Yemek

Barista sütü nedir? Nerelerde kullanılır?

Reklamlar

Barista sütü bildiğimiz sütlerden farklıdır. Kafelerde, kahvelerin üzerinde ki o sanatsal çalışmalar, barista sütünün özelliğiyle ortaya çıkmaktadır. Barista sütü nedir? Nerelerde kullanılır? Latte sanatı olarak bilinen bu eşsiz şekilleri yapmak için birincil malzeme barista sütüdür. Yağ oranının yüksek olmasından dolayı, kahve üzerini şekillendirmek, köpük elde etmek ve yumuşak bir içim elde etmek için çok farklı şekillerde kullanılır.

Market raflarında gördüğünüz ve merak ettiğiniz ama nasıl ve ne işe yaradığını bilmediğiniz bu süt, yurtdışında uzun yıllardan beri kullanılan ama ülkemizde yeni yeni popülarite kazanan bir malzeme. Ayrıca barista kelime kökeni olarak İtalyancadan türemiştir. İtalyancada barista anlamı barmen demektir. Lüks yerlerde ve kahve dükkanlarında, sunum ve sanatsal çalışma anlamında yapılan kahveleri profesyonelce hazırlayan kişiler barista olarak adlandırılır. Baristalar dünyaca ünlü bütün kahveleri yapabilmektedirler.

Barista sütünün farkı ne?
Barista sütünün farkı ne?

Barista sütünün farkı ne?

Barista sütü diğer sütlere oranla daha homojen bir yapıdadır. %4 gibi yüksek yağ oranı sayesinde daha yoğun bir kıvamdadır ve bu sayede kahve sanatı için ideal süttür. Süt bazlı yapılan kahve çeşitlerinde sütün tadını korumak ve uzun ömürlü köpük oluşturmak için özel üretilmiştir. Aynı zamanda sütün üzerinde şekil yaratmak ve yumuşak içim kahve yapmak için kullanılır.

Reklamlar
Barista sütü nedir? Nerelerde kullanılır?

Barista sütü nasıl kullanılır?

Bir barista sütünün lezzeti kadar, ayrıca latte Art’a kattığı sanatsal sunumu da çok önemli.1900’lü yılların başında İtalyan kahve kültüründen başlayan ESPRESSO popülaritesi, günümüze LATTE sanatı olarak yansımış ve hem yumuşak içimiyle beğeni toplamış hem da sanatsal sunumuyla iştah açmıştır. Bu ilgi çekici görüntü şöleni, kahve dükkanları ve sosyal medyada hızla dikkat çekmiştir.

  • 200 ml barista sütü 70 dereceye ulaşmadan 65 dereceye kadar ısıtılır.
  • Frech press yardımı ile iyice köpürtülür.
  • Servis fincanına koyulan sütün üzerine 3 g kahve ilave edilir.
  • Karıştırılarak servise hazır hale getirilir.

Barista sütü nedir? Nerelerde kullanılır? Diyor iseniz; Espresso ve kremalaşmış süt birleşiminden oluşan. Aralarında ki yoğunluk farkından dolayı espresso’nun üzerine sanatsal çalışma yapmaya olanak sağlayan barista sütü, espresso’yu günümüze LATTE olarak taşımıştır.

Sek barista sütü
Sek barista sütü

Sek barista sütü nedir?

İçerdiği doğrulanmış yağ ve protein oranı ile süper bir lezzet ve kusursuz kremsi köpük oluşturmak için birbiriyle senkronize edilmiştir. Yüksek yağ oranına ilave protein bakımından dengeli olması barista sütünü krema oluşturmak için mükemmel kılıyor. Kahvecilerin genel olarak tercih ettiği bu süt sayesinde mükemmel sütlerinizi sevdiklerinizle paylaşabilir, sizin aldığınız bu lezzet şölenine onları da ortak edebilirsiniz. Hindistan cevizli ve bademli seçeneğiyle aroma tadı isteyenlerin farklı seçenekleri de bulunmaktadır.

LATTE ART için süt nasıl olmalıdır?

LATTE ART İtalyan kültüründen doğan aslında sütsüz bir kahve olan ESPRESSO dan türemiştir. Zaman içerinde insanların daha yumuşak ve ağız tatlarına daha çok dikkat etmesinden ve yeni lezzetlerin aranmasından sonra, bazı kahve ustaları, sütlü kahve dediğimiz LATTE Art’ı keşfetti. Ancak bu normal sütten yapılan kahve çeşidi bazı kahve severlerin hoşuna gitmemiş olacaktır ki, yapılan yenilikler ile barista sütü geliştirilmiştir. Kahve ustaları, barista sütünün o kremsi ve köpüren yoğunluğunu beğenmiş ve kahvelerinde kullanmaya başlamıştır. Zaman içerisinde insanlar tarafından LATTE ART’ın tercih edilme sebebi, barista sütünden gelir. İçerinde bulunan, normal sütten farklı olarak tam yağlı ve %4 yağ içeren barista sütü, ekstra köpüren özelliği ile kahve severlerin aranılan sütü olmuştur.

Reklamlar

Kullanım alanına göre değişen barista sütü tek başına kullanımda istenilen lezzeti veremeyebilir. Ancak kahve çeşitlerinde kullanımı normal sütün verdiği lezzetten daha fazlasını damaklarınızda hissettirir.

Barista sütü nedir? Nerelerde kullanılır? Evde latte art nasıl yapılır? Sorularının cevabı çok basit. Sadece kahve dükkanlarında ya da lüks alışveriş merkezlerinde bu tat yok. Aynı zamanda evde kendimizde bu eşsiz lezzeti yapabilir ve misafirlerimiz bu tadı ikram edebiliriz. Peki bunu yapmanın tarifi nedir gelin hep birlikte bakalım.

Dünyada en çok tüketilen kahve çeşidi olan latte art, espressonun aksine yumuşak içimiyle kahve severlerin aranılan lezzeti.

Latte’nin orijinali espresso ile hazırlanandır. Espresso üzerine süt eklenmesiyle hazırlanan Caffe Latte’yi eğer evde espresso makineniz var ise orijinal lezzeti ve kıvamı yakalayarak siz de hazırlayabilirsiniz. Espresso; ince olacak şekilde öğütülmüş kahve tozunun içinden basınçlı su geçirilerek yapılan kahve çeşididir. Espresso sözcüğünün İtalyancadaki karşılığı “basınçla yapılan” anlamındadır. Son derece yoğun bir kahve türü olan espresso ser içim sevenlerin ilk tercihidir. Kimi zaman bazı kahve severler tarafından sütle seyreltilse de bu, latte değildir.

LATTE ART
LATTE ART

Öncelikle yapmamız gereken, daha kolay olması açısından espresso makinesi almaktır. Espresso makineleri 90-95 derecelik suyu 9 bar basınçla kahvenin içinden geçirerek kaliteli ve pürüzsüz kahveler hazırlanmasını sağlar. Evde espresso hazırlamak için öncelikle taze öğütülmüş kahveden bir fincan için 9-10 gram kahve alınır.  Daha sonra içindeki haznesi ile kaşık içindeki kahveye 15 kilogramlık bir basınç uygulanarak kahvenin pürüzsüz hale getirilmesi sağlanır. Pürüzsüzleştirilen kahve, kahve makinesinin başlığına takılır ve sıcaklık düğmesine basılır.

Espresso yapımını tamamlamak için, başlığın altına fincanınızı yerleştirin ve ortalama 15-20 saniye içinde yeniden düğmeye basın. Artık espressonuz hazır. Espressoyu sade içebileceğiniz gibi su ya da süt ile yumuşatarak de tüketebilirsiniz. Konumuzun başlığıda olan barista sütü bu aşamadan sonra latte ziyefetine dönüşecek. Ayrıca espresso cezvesi ile ocakta da yapabilirsiniz.

Espressomuz hazır olduğuna göre artık latte için ilk aşama tamamlanmış demektir. Şimdi gelelim espressonun, latteye dönüşme serüvenine. Barista sütü nedir? Nerelerde kullanılır?  Espresso hazırlandıktan sonra buhar yardımı ile süt ısıtma işlemine geçilir. Lattede sütün sıcaklığı 70-75 derece olarak önerilir. Köpüklü bir latte için el blender’ı ya da çırpma makinesi ile sütü köpürtmeniz gerekiyor. Burada çok dikkat etmeniz önemli bir püf nokta var. Barista sütünü kahveden 5 derece kadar az ısıtın yoğunluk farkı oluşacağından kahve üzerindeki lezzeti ve köpüklenme oranı daha iyi olacaktır. Isıtılan ve krema haline gelen sütü, hazır olan espressonun üzerine dökebilir ya da espressoyu kenarlardan desen veya şekil yapma becerinize göre yetenekli ellerinizle sütün üstüne ekleyebilirsiniz. Genellikle sütün sonradan eklenmesi ve yoğunluğunun karıştırılmaması önerilir. Ayrıca eğer ki evinizde french press’iniz var ise (yukarıdan aşağıya indirilebilen süzgeçli cam kap) latte yapımında pratik bir yöntem olarak kullanabilirsiniz. French press ile latte yapımı için öncelikle french press ile kahvenizi kendi demleme yönteminize göre hazırlamanız ve demlemeniz gerekiyor. Kahvenizi ister espresso çekirdeklerini, isterseniz de kahve çekirdeklerini kullanarak demleyebilirsiniz. Kahveyi alırken french press ile hazırlanacak şekilde çektirmeyi unutmayın! French press ile hazırlayacağınız kahvenin miktarı ise damak zevkinizle alakalı. Daha sert ve yoğun bir tat isteyenler daha fazla kahve çekirdeği ilave edebilirler.

Barista sütü normal süt kadar besleyicidir. Barista sütü nedir? Nerelerde kullanılır?  Protein bakımından zengindir. Besin değerleri ise şu şekildedir;

100 ml için geçerlidir.

  • 57 kalori
  • 3 g yağ
  • 4,5 g karbonhidrat
  • 3 g protein

İlginizi çekebilir: Karnıyarığın Yanına Ne Gider?

Instagram adresimiz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx