Markalar

Kolajen Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Reklamlar

Kolajen, insan vücudunda en fazla bulunan proteindir. Kolajenin, cildinizin temel yapısını oluşturmak, eklem ve kemikleri desteklemek gibi çeşitli önemli görevleri vardır. Vücudumuzdaki kolajen seviyesini desteklemek için kolajen takviyesi alma kararı verdiğimizde birçok farklı çeşitte ürünlerle karşılaşıyoruz. Bu ürünler arasından kullanım amacınıza en uygununu seçebilmeniz için bu yazıyı hazırladık.

En İyi Kolajen Markası

Kolajen Nedir?

Kolajen, vücuttaki protein bileşiminin yaklaşık üçte birini oluşturur. Kemiklerin, kasların, cildin, tendonların ve bağların ana yapı taşlarından biridir. Kolajen, aynı zamanda kan damarları, kornea ve dişler gibi vücudun birçok bölümünde bulunur. Vücudumuza esneklik ve sağlamlık sağlar. Sıklıkla sorulan “Kolajen ne işe yarar? sorusu bu şekilde yanıtlanabilir. Merak edilen bir diğer soru da “Kolajen nasıl kullanılır?” şeklindedir.

Kolajen Nasıl Kullanılır?

Vücutta doğal bir şekilde bulunan kolajen üretimi yirmili yaşların sonundan itibaren azalmaya başlar bu nedenle dışarıdan besinlerden veya takviye olarak almak gerekir. Kolajen, genellikle hayvansal gıdalarda yer alan bağ dokularında bulunan bir proteindir. Bu açıdan bakıldığında kemik suları, balık kılçıkları, tavuk derisi zengin kolajen kaynaklardır. Ayrıca balık, kırmızı et, tavuk eti, yumurta, süt ve süt ürünleri gibi bazı temel gıdalar da kolajen elde edilebilen bazı yiyeceklerdir.

Reklamlar

Dışarıdan kolajen takviyesi almak için pratik farklı yollar deneyebilirsiniz. Kolajeni kapsül, hap, toz ya da sıvı formlarda alabilirsiniz. Kolajen kolay çözünebildiği ve büyük ölçüde tatsız olduğu için çay, kahve, ve diğer yiyeceklere karıştırılarak alınabilir. Hatta, kolajeni pişmiş ürünlere bile ekleyebilirsiniz. “Kolajen nasıl kullanılır?” sorusu bu şekilde cevaplandırılabilir.

Kolajen Kullanmadan Önce Bilmeniz Gerekenler?

Kolajen ihtiyacınız olduğunda dışarıdan kolajen desteği almayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca, şu hususları göz önünde bulundurmak da faydalı olabilir:

  • Birçok Kolajen Türü Vardır: Satın almadan önce içerik bilgisini kontrol etmeniz, yüksek dozda, patentli kolajen hammaddeli ürünleri tercih etmeniz önerilir.
  • Kolajen Farklı Şekillerde Kullanılabilir: Kolajen takviyelerinin çoğu toz ve hap şeklindedir. Kolajenin kullanım şekli önemli değildir. Ancak, yiyecek ve içeceklere karıştırması kolay olduğu için kolajeni toz halinde almayı tercih edebilirsiniz.
  • Güvenli marka olması önemlidir: Onlarca kolajen takviyesi arasından seçim yaparken üretici firmanın bu alanda uzman bir firma olduğundan, ürünün orijinal olduğundan ve firmaya rahatlıkla ulaşabildiğinizden emin olmanızı tavsiye ederiz.

Kolajeni yiyeceklerden de alabilirsiniz. En iyi kolajen kaynakları arasında kemik suyu, tavuk ve balık deri-kılçıkları ve yumurta akı ön planda yer alır. Bu ürünleri düzenli ve yeterince tüketmek sürdürülebilir olmadığı ve ayrıca kilo aldırabileceği için kolajen takviyelerine yönelebilirsiniz.

Kolajen, cilt, saç ve eklemler için de faydalı bir proteindir. Çoğunlukla 30’lu yaşlarda ortaya çıkan kolajen ihtiyacını gidermek için ilk etapta doğal gıdalardan faydalanmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca, kolajen bakımından zengin gıdalar içeren bir beslenme tarzı edinebilirsiniz. Bunların dışında toz veya hap şeklindeki kolajen takviyelerini de tercih edebilirsiniz. Böylece, vücudunuzun daha sağlıklı kalmasına yardımcı olan kolajen ihtiyacını kolayca karşılayabilirsiniz.

Reklamlar
Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx