Cilt Bakımı

Bebek Pudrası Cilt Bakımında Nasıl Kullanılır?

Bebek Pudrası Cilde Nasıl Uygulanır?

Reklamlar

Bebek pudrası cilt bakımı uygulamasının temel bileşenlerden bir tanesidir. Çok yönlü şekillerde kullanabilen ve bebe pudrası ya da talk pudrası olarak da bilinen bebek pudrasının cilde faydaları nelerdir, yüz bölgesine uygulanır mı, bebek pudrasıyla yapılan cilt maskeleri nelerdir gibi soruların cevaplarını burada bulabilirsiniz.

Bebek Pudrası
Bebek Pudrası

Bebek Pudrasının Cilde Faydaları Nelerdir? 

Talk pudrası hepimiz üzerinde nostaljik bir etkiye sahiptir. Hepimiz bir duştan sonra limon, mentol, lavanta, gül, yasemin gibi kokulu bebek pudrası kullanan anneannelerimizi, annelerimizi, teyzelerimizi ve komşularımızı hatırlayabiliriz. 

Bir zamanlar her kadının şifonyerinde bulunan talk pudraları, son on yılda mağaza raflarından taşan mistler, kolonyalar, eau de parfümler ve kokularla arka planda kalmıştı. Ancak bebek pudrasının önemi kesinlikle yadsınamaz ve tıbbi özellikleri de var. Talk pudrası, nemi emer ve sürtünmeyi azaltır böylece ter üretimini azaltır ve mantar enfeksiyonlarını önler. 

Reklamlar

Ayaklarınız terlemişseniz veya ayaklarınızda, dirseklerinizde koyu lekeler varsa, o bölgelere biraz ter önleyici bebek pudrası sürün. Çatlak topuklar için de talk pudrası harika bir çözümdür. Yaz ve kış boyunca elinizin altında talk pudrasını tutun. Ayrıca ter kokusundan kurtulmak için ayakkabınızın bir kısmına da talk pudrası sürebilirsiniz.

Bebek pudrasının erkekler ve hatta bacaklarını tıraş ettikten sonra kadınlar için harika bir tıraş sonrası bakım ürünü olduğunu biliyor muydunuz? Yüzünüzü veya bacaklarınızı tıraş ettikten sonra, tıraşlı bölgeye bebek pudrası serpin. Talk pudrası, her türlü tahrişi önleyen ve cildi ipeksi bir pürüzsüzlükte bırakan doğal bir soğutma özelliğine sahiptir.

Bebek pudrası kuru şampuan olarak kullanılır

Yaz aylarında saçlarınız daha yağlı olma eğilimindedir. Fazla yağı ve gresi anında emmesi için saç köklerinize biraz bebek pudrası sürün ardından saçınıza bir fırça sürerek karıştırın. Saçınıza bıraktığınız pudra miktarını daha iyi kontrol edebilmek için üzerine serpin. Doğrudan şişeden değil, önce parmaklarınızı kullanın.

Restoranda akşam yemeği için bir arkadaşınızla buluşmak zorunda mısınız? Tarağınıza talk pudrası serpip saçınızın köklerine doğru sürerek ofisinizde şampuanı hazırlayın. Sadece saçlarınız yeni yıkanmış görünmekle kalmayacak aynı zamanda harika kokacaklar.

Reklamlar

Bebek pudrası kumu çıkarmak için kullanılır

Bu yaz plaj tatiline gidecekseniz yanınızda talk pudrası bulundurmayı unutmayın. Giysilerinize giden yolu bulan kumu arabanızda ve otel odanızda kolayca çıkarmaya yardımcı olur. Sadece biraz pudra serpin ve tüm bu dağınık kumu kolayca temizleyebilirsiniz.

Bebek pudrası sürtünmeyi önlemek için kullanılır

Yaz aylarında düzenli olarak koşar veya egzersiz yaparsanız, ayaklarınızda ve bazen iç bacak bölgelerinde sürtünme yaşayabilirsiniz. Biraz talk pudrası temizlemeye yardımcı olacaktır. Sürtünmeyi önlemek için koşuya çıkmadan önce iç bacaklara ve ayaklara bebek pudrası serpin.

Bebek pudrası tahrişi önleyerek spor sütyenini daha az rahatsız eder. Ayrıca bel bölgesi, ayak bilekleriniz, iç bacaklarınız veya sürtünme olan herhangi bir yer için harikadır.

Bebek pudrası ağda ağrısını hafifletmek için kullanılır

Ağda sık sık ciltte kızarıklık ve tahriş bırakır. Ağda yapmadan önce biraz talk pudrası uygulayın. Talk pudrası nemi emer ve ağdanın daha etkili olmasını sağlar.

Bebek pudrası nemi emerek ağdanın tek tek tüylere yapışmasını kolaylaştırır. Bu, aynı bölgede daha az ağda yapabileceğiniz anlamına gelir.

Bebek Pudrası
Bebek Pudrası

Bebek Pudrası Hangi Alanlarda Kullanılır?

Havalı güzellik ürünlerini seviyoruz ancak son zamanlarda bir şişe basit bebek pudrası kullanmanın tüm farklı yollarından ilham aldık. Burada saçınızı, cildinizi ve makyajınızı ciddi şekilde güçlendirmenin en dahice yollarından bazılarını topladık. 

Rujunuzun daha uzun süre dayanmasını sağlayın

Rengin gün boyu kalıcı olması için ruj sürerken katlar arasını bebek pudrası ile kapatın. Allık fırçası ile bebek pudrası uygulamadan önce bir kat ruj sürün. Ardından bir kat çok ince peçeteyi dudaklarınızın üzerine hafifçe bastırın. Ardından allık fırçasıyla bebek pudrası uygulayın ve tekrar rujdan bir kat daha uygulayın. Böylece rujunuzda renk değiştiren kalıntılar olmadan tüm uzun süreli faydaları elde edeceksiniz. 

Kirpiklerinizi uzatın

Normalde yaptığınız gibi bir kat maskara uygulayın. Daha sonra bebek pudrası sürmek için pamuklu çubuk veya tek kullanımlık bir maskara çubuğu kullanın. Ardından ikinci kat maskara uygulayın. Böylece hem kirpikleriniz daha uzun görünecek hem de maskaranız daha uzun süre dayanacaktır.

Ayak kokusunu giderin

Sadece yaz sıcağında ayaklarınızın terlemelerini önlemek için değil aynı zamanda ayakkabıların kokusunu gidermek için ayaklarınıza hafif bir bebek pudrası sürün. Özellikle çorap giymediğiniz zaman mutlaka talk pudrası kullanın.

Cildinizdeki fazla parlaklığı giderin

Yumuşak bir pudra fırçasını bebek pudrasıyla karıştırın, fazla olanı silin ve yağlı T bölgesini yok etmek için yüzünüze uygulayın. Böylece cildinizdeki aşırı yağlı ve parlak görünüm yok olur.

Sivilceleri giderin

Bir cam kasede birkaç damla suyu ve talk pudrasını iyice karıştırın. Cildinize uygulayın ve otuz dakika bekletin ve pürüzsüz, yumuşak bir cildi ortaya çıkarmak için cildinizi bol suyla durulayın.

Kaşlarınızı doldurun

Seyrek alanları doldurmak için bir kaş kalemi kullandıktan sonra, bebek pudrasını bir kaş fırçasına serpin ve her kılı dolgunlaştırmak için tarayın.

Bebek Pudrası Yüze Uygulanır Mı?

Bebek pudrası herhangi bir şekilde zarar vermediği için yüz bölgesine çok rahat bir şekilde kullanılabilir.

Bebek Pudrası ile Yapılan Cilt Bakımı Maskeleri

Doğal papatya ve lavanta bebek pudrasıyla hem bebeğinizin cildini hem de kendi cildinizi koruyabilir ve güzelleştirebilirsiniz. Bu doğal ev yapımı bebek pudrası, temiz ve kuru tutması çok zor olan hassas bebekler için mükemmeldir. Bu pudra harika kokuyor ve yapımı eğlenceli!

İster evde yeni bir bebek için bebek pudrasına, ister yapışkan, terli yaz aylarında kendiniz için bebek pudrasına ihtiyacınız olsun, kendi başınıza yapabilmeniz için pek çok çeşidi olan toksik içermeyen harika bir tarifimiz var.

Ticari bebek pudralarının çoğu, talk içeren talk pudrasıdır. Kanser ve talk arasındaki bağlantı üzerine çok sayıda araştırma yapılmıştır ve son zamanlarda araştırmacılar talk içeren ürünlerin kullanımına karşı uyarıda bulunmaktadır.

Talk pudrasının oluşturabileceği sağlık risklerinin yanı sıra, ev yapımı bebek pudrası şimdiye kadar yaptığım en kolay projelerden biri. Bu pudrayı üç aylıktan küçük bebeklerde ve aşırı tahriş olmuş ciltlerde ve açık yaralarda kesinlikle kullanmayın.

Ev Yapımı Lavantalı ve Papatyalı Bebek Pudrası

Bebek cildi son derece hassas olduğundan, sadece nazik olmakla kalmayıp aynı zamanda hassas veya tahriş olmuş ciltler için yatıştırıcı içerikler kullanmanız gerekir. Tarifim talk içermeyen ve mısır nişastası içermeyen ev yapımı bebek pudrası. Mısır nişastasından kaçınmayı seçiyorum çünkü çoğunlukla GDO’lu mısırdan üretiliyor ve bunu cildinize uygulamamanız gerekir.

Bu tarifte kullanılan beyaz kaolin kili, çok yönlü olanlardan biridir ve vücut pudrası için harika bir baz oluşturur. Doğal olarak emicidir ve tüm killerin en hafifidir ve hassas cilde sahip insanlar için uygundur. 

Ararot tozu, ev yapımı bebek pudralarında mısır nişastasına harika bir doğal alternatiftir. Bu beyaz toz, ararot bitkisinin kökünden çıkarılır. Çok benzer bir doku ve emicilik özelliklerine sahiptir ancak asla mısır nişastası gibi GDO’lu ürünlerden yapılmaz.

Bu bebek pudrasının yapımında papatya esansiyel yağı ve lavanta esansiyel yağını seviyorum. Bebekler için güvenli olduğu düşünülen iki uçucu yağdır ve ayrıca ciltte kullanıldığında harika anti-enflamatuar ve yatıştırıcı özelliklere sahiptir. Fakat üç aylıktan küçük bebekler için uçucu yağ kullanımı tavsiye edilmez çünkü ciltleri henüz olgunlaşmamıştır ve bu nedenle uçucu yağlara karşı daha duyarlıdır.

Kuru otlar da harika bir katkıdır ve çok küçük bebekler için daha iyi bir seçenektir. Bir kahve öğütücüsü veya baharat öğütücüsünde toz haline getirin ve uçucu yağların yerine veya bunlara ek olarak kullanılabilir. Bazı şifalı bitkiler kokuları gidermek için harikadır, diğerleri ise cildi yatıştırıcı faydaları için iyidir. Bebeğin cildini tahriş etmemek için öğütüldükten sonra kurutulmuş otlarınızı iyice elemeniz gerekir. Bu, ince bir şekilde toz haline getirilmemiş parçaları çıkaracaktır.

Küçük bir cam kaseye iki yemek kaşığı beyaz kaolin kili ve iki yemek kaşığı ararot tozunu alın ve dikkatlice karıştırın. Üzerine üç damla papatya esansiyel yağı ve üç damla lavanta esansiyel yağı damlatın ve birleştirmek için iyice karıştırın. Temiz bir bebek pudrası kutusuna bu karışımı alın. 

Bebeğe ya da kendinize bu pudrayı uygulamadan önce daima az miktarda elinize alın. Doğrudan bebeğin cildine uygulamak, bebeğin pudrayı solumasına neden olabilir ve bu da hassas sistemini tahriş eder.

Uçucu Yağlarla Ev Yapımı Bebek Pudrası Tari̇fi̇

Cildinizi yumuşatmak ve güzel kokmak mı istiyorsunuz? Bu ev yapımı vücut pudrası tarifi, cildinizin kokusunu giderip yumuşatabilen uçucu yağlar ve doğal tozlar içerir. Hatta daha iyi kokmalarına yardımcı olmak için ayakkabınıza biraz serpebilirsiniz!

Neden kendi bebek pudranızı kendiniz yapmalısınız? Çünkü mağazadan satın alınanların çoğu yapay koku ve talk içerir. Talk “bilinen kanserojen asbesti içerebilir” ve en iyisi cildinize sürtmekten kaçınmaktır.

Kendi ev yapımı vücut pudrası tarifinizi yapmak zor değil. Temel olarak, bir baz toza, bazı bitkilere ve uçucu yağa ihtiyacınız var. En sevdiklerinizi birlikte karıştırın ve keyfini çıkarın! Bunu aileniz için özelleştirmek veya hediye olarak vermek çok kolaydır.

Pudrayı yaparken bentonit kili, GDO’suz mısır unu, kaolin kili, kozmetik kili, garbanzo fasulyesi unu, pirinç unu ya da yulaf ununu baz tozu olarak kullanabilirsiniz. Koku giderici malzemeler olarak ararot tozu, karbonat ya da GDO’suz mısır nişastası kullanabilirsiniz. Bunlar, mantar ve bakteri sporlarının büyümesini önlemeye yardımcı olur. 

Bu vücut pudrasında kurutulmuş otları kullanabilirsiniz. Nergis, papatya, küçük miktarlarda tarçın, küçük miktarlarda muskat cevizi, küçük miktarlarda kakao tozu, yasemin tomurcukları, lavanta tomurcukları, neem tozu (ekstra koku giderici), nane, gül yaprakları ve gül tomurcukları, vanilya kabuğu veya civanperçemi kullanabilirsiniz. Bu malzemelerin çok ince bir toz haline getirilmesi gerekir. Bir havan ve tokmak, kahve değirmeni, baharat değirmeni veya mutfak robotu kullanabilirsiniz.

Tabii ki tercih ettiğiniz şey buysa veya bitkiniz çok aromatik ise vücut pudranızı yaparken sadece bir esansiyel yağ kullanabilirsiniz. Fakat isterseniz tarçın esansiyel yağı, karanfil esansiyel yağı ve vanilya esansiyel yağını birlikte kullanabilirsiniz. Limon esansiyel yağı ve nane esansiyel yağı

limon, portakal ve limon esansiyel yağını birlikte kullanabilirsiniz. Lavanta esansiyel yağı ve papatya esansiyel yağını birlikte kullanabilirsiniz. Ylang ylang esansiyel yağı ve misk adaçayı uçucu yağını birlikte kullanabilirsiniz. 

Bu vücut pudrasını yapmak için temiz bir cam kavanozun içine bir su bardağı baz toz ve bir çay bardağı koku giderici malzeme, üç yemek kaşığı kurutulmuş otu alın ve iyice karıştırın. Daha sonra cam kavanozun içine elli damla esansiyel yağ ekleyin ve tekrar iyice karıştırın. Bu bebek pudrasını vücudunuza serpin ve nazikçe ovalayın.

Doğal Gül Kokulu Vücut Pudrası

Bu ev yapımı tarifi yapana kadar asla vücut pudrası kullanmadım. Güzel kokan ve cildimi ipeksi bir yumuşaklıkta bırakan doğal bir gül vücut pudrasıdır!

Vücut pudrasının amacı cildi kuru tutmak olduğundan, etkili bir ev yapımı vücut pudrası tam da bunu yapacaktır. Bu yüzden nemi emen basit, doğal malzemeler kullanacağız. Özellikle, ararot tozu, kil ve toz otlar favorilerimdir.

Bu ev yapımı vücut pudrası tarifinin büyük kısmı ararottan oluşur. Bazen ararot nişastası veya ararot unu olarak adlandırılan bu, mısır nişastasına benzeyen una glutensiz bir alternatiftir. Ararot tozu nemi kolayca emer ve ciltte hafif ve ipeksi bir his verir.

Bu tarifte de az miktarda kil var. Kil, cildi biraz kurutabilir çünkü sudan ve hatta yağdan nem emmek için harika bir iş çıkarır. Brezilya kili kullanabilirsiniz ama kaolin ve hatta fransız kili de kullanabilirsiniz.

Bu vücut pudrasına hoş bir aroma ve lüks bir dokunuş vermek için kurutulmuş gül yapraklarını toz haline getirdim. Havan ve tokmak kullanarak onları toz haline getirebilirsiniz ama aslında bir kahve değirmeni kullanmak en iyi fikirdir. Biraz denemek gerekiyordu ama gül yapraklarını öğütmek için çok ince bir doku elde etmek istedim.

Son olarak, bu tarife daha da fazla aroma eklemek istedim bu yüzden zeytinyağında seyreltilmiş biraz gül sardunya esansiyel yağı kullandım. Bir pudraya yağ eklemek tuhaf görünse de, aslında oldukça güzel bir şekilde emer ve ona hoş ipeksi bir his verir. Uçucu yağlarımı bir taşıyıcı yağda seyreltmeyi tercih ederim. Bu şekilde, seyreltilmemiş uçucu yağlar ciltle temas etmez.

Bu tarifin temeli, çeşitli başka vücut tozları yapmak için kullanılabilir! Bu ev yapımı bebek pudrasında olduğu gibi farklı bitkilerle deneyebilirsiniz. Olanaklar sonsuzdur!

Aynı zamanda anneler günü için harika bir hediye! Bu gül kokulu bebek pudrası tarifi veya güzel bir gül temalı hediye sepeti için bu gül ve yulaf ezmesi vücut peelingi tarifi ile birleştirin.

Gül yapraklarından başlıyorsanız, bir havan ve havaneli veya baharat öğütücü kullanın ve gül yapraklarını ince bir toz haline getirin. Bir yemek kaşığı gül tozunu küçük bir kaseye dökün ve içine bir yemek  kaşığı beyaz kozmetik kil ve dört yemek kaşığı ararot tozu ekleyin. Birleştirmek için iyice karıştırın. Bir tatlı kaşığı zeytinyağını başka bir küçük kaseye alın ve içine üç damla gül sardunyası ekleyin ve iyice karıştırın. Toz karışımına yağ karışımı ekleyin ve topak kalmayıncaya kadar bir çatalla iyice karıştırın. Bir huni kullanarak, toz karışımını temiz ve sterilize edilmiş bir cam kavanoza dökün. Serin, kuru ve karanlık bir yerde kapatın ve saklayın.

Bu ev yapımı vücut pudrası uygun şekilde saklandığında dört ila altı ay dayanır. Daha uzun raf ömrü için esansiyel yağları kullanmadan vücut pudrasını yapabilirsiniz.

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx