Hayvanlar Alemi

Köpekler İçin Proteinli Yiyecekler

Reklamlar

Köpekler için proteinli yiyecekler veya protein açısından zengin köpek maması mı arıyorsunuz? Yüksek proteinli bir beslenmeye başlamadan önce bu konuda yeterince bilgi sahibi olmak gerekir. Örneğin, köpeklerin günlük ihtiyaç duyduğu protein miktarı nedir? Fazla proteinin köpekler üzerinde etkileri nelerdir? Veya piyasadaki en iyi protein açısından zengin köpek mamaları nelerdir? Tüm bu soruların cevaplarını köpeğinizin sağlığı için bilmeniz gerekir.

Bu yazımızda dengeli bir beslenme ile fit bir köpeğe sahip olmak için protein alımına dayalı köpek mamaları hakkında konuşacağız. Ayrıca protein alımını desteklemek için evde yapabileceğiniz bazı yiyecekleri de göstereceğiz.

Köpekler için proteinli yiyecekler neden önemli?
Köpekler için proteinli yiyecekler neden önemli?

Köpekler için proteinli yiyecekler neden önemli?

Beslenme, köpeğinize sunmanız gereken bakımın temel yönlerinden biridir. Hepimiz arkadaşımıza mümkün olan en iyi beslenmeyi sunmak isteriz, ancak evcil hayvanınız için hangi beslenmenin en uygun olduğuna veterinerin karar vermesi gerektiğini her zaman bilmeniz gerekir.

Reklamlar

Köpeklerde protein takviyesi, son zamanlarda çok popüler oldu, ancak protein içeren en iyi köpek mamasını seçmek stresli ve karmaşık bir durumdur. Çünkü köpeğinizin sağlığını tehlikeye atabilirsiniz. Neyse ki, bu yazımızda yüksek oranda protein içeren köpek maması ile ne kastedildiğini, doğru miktarların ne olduğunu ve bu tür bir beslenmenin köpeğiniz için iyi bir seçenek olup olmadığına göz atacağız.

Köpekler İçin Proteinli Yiyecekler

Köpeklerin günlük protein ihtiyacı nedir?

Öncelikle tartışmalara ve yanlış bilgilere rağmen, köpeklerin isteğe bağlı etçil hayvanlar olduğunu belirtmek gerekir. Bu, vücutlarının ihtiyaç duyduğu besinleri et ve diğer hayvansal ürünlerden aldıkları anlamına gelir.

Bununla birlikte, yüzyıllarca süren evcilleştirmeden sonra, köpekler karbonhidratları da sindirme yeteneğini geliştirdiler ve bu nedenle omnivor ( etçil ve otçul)  bir beslenme izleyebilirler.

Konuyla ilgili çalışmalar, köpeklerin atalarının optimal beslenmesinin ne olduğunu ve köpeklerin günlük protein ihtiyacının ne kadar olduğunu aşağıdaki oranlar ile açıklamaktadır.

  • Protein (%30)
  • Yağ (%63)
  • Karbonhidratlar (%7)

Bugün, köpeklerin beslenmesinin düşük karbonhidrat seviyeleri ile yüksek oranda yağ ve proteine ​​dayandığını biliyoruz. Ancak, köpeğin enerji rezervlerinin çoğunun, eskiden olduğu kadar proteinden değil, yağdan geldiğini de unutmamak gerekir.

Reklamlar

Bu, özellikle yağ içeriği düşükse, köpeklerin beslenme ihtiyaçlarını yüksek proteinli bir beslenmenin karşılamadığını kanıtlıyor. Yukarıda bahsedilen çalışmalara dayanarak, köpeklerin zamanla yağ tüketimini protein lehine azalttığı ve benzer bir yüzdeye ulaştığı sonucuna varılmıştır.

Bazı teoriler, köpek beslenmesinin evriminin, başlangıçta, yağsız geçecek günlere hazırlanmak için büyük miktarlarda yağ tüketmeye çalıştıklarından kaynaklandığına inanmaktadır. Örneğin yazın aşırı yağlı bir beslenmenin kışın yiyecek bulamadıklarında rezerve olarak kullanılması gibi.

İnsanlar tarafından evcilleştirilme aşamasına gelindiğinde, köpeğin artık uzun süre aç kalmasını gerektirecek bir durum yoktu ve bu nedenle çok fazla yağ tüketmeye daha az ihtiyaç duymaya başladılar.

Köpeklerde fazla protein alımının etkileri
Köpeklerde fazla protein alımının etkileri

Köpeklerde fazla protein alımının etkileri

Köpeklerde proteine dayalı beslenme, köpeklerin beslenmesini protein tüketimine dayandırmaları gerekmediğinden, yalnızca yüksek miktarda yağ eşlik ediyorsa tavsiye edilir. Sağlıklı bir beslenme için denge şarttır. Bu nedenle protein bakımından zengin ama dengeli hazırlanmış köpek mamaları köpeğinizin sağlığı için önemlidir.

Çok fazla yağ içermeyen proteinli mamalar, her zaman bir veteriner tarafından reçete edilmesi gereken, sağlık sorunları olan ve böyle bir beslenmeye ihtiyacı olan köpekler için gereklidir. Örneğin, yüksek yağlı bir beslenmeye tabi olan köpekler veya ileride ciddi olabilecek bir sağlık sorunu olan pankreatitten muzdarip köpekler daha fazla proteine ​​​​ihtiyaç duyarlar. Köpeğiniz sağlıklı ve beslenmesinde yeterince protein alımı varsa asla protein takviyesi vermeyin. Hiç değilse veterinere danışmadan bunu yapmayın.

Köpekler için protein içeren yiyecekler

Köpeğiniz için dengeli, sağlıklı ve protein açısından zengin bir beslenme arıyorsanız, aşağıda size piyasada bulunan farklı ticari mama seçeneklerinin bir listesini sunuyoruz, böylece beslenmeyi, köpeğinizin beslenme ihtiyaçlarına göre şekillendirebilirsiniz.

Köpekler için tahılsız proteinli yiyecekler

Köpeğinizin tahıllara alerjisi varsa, bu tür bir beslenme mükemmel olabilir. Bazı durumlarda, tam beslenmeyi sağlamaya yardımcı olan çok çeşitli meyve ve sebzeleri içeren mamalardır.

Proteinli, kuru, tahılsız ve hayvansal kaynaklı gıdalardan bahsediyoruz. Mısır, buğday veya soya proteini içermeyen gıdalar olması gerekir. Tahıl içermeyen köpek mamaları, tahılların yerine genellikle patates, mercimek, kinoa ve bezelye gibi malzemelerin kullanılması ile yapılır.

Protein içeren kuru gıda

Bu tür mamalar kuzu etl,, ton balıklı veya sığır etli kuru köpek mamalarıdır. Yüksek protein seçeneği ile bu mamalar daha kullanışlı ve pratiktir, taşınması ve saklanması çok kolaydır. Köpek bakanların büyük çoğunlu kuru köpek mamalarını tercih ederler.

Islak proteinli gıdalar

Önceki iki durumda olduğu gibi, bu beslenme türü yüksek protein yüzdelerine dayanmaktadır. Köpeğinize gerekli nem seviyelerini sağlamaya yardımcı olabilecek birçok ıslak köpek maması markası vardır.

Ayrıca hasta veya yaşlı köpeklerin yemesi ve kabul etmesi daha kolay bir besindir. Teorik olarak, ortalama kuru gıda ile karşılaştırıldığında daha fazla protein ve yağ içerir. Ancak, açıldıktan sonra saklamanın daha zor olduğu ve bu nedenle muhtemelen daha yüksek ücrete, daha küçük paketlerin satın alınması anlamına geldiği söylenmelidir.

Yanlış dozlar veya yiyecekler evcil hayvanın midesine zarar verebileceğinden, bu yiyecekler sadece bir veteriner gözetiminde köpeğe verilmelidir.

Köpekler için protein açısından zengin ev yapımı mamalar
Köpekler için protein açısından zengin ev yapımı mamalar

Köpekler için protein açısından zengin ev yapımı mamalar

Köpeğinize doğal yoldan protein takviyesi sağlamak istiyorsanız evde aşırıya kaçmadan sizde mama yapabilirsiniz. Aşağıda verilen gıdaları hazırlarken asla tuz ve baharat kullanmayın ve bu tür gıdalar köpeğinizin ana öğünü olmamalıdır. Ara öğün olarak iki haftada bir vermek en doğru olandır.

  • Yumurta (haşlanmış)
  • Haşlanmış balık (omega-3 yağ asitleri açısından zengin)
  • Haşlanmış et (inek, tavuk, hindi, karaciğer, ördek, av eti)
  • Nohut, pirinç ve sığır böbreği veya ciğeri ile yapılan mama

Şimdi yapmanız gereken tek şey, köpeğiniz için bu protein açısından zengin mamalar arasından en iyi uygun olanını seçmektir. Bunların hepsi mükemmel alternatiflerdir, ancak karar vermeden önce her zaman veterinere danışın.

Instagram sayfamız Begonya Kadın‘ı takip ederek bize destek olabilirsiniz.

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx