Pratik Bilgiler

Çam Sakızı Lekesi Nasıl Çıkar Nasıl Temizlenir?

Reklamlar

Çam Sakızı Lekesi Nasıl Çıkar sorusu, çeşitli yüzeylerde bu leke ile uğraşmak zorunda kalan insanlar tarafından sorulan en önemli sorulardan bir tanesi olmakta ve birçok insan, kurumuş reçinen çıkarılabilmesi adına çeşitli araştırmalar yapmaktadır. Öncelikle ifade etmek gerekir ki çam sakızı reçinesi yapışkan bir madde olduğundan dolayı çam sakızının bulunduğu alanlarda uygun temizleme işlemlerinin yapılması gerekmektedir.

Birçok insan, çam sakızının farklı alanlara bulaştığını fark etmekte olup bu konuda çeşitli sorunlar yaşamaktadır. Kıyafet, halı ya da koltuğa bulaşan çam sakızı, yüzeyin yapışkan bir hal almasına neden olmakta ve bu leke ile baş etmek zorunda kalan insanların zor anlar yaşamasına sebebiyet vermektedir. Çam sakızı lekesinin bulunduğu yüzeylerin niteliğinin belirlenmesi gerekmekte olup yüzeyin niteliğine göre çeşitli temizlik çalışmaları yapılması gerekmektedir.

Çam Sakızı Lekesi Kıyafetten Nasıl Çıkar
Çam Sakızı Lekesi Kıyafetten Nasıl Çıkar

Çam Sakızı Lekesi Kıyafetten Nasıl Çıkar?

Birçok insan, kıyafetlerinde bulunan çam sakızı lekesini nasıl çıkaracağını bilememekte, yanlış yöntemler uygulayarak çam sakızının kıyafete çeşitli hasarlar vermesine neden olmaktadır. Bu noktada kurumuş reçine lekesi nasıl çıkar sorusunun sorularak uygun yöntemlerin öğrenilmesi ve başarılı yöntemler üzerinden temizlik işlemlerinin yapılması gerekmektedir.

Reklamlar

Kıyafette çam sakızı lekesinin bulunduğu alana bir miktar kolonya dökülmesi ve ardından yüzeyin çitilenmesi gerekmektedir. Çitileme sonrasında sabunlu su ile kıyafetin yıkanması, yüzeyde bulunan çam sakızının hızlı ve sorunsuz bir şekilde çıkmasını olanaklı hale getirmektedir.

Çam Sakızı Lekesi Ciltten Nasıl Çıkar?

Çam reçinesi lekesi, bazen el, kol vb. alanlarda bulunmakta olup cildin yapışkanlı bir yapıya sahip olmasına neden olmaktadır. Vücutta bulunan kurumuş reçine lekesi nasıl çıkarılır sorusu kapsamında bir miktar asetonun reçine lekesini hızlı ve sorunsuz bir şekilde çıkaracağını ifade etmek gerekmektedir. Eczaneden temin edilebilecek asetondan birkaç damlanın, cilt üzerine dökülmesi ve ardından hafifçe bir masaj yapılması yeterli olacaktır. Fakat asetonun göz ile temasından kaçınılması gerekmektedir.

Çam Sakızı Lekesi Pantolondan Nasıl Çıkar?

Bazen, park ya da bahçelerde bulunan insanlar, oturdukları alanda çam sakızı bulunduğunu fark etmeyebilir. Bu durumda pantolonda çam sakızı lekesi oluşabilmekte, bu ise pantolonun yapışkanlı bir yüzeye sahip olmasına neden olmaktadır. Peki pantolona yapışan çam reçinesi nasıl çıkar? Bu konuda etkili olan yöntemler hangileridir?
Pantolonda çam reçinesinin bulunduğu alana bir miktar kolonya dökmek, çam reçinesinin çıkarılabilmesi adına yeterli olacaktır. Kolonyalı yüzey ovuşturulup ardından sabunlu su ile yıkandığında, pantolonda bulunan çam reçinesinin hızlı ve sorunsuz bir şekilde çıkarıldığı fark edilecektir.

Çam Sakızı Lekesi Koltuktan Nasıl Çıkar?

Koltukta bulunan çam reçinesi lekesi için buzluklarda bulunan buz küplerinden yararlanılması olanaklıdır. Koltuktaki çam sakızının büyüklüğüne göre birkaç buz küpü buzdolabı poşetine konulmalı ve ardından lekenin bulunduğu alanda tutulmalıdır. Bu sayede çam sakızı hızlı ve kolay bir şekilde sertleşecektir. Sertleşen çam sakızı yüzeyden sorunsuz bir şekilde temizleneceği için koltuktaki çam sakızı lekesi için buz yönteminin kullanılabilmesi olanaklıdır.

Reklamlar

Çam Sakızı Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar?

Çam reçinesi lekesinin halıdan çıkarılabilmesi adına koltukta uygulanan boz yönteminin tercih edilebilmesi olanaklıdır. Çam sakızının yüzeyden çıkarılması adına bu yöntemin oldukça işe yarar ve etkili bir yöntem olduğunu ifade etmek mümkündür.

Çam Sakızı Lekesi Masadan Nasıl Çıkar?

Masa sert bir alan olduğu için çam reçinesinin yapışması sonrasında bir iki basit adım ile lekenin çıkarılması olanaklıdır. Yüzeye bir miktar kolonya dökülmesi, lekenin hızlı ve sorunsuz bir şekilde çıkarılmasını olanaklı hale getirmektedir.

Çam Sakızı Lekesi Gömlekten Nasıl Çıkar?

Kurumuş reçine lekesi nasıl çıkar sorusu kapsamında ön plana çıkan gömlekler, uygun yöntemler dahilinde çam sakızından temizlenebilmektedir. Lekenin bulunduğu alana bir miktar buz konularak çam sakızının sertleşmesi sağlanmalıdır. Ardından çam reçinesi çıkarılmalı ve yüzeye bir miktar tuz konulmalı ve limon suyu konulmalıdır. Limon suyu kurumadan gömleğin çamaşır makinesi yardımıyla yıkanması, gömlekte çam reçinesi lekesinin kalmamasını olanaklı hale getirmektedir.

Çam Sakızı Lekesinin Nasıl Çıkartılacağı hakkında yazılmış olan yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Ayrıca yazımızı beğendiyseniz  Camdaki Su Lekesinin Nasıl Çıkartılacağı hakkındaki yazımızı da okumak isteyebilirsiniz. 

Ayrıca YouTube kanalımıza abone olup, bildirimleri açarak yeni yüklenen videolarımızdan anında haberdar olabilirsiniz.

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx