Yemek

Akçaağaç Şurubu Nedir? Akçaağaç Şurubu Nasıl Kullanılır?

Akçaağaç Şurubu ile Tarifler

Reklamlar

Akçaağaç şurubu, iltihaplanmaya neden olan ve çeşitli kronik hastalıkları azaltan serbest radikallerin hasarını azaltabilen yirmi dört doğal antioksidan da dahil olmak üzere çeşitli faydalar içerir. Akçaağaç şurubu sağlığa olan muhteşem faydalarının yanı sıra pastalara, tatlılara ve kurabiyelere de enfes bir lezzet katar. Bu yazımızda Türkiye’de akçaağaç şurubu üretimi var mı, akçaağaç şurubu fiyatı nedir, akçaağaç şurubu yorumları nelerdir, akçaağaç şurubu faydaları nelerdir, akçaağaç şurubu tarifi nasıl yapılır ve akçaağaç şurubu ile yapılan tatlı tarifleri nelerdir gibi soruların cevaplarını bulacaksınız.

Türkiye’de Akçaağaç Şurubu Üretimi Var Mı?

Türkiye’de çok küçük miktarda akçaağaç şurubu üretilir ama ticari olarak satılmaz. Yani Türkiye’de yerli bir marka akçaağaç şurubu yoktur.

Akçaağaç Şurubu Fiyatı
Akçaağaç Şurubu Fiyatı

Akçaağaç Şurubu Fiyatı

Akçaağaç şurubu fiyatı 75 lira ile 750 lira arasında değişir.

Reklamlar

Akçaağaç şurubu tadı

Akçaağaç şurubunun tadı genellikle karamelin aromasına benzer. Tat profili genellikle zengin, tatlı ve hafif odunsu bir lezzet içerir. Bu şurup, özellikle kahvaltılarda kullanılan pancake (pankek) veya waffle üzerine döküldüğünde tercih edilen bir tatlıdır. Aynı zamanda çeşitli tatlı tariflerinde ve yemeklerde doğal bir tatlandırıcı olarak da kullanılabilir. Akçaağaç şurubu, özellikle Akçaağaç ağaçlarından elde edilen öz suyun kaynatılmasıyla elde edilir ve bu süreç sırasında doğal olarak karamelize oluşumlar meydana gelir, bu da ona karamel benzeri bir lezzet katar.

Akçaağaç Şurubu Yorumları

  • “Pankeki çok seven biriyim, yabancılar neden hep mapple syrupla yediğini merak ettiğim için almıştım lezzetini gayet beğendim fazla şekerli değil pankekin tadını bal ve çikolata gibi domine etmiyor.”
  • “Ürünle ilgili genel bir sorun yok. Gönderimi de gayet güzel. Ben tadını beğenmedim. Tamamen damak tadıyla alakalı.”
  • “Yurtdışında normalde farklı markalarda kullanmıştım. Şuruptan yapılma ve glikoz var. Ayrıca tadı doğalını yediyseniz çok yapay kalacaktır.”
  • “Çok iyi paketlenmiş. %100 Akcaagaç şurubu katkı maddesi yok içerisinde çok memnun kaldık.”
  • “Fazla tatlı değil, Pankek üzerinde gerçekten güzel.”
Akçaağaç Şurubu Faydaları
Akçaağaç Şurubu Faydaları

Akçaağaç Şurubu Faydaları

Kanada’da çok üretilen ve tüketilen akçaağaç şurubunun sağlığa olan faydalarını bu bölümde bulacaksınız.

İlginizi çekebilir: Agave Şurubu Nedir?

Çok Sayıda Antioksidan İçerir

Doğal tatlandırıcıların toplam antioksidan içeriğini araştıran bilimsel araştırmalara göre, beyaz şeker veya mısır şurubu gibi rafine şeker ürünleriyle, akçaağaç şurubu karşılaştırıldı ve toplam antioksidan içeriğinde önemli farklılıklar bulundu. Rafine şeker, mısır şurubu ve agave nektarı minimum antioksidan aktivite içerir, ancak akçaağaç şurubu, koyu ve siyah üzüm pekmezi, esmer şeker ve ham bal daha yüksek antioksidan kapasite gösterdi (pekmez en yüksek olan).

Reklamlar

Tatlandırıcınızı değiştirmek için güçlü bir neden? Akçaağaç şurubu beslenmesi, koruyucu antioksidanlar sağlama konusunda etkileyicidir. Tıp dergisi Pharmaceutical Biology, saf akçaağaç şurubunun yirmi dörde kadar farklı antioksidan içerdiğini ortaya çıkardı. Fenolik bileşikler formundaki bu antioksidanlar, iltihaplanmaya neden olabilecek ve çeşitli kronik hastalıkların oluşumuna katkıda bulunabilecek serbest radikal hasarını azaltmak için faydalıdır. Mümkün olduğunda, daha koyu, B sınıfı akçaağaç şurupları seçin, çünkü bunlar daha hafif şuruplardan daha faydalı antioksidanlar içerir.

Akçaağaç şurubunda bulunan başlıca antioksidanlardan bazıları arasında benzoik asit, gallik asit, sinnamik asit ve kateşin, epikateşin, rutin ve kersetin gibi çeşitli flavanoller bulunur. Çoğu düşük konsantrasyonlarda bulunurken, diğerleri daha yüksek miktarlarda bulunur, bu nedenle bu antioksidanların faydaları, şurubun yüksek miktarda şeker tüketmenin bazı olumsuz taraflarını ortadan kaldırabilir.

Glisemik İndekste Daha Düşüktür
Glisemik İndekste Daha Düşüktür

Glisemik İndekste Daha Düşüktür

Rafine şeker ve genel olarak rafine karbonhidratların karaciğer tarafından hızla metabolize edildiği ve “yüksek şekere” ve ardından hızlı bir “şeker çöküşüne” neden olduğu bilinmektedir. Daha da kötüsü, çok fazla şeker tüketmek kan şekerinizi hızla yükseltir ve insülin seviyelerini yükseltir, bu da zamanla daha düşük insülin yanıtına ve kan şekerini yönetmede sorunlara yol açabilir, bu da diyabetin gelişmesinin nedenidir.

Ancak, herhangi bir kaynaktan çok fazla şeker tüketmenin obezite, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı gibi en yaygın sağlık sorunlarından bazılarının önde gelen nedenlerinden biri olduğunu unutmayın, hatta akçaağaç şurubu gibi doğal tatlandırıcılar kullanılmalıdır. küçük miktarlarda. Diyabeti veya kan şekeriyle ilgili diğer durumları doğal olarak tersine çevirmek için çözümler söz konusu olduğunda, genel olarak şeker alımını en aza indirmek ve özellikle rafine şekerden kaçınmak en iyisidir.

İltihaplı Hastalıklarla Savaşır

Akçaağaç şurubu, iltihabı azaltan polifenol antioksidanları sağladığından, artrit, iltihaplı bağırsak hastalığı veya kalp hastalığı gibi belirli hastalıkların önlenmesine yardımcı olan sağlıklı bir diyetin parçası olarak kabul edilebilir. Akçaağaç şurubunun bitki bazlı bileşikleri, bizi daha hızlı yaşlanmaktan ve bağışıklık sistemimizin gücünü azaltmaktan sorumlu olan oksidatif stresi azaltır.

Cilt Sağlığının Korunmasına Yardımcı Olur
Cilt Sağlığının Korunmasına Yardımcı Olur

Cilt Sağlığının Korunmasına Yardımcı Olur

Birçok insan akçaağaç şurubu topikal olarak doğrudan derileri üzerinde kullanarak yemin eder. Ham bal gibi, akçaağaç şurubu da cilt iltihabını, kızarıklığı, lekeleri ve kuruluğu azaltmaya yardımcı olabilir. Çiğ süt veya yoğurt, yulaf ezmesi ve çiğ bal ile birlikte bu doğal karışımı cildinize çok dikkatli bir şekilde uygulayın, isterseniz bir fırça ile maskeyi cildinize uygulayın. Çünkü bir maske cildi nemlendirirken bakteri ve tahriş belirtilerini azaltır.

Geliştirilmiş Sindirim İçin Şekere Alternatiftir

Yüksek düzeyde rafine şeker tüketmek candida, rahatsız bağırsak sendromu, sızdıran bağırsak sendromu ve diğer sindirim sistemi bozukluklarını iyileştirebilir. Aslında, sızdıran bağırsak ve otoimmün bozuklukları iyileştirmek için atabileceğiniz en büyük adımlardan biri, rafine şeker alımını azaltmak ve bunun yerine az miktarda doğal tatlandırıcıları tercih etmektir.

Çoğu yapay tatlandırıcı gaz, şişkinlik, kramp ve kabızlık gibi hazımsızlık semptomlarına da neden olur. Sindirim sistemini daha sağlıklı, kimyasallardan ve yüksek şekerli bir diyetin verdiği zararlardan uzak tutmak için, akçaağaç şurubu unlu mamullerde, yoğurtta, yulaf ezmesinde veya smoothielerde kullanmak için çok daha iyi bir alternatif olabilir.

Önemli Vitamin ve Mineralleri Sağlar
Önemli Vitamin ve Mineralleri Sağlar

Önemli Vitamin ve Mineralleri Sağlar

Akçaağaç şurubu, potasyum ve kalsiyuma ek olarak oldukça yüksek miktarlarda çinko ve manganez içerir. Çinko, beyaz kan hücreleri seviyenizi yüksek tuttuğu için hastalıklarla savaşmaya ve bağışıklığı iyileştirmeye yardımcı olabilir, manganez ise yağ ve karbonhidrat metabolizması, kalsiyum emilimi, kan şekeri regülasyonu, beyin ve sinir fonksiyonunda çok önemli bir rol oynar.

Yapay Tatlandırıcılara Daha Sağlıklı Bir Alternatiftir

Genellikle yapay tatlandırıcılar veya tehlikeli splenda, sukraloz, agave, aspartam veya şeker gibi rafine şeker ürünleri kullanıyorsanız, bunları mümkün olan en kısa sürede akçaağaç şurubu ve ham bal ile değiştirmeyi düşünmelisiniz. Yapay tatlandırıcılar kalorisiz olsalar da kilo alımı, yorgunluk, kaygı, depresyon, öğrenme güçlüğü, kısa süreli hafıza kaybı ve çok daha fazlası dahil olmak üzere sayısız sağlık sorunuyla bağlantılıdır.

Yapay tatlandırıcılar zamanla art arda kullanılarak mevcut birçok hastalık daha da kötüleşebilir ve ayrıca kilo verme söz konusu olduğunda da olumsuz sonuçlar verir. Birçok diyette veya hafif yiyeceklerde kullanılan yapay tatlandırıcılara, yeme isteğinizi ve vücudunuzun açlık ve tokluk belirtilerini yönetme yeteneğinizi etkilediğinden, bağımlılık oluşturmanız çok olasıdır. Akçaağaç şurubu bu sağlık sorunlarının hiçbiriyle bağlantılı değildir, ayrıca doğal tatlı tadı nedeniyle çok daha fazla tatmin sağlar.

Antibiyotik Etkilerini Artırabilir
Antibiyotik Etkilerini Artırabilir

Antibiyotik Etkilerini Artırabilir

Antibiyotikler, bir dizi farklı hastalığa hızlı ve kolay bir çözüm gibi görünebilir, ancak yeni araştırmalar yayınlanmaya devam ettikçe, antibiyotik kullanımının tehlikelerini ve düşüşlerini görmezden gelmek zorlaşıyor. Antibiyotikler kötü bakterileri hedef alırken sağlıklı hücrelere de saldırabilir, aşırı antibiyotik kullanımı ise artık antibiyotik tedavisine yanıt vermeyen “süper böceklerin” oluşmasına neden olur.

Araştırmalara göre, siprofloksasin ve karbenisilin antibiyotikleriyle birlikte akçaağaç şurubu özlerini araştırdıklarında, yüzde 90’a kadar daha az antibiyotikle aynı antimikrobiyal etkiyi gözlemlediler. Başka bir deyişle, akçaağaç şurubu özü, antibiyotiklerin daha iyi çalışmasına yardımcı oldu. Nasıl? Araştırmacılar, ekstraktın bakterilerin geçirgenliğini artırdığını ve antibiyotiklerin bakteri hücrelerinin içine girmesine yardımcı olduğunu buldu.

Antibiyotik gücünü artıran başka ürünler var, ancak doğadan gelen tek ürün bu olabilir. Tıbbi bir protokolün parçası haline gelmeden önce alerjik reaksiyonlar için daha fazla araştırma ve test yapılması gerekiyor, ancak bu araştırma gelecekte antibiyotik direncine karşı umut vaat ediyor.

Akçaağaç Şurubu Tarifi

Bir su bardağı su, bir su bardağı beyaz şeker ve bir su bardağı esmer şekeri bir tencerede orta ila yüksek ateşte kaynatın. Isıyı orta-düşük seviyeye düşürün ve bir yemek akçaağaç özünü karıştırın ve üç dakika daha kaynatın. Daha yoğun bir şurup için iki su bardağı esmer şeker kullanılabilir.

Akçaağaç Şurubu ile Yapılan Tatlı Tarifleri
Akçaağaç Şurubu ile Yapılan Tatlı Tarifleri

Akçaağaç Şurubu ile Yapılan Tatlı Tarifleri

Akçaağaç şurubu ile çok leziz pastalar, kurabiyeler ve tatlılar yapabilirsiniz.

Şeftali ve akçaağaç crumble

Biraz rahatlığa ihtiyacınız olduğunda harika tatlı bir parça. Unutmayın, kremayı eksik etmeyin.

Fırını 180 dereceye ısıtın. Hamuru için bir su bardağı normal un bir kaba alın. Parmaklarınızı kullanarak kaba kırıntılara benzeyene kadar elli gram doğranmış ve tuzsuz tereyağı sürün. Yarım çay kaşığı kabartma tozu, yarım su bardağı şeker, yüz gram doğranmış ve tuzsuz tereyağı ve yarım çay bardağı ince çekilmiş ceviz ekleyin ve birleştirmek için karıştırın. Parmaklarınızı kullanarak karışımı kabaca bir araya toplayın, ardından gerekene kadar soğutun.

Bir yemek kaşığı tereyağı ve akçaağaç şurubunu 2 x 17 cm fırına dayanıklı kızartma tavası veya daha büyük bir tavaya alın ve orta ateşte eritin. Dokuz yüz gram akçaağaç şurubunu, bir buçuk kilogram doğranmış şeftalinin üzerine dökün ve bu karışımı tavaya ekleyin. İki yemek kaşığı akçaağaç şurubu ve bir tatlı kaşığı mısır ununu ekleyin ve dört ila altı dakika veya şeftali hafifçe kızarana kadar karıştırarak pişirin. Üstünü ufalayın ve otuz dakika ya da altın rengi ve köpürene kadar pişirin. Dondurma ile sıcak servis yapın.

Akçaağaç Şurubu ve Pekan Cevizi ile Rulo Çörek
Akçaağaç Şurubu ve Pekan Cevizi ile Rulo Çörek

Akçaağaç Şurubu ve Pekan Cevizi ile Rulo Çörek

İki tatlı kaşığı kuru instant maya, 3/4 su bardağı ısıtılmış süt ve bir tatlı kaşığı pudra şekerini bir kapta karışana kadar çırpın. Beş dakika veya köpürene kadar ılık bir yerde bekletin.

Bir buçuk su bardağı ekmek unu, kalan elli gram pudra şekerini ve bir tatlı kaşığı tuzu bir kaseye alın ve iyice karıştırın. Karıştırırırken yavaş yavaş maya karışımını ve hafifçe çırpılmış iki yumurtayı ekleyin. On dakika veya pürüzsüz ve elastik olana kadar mikserle hamuru çırpın. Kombine olana kadar doğranmış, yumuşatılmış yüz gram tuzsuz tereyağını her seferinde bir parça tereyağı ekleyin. Hamuru hafifçe yağlanmış bir kaseye koyun, temiz bir bezle örtün ve iki katına çıkana kadar bir ila bir buçuk saat ılık bir yerde bekletin.

Bu arada, 25cm x 33 cm’lik derin bir fırın tepsisini yağlayın. Sos için yüz gram eritilmiş, soğutulmuş tuzsuz tereyağı, yüz elli gram esmer şeker, iki yüz mililitre krema ve yüz mililitre akçaağaç şurubunu bir tencereye koyun ve orta ateşte kaynatın. Sekiz dakika veya kalınlaşana kadar pişirin. Ateşten alın ve hafifçe soğuması için bir kenara koyun. Sosun üçte ikisini hazırlanan fırın tepsisine dökün, kalanını servis yapmak için ayırın ve tabanı tamamen kaplayacak şekilde fırın tepsisinde döndürün. Tamamen soğuması için bir kenara koyun.

İç harcı için yüz gram eritilmiş, soğutulmuş tuzsuz tereyağı, elli gram esmer şeker, bir tatlı kaşığı öğütülmüş tarçın ve elli mililitre akçaağaç şurubu bir kasede karıştırın. Hamuru geri alın ve hafifçe unlanmış bir yüzeyde 35 cm x 40 cm dikdörtgen şeklinde açın. Bir cm kenarlık bırakarak tereyağı karışımıyla fırçalayın, ardından yüz gram kavrulmuş ve doğranmış pekan ceviz, yüz gram çekirdeksiz kuru üzümü eşit şekilde dağıtın.

Size en yakın uzun kenardan başlayarak hamuru sıkı bir silindir oluşturacak şekilde yuvarlayın. Tırtıklı bir bıçak kullanarak rulonun uçlarını kesin ve atın, ardından hamuru on beş eşit parçaya kesin. Parşömenleri kesilmiş tarafları yukarı bakacak ve birbirine değmeyecek şekilde hazırlanan tepsiye beş sıra olacak şekilde yerleştirin ve üzerini temiz bir bezle örtüp ılık bir yerde bir saat veya kabarıp çörekler birbirine değene kadar bekletin.

Fırını 180 dereceye ısıtın. Çörekleri otuz dakika veya altın rengi olana ve tamamen pişene kadar pişirin. Fırından çıkarın ve fırın tepsisinde on dakika soğutun. Tepsiden çıkarın ve üzerine ayrılmış sos ile gezdirilmiş sıcak rulo çörekleri servis edin.

Çikolatalı Pavlova Tarifi
Çikolatalı Pavlova Tarifi

Çikolatalı Pavlova Tarifi

Baharatlı armutlu bu çikolatalı pavlova tatlısı zamansız bir klasik üzerinde şık bir dönüş sağlıyor.

Akçaağaç sosuyla armut dolgusunu yapmak için önce altı armudu yıkayın, soyun ve küçük küçük dilimleyin. İki su bardağı akçaağaç şurubu, beş cm kalınlığında dilimlenmiş zencefil, altı adet defne yaprağı ve üç su bardağı suyu bir tencereye koyun. Orta ateşte kaynatın, ardından yüzeyi bir daire pişirme kağıdı ile örtün ve ısıyı düşük seviyeye indirin. Kırk beş dakika veya yumuşayana kadar pişirin. Armutları sıvıdan çıkarın. Defne yaprağı ve zencefili ayırarak sıvının yarısını atın. Kalan sıvıyı, defne yaprağını ve zencefili derin bir tencereye alıp yüksek ateşte koyun. Sıvıyı otuz dakika veya yoğun bir şurup kıvamına gelene kadar kaynatın. Tamamen soğutun ve bir kenara koyun.

Pavlova yapmak için fırını 160 dereceye önceden ısıtın ve fırın tepsisine yağlı kağıt serin. Bir geniş kaseye altı yumurta akı ve bir buçuk su bardağı pudra şekerini on dakika boyunca orta-yüksek hızda mikserle çırpın, ardından hızı yükseltin ve beş dakika daha veya yoğun, parlak ve şeker eriyene kadar çırpın. Bir çay kaşığı sirke, bir tatlı kaşığı mısır unu ve iki çay kaşığı kakaoyu ekleyin ve tekrar karıştırın.

Beze hamurunun hazırlanan tepsiye 22 cm x 32 cm boyutlarında dikdörtgen olacak şekilde yayın. İki çay kaşığı kakaoyu, bezenin üzerine dağıtın ve bir palet bıçağı kullanarak bezeye girdap şeklinde karıştırın. 

Pavlova’yı fırına koyun ve ısıyı 120 dereceye düşürün. Bir saat veya gevrek ve kuru olana kadar pişirin. Fırını kapatın ve bezeyi üç saat veya tamamen soğuyana kadar kapağı aralık olan fırında soğutun.

Beş yüz gram ekşi krema, yemek kaşığı elenmiş saf pudra şekeri ve kalan bir yemek kaşığı kakaoyu bir kasede birleştirin, karıştırın ve pavlovanın üzerine yayın. Armutları ikiye bölün ve üstüne dizin. Üzerine akçaağaç sosu gezdirin ve defne yaprakları ile süsleyin.

Baharatlı Akçaağaç Şuruplu Balkabağı Turtası
Baharatlı Akçaağaç Şuruplu Balkabağı Turtası

Baharatlı Akçaağaç Şuruplu Balkabağı Turtası

Dokuz yüz gram doğranmış balkabağını mikrodalgaya uygun bir kaseye koyun ve üzerini streç filmle kapatın. On iki dakika veya çok yumuşak olana kadar yüksek pişirin. Alternatif olarak, yirmi ila yirmi beş dakika düdüklü tencerede pişirin. Fazla sıvıyı boşaltmak için bir kevgir içine aktarın ve soğumaya bırakın.

Fırını 180 dereceye önceden ısıtın. Waffle hamuru için yetmiş beş gram tuzsuz ve eritilmiş tereyağının yarısını bir kaseye dökün ve beş yüz elli gram ufalanmış waffle parçaları, bir tatlı kaşığı tarçın, bir yemek kaşığı akçaağaç şurubu ve bir çay kaşığı tuz ile karıştırın.

Yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine waffle hamurunu yayın. Yirmi beş dakika veya altın rengi olana kadar iki kez karıştırarak pişirin. Soğuması için kenara alın. Pişen waffle karışımını ve kalan yetmiş beş gram tereyağını bir mutfak robotuna koyun ve ince kırıntılar elde edene kadar karıştırın. 24 cm büyüklüğünde bir tart kalıbının tabanına ve kenarlarına bastırın. Yirmi dakika soğutun. 

İç harcı hazırlamak için balkabağı, yarım su bardağı akçaağaç şurubu, yarım su bardağı hindistan cevizi sütü iki yumurta, artı bir ekstra yumurta sarısı, bir çay kaşığı taze rendelenmiş hindistan cevizi ve bir çay kaşığı öğütülmüş zencefil ve bir çay kaşığı tarçın bir mutfak robotunda pürüzsüz olana kadar çırpın. Tepsiye dökün ve ortası hafif sallanana kadar elli ila altmış dakika pişirin. Hafifçe soğuması için on dakika bekletin. Pastayı sıcak veya soğutulmuş olarak, üzerine ekstra rendelenmiş hindistan cevizi serperek servis yapın.

Kolay Akçaağaç Şuruplu Kek Tarifi
Kolay Akçaağaç Şuruplu Kek Tarifi

Kolay Akçaağaç Şuruplu Kek Tarifi

Fırını 170 dereceye önceden ısıtın. 26 cm’lik bir tepsiyi sıvı yağ ile yağlayın. Üç yüz gram akçaağaç şurubu ve yemek kaşığı kuru yenilebilir lavantayı bir tencereye koyun, orta ateşte kaynatın. On beş dakika demlenmesi için bir kenara koyun. Süzün ve posayı atın.

Bir geniş kasede bir çay bardağı esmer şeker, yarım su bardağından biraz daha fazla ayçiçek yağı, dört yumurta, bir su bardağı badem sütü, bir buçuk su bardağından biraz fazla kendinden kabaran un, yarım su bardağı badem unu ve bir tatlı kaşığı vanilya özünü iyice karıştırın ve hamur haline getirin. Tepsiye dökün. Bir saat veya batırdığınız kürdan temiz çıkana kadar pişirin. Keki on dakika kenarda bekletin, ardından tamamen soğuması için bir tel ızgara üzerine alın. Pasta kreması için bir su bardağı elenmiş saf pudra şekeri ve üç yemek kaşığı akçaağaç şurubunu karıştırın. Servis için pastanın üzerine kremayı gezdirin.

İlginizi çekebilir: Baklava Şerbeti Nasıl Yapılır?

Begonya Kadın adlı Instagram hesabımızı da takip edebilirsiniz!

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx