Şifalı Bitkiler

Aspir Yağının Faydaları Nedir? Aspir Yağının Özellikleri

Reklamlar

Aspir bitkisinden üretilen aspir yağı son dönemlerde oldukça popüler bir üründür. Aspir yağının faydaları ile ilgili bahsedebileceğimiz cilt, saç bakımı ve besinlerde kullanımı yönünde olacaktır. Aspir yağının faydalarını sizler için listeleyeceğiz.

Aspir Yağı Nedir?

Aspir bitkisinin tohumlarından elde edilen yenilebilir bir yağdır. Tohumu tatsız ve renksizdir, yapı olarak Ayçiçek yağına benzer. Aspir bitkisi sarı ya da turuncu renkte parlak çiçekleri ile tanınan bir bitkidir. Aspiryağı üretimi için kullanılacak tohumlar ticari olarak yetiştirilir. Çiçekleri sarı, turuncu ya da kırmızı olabilir. Her dal çiçek başına 20’ye kadar tohum içeren 5’e kadar çiçek içermektedir. Mevsimlik yağmur alan kurak bölgelerde yetişen bir bitkidir ve doymamış yağlar açısından da zengin bir besindir.

Günlük Ne Kadar Aspir Yağı Tüketmelidir?

Günlük olarak 1-2 tatlı kaşığı kadar aspir yağının tüketilmesi yeterli olacağı diyetisyenler tarafından öneriliyor. Kullanım sırasında dikkat edilmesi gereken konu aspir yağı ısıtılarak tüketilmesi soğuk bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Salatalarınıza 1-2 tatlı kaşığı gezdirerek kullanabilirsiniz.

Reklamlar

Aspir Yağı Ne İşe Yarar? Aspir Yağının Faydaları Nelerdir?

Aspir Yağı Ne İşe Yarar? Aspir Yağının Faydaları Nelerdir?
Aspir Yağı Ne İşe Yarar? Aspir Yağının Faydaları Nelerdir?

Aspir yağı yapılan yeni bilimsel çalışmalar ile beraber pek çok yeni faydasının keşfedildiği popüler bir yağdır. Kan şekerini dengeleyen, bağışıklık sistemini güçlendiren, kalp için faydalı olan bir yağdan bahsediyoruz. Gelin aspir yağının faydalarından bahsedelim.

İlginizi Çekebilir: Uyku Getiren Bitki Çayları

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Zayıflama konusunda sıkıntı çeken kişilerin sıklıkla tercih ettiği ürünlerden birisi de aspir yağıdır. Aspir yağı metabolizmayı hızlandırması etkisi sayesinde kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca aspir yağının içinde kuvvetli anti oksidanlar vardır. Dolayısı ile aspir yağı bu içerdiği bileşenler sayesinde kilo vermek isteyenlerin yardımcısı olmaktadır.

Aspir yağının bilindik en büyük faydalarından birisi zayıflamaya yardımcı olmasıdır. Bunun nedeni aspir yağının metabolizmanın çalışma hızını fazlasıyla artıran bir etkisinin bulunmasıdır. Ek olarak aspir yağının bünyesinde bol miktarda kuvvetli antioksidan bulunmaktadır. Uzmanların yaptığı incelemeler neticesinde aspir yağının zayıflamaya yardımcı olduğu görülmüştür. Bunun için hazırlamış olduğunuz salatalarınıza 1 tatlı kaşığı aspir yağı ekleyebilirsiniz. Aspir yağını ısıtmadan soğuk bir şekilde tüketmeniz gerekmektedir.

Reklamlar

Aspir yağının ayrıca bağırsakları canlandırma etkisi devardır, bu sayede sindirimi hızlandırdığından kabızlık problemini ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır.

Aspir Yağının Faydaları Nedir? Aspir Yağının Özellikleri

Cilt Kuruluğuna İyi Gelir

Cilde bölgesel olarak sürülecek aspir yağı cildi yatıştırır, cildin yumuşak ve pürüzsüz bir görünüm kazanmasını sağlar.

Obezite Riskini Azaltır

Yapılan çalışmalar günde 8 gr aspir yağı kullanımının göbek bölgesindeki yağı azalttığını işaret ediyor. Vücuttaki serotonin seviyesini artırdığı için de diyetinize aspir yağı eklemeniz tavsiye edilir. Serotonin, günlük dilde ‘mutluluk hormonu’ biçiminde de adlandırılır ve aspir yağı gibi serotonin içeren besin  tüketildiğinde, serotonin salınımını ikaz eder. Artık depresyona girmeden kolaylıkla kg verebilirsiniz. Aspir yağı bunun dışında yağ yakmaya yardım eden ve ekstrem olarak kilo alnmanıza engel olan omega-6 yağ asitleri tarafından de varlıklıdır.

Şeker Hastalığını Önler

Aspir yağının bir diğer dikkat çekici faydası ise diyabet riskini azaltmasıdır. Çünkü içeriğinde bulunan omega-6 kan şekerini düzenlemede oldukça etkilidir.

Kolesterolü Düşürür

Aspir yağının kan dolaşımını hızlandırıp yüksek kolesterolü düşürmede tesirli olduğu dahi bilinmektedir. Kanda artan köyü kolesterol yani LDL kalp krizi ve inme tehlikesini yükseltir. Kötü kolesterol seviyesini yükselten en büyük etken ise doymuş ve trans yağ oranı yüksek gıdaları sık sık tüketmektir. Bu durumda ise aspir yağı, kötü kolesterol seviyesini düşürmektedir, ayrıyeten bunu iyi kolesterolü negatif şekilde etkilemeden gerçekleştirmektedir.

Kaşıntıya İyi Gelir

Aspir tohumundan üretilen yağın bir başka pozitif tesiriyse ciltteki kaşıntıları hafifletmesidir. Bunun sebebi soğuk press aspir yağında bulunan oldukça zengin linoleik asitin cildi iyibir oranda nemlendirmesi ve böylelikle kaşıntı gibican sıkıcı durumları ortadan kaldırmasıdır. Dahası, aspir yağı ciltte kaşınma ile oluşan tüm izleri de geçirmektedir.

Premenstrüel Sendromu Önler

Aspir yağı tüketerek premenstrüel yani adet döneminden önce yaşadığınız çöküntü, kızgınlık ve gerginlik gibi şikayetlerden kurtulabilme ihtimaliniz mevcuttur. Çünkü aspir yağı hormonların dengelenmesini sağladığı için adet döngüsünü düzenlemektedir. Ek olarak bünyesinde bulunan oldukça zengin linoleik asit yardımıyla vücuttaki prostaglandin seviyesini de dengelemeye yardımcı olmaktadır. Dengelenen prostaglandin, bütün hormonları pozitif şekilde etkiler ve adet döneminde öncesindeki karın ağrısı ve kramp gibi prementstrüel problemlerin belirti vermesinin önüne geçer.

Kalp Sağlığına İyi Gelir

Kalp krizinin en büyük sebeplerinden birisi hayat tipiniz ve beslenme alışkanlıklarınızdır. Aspir yağında oldukça fazla miktarda bulunan Alfa-Linoleik Asit ve omega-3 yağ asitleri günlük kullanımda kandaki kötü kolesterolü düşürür ve buna tabi yaşanan kalp krizi ve inme gibi hastalıkların görülme tehlikesini düşürür.

Migrene Şifadır

Aspir yağının bünyesinde bulunan linoleik asitlerin bir başka yararı ise migren ve baş ağrısını geçirmesidir. Uzmanların 2018 senesinde yürüttükleri incelemede aspir yağındaki bu yararlı asitlerinin migrenin kötü belirtilerini ve baş ağrısını azalttığı ispatlanmıştır. Bunun için başınızda ağrılı bölgeye birkaç damla aspir yağı sürmeniz ve masaj yapmanız yeterli olacaktır.

Damar Sertliğini Önler

Aspir yağı, damarlarda iltihabı azaltır ve kan damarlarının kalınlaşmasını engel olarak aterosklerozun önüne geçmektedir. Ek olarak, aspir yağında bulunan linoleik asitler atardamarlarda sertleşmeyi önlemede yardımcıdır.

Aspir Yağının Zararları Nelerdir?

Aspir Yağının Zararları Nelerdir
Aspir Yağının Zararları Nelerdir
  • Aspir yağı bazı kişilerde alerjiye neden olabilir. Aspir yağı alerjisinin en yaygın belirtisi hapşırma, burun tıkanıklığı, göz tahrişi, burun akıntısı, sinüs baş ağrıları ve geniz akıntısına neden olan rinittir. Bazı kişilerde, egzama veya kurdeşen gibi alerjik deri döküntüleri, yağa verilen reaksiyonun bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Nefes almada zorluk, nefes darlığı, öksürük ve hırıltı gibi astım semptomları da aspir yağına tepki olarak gelişebilir.
  • Aspir yağı rahimdeki kasılmaları uyarıp hamilelerde erken doğuma neden olabilir. Hamile kadınlarda veya çocuklarda yüksek miktarda aspir yağı tehlike arz edebilir.
  • Yüksek miktarda aspir yağı tüketimi karaciğer hasarına neden olabilir.
  • Aspir yağı pıhtılaşmayı önleyip kanamayı artırabilir. Kan pıhtılaşma bozuklukları veya ülseri olan, kanama riskini artıran ilaç kullananlar veya ameliyat geçiren kişiler doktora danışmadan aspir yağı tüketmemelidir.
  • Bazı araştırmalara göre, aspir yağı gibi omega-6 yağ asidi açısından çok yüksek bir beslenme programının, kalp hastalığı, diyabet, romatoid artrit ve IBS gibi kronik inflamatuar hastalıkları tetikleyebileceğini gösteriyor.

Buna benzer video içeriklerimiz için Begonya Kadın Youtube kanalımıza bir göz atabilirsiniz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx