsiniz.

Çilek nasıl saklanır hakkında bilgiler
Çilek nasıl saklanır hakkında bilgiler

Çilek nasıl saklanır hakkında bilgiler

Çileğin tadını, kokusunu kim sevmez ki? Narin bir meyve olmasından dolayı ilaçlamaya en fazla maruz kalan ve organik olanını bulmanın en zor olduğu meyvelerden birisi. Pazarda ve manavda taptaze görüp eve getirdiğiniz çilekler yolculuk sırasında bile solup, ezilebiliyor. Çok çabuk tüketilmesi gereken bir meyve olan çilek, maalesef buzdolabına konulduğunda dahi ertesi gün küflenmiş bozulmuş çileklerle karşılaşabiliyorsunuz. Peki, bunu önlemenin bir yolu yok mu? Elbette ki var, çileklerin aynı gün içerisinde bozulmaması ve daha dayanıklı olabilmesi için bazı pratik yöntemlerimiz bulunuyor. Gelin şimdi, çilek nasıl saklanır ve bozulmadan muhafaza edebilirsiniz inceleyelim.

Çilek çok çabuk tüketilmesi gereken bir meyve, bunu kabul ediyoruz. Ancak bazı püf noktalarını uygulamanız halinde çileklerin ömrünü birkaç güz daha uzatabilir, hatta doğru saklama yöntemleri ile daha sonra kullanmak için buzdolabının dondurucu kısmında bir ye açabilirsiniz. Derin dondurucuda çilek nasıl saklanır sorusuna geçmeden önce, hemen tüketilecek olan çileklerin ömrünü nasıl uzatabiliriz, aktaralım.

Reklamlar

Geniş bir kabın içerisine oda sıcaklığında su ile sirkeyi karıştırın ve yapraklarını koparmadığınız çilekleri bu suyun içinde birkaç dakika bekletin. Çok çabuk küflenmeye meyilli olan çilek meyvesi, sirkenin aktif etkisi ile üzerinde bulunan küf mantarlarından kurtulacak. Çilekleri sirkeli suda bekletme işleminden sonra çok fazla el değirmeden süzgeç yardımıyla iyice süzün ve kurumalarını sağlayın. Tamamen kuruyan çilekleri, havlu peçete serilmiş geniş bir kapta üst üste gelmeyecek biçimde dizin ve üzerini streç film ile kaplayın.

Bir başka çilek saklama şekli ise, çileği yıkamadan ve hiç su değirmeden buzdolabına koymaktır. Bu yöntemi uygularken de yine geniş bir kap içerisine kağıt havlu serip çilekleri ayıklamadan ve üst üste gelmeyecek ve birbirine değmeyecek şekilde yerleştirip, üzerine streç film ile sıkıca örtmeniz gerekiyor. Tüketilecek miktarda çileği çıkarıp, o an yıkamanız öneriliyor.

Çilek nasıl taze kalır?
Çilek nasıl taze kalır?

Çilek nasıl taze kalır?

Çilek maalesef ki saklamak için hangi yöntem denenmiş olursa olsun, uzun süre tazeliğini koruyamayıp çürüyor veya küfleniyor. Bu durumda aslında en güzeli, tüketebileceğiniz miktarda çilek alarak bozulmasına fırsat kamadan tüketmek. Yine de en azından birkaç gün buzdolabında bozulmadan kalmasını sağlamak için az önce bahsettiğimiz saklama yönteminin işe yaradığını görebilirsiniz.

Çilek derin dondurucuya konulur mu?

Hemen herkesin evinde bulunan derin dondurucular hayatımızı nasıl da kolaylaştırıyor öyle değil mi? Birçok sebze ve meyveyi mevsiminde taze taze alıp, dondurucuda muhafaza ederek kış mevsiminin ortasında dahi yaz sebzelerini tüketebiliyoruz. Hijyen kurallarına dikkat ederek gıdaları dondurarak tüketmek en sağlıklı saklama yollarından biri olarak kabul ediliyor. Peki, ilkbahar ve yaz aylarının narin meyvesi çilek derin dondurucuya konulur mu? Çilek derin dondurucuda muhafaza edilebilir mi? Hemen yanıtlayalım, evet çilek derin dondurucuya konulabilir ve ilk günkü gibi tazeliği korunabilir. Paylaşacağımız püf noktalarına dikkat ederek çilekleri derin dondurucuda uzun süre muhafaza edebilir, kış mevsiminde pasta, turta, komposto ve diğer alanlarda kullanabilirsiniz.

Reklamlar
Derin dondurucuda çilek nasıl saklanır?
Derin dondurucuda çilek nasıl saklanır?

Derin dondurucuda çilek nasıl saklanır?

Bir mevsim değil, her mevsim taze çilek lezzetini tatmak istiyorsanız doğru yöntemleri uygulayarak bunu sağlayabilirsiniz. Tam bir C vitamini deposu ve doğal antioksidan olması nedeniyle kanser hastalığı ile savaşan ve bağışıklığın güçlenmesini sağlayan çilek meyvesini rahatlıkla buzdolabınızın derin dondurucu kısmında saklayabilir, her mevsim bu lezzetli şifa kaynağından yararlanabilirsiniz.

Derin dondurucuda çilek saklamak için öncelikle çilekleri yapraklarından ayırıp, bol su ile yıkamalı ve sonrasında iyice kurutmalısınız. Uygun boyuttaki bir tepsiye yan yana dizdiğiniz çilekleri tepsiyle birlikte derin dondurucuya koyup, donmalarını bekleyin. Çilekler tamamen donduklarında buzdolabı poşetinin içerisine koyup, hava ile temas etmeyecek şekilde poşeti kapatın. Bu yöntemle tepsi üzerinde ayrı ayrı donan çileklerin birbirlerine yapışmasını da önlemiş olursunuz.

Çilek derin dondurucuda ne kadar saklanabilir?
Çilek derin dondurucuda ne kadar saklanabilir?

Çilek derin dondurucuda ne kadar saklanabilir?

Her mevsimin kendine has güzellikleri ve farklı mevsimde bulunamayan lezzetleri bulunuyor. Çilek meyvesi de tadıyla ve kokusuyla bu lezzetlerden sadece bir tanesi. Kış mevsiminde çeşitli pasta süslemeleri ve reçellerde kullanmak üzere derin dondurucuda sakladığınız çilekleri ne kadar süre muhafaza edebilirsiniz? Derin dondurucuda doğru yöntemler uygulayarak sakladığınız çilekleri 1 yıl boyunca rahatlıkla tüketebilirsiniz. Derin dondurucuda çilek nasıl saklanır sorunun yanıtını verirken, çilekleri tek tek dondurup daha sonra buzdolabı poşetine koymamız gerektiğini belirtmiştik. Bu sayede ihtiyacınız kadar dondurulmuş çileği çıkarabilir ve geri kalan çileklerin bozulmadan muhafazasını kolaylaştırabilirsiniz.

Dondurulmuş, buzluktan çıkan çilek nasıl kullanılır?

Güzelce dondurup uygun şekilde paketlediğiniz çilekleri 1 sene boyunca çeşitli şekillerde değerlendirebilirsiniz. Donmuş çilekleri pasta, turta ve sütlü tatlıların süslemesinde kullanabileceğiniz gibi komposto ve reçel yapımında da kolaylıkla kullanabilirsiniz. Bebek ve çocuklar için dondurulmuş çileklerden püre yapabilir ve sağlıklı beslenmelerine katkı da bulunabilirsiniz. Buzluktan çıkan çilekleri tamamen çözülmeden kullanmanız, hem kıvamını hem de lezzetini koruyacaktır.

Daha fazla pratik bilgi için bizi takip edebilirsiniz. Ayrıca, Ev Bakım Hileleri adlı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bizi Begonya Kadın adlı Instagram hesabımızdan takip edebilirsiniz!

Deniz Solmaz

Merhaba Deniz ben. Bundan sonra bende buradayım, kadına ve yaşama dair keyifli yazılarda buluşmak dileğiyle.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx