Pratik Bilgiler

Ev Bakım Hileleri

Ev Bakım Hileleri ve İpuçları

Reklamlar

Ev bakım hileleri, günlük hayatımızda zamandan ve enerjiden tasarruf etmemizi sağlar. İşleri kolaylaştıran ve pratik hale getiren ev bakım hileleri sayesinde her işi çok çabuk halletmek mümkündür. Bu yazımızda her şeyi kolayca halledebileceğiniz ev bakım hilelerini sizlerle paylaşıyoruz.

Kirli kahve makinenizi temizleyin
Kirli kahve makinenizi temizleyin

Kirli kahve makinenizi temizleyin

Her mutfak aletinin temizlenmesi günlük rutinimizin bir parçası değildir. Günlük temizlik de bu yüzden gerekli değildir. Öte yandan, sert su birikmesini, küflenmeyi ve diğer mikropları önlemek için kahve makineniz gibi çeşitli cihazların düzenli olarak temizlenmesi çok önemlidir. Kahve makinelerinizi nasıl düzgün bir şekilde temizleyeceğiniz aşağıda açıklanıyor.

Kahve makinenizi temizlemek, bahar temizliği listenizin sonuncusu olabilir. Ne de olsa, içinden geçen tek şey kahve öğütmeleridir, ancak sert su birikintileri ve kahve yağları aslında makinenizin mekaniğini etkileyebilir ve kahvenizin tadını değiştirebilir.

Reklamlar

Kahve makinenizi en az üç ayda bir temizlemelisiniz, ancak sabun kullanmanın kahvenizi nasıl kirletebileceği ve kapsül makinelerinin temizlik için özel bir alet kullanması gibi dikkat edilmesi gereken şeyler var. Klasik percolator, Keurig kahve makinesi veya french press’inizi nasıl temiz tutacağınızı bu bölümde açıklıyoruz.

Sabun kullanmak yerine (içeceğinizi bulaşık deterjanı kahvesine dönüştürebilir), tortuları parçalamak için sirke kullanın. Percolator için, rezervin içine eşit miktarda beyaz sirke ve su dökün, kahve makinesini normal bir kahve demliği gibi çalıştırın (ancak filtresiz) ve iyice durulamadan önce çözeltiyi, makinede birkaç dakika bekletin.

Bir sonraki kahve fincanınızda sirkeyi tatmamanız için iyice durulayın ancak endişeniz varsa, rezervi sade suyla doldurun ve makineyi başka bir demleme döngüsünden geçirin. Bundan hemen sonra hepiniz taze bir tencereye hazır olmalısınız.

Bir veya iki porsiyon kahve yapmak için bir kapsül yerleştirmeyi içeren makineler arasında Keurig kahve makineleri, Nespresso kahve makineleri, Senseo kahve makineleri ve diğer markalar bulunur. Temizleme işleminin mantığı temel olarak basittir çünkü makine sadece bir bölmeyi deler ve içinden sıcak su sifonu geçirir, ancak bölmeyi delen küçük parça aslında oldukça tıkanabilir ve temizlenmesi gerekebilir.

Reklamlar
Kahve iğnesini temizleyin
Kahve iğnesini temizleyin

Kahve iğnesini temizleyin

Temizlemeden önce kahve makinenizin fişinin çekili olduğundan emin olun. Cezveyi makineden çıkarın ve tutucuyu kahve iğnesini bulacağınız muhafazadan çıkarmak için serbest bırakma düğmelerine basın. Diğer ucundaki iğneyi ortaya çıkarmak için bastırılacak bir kol olmalıdır. İçeri girdikten sonra, bir ataş alın ve bir ucunu açın, böylece düz bir şekilde dışarı çıkar ve alanı tıkayan kahve tellerini çıkarmak için iğnenin etrafını kazıyın.

Ataç kullanmaktan endişeleniyorsanız, iğne temizleme aracı da kullanabilirsiniz, ancak çöp çekmecenizde duran eski ataç bedavadır ve yeterince iyi çalışır. İşiniz bittiğinde, gövde parçalarını durulayın ve kahve makinenizi yeniden monte edin.

Giysilerinizi havada kurutun
Giysilerinizi havada kurutun

Giysilerinizi havada kurutun

Büyükannenizin muhtemelen bildiği gibi, giysilerinizi güneşte kurutmanın faydaları vardır. UV ışınları beyazları beyazlatır, bakterileri öldürür ve giysilerinize doğal ve taze bir koku verir. Ancak havayla kurutmak için, giysilerinizi arka bahçedeki bir ipin üzerine atmaktan daha fazlası var. Başlamak için, kazaklar düz bir şekilde serilmeli ve koyu renkler asla doğrudan güneş ışığına asılarak kurutulmamalıdır. Giysilerinizi havayla kurutmanın en iyi yolları için daha fazla ipucu burada…

Tabiat ana, aynı zamanda kokuları dezenfekte etmeye ve gidermeye yardımcı olabilecek kırışıksız çamaşır kurutmak için uygun maliyetli bir yol sunar. Güneş ve UV ışınları sadece bakterileri öldürmekle kalmaz, aynı zamanda beyazlarınızı da aydınlatabilir. Ayrıca, çamaşırlarınızı dışarıda kurutursanız, deterjanınızın ve yumuşatıcılarınızın ancak taklit etmeyi umduğu gerçek temiz hava kokusunu alırsınız.

Ancak tüm öğeler aynı şekilde kurutulmamalıdır ve daha iyi havayla kurutmanıza yardımcı olabilecek birkaç husus vardır. Bir dahaki sefere bir şeyleri kurutmak için asarken aklınızda bulundurmanız gerekenler.

Polen indeksini kontrol edin. Giysilerinizi ilkbaharda kurutmak biraz zor olabilir. Daha sık yağmur ve yüksek polen seviyeleri ile kuru asmak için mükemmel zamanı bulmak zor olabilir. Çünkü evet, özellikle alerjiniz varsa, çamaşırlarınızı dışarıda kurutmaya karar vermeden önce polen indeksini kontrol etmelisiniz. pollen.com sitesi size bölgenizdeki mevcut polen seviyesini söyleyebilir, böylece alerjilerinizi takip edebilir ve giysilerinizi güneşte kurutmak için doğru zaman olup olmadığına karar verebilirsiniz. Yapmak isteyeceğiniz son şey, çamaşırlarınızla birlikte yaban mersini poleni ve diğer alerjenleri evinize kadar takip etmektir.

Güneş beyazlarınızı beyazlatmak için harikadır, ancak aynısını koyularınız için de yapacaktır. Dışarıda kuruturken, koyu renkli çamaşırları gölgeli bir alana yerleştirin ve pozisyon değiştiren güneşe dikkat edin; aksi takdirde, onları kurutucuya atmış olmanızdan daha hızlı solabilirler.

Kazak veya ağır giysiler asmayın. Kazaklar genellikle birlikte dokunur veya örülür ve onları askılara veya çamaşır iplerine asmak esnemelerine ve bükülmelerine neden olabilir. Bunun yerine, dışarıda bir kurutma rafı kurun ve şekillerini korumaları için kazakları düz bir şekilde üstüne yerleştirin. Üst taraf kuruduğunda onları ters çevirin.

Battaniyeleri ve yastıkları havayla kurutmayın. Kuştüyü yorganlar havada kurutma için en iyi aday gibi görünebilir, ancak kuştüyü çarşaflarınızı kurumaya bırakmak iyi bir fikir değildir. Doldurmaları, yıkama sırasında ıslandığında topaklanma eğilimindedir ve havayla kurutma, yalnızca bu kümeleri yerinde tutacaktır. Daha da kötüsü, belirtildiği gibi, çarşaflar gibi daha ağır eşyaları asmak, onları şekilsiz hale getirebilir. Bunun yerine, bu eşyaları birkaç çamaşır topuyla birlikte kurutucuya atın.

Evde pek çok yerde tel toka kullanın
Evde pek çok yerde tel toka kullanın

Evde pek çok yerde tel toka kullanın

Uçan tüyleri yerinde tutmasıyla bilinen tel tokalar aslında düşündüğümüzden daha kullanışlıdır. Örneğin, tel tokalar, kırık bir fermuar sekmesinin yerini alabilir, bir zeytin veya vişne çekirdeği çıkarabilir ve tıkanmış giderleri açabilir. Beklenmedik tel toka hilelerinin tam listesi için makalenin tamamını buradan okuyun.

Tel tokalar ucuzdur ve büyük miktarlarda elde edilmesi kolaydır. Tel tokalar karmaşık saç stillerini yerinde tutmak veya dekoratif çiçekleri sabitlemek için harikadır, ancak bu yalnızca bir veya iki tel toka gerektirir, ancak yıllar içinde, çeşitli hızlı düzeltmeler için etrafta tutmak için çok yararlı olabileceğini gördük. Bir kitapta ayraç olarak kullanmaktan, lamba anahtarını kapağını tekrar vidalamaya kadar, tel tokalar sadece saçtan daha fazlası içindir. 

Çivi çakarken, baş parmağınızı ezme riski her zaman vardır. Parmaklarınızı kurtarmak için, tırnağınızı sabitlemek için bir tel tokaya yerleştirin, böylece parmaklarınızı riske atmadan hafifçe çakabilirsiniz.

Mezuniyet kepleri gibi tören şapkaları her kafaya tam oturmaz. Kutlama ruhu içinde kalmak ve saç stilinizin bozulmadığından emin olmak istiyorsanız, saçınıza bir tel toka geçirin ve şapkaya takın. Saçınız yerinde kalacak ve şapka kımıldamayacak.

Doğru araçlara sahip olduğunuzda kiraz ve zeytin çekirdeklerini çıkarmak kolaylaşır (ve bunu yapmak, etrafta yemek yemekten çok daha keyiflidir). Tel tokalar, bir kiraz veya zeytini zahmetsizce delebilir ve çukuru diğer taraftan dışarı doğru itebilir. İşte! Artık boğulma tehlikesi olmadan atıştırmalıklarınızın tadını çıkarabilirsiniz.

Eminim kedinize en iyi oyuncakları alacaksınız ve ona bayılacaksınız, ancak bazen sadece örgü kiliminiz veya süt şişesi kapağıyla oynamak istiyorlar. Bir tel toka, ucuz bir oyuncaktır. Birini V şeklinde uzatın ve kedinize doğru kaydırın, böylece kedinizin kalbinin içeriğine kadar pençeleyebilsinler. (Bunu ev eşyalarını yemeye meyilli kediler için önermiyorum, oyun seansınız yakında veterinere acil bir ziyarete dönüşebilir.)

Kırık fermuar için tel toka
Kırık fermuar için tel toka

Kırık bir fermuar kulbu, özellikle o sırada dışarıdaysanız, bir kot pantolonun başına gelebilecek en iğrenç şeylerden biridir. Neyse ki, herhangi bir marketten bir paket tel toka alabilir ve sorununuzu çabucak çözebilirsiniz. Fermuar sürgüsünün halkasına bir tel toka asın ve eve gidip pantolonunuzu değiştirene kadar tam fermuar hareketliliğini yeniden kazanacaksınız.

Bir MacGyver durumundaysanız ve bir fermuarlı bağı çıkarmanız gerekiyorsa, elinizin altında bir tel toka olması gerekir. Bu işlemi daha önce açıkladık ve fermuarları kırmadan çıkarmak için harika bir ipucudur. Tel tokayı bükün, ardından ucu kırılana kadar yavaşça ileri geri bükün. Kırık ucu alın ve fermuarın tutuşunu serbest bırakacak bir tık sesi duyana kadar fermuarın üzerindeki kaydırıcıya sokun. Daha sonra fermuarı geri alabilirsiniz.

Kemer taktığınızda berbat durabilir ve sonundaki kanat, pantolonunuzun son halkasından geçen bir saç tüyü gibi görünür. Altına sıkıştırmak yerine (ki bu her zaman başarısız olur), kapağı bir ataç gibi pantolonun beline tutturmak için bir tel toka kullanın. Pantolonunuza bir kemer takmanın kullanışlı ve gizli bir yolu.

Kitabınızda nerede kaldığınızı unutmamak için tel toka bir kitap ayracı gibi iyi çalışır. Hangi sayfada olduğunuz hakkında hiçbir fikriniz yok. Panik yapıp kitabı denize atmadan önce, derin bir nefes alın ve bir dahaki sefere sayfaların arasına bir tel toka yerleştirmeyi unutmayın. Yerinizi kesin olarak bulacaksınız.

Bir bant rulosunun başlangıcını bulmaya çalışmak sıkıcı bir iştir. Kenardan toplamak ve bir seferde yalnızca küçük bir bant parçasını gevşetmek sinir bozucu olabilir. Bir dahaki sefere bandı kullanmayı bitirdiğinizde, kesik kenarın altına bir tel toka yerleştirin. Bandın nereden başladığını her zaman bileceksiniz ve bobinden çekip çıkarmak için tel tokayı kullanabilirsiniz.

Lavabonuzun ve küvetinizin giderleri nispeten küçük açıklıklardır ve tıkanıklıkları açmak için içeriye girmek her türlü yılan, zincir ve çeşitli şeyler satın almak anlamına gelir. Tel toka büyük bir tıkanıklığı çözmez, ancak onları yılanların ve zincirlerin kaçırdığı inatçı saç tutamlarını almak için cımbız gibi kullanabilirsiniz.

Tel tokanın yuvarlak ucu, düz uçlu bir tornavida için duracak kadar küçüktür. Yuvarlak kenar tırnak oluğuna oturur. Tel toka size bir tornavida ile aynı kaldıracı sağlamaz, ancak küçük elektronik parçalardaki pil plakalarını çıkarmak veya bir ışık anahtarı kapağındaki küçük vidaları sökmek için harika çalışır.

Yeni bir şişenin veya kavanozun üst kısmındaki conta delinmeden önce onları açmak neredeyse imkansızdır. Bir tırnağı kullanmayı (kırmamayı umarak) veya bir bıçak almayı (kendinizi yanlışlıkla kesmezseniz muhtemelen yıkamanız gerekecek) deneyebilirsiniz. Veya plastiği bir tel tokanın açık ucuyla dürtün. Bıçakla bıçaklamaktan daha güvenli bir çözüm.

Her şey için çamaşır kurutma makinesi kağıdı kullanın
Her şey için çamaşır kurutma makinesi kağıdı kullanın

Her şey için çamaşır kurutma makinesi kağıdı kullanın

Çamaşır kurutma makinesi kağıdı artık sadece çamaşır odanız için değil. Ayrıca süpürgeliklerinizdeki tozu tutar, lekeli tencereleri tek bir ıslatma ile temizler ve musluklarınızdaki mineral lekelerini giderir. Statik tutunma teknolojisi ve kumaş dokuma, bu aromatik bezleri hayal edebileceğinizden çok daha kullanışlı hale getiriyor. İşte kurutucu tabakalarını kurutma makinesinin dışında kullanmanın yolları…

Taze çamaşırların kokusu sadece çamaşırlar için değildir. Çamaşır kurutma makinesi kağıdı  yıkamadan sonra çamaşırlarınızın kırışmasını ve statikliğini gidermekten çok daha fazlası için gerçekten iyi olan aromatik küçük kağıtlardır. Yapıları onları böcekleri kovmaktan tencere ve tavaları yenilemeye kadar beklenmedik şekillerde faydalı kılıyor, işte burada ev işlerinden birkaçını sonsuza kadar değiştirebilecek kurutucu çarşafları kullanmanın yolları var.

Giysilerinizin bagaj gibi kokmasını önlemek için, bavulunuzu hazırlarken bavulunuza birkaç çamaşır kurutma makinesi kağıdı koyun. Kötü kokuları azaltmaya yardımcı olacaklar ve uzun bir uçuştan sonra çantalarınızı açtığınızda çok daha keyifli olacak.

Yıkamalar arasında çoraplar oldukça sert hale gelebilir. Çorap çekmecenize birkaç çamaşır kurutma makinesi kağıdı yerleştirerek onları daha uzun süre taze tutun. Dolaplar için de işe yarıyor: Ne sıklıkta çamaşır yıkasam da kendi kıyafetlerim dolabımın arkası gibi kokmaya başladığında, oraya bir kutu lavanta kokulu çamaşır kurutma makinesi kağıdı koydum. Çamaşır kurutma makinesi kağıdı sadece küf kokusundan kurtulmakla kalmadı, aynı zamanda bazı güzel kokuları da tüm yatak odasına yaydı.

Banyo duvarlarındaki sabun köpüğünü temizlemek genellikle bol miktarda ovma gerektirir, ancak çamaşır kurutma makinesi kağıdı cızırtılı dokusu bu çabanın bir kısmını ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Sabun pisliğini silmek için kullanılmış bir kurutma kağıdına birkaç damla su koyun.

Çöp tenekelerinin kokuşma eğilimi vardır ve onları düzenli olarak temizlememiz gerekse de, çoğu zaman temizlemeyiz. Çöpü her çıkardığınızda çöp kutunuzu temizlemeyecekseniz (ve dürüst olalım, temizlemeyeceksiniz), gerçekten temizlemeye başlayana kadar kokuyu önlemek için çöp kutusunun altına bir çamaşır kurutma makinesi kağıdı koyun. 

El dikişi, profesyonel olmadığınızda yeterince zordur, ancak iplik dolaştığında daha da sinir bozucu olabilir. Başlamadan önce iğneyi ve ipliği bir çamaşır kurutma makinesi kağıdından geçirerek kendinizi biraz sıkıntıdan kurtarın. Çamaşır kurutma makinesi kağıdı statik yapışmayı azaltacak ve siz dikerken ipliğin dolaşmasını önleyecektir.

Araba kokuları
Araba kokuları

Araba kokuları bunaltıcı ve aşırı yapay kokabilir – çoğu insan paketlerini sadece yarıya kadar açabilecek kadar. Aynı eski çam ağacı şeklindeki oda spreyini kullanmak yerine, arabanızda çamaşır kurutma makinesi kağıdında saklayın. Koku, ortalama bir araba spreyinden daha az aşındırıcı olacak ve işi de aynı şekilde yapacaklar.

Statik, süpürgeliklere toz çeker, bu nedenle kurutucu çarşaflar, onları tozsuz tutmak için gizli bir silahtır. Süpürgeliklerinizi temizlikten sonra çamaşır kurutma makinesi kağıdı ile silmek, statikliği en aza indirdikleri ve süpürgeliklerinizi daha uzun süre saç ve tozdan uzak tutmaya yardımcı olduklarından, gelecekte temizlik için zamandan tasarruf etmenize yardımcı olacaktır.

Ayrıca bilgisayar kasası fanınızı çamaşır kurutma makinesi kağıdının büyüsü ile temizleyebilirsiniz. Süslü bir mikrofiber beze ihtiyacınız yok. Sadece zaten atacağınız kullanılmış bir çamaşır kurutma makinesi kağıdı alın ve daha iyi hava akışı için bilgisayar fanınızı silin. Harikalar yaratıyor.

Çamaşır kurutma makinesi kağıtları ayrıca banyo ve mutfak musluklarınızdaki mineral birikintilerini ve su lekelerini de çıkarabilir. Musluklarınızın ve duş başlıklarınızın üzerine bir çamaşır kurutma makinesi kağıdı sürün, bu onları yeni gibi temizleyip parlatacaktır. Yeni bir çamaşır kurutma makinesi kağıdına bile ihtiyacınız yok, son çamaşırlarınızdan kullanılmış bir kağıt işe yarayacaktır.

Arabanızın ızgarasına daha önce baktıysanız, muhtemelen bir böcek mezarlığı fark etmişsinizdir. Dikkat çekici bir şekilde, çamaşır kurutma makinesi kağıdı, arabanızın kaportasındaki ölü böcekleri çok az bir çabayla temizleyebilir. Bu böceklerden kurtulmak için çamaşır kurutma makinesi kağıdını ıslak bir arabanın üzerinden geçirmeniz yeterlidir. Hataları düşündüğünüzden daha kolay ortadan kaldıracaktır.

Çamaşır kurutma makinesi kağıtlarındaki iki yaygın bileşen, beta-citronellol (citronella mumlarında bulunur) ve linalool (böcekleri uzaklaştırdığı bilinen lavantada bulunur), çamaşır kurutma makinesi kağıdı bir alanın daha iyi kokmasını sağlamak için normal işini yaparken hem böcekleri hem de kemirgenleri uzaklaştırabilir. Fareleri ve böcekleri evinizden uzak tutmaya yardımcı olmak için başka bir küçük koruma katmanı eklemek için çamaşır kurutma makinesi kağıdı köşelerde ve küçük yarıklarda saklayın.

Çamaşır kurutma makinesi kağıdı, kokan çoraplarınıza yardımcı olabilir. Ayakkabılarınız onlardan daha fazla faydalanabilir. Ne de olsa, ayakkabılarınızı düzenli olarak temizlemek daha zordur, bu nedenle oldukça hızlı bir şekilde korkak olma eğilimindedirler. Yine de çözüm çok açık: Günün sonunda ayakkabınıza çamaşır kurutma makinesi kağıdı koyun.

Temizleme eldivenleri kullanabilir ve tuvalete yerleşip kirlenebilir, ovmak için çamaşır kurutma makinesi kağıdı kullanabilir veya daha da iyisi, hem tuvalet fırçanızı hem de kurutma kağıdını bir arada kullanabilirsiniz. Sadece çamaşır kurutma makinesi kağıdını tuvalete atın ve fırça temizleyiciyi kullanarak sürükleyin. Hangi tekniği kullanırsanız kullanın, bir çamaşır kurutma makinesi kağıdı kasenizi süngerden daha iyi pırıl pırıl bırakacaktır.

Yanmış kapları, yanmış kısımları kapatacak kadar suyla doldurarak ve çamaşır kurutma makinesi kağıdını ıslatmak için içeride bırakarak temizlemek için çamaşır kurutma makinesi kağıdını kullanın. Çamaşır kurutma makinesi kağıdını gece boyunca tavada bekletin, daha sonra, sabahları, yapışkan, minimum ovma ile çıkmalıdır.

Evcil hayvan tüyü toplayıcı fırçanız yoksa, birkaç çamaşır kurutma makinesi kağıdı alın, çünkü neredeyse aynı şekilde çalışırlar. Çamaşır kurutma makinesi kağıdı kumaşı, zemin, kanepe ve diğer mobilyalardaki tozu ve evcil hayvan tüylerini toplar.

Ev Bakım Hileleri adlı yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

İlginizi çekebilir: Ispanak bozulmadan nasıl saklanır?

Begonya Instagram: begonyakadin

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx