Hayvanlar Alemi

Border Collie Özellikleri ve Bakımı

Reklamlar

Border Collie özellikleri bakımından koyun çobanı olarak kullanılmış ve en çok ingiltere ve iskoçya sınırında bulunan köylerde görülen çok zeki bir köpektir. Siyah ve beyaz tüyleriyle tanınan ancak başka renklerde de olabilen ve orantılı bir köpek ırkı olan Border Collie, kısa ila orta uzunlukta tüyleri olan orta boy bir köpektir.

Bu harika köpek, güçlü ve çalışkan bir mizaca sahiptir ve enerji doludur. Acemi köpek bakıcıları için uygun değildir, aktivite yapmayı sevenler ve gününün birçoğunu yürüyüş veya spor gibi faaliyetlerle geçirenler için ideal bir köpek ırkıdır.

Border Collie Özellikleri
Border Collie Özellikleri

Border Collie Özellikleri

Border Collie özelliklerine gelecek olursak, önceliklebu köpek tam bir çoban köpeğidir ve yurt dışında genellikle bu iş için kullanılmaktadır. Orta büyüklükte köpek ırkına girer veortalama 13 yıl yaşar.

Border Collie, egzersiz yapması sağlanırsa apartman hayatına alışabilir. Ancak tam bir çiftlik hayvanıdır. Acemi köpek bakıcıları için uygun bir ırk değildir. Çok sıcaklara ve çok soğuklara dayanıklı bir ırktır. Çok zeki bir köpek olan Border Collie, bir yarışmada dünyanın en zeki köpekleri sıralamasında 3. olmuştur.
 
Border Collie, sahibine ve diğer insanlara karşı çok sevecendir. Onlarla iyi ilişkiler kurar. Tehditkar bir köpek olmasada bazen dişlerini gösterebilir. Çocukları çok sever ve onlarla oyun oynamaya bayılır.

Reklamlar
Border Collie Özellikleri ve Bakımı

Border Collie Karakter ve yaşam tarzı

Border Collie, çoban köpeği olarak kullanılacaksa,sürüyü toplamak için kırsal alana konulursa, mükemmel bir iş çıkarır; şehirde yaşıyorsa çevikliği ve itaat etmesi ile öne çıkar. Aynı zamanda flyball, freestyle, frisbee ve gütmede de şampiyonlukları vardır.

Border Collie aslında her zaman çalışmaya hazırdır, sorumlu ve zekidir ve aynı zamanda çok dikkatli ve tetiktedir. Ailesine çok bağlı olan uysal bir köpektir. “Hiperkinetik” olarak adlandırılacak çok fazla enerjisi var. Dünyanın en güçlü ve en zeki köpeklerinden biridir. Zihinsel ve fiziksel olarak her gün antrenman yapmalıdır. Uyaran olmadan davranış sorunları geliştirebilir, çünkü o çok çalışkan bir köpektir ve boş durmayı sevmez.

Border Collie fiziksel özellikleri
Border Collie fiziksel özellikleri

Border Collie fiziksel özellikleri

Border Collie fiziksel özellikleri bakımından, erkeklerin boyu 50 ila 60 cm arasında değişirken, dişilerin boyu 45 ila 55 cm arasındadır. Erkek Border Collie ağırlığı,20 ila 25 kg arasındadır. Dişilerin ağırlığı ise 15-25 kg arasında değişebilir. FCI tarafından tanınan bir köpek ırkıdır.

Border Collie, güzel ve narin görünümlü orta boy bir köpektir. Bu köpek hem çok enerjik, hemde çok dayanıklıdır. Aynı zamanda uysal ve uyanıktır.

Border Collie burnu, siyah beyaz köpeklerde siyah, çikolata ve beyaz köpeklerde kahverengidir. Mavi olanlarda arduvaz rengidir. Gözler oval, orta büyüklüktedir. Merle cinslerinde gözler mavi veya iki tonlu, bir göz mavi ve diğer kahverengi olabilir. Kulaklar orta büyüklüktedir, dik veya yarı dik durur. Boyun uzun, güçlü ve kaslıdır.

Reklamlar

Border Collie köpeği, atletik vücutlu olsa da, iskelet çok güçlü değildir. Gür kuyruk düşük ayarlıdır ve yukarıya doğru bir eğriye sahiptir.

Bu köpeğin tüyleri kısa veya biraz uzun ve kalın olabilir. Yoğun, daha yumuşak bir astara sahiptir. Uzun tüylü cinslerin tüyleri, baş, boyun, etekler ve kuyrukta kalın ve uzundur.

Border Collie için tüm renkler kabul edilebilir ancak en yaygın renk siyah ve beyazdır. Beyaz hiçbir zaman diğer renklere baskın olmamalıdır. Border Collie ana renkleri, siyah ve beyaz, kahverengi-beyaz, kırmızı, merle, mavi, çikolata rengi ve ten rengidir.

Border Collie Eğitimi
Border Collie Eğitimi

Border Collie Eğitimi

Border Collie eğitimi için, sahibi sevecen ve sakin olmalıdır. Border Collie, aile hayatını ve ev ortamlarını sever. Yaşlılar ve hareketsiz bir yaşam sürenler hariç tüm insanlar için uygun bir köpektir.

Her zaman enerjisini atabileceği açık alanlara sahip olmalıdır. Doğru egzersiz olmadığı zaman davranış sorunları yaşayabilir. Sportif veya aktif bir bakıcıya ihtiyacı vardır. Bir yetişkin olarak günde iki saatten fazla egzersiz yapması gerekir. Bu nedenlerle tecrübesiz veya tembel bir köpek bakıcısı için uygun değildir.

Border Collie çocuklarla ve diğer hayvanlarla uyumu

Border Collie, çocuklara karşı saldırgan değildir ve onlarla vakit geçirmeyi sever, ancak çocuklar çok küçüklerse bir sorun haline gelebilir çünkü düşmelerine neden olabilir.

Özellikle bazı köpek ırklarıyla, Avustralya çoban köpeği ve Belçika çoban köpeği ile çok iyi anlaşır. Yavruluk döneminde iyi eğitim ve sosyalleştirme sağlanırsa diğer hayvanlarla da iyi geçinir.

Border Collie Beslenmesi

Border Collie beslenmesi için, ihtiyacı olan tüm besin gruplarını sağlayan dengeli bir beslenme ve her zaman mevcut olan bir tatlı su kaynağı sağlamak önemlidir. Bu köpek her zaman ideal kilosunda kalmalıdır, bu nedenle fazla kilolu olmasına dikkat etmek ve kilosunu düzenli olarak kontrol etmek önemlidir.

Bu cinsin beslenme ihtiyaçları doğrultusunda günde iki kez beslenmesi önerilir. Yavruyken, 6 aya kadar günde üç kez beslemek gerekir. Hazır mamalar tercih ederseniz mama kullanım talimatlarında kilosuna göre ne kadar mama vereceğiniz yazmaktadır. Tam olarak enerji dolu olduğu için, egzersiz yapmazsa kilo alma eğiliminde olduğunu unutmayalım.

Border Collie tüy bakımı
Border Collie tüy bakımı

Border Collie tüy bakımı

Bu cins kısa veya orta uzunlukta tüy yapısına sahip olabilir. Her iki durumda da, kürkü yoğun ve yumuşak bir astar ile orta bir dokuya sahiptir.

Border Collie kürkünün bakımı ve iyi durumda olması zor değildir, sadece haftada birkaç kez fırçalamak yeterli olacaktır.

Border Collie hastalıkları

Herhangi bir köpek ırkı gibi, Border Collie köpeğinin de sağlık sorunlarına yatkınlığı vardır. Genellikle çok sağlam bir köpektir, ancak aşağıdaki hastalıklar ile karşılaşabilir:

  • Göz problemleri;
  • Kalça displazisi;
  • Retina atrofisi (RPA);
  • Dirsek displazisi;
  • Mide genişlemesi/torsiyon sendromu;
  • Collie oküler anormalliği (AOC);
  • Epilepsi ve nöbetler.

Border Collie hakkında ilginç bilgiler

Border Collie, 1700′ lü yıllarda ortaya çıkmış bir köpek türüdür ve Northumberland (ingiltere İskoçya arasında bir bölge)’dan geliyor ve bu nedenle hem İngiliz hem de İskoç kökenleri var. Border Collie adı, bu türün doğum yeri olan Anglo-İskoç sınırından gelmektedir.

Cins resmi olarak 1982’de tanındı. Border Collie aynı zamanda en eski köpeklerden ve bilinen “resmi” ırklardan biridir. Bu köpekler başlangıçta çiftlik hayvanlarını, özellikle koyunları yönlendirmek için eğitildi. Bugün, birçok çoban tarafından yardımcı olarak kullanılır. Aynı zamanda yarışma köpeği olarak ta eğitilirler.

Buna ek olarak, bazı rekor sahibi köpekler bu cinstendir. 200 nesneyi tanımaya çalışan Rico ve 300’den fazla kelimeden oluşan bir kelime dağarcığına sahip olan Betsy rekorlar kitabına girmiştir.

Ayrıca Shep ismindeBorder Collie köpeği, 11.34 saniyede “araba camını en hızlı açan köpek” rekorunu kıran köpek oldu. Bu sebepten bu köpeklerin çok zeki olduğu bilinmektedir.

Border Collie fiyatı ne kadar?

Border Collie sahiplenmek için, soy ağacını bilmek çok önemlidir. Border Collie fiyatı, 3.000 ila 10.000 TLarasında değişmektedir. Yurt dışında Border Collie köpek yavrusu fiyatı 1000 ile 1200 €arasındadır.

İlginizi çekebilir: Köpekler İçin Proteinli Yiyecekler

Instagram sayfamız Begonya Kadın‘ı takip ederek bize destek olabilirsiniz.

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx