Pratik Bilgiler

Ispanak bozulmadan nasıl saklanır? Derin dondurucuda ıspanak saklama yöntemleri nelerdir?

Reklamlar

İçerdiği vitamin ve mineraller açısından oldukça zengin olan ıspanak, bir hayli de lezzetlidir. Birçok yemeğin ana malzemesi, börek ve gözlemelerin vazgeçilmez unsuru olan ıspanak sofralarınızdan eksik etmemeniz gereken besinlerin başında geliyor. Ispanak satın alındığında genellikle kumlu ve topraklı olduğu için onu temizlemek bazı zamanlar zahmetli gelebiliyor. Kim istemez ki, derin dondurucudan tazecik ve temizlenmiş ıspanakları çıkarıp kısa sürede lezzetli yemekler yapmayı öyle değil mi?

Yapraklı bir bitki olan ıspanak ne yazık ki çok çabuk bozulan bir gıda ve doğru saklama yöntemleri ile muhafaza edilmezse hemen suyunu bırakarak çürüyebiliyor. Bugünkü yazımızda size büyük kolaylık sağlayacak olan ıspanak nasıl saklanır, pişmiş ıspanak nasıl saklanmalı, ıspanak derin dondurucuya konur mu ve ıspanak bozulmadan nasıl saklanır ve ıspanağın saklama yöntemlerinin neler olduğundan söz edeceğiz.

Ispanak nasıl saklanır?
Ispanak nasıl saklanır?

Ispanak nasıl saklanır?

Yapraklı ve köklü bitkilerden biri olan ıspanak, çok çabuk bozulabilme özelliğine sahiptir. Çiğ ya da pişmiş hali çok uzun süre dayanıklı olmayan ıspanağı pişirmeden önce yeterince su ile yıkayıp, sonrasında sirkeli suyun içerisinde bekletmeniz ve köklerini kesmeniz önemlidir. Elinizde bir anda tüketilemeyecek kadar fazla ıspanak varsa onu saklamak için en iyi çözüm derin dondurucuda muhafaza etmektir. Ispanak derin dondurucuda uzun süre taze olarak saklanabilir ve bunun için farklı yöntemler uygulayabilirsiniz. Şoklama yolu ile derin dondurucuda ıspanağı saklayabileceğiniz gibi çiğ haldeyken de derin dondurucuya koyabilirsiniz. Şimdi pişmiş ya da çiğ olarak ıspanak nasıl saklanır ve bozulması nasıl önlenir tek tek inceleyelim.

Reklamlar

Çiğ ıspanak nasıl saklanır?

Pazardan ya da manavdan aldığınız taze ıspanakları hemen pişirmeyi düşünmüyorsanız doğru bir şekilde muhafaza etmeli ve bozulmasını önlemelisiniz. Ispanakları birkaç gün içerisinde tüketecekseniz öncelikle kök kısımlarını kesmeli ve yaprakları arasında yer alan kum ve toprağı bol su ile yıkamalısınız. Dilerseniz büyük bir kabın içine ıspanakları koyarak üzerine bolca sirke ve su doldurarak yaklaşık 30 dakika bekletebilirsiniz. Bu işlem ıspanak yaprakları arasında bulunan bakterilerin temizlenmesi için önemli bir aşamadır. Sonrasında durulayıp, sebze kurutucu ile tamamen kuruttuğunuz ıspanakları poşetleyip buzdolabına koyabilirsiniz. Bu şekilde sakladığınız çiğ ıspanakların 3 ila 4 gün arasında tazeliğini koruduğunu görebilirsiniz.

Pişmiş ıspanak nasıl saklanır? Ne kadar sürede tüketmek gerekir?

Yemek olarak pişmiş ıspanak kesinlikle buzdolabında muhafaza edilmelidir. Özellikle hava sıcaklıklarının arttığı şu günlerde ıspanak pişirildikten sonra en fazla 2 saat oda sıcaklığında kalmalı ve sonrasında buzdolabına konulmalı. Ve bunun arkasından çok fazla dolapta bekletmeden sadece 2 kez yeniden ısınmaya maruz bırakılmalıdır. Ispanak bitkisinin içeriğinde bulunan nitrat ve nitrit sebebiyle ıspanak yemeği çok çabuk bozulabilir ve zehirlenmeye yol açabilir, bu nedenle en fazla 1-2 gün içerisinde tüketilmesi gerekir.

Ispanak derin dondurucuda nasıl saklanır? Hangi saklama yöntemleri uygulanmalı?

Evdeki fazla ıspanakları çeşitli işlemlerden geçirdikten sonra derin dondurucuda saklamak çok iyi bir fikir ve gerçekten sonraki zamanlar için pratik bir çözümdür. Derin dondurucuda ıspanakları taze bir şekilde saklamak için birkaç yol izleyebilirsiniz. Bunlar; çiğ olarak ıspanakları dondurucuya koymak, şoklama yöntemi uygulayarak dondurucuya koymak, ıspanakları püre haline getirip dondurucuya koymak ve pişmiş ıspanağı dondurucuya koymak şeklindedir. Hangi yöntem size daha kolay gelirse onu uygulayabilir ve her zaman elinizin altında taze ıspanak bulundurabilirsiniz.

Çiğ ıspanak derin dondurucuda nasıl saklanır?

Tüketemeyeceğiniz miktarda ıspanağa sahipsiniz ve bu ıspanakları bozulmadan değerlendirmek isterseniz, kolaylıkla derin dondurucuda saklayabilir ve gerektiğinde yemek için kullanabilirsiniz. Çiğ ıspanakları derin dondurucuda saklamak için öncelikle köklerini keserek ıspanak yapraklarını bol su ile yıkamalısınız. Temizlenmiş ve kurumuş ıspanak yapraklarını dilerseniz bütün parçalar halinde, dilerseniz de yemeklik olarak doğrayarak buzdolabı poşetinin içerisine koyup, poşetin havasını boşaltmalısınız. Ve tabii sonrasında derin dondurucuya ıspanak poşetini koymanız yeterli. Bu şekilde ıspanakları 6 ay boyunca taze olarak tüketebilirsiniz.

Reklamlar

Şoklanmış ıspanak derin dondurucuda nasıl saklanır?

Ispanakları bozulmadan derin dondurucuda saklamanın bir başka yolu onları şoklamaktır. Şoklama işlemini gerçekleştirmek için büyük bir tencerede su ısıtın ve kaynamasını bekleyin, bu sırada bir başka büyük kap içerisine soğuk su ile buz koymayı ihmal etmeyin. Tenceredeki su kaynamaya başladığı zaman ıspanakları suyun içine atın ve yaklaşık 2 dakika haşlanmalarını sağlayın. Ispanak çok çabuk pişen bir bitki olduğu için daha fazla kaynatmanıza gerek olmuyor. Haşlanan ıspanakları kevgir yardımı ile tencereden alarak direkt buzlu su kabının içine koyun ve yine sadece 2 dakika bekletin. Suyunu süzdüğünüz ıspanakları sebze kurutucu ile kurutabilirsiniz. Bu işlemin ardından kilitli buzdolabı poşetine yerleştirdiğiniz şoklanmış ıspanakları derin dondurucuya koyabilir ve 12-14 ay boyunca tazeliğini koruyacağı için rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Ispanakları püre şeklinde derin dondurucuda saklayabilirsiniz

Özellikle smoothie sevenlerin hoşuna gidecek bir ıspanak saklama yöntemini de paylaşmayı unutmayalım. Taze ıspanakları püre haline getirmek için güzelce yıkayıp temizledikten sonra klasik bir ölçü olan, 6 ölçü ıspanak için 1 ölçü su olacak şekilde birleştirip blender yardımı ile iyice karıştırın. Kaşık ile buz kalıplarının içine doldurduğunuz ıspanak pürelerini buzluğa koyarak tamamen donmaları için zaman verin ve donduklarında buz kalıplarından çıkarıp, buzdolabı poşetinin içine yerleştirin. Sağlıklı beslenmenin kapılarını açan nefis smoothie ve sebze çorbalarında kullanabileceğiniz ıspanak püreleriniz hazır.

İlginiz Çekebilir: Çam Sakızı Lekesi Nasıl Çıkar?

Pişmiş ıspanak derin dondurucuda nasıl saklanır?

Yeni pişirdiğiniz ve hepsini tüketemeyeceğinizi fark ettiğiniz ıspanak yemeğini kapağı hava geçirmeyen bir saklama kabına doldurup, daha sonra tüketmek üzere derin dondurucuya kaldırabilirsiniz. Tüketmek istediğinizde buzdolabının soğutucu kısmında çözülmesini sağlayarak, ısıtıp tüketebilirsiniz.

Bizi Instagram da takip edebilirsiniz.

Deniz Solmaz

Merhaba Deniz ben. Bundan sonra bende buradayım, kadına ve yaşama dair keyifli yazılarda buluşmak dileğiyle.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx