Hayvanlar Alemi

Beagle Özellikleri ve Bakımı

Reklamlar

Beagle özellikleri bakımından, İngiliz kökenli orta boy bir köpektir. Eskiden küçük ve orta boy hayvanları avlamak için kullanılırken, artık refakatçi bir köpektir.

Beagle köpeği karakteri, neşeli ve meraklıdır ve yaşama sevinciyle dolu çok zeki bir köpektir. Yine de biraz inatçı olabilir ve bu yüzden onu eğitmek her zaman kolay değildir.

Sahibine ve ailesinin o kadar düşkün olur ki, sürekli aile bireylerinin arkadaşlığını ister. Yavaş yürüyüşler için ideal bir köpek değildir, daha çok koşmak ve hareket etmek isteyen bir köpek türüdür.

Reklamlar

Ancak harika bir özelliği var. Çok sosyal ve herkese biraz güveniyor, o kadar ki asla bekçi köpeği değildir. Apartman yaşamına kolayca uyum sağlar, ancak açık havaya ve egzersize ihtiyaç duyar.

Beagle Özellikleri Nelerdir?
Beagle Özellikleri Nelerdir?

Beagle Özellikleri Nelerdir?

Beagle av köpeği olarak kullanılmıştır. Küçük boy köpek ırkına girer ve 12 ila 15 yıl arası bir yaşam süresi vardır. Erkekler 38 ila 46 cm uzunluğunda ve 10 ila 16 kg arasında bir ağırlığa sahiptir. Dişiler 33 ila 39 cm uzunluğunda ve erkek beagle köpeklerine göre biraz daha kilolu olabilir. 10 ila 18 kg arasında bir ağırlığa sahiptir. Beagle FCI tarafından tanınan bir köpek türüdür.

Beagle özellikleri bakımından çok neşeli ve zeki bir köpektir. Sevgi dolu olmasına rağmen, bazen çok aceleci bir karaktere sahip olduğu için onu eğitmek çoğu zaman yorucudur.

Eski zamanlarda küçük ve orta ölçekli hayvanları (tavşanlar, sülünler, ayrıca tilkiler ve yaban domuzları) avlamak için kullanıldı. Sahibine çok bağlıdır, onu her yerde takip eder, aslında ona “gölge köpek” denir.

Reklamlar

Avlanma içgüdüsü nedeniyle aktif bir yaşam tarzına sahiptir. Girişken küçük bir köpektir, bekçi köpeği için uygun değildir, çünkü yabancılara karşı en iyi davranışı havlamak ve kuyruğunu sallamaktır.

Beagle Görünümü ve Fiziksel Özellikleri
Beagle Görünümü ve Fiziksel Özellikleri

Beagle Görünümü ve Fiziksel Özellikleri

Beagle köpeği, sağlam ama zarif bir yapıya sahiptir. Orta-küçük boydadırlar. Küçük kafa, hafif kavisli bir kafatası ile uzar. Burun büyük ve siyahtır. Gözler geniş ve aralıklıdır, koyu kahverengi veya ela renklidir, kulakları uzun ve uçları yuvarlak olduğundan sarkıktır. Boyun uzun ve hafif kemerli bir görünüme sahiptir.

Beagle, kısa ama doğrusal ve dengeli bir gövdeye sahiptir. Kuyruk sağlam ve orta uzunluktadır, asla arkaya kıvrılmaz veya öne eğilmez. Beagle köpeklerinin ön bacakları düz, dengeli ve kaslıdır. Kemik, eğik dirseklerle yuvarlatılmıştır, ancak ne dışta ne de içeride sapma yoktur. Arka bacaklar kaslı ve iyi açılı uyluklara sahiptir. Ayaklar sert patiler ve kısa tırnaklarla kavislidir.

Beagle renkleri, beyaz, siyah ve ten rengi gibi sık görülen temel renklerin dışında çikolata, White ve Tan gibi çeşitli renk türleride vardır.

Beagle, üç renkli, tek renkli, benekli ve Alacalı olmak üzere birkaç renk deseninde olabilir. Beagle özellikleri arasında en önemlisi, kuyruğun ucu her zaman beyazdır.

Beagle Bakımı Nasıl Olmalıdır?
Beagle Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Beagle Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Beagle sahibi olmak istiyorsanız, antrenman yapmayı ve formda kalmayı seven biri olmanız önemlidir. Beagle köpekleri sağlıklı olmaları için günlük egzersiz yapmaları gerekir.

Gelişmiş koku alma duyuları nedeniyle herkes için uygun değildir, çoğu zaman işleri karıştırırlar. Aslında, yürümekten daha fazlasını istedikleri için yaşlılar için de önerilmez.

Beagle, sosyal bir köpektir ve dolaşmak için dışarıda olmak ister, bu nedenle sahibinin gününün bir kısmını onunla geçirmesi gerekecektir. Beagle karakteri, av köpeği olarak eski kullanımından çok şey alır. Saygıya, sevgiye ve ilgiye ihtiyacı var ama sahibi ona kendini güçlü bir lider olarak kanıtlamalıdır.

Ailesine karşı büyük bir sevgisi vardır ve tüm üyelerine karşı şefkatlidir. Çocuklar için de mükemmel bir köpektir, oynamaktan, sarılmaktan ve eğlenmekten asla bıkmaz.

Beagle, diğer köpeklerin arkadaşlığını çok sever. Aslında, evde başka bir köpeğimiz varsa, Beagle mükemmel bir seçimdir. Apartman yaşamına kolayca uyum sağlar, ancak dışarıda hareket etmesi ve egzersiz yapması gerekir. Bu nedenle onu düzenli olarak yürüyüşe çıkarmalıyız. Beagle özellikleri gereği, yalnızlığı sevmez. Bu nedenle onu uzun süre yalnız bırakmaktan kaçınmalıyız.

Beagle Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Beagle beslenmesi çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Çünkü yemek yemeyi sever ve bu nedenle doğru kontrol olmaksızın kilo almaya eğilimlidir. Dengeli beslenmesi, düzenli hareket etmesi ve bu konuda onu yönledirecek duyarlı bir bakıcıya ihtiyacı vardır.

Beagle beslenmesi için köpeğe hangi mamayı vereceğinizi ve günlük ne kadar beslenmesi gerektiğini veterinere danışarak ayarlayabilirsiniz. Çünkü bu tür egzersiz isteyen köpeklerin beslenmesi bir uzman tarafından ayarlanması gerekir. Köpeğin yaşına, kilosuna ve sağlık durumuna göre bir plan ayarlanacaktır.

Beagle Tüy Bakımı Nasıl Yapılmalı?
Beagle Tüy Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Beagle Tüy Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Bu cinsin kürk bakımı oldukça basittir. Sadece düzenli olarak haftada bir fırçalayın, Beagle köpeği özellikleri gereği kışın tüyleri kalınlaşır. İlkbaharda tüy dökmeye başlar. Evde bakıyorsanız tüy dökümü can sıkıcı olabilir. Bu sebepten bu aylarda her gün fırçalamak ve arada tüm ölü tüyleri atmak için, banyo yaptırmak iyi olur.

Beagle Hastalıkları

Beagle, genel olarak sağlıklı bir köpek olmasına rağmen, düzenli veteriner ziyaretlere ihtiyacı vardır. Beagle doğuştan gelen bazı sağlık sorunlarına sahiptir. Bu hastalıklar;

  • Hipotiroidizm(Tiroid bezi sorunu);
  • Pulmoner stenoz (Kalpten akciğerlere kan akışının sağlıklı olmaması) ;
  • Glokom (Göz tansiyonu);
  • Kondrodistrofi (kemik hastalıkları);
  • Harder bezi prolapsusu (Göz kapağı hastalıkları).

Beagle hakkında ilginç bilgiler

Beagle, adının kökenleri çok az bilinmektedir. Beagle terimi, her ikisi de “küçük” anlamına gelen eski “Begle” veya Kelt “Beag” teriminden türemiştir. Bu ad, onları seven ve yetiştiren Kraliçe I. Elizabeth’in onuruna verildi.

Bu köpeklerin boyları, eski çağlarda 18 ila 25 cm arasında ölçülmüştür. Bu Beagle cinsi, 19. yüzyıla kadar Büyük Britanya’da yetiştirildi, ancak 19. yüzyılda soyu tükendi.

Bu cinsi seven tarihi şahsiyetler arasında, dört Beagle köpeği olan Amerika Birleşik Devletleri Başkanı (1963-1969) Lyndon Johnson vardır.

Beagle köpek fiyatı?

Safkan Beagle yavrusu sahiplenmek için ödemeniz gereken ücret 2000 TL ile 4000 TL arasındadır. Her zaman olduğu gibi, profesyonel ve güvenilir bir yetiştirici tavsiye edilir.

İlginizi çekebilir: Ankara Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Sizler için ilgi çekici içerikler ürettiğimiz Begonya Kadın instagram sayfamızı takip ederek bize destek olabilirsiniz.

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx