Magazin

Ali Ercan Kimdir? Şiirleri ve Eserleri

Reklamlar

Bir çok şiir yazmış ünlü tasavvuf şairlerinden biridir. Bir çok eser vermiş ve bir çok kişi tarafından şiirleri okunmuştur. Hem şiir okuyup hem saz çalıp bunlarım saz eşliğinde seslendirmiştir.

Ali Ercan Kısaca Hayatı

Ali Ercan 1931 yılında Niğde iline ait içmeli köyünde doğmuş bir kişidir. Şiir yazarken genellikle Ali Ercan ya da sadece Ercan ismini mahlas olarak kullanmayı tercih etmiştir. Halk arasında aşık diye nitelendirilen Ali Ercan’ın babası Ahmet bey annesi ise Fatma hanımdır Ali Ercan daha çok küçük yaşlarda iken annesi Fatma hanıma kaybetmiştir ardından ise kardeşine ve yaklaşık altı ay sonra da babası Ahmet beyi kaybetmiştir. Babasının vefatı halk arasında çok fazla konuşulmuştur babası Ahmet bey eşinin vefatından sonra çok üzülmüş ve bu durumu kabullenememiştir. Bunun üzerine eşi ve oğlunun ölümünden sonra geliyorum adlı bir şiir yazmıştır. Bu şiirin üzerinden altı ay geçtikten sonra Ahmet bey de vefat etmiştir.

Bu dönemde Ali Ercan bir yıl kadar babaannesi ile birlikte yaşamıştır. Bu Ali Ercan eğitim hayatına köyündeki ilkokulda başlamıştır. Fakat babaannesi ile birlikte yaşarken evin tek erkek çocuğu olduğundan dolayım okulu bırakıp geçim derdine düşmüştür. Geçim sıkıntısından dolayı okulu bırakıp köyde çobanlık yapmaya başlamıştır hem çalışıp hem de saz eşliğinde şiirler söylemeye başlamıştır. Askere gideceği zamana kadar sürekli çobanlık mesleği ile uğraşmıştır.

Reklamlar
Ali Ercan Boyu ve Kilosu
Ali Ercan Boyu ve Kilosu

Ali Ercan Boyu ve Kilosu

Ali Ercan hakkında boy ve kilo özelliklerine dair net bir bilgi bulunmamakla beraber eski fotoğraflar incelendiğinde çok kilolu olmayan ve orta boylarda bir kişi olarak karşımıza çıktığını görmekteyiz.

Ali Ercan Hayatı

Ali Ercan Askerlik hayatına kadar çobanlık mesleği yapmış ardından askere gitmiştir askerden döndükten sonra 1951 yılında evlenmiştir. Ali Ercan’ın iki oğlu ve bir de kız çocuğu olmuştur oğlanlarının isimleri Mustafa ve Ahmet kızının ismi ise Feza olarak konulmuştur. Ali Ercan 18 yaşındayken İstanbul radyosu bu dönemde bir sınav yapmıştır. Bu sınavda Ali Ercan hem icra alanında hem de ses alanında mus sınavı kazanmıştır ve bu radyoda çalmaya başlamıştır. Zamanla Ali Ercan buradan kazandığı parayla geçirmenin zor olduğunu belirterek işi bırakmak zorunda kalmıştır ve ardından memleketi Niğde’ye dönmüştür.  Ardından Ali Ercan çeşitli işlerde çalışmak için Antep Adana gibi illere gitmiştir.

Buralarda bir süre çalıştıktan sonra tekrar Niğde’ye dönmüştür Niğde’ye döndüğünde 1963 yılında burada bulunan bir gazinoyu arkadaşları ile beraber kiralayıp çalıştırmaya başlamıştır Ali Ercan bu gazinoda hem çalıp hem de söylemeye başlamıştır ve artık çok daha fazladan tanınan bir sanatçı haline gelmiştir. Sanat yaşamının bir süre sonra İstanbul’a taşın taşın aşık burada yaşamaya devam etmektedir yaz aylarında ise memleketinin ziyaret etmektedir. Ali Ercan gezdiği gördüğü her yerde bir çok farklı şiir yazmış destanlar atlar Bestelemiştir vezinli ve vezinsiz bir çok şiir yazarak okumuştur saz çalmaya oldukça meraklı olan Ercan sazıyla bir çok türkü kalmıştır.

Ali Ercan Şiirleri ve Eserleri

Ali Ercan’ın sazıyla çaldığı ilk türküleri göklerden çıktım derya yüzüne, Eminem, gelin türküleri olmuştur zamanla bir çok şiir de yazmıştır. Ayrıca ilk plak çalışması Adana’ya bir kız geçti gördün mü Karakaş gözlerin elmas ve adaletin bu mu dünya adlı çalışmaları yapmıştır. Bu türkü ve eserleri bir çok insan tarafından beğenilmiş ve dinlenilmiştir. Ayrıca plakları çok sayıda satmıştır. Ali Ercan 55 adet plak ve 25 adet kaset çıkarmıştır. 1960 ve 1970 yılları arasında en popüler sanatçılar arasında yer almıştır. Üç yüze yakın eser altına imzasını atmıştır.

Reklamlar

Ali Ercan Şiir Kitapları

Ali Ercan Bir çok farklı alanda eser vermiştir. Bunlardan birisi de şiirdir. Ali Ercan’ın kendisine ait olan iki tane de şiir kitabı bulunmaktadır.Karakaş Elmas ve Niğde Türküleri Adlı şiir kitabı 1965 yılında çıkarmış olduğum kitabıdır. İlk olarak Niğde de basma verilmiş olan bir şiir kitabıdır.  Diğer bir kitabı ise Doyamadım Muhammed’e adlı şiir kitabıdır. Bu kitap ise İstanbul’da basılmış olan bir kitaptır. Her kitabı da bir çok kişi tarafından okunmuş ve beğenilmiştir.

İlginizi çekebilir: Ankaralı Turgut öldü mü?

Bizi Youtube kanalımızdan da takip edebilirsiniz: https://www.youtube.com/c/begonyakadin

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx