Cilt Bakımı

Kriyoterapi ile Nasır Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kriyoterapi ile Nasır Tedavisi

Reklamlar

Kriyoterapi ile nasır tedavisi son zamanlarda çok sık bir şekilde kullanılan bir dönemdir. Kriyoterapi, bir bilim kurgu filminden çıkmış gibi geliyor. Gelecekte çözülmek için kendinizi dondurmakla hiçbir ilgisi yoktur ancak kriyoterapinin iddia edilen faydalarından bazıları gerçekten fütüristik sihir gibi görünüyor.

Genel olarak, kriyoterapi, terapötik amaçlar için her türlü vücut soğutmasıdır. Çoğu insanın kriyoterapi hakkında konuştuklarında bahsettiği tür, bir kriyoterapi odasında -100 santigrat derecenin altındaki sıcaklıklara kısa süreli maruz kalmayı içeren tüm vücut kriyoterapisidir. Kriyoterapi aynı zamanda yüze odaklanan kriyoterapi yüz bakımı gibi vücudun belirli bölgelerini hedef alan tedavileri veya doktorlar tarafından siğilleri veya kanserli hücreleri dondurmak için kullanılan tıbbi kriyoterapiyi de ifade edebilir.

Sıfırın altındaki sıcaklıklara dayanabiliyorsanız, çoğu kişi kriyoterapinin yoğun egzersizlerden sonra sporcuların iyileşmesine yardımcı olmaktan kalori yakmaya ve selüliti azaltmaya kadar geniş bir fayda yelpazesine sahip olduğuna inanıyor. Kriyoterapi inananları tarafından yapılan inanılmaz iddialar doğruysa, bu gerçekten bir mucize terapi olabilir. Tabii ki, kriyoterapi araştırması en erken aşamasındadır, bu nedenle tedavinin sözde faydalarının çoğu bu noktada çoğunlukla teoriktir. Herhangi bir noktada kriyoterapiyi denemeye karar verirseniz özellikle altta yatan dolaşım sorunlarının yanı sıra çoğu kriyoterapi ile uyuşmayan diğer önceden var olan tıbbi hastalıklarınız varsa önce doktorunuzla konuşun.

Reklamlar
Kriyoterapi ile Nasır Tedavisi
Kriyoterapi ile Nasır Tedavisi

Tüm vücut kriyoterapisini denemeye karar verirseniz, bir kriyoterapi odasına girmeniz gerekecektir. Dikkat edin, bu oda sadece tedavinin bilim kurgu titreşimlerini pekiştirecektir. Bölme, sıvı nitrojen ile sıfırın altındaki sıcaklıklara (tipik olarak -100 ila -140 santigrat derece) soğutulur ve hastalar neredeyse hiç giysi (eldiven, çorap ve bazen kulakları örtmek için bir saç bandı ve burnu örtmek için bir maske) giymeden içeri girer.

Kolajen stimülasyonunda kriyoterapi faydalarını, inflamasyonun azalmasını ve beyinde endorfin ve norepinefrin üretimini yıllardır biliyoruz. Kriyoterapi, soğuk suda olmanın rahatsızlığı olmadan iki buçuk ila üç buçuk dakikada aynı faydaların koşullarını yaratır. Hala çok fazla araştırma yapılması gerekmesine rağmen, anekdot olarak eklem ağrısı, kilo verme ve kolajen uyarımı gibi faydaları vardır.

İnsanlar yüzyıllardır yaraları tedavi etmek için soğuk kullanmaktadır. Tedavinin kökeni en azından MÖ 2500’deki Mısırlılara kadar uzanmaktadır. 1800’lerin ortalarında, doktorlar göğüs, rahim ağzı ve cilt kanserlerini tedavi etmek için lokalize kriyoterapi (ezilmiş buz ve tuz çözeltisiyle doldurulmuş soğuk paketler) kullanıyorlardı. Modern kriyoterapi teknikleri 1960’larda şekillenmeye başladı ve 1970’lerde tıbbi kriyoterapi, doktorların siğilleri ve bazı kanser hücrelerini yok etmek için bazen “kriyocerrahi” olarak adlandırılan teknolojiyi kullandığı dermatolojik uygulamaların temelini oluşturdu.

2000’li yılların başlarında, kriyoterapinin kullanımlarına ilişkin araştırmalar genişlemişti ve bilim adamları, azalmış iltihaplanma nedeniyle artrit ağrısı için kriyo kullanma olasılığını araştırıyorlardı. Bu tedaviler için geliştirilen tüm vücut kriyoterapi odaları kısa süre sonra sporcular arasında popüler hale geldi, çoğu kriyoterapinin iltihabı azaltmaya ve egzersiz sonrası iyileşmeyi artırmaya yardımcı olacağına inanıyor. Oradan, kriyo yaygın kullanıma yayıldı ve özellikle amatör sporcular ve fitness ve wellness meraklıları arasında popüler oldu. Bunun dışında kriyoterapi et benleri, siğiller ve nasır gibi cilt problemleri için de kullanılıyor. Bu yazımızda kriyoterapi faydaları nelerdir ve kriyoterapi nasır tedavisi nasıl yapılır gibi soruların cevaplarını bulacaksınız.

Reklamlar

Kriyoterapi Nedir?

Kriyoterapi, hastalıklı bölgenin dondurularak tedavi edilmesi anlamına gelir. Bu yöntem, özel cihazlar aracılığıyla uygulanan sıvı azot gazının tahrip edilmek istenen hasta bölgeye uygulanmasıyla gerçekleştirilir. -196 °C’deki sıvı azot, dokuya temas ettiğinde dokuyu dondurur. Kısa süreli donma işleminden sonra doku, normal sıcaklığına geri döner. Bu donma ve erime süreci sırasında hasta dokudaki hücreler tahrip olur ve ölür. Ölü hücreler, iyileşme sürecinde yavaşça atılır ve yerlerine taze doku oluşur.

Kriyoterapi Faydaları

Kriyoterapi savunucuları, potansiyel sağlık yararlarının uzun bir listesini verir ancak kriyoterapinin neredeyse tüm faydalarının hala teorik olduğunu belirtmek önemlidir. Kriyoterapi birçok farklı nedenden ötürü faydalı olacağı hipotezini desteklemek için iyi bir bilim olabilir ancak gerçek etkinliğine ilişkin araştırmalar hala yeni ve nispeten seyrektir.

Pek çok insanın kriyoterapiyi (ağrı kesici ve kas iyileşmesi) denemeye karar vermesinin birincil nedeni, neyse ki, onu desteklemek için en çok araştırmaya sahip olandır. Kriyoterapinin romatoid artritli hastalarda ağrıyı azalttığı gösterilmiştir. Birçok sporcu ve spor sever, egzersizden iyileşmeye yardımcı olmanın bir yolu olarak kriyoterapiye çekilir. 2017’de yapılan bir araştırma, kriyoterapinin ağrıyı hafifletmeye ve iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olabileceğini buldu. Bununla birlikte, aynı çalışmanın, soğuk suya daldırmanın (bir buz banyosu), kas iyileşmesine yardımcı olmada tüm vücut kriyoterapisinden daha etkili olduğunu bulduğunu belirtmek gerekir.

Kriyoterapi Faydaları
Kriyoterapi Faydaları

Bazı çalışmalar kriyoterapinin kas iyileşmesini iyileştirmeye yardımcı olduğu fikrini desteklese de hepsi desteklemiyor. 2014 yılında, kriyoterapi ve ağrı kesici ve kas iyileşmesi ile ilgili birkaç farklı çalışmanın gözden geçirilmesi, genel olarak çok az etkiye sahip olduğunu buldu. Temel olarak, jüri kas ağrısı ve iyileşmesi için etkili bir tedavi olarak hala kriyo üzerinde duruyor ancak en azından araştırmacılar aktif olarak bu alanlardaki etkisini inceliyorlar.

Kriyoterapi ayrıca bazı kanser türlerini tedavi etmek için de kullanılmıştır. Spesifik olarak, rahim ağzı kanseri ve bazal cilt hücresi kanseri söz konusu olduğunda, lokalize kriyoterapi (tüm vücut değil) kanser hücrelerini öldürmek için kullanılabilir. Özellikle kriyo, vücudun başka yerlerinde değil yalnızca tedavi edilen bölgedeki kanser hücrelerini öldürür.

Kriyoterapi, diğer birçok durumun tedavisi olarak incelenmektedir. 2012’de araştırmacılar, kriyonun, hastalıklarla ilişkili iltihabı azaltma yeteneği nedeniyle bunama ve bilişsel düşüş için önleyici bir tedavi olabileceğini varsaydılar.

Diğer çalışmalar egzama ve migren tedavisi olarak kriyoterapiye baktı. Her iki durumda da kriyoterapinin koşulların semptomlarını azalttığı, ancak tamamen ortadan kaldırmadığı gösterilmiştir.

Kriyoterapiyi, özellikle tüm vücut kriyoterapisini denemeden önce gerçekten doktorunuza danışmalısınız. Genel olarak, felç, yüksek tansiyon, nöbetler ve enfeksiyon geçmişiniz varsa veya hamileyseniz veya kalp pili veya klostrofobiniz varsa kriyo denememeniz önerilir.

Kendi başına bir sağlık riski olmasa da, zor kazandığınız paranın çoğunu kriyoterapiye yalnızca sonuçlardan hayal kırıklığına uğramak için yatırma riski de vardır. 

Kilo kaybı için kriyoterapi

Bazı insanlar kilo vermeyi kriyoterapinin önemli bir faydası olarak gördüler. Bir kilo verme yardımcısı olarak kriyonun arkasındaki mantık sağlamdır. Teori, sıcaklığınızı düşürmenin vücudu sağlıklı bir sıcaklığı sürdürmek için daha fazla çalışmaya zorlayacağı ve dolayısıyla kalori yakacağıdır. Cazip bir düşünce olsa da, 2016 yılında yapılan bir araştırma, on tam seanstan sonra bile kriyoterapinin kilo üzerinde gerçek bir etkisi olmadığını buldu.

Selülit için kriyoterapi

Kriyoterapinin selülit azaltmada etkili bir tedavi olacağı fikrini destekleyen bazı bilim dalları olsa da, aslında selüliti azalttığına dair kanıtlar bu noktada çoğunlukla anekdottur. Deneyebilirsiniz ve sonuçları fark edebilirsiniz ancak yönetim kurulu genelinde etkinliğini destekleyecek çok fazla araştırma yoktur.

Kriyoterapi yüz bakımı

Pek çok sağlık trendi sonunda güzellik alanına giriyor gibi görünüyor ve kriyoterapi de farklı değil. Tüm vücut kriyoterapi tedavilerine ek olarak, bazı insanlar da kriyoterapi yüz bakımı deniyor. Bu yüz bakımı, güzellik adına yüzünüzü donduruyor. Kriyoterapi yüzlerin etkinliği hakkında henüz resmi bir çalışma yapılmadı ancak anekdot olarak, gözenekleri küçülttüğü, kızarıklığı azalttığı ve genellikle cilde sağlıklı bir ışıltı verdiği söyleniyor (sözde cildi pul pul dökmeye ve ölüleri dondurmaya yardımcı olarak deri hücreleri).

Kriyoterapi yüz bakımı ile ilgili araştırma şeklinde pek bir şey olmasa da, kriyoterapi tedavisinden sonra, özellikle bronzlaşıyorsanız ciltte renk değişikliği yaşayabileceğinizi öne süren bir çalışma var. Kriyoterapi kollajen tetikleyici etkileri olabilir ancak cilt hedeflerinize ulaşmanın daha doğrudan bir yolu olabilir. Kolajeni indüklemek istiyorsanız, o zaman bir yaraya neden olmak (lazer veya kimyasal soyma veya microneedling gibi) kollajeni indükleyecektir. Ama yüzünüze biraz sıvı nitrojen püskürtmek pek bir işe yaramayacaktır ve çok agresif bir uygulama aslında yara izine neden olabilir. Kimyasal bir soyma gibi çalışacağı, ölü deriyi çıkaracağı ve kollajeni uyaracağı için, muhtemelen ihtiyaçlarınıza ve hedeflerinize daha iyi uyacak daha hedefli bir tedavi olduğunu söyleyebiliriz.

Anksiyete ve depresyon için kriyoterapi

Dev bir buz kalıbına adım atmak, kulağa dünyadaki en rahatlatıcı şey gibi gelmeyebilir (kişisel kaygılarınızı neyin tetiklediğine bağlı olarak aslında en az rahatlatıcı şeylerden biri gibi görünebilir) ancak ister inanın ister inanmayın, araştırmacılar da kriyoterapinin anksiyete ve depresyon için bir tedavi olarak kullanılabileceği olasılığına, çünkü her ikisi de yüksek kortizol ve kronik iltihaplanma ile bağlantılıdır.

Buradaki araştırma aslında umut vericidir. 2008 yılında yapılan bir çalışma, katılımcıların üçte birinin kriyoterapi uygulandıktan sonra anksiyete ve depresyon semptomlarını yüzde 50’ye kadar azalttığını bildirdi, bu da sonuçlar tekrarlanabilirse önemli. Şu an için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Kriyoterapi düşünüyorsanız, doktorunuza danışmanız ve bunun sizin için iyi ve güvenli olduğundan emin olmanız önemlidir. Kriyoterapinin faydalarına yönelik araştırmanın erken aşamalarda olduğunu ve kriyoterapi merkezlerinin sahip olduğu faydaların doğru olup olmadığını söylemek imkansızdır. Zamanınız, paranız ve aşırı soğuğa toleransınız varsa, denemeye değer olabilir. Ancak henüz mucize bir tedavi olduğuna inanmayın.

Kriyoterapi ile Nasır Tedavisi 1
Kriyoterapi ile Nasır Tedavisi 1

Kriyoterapi ile Nasır Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kriyoterapi, ayaklardaki nasırları dondurmak için sıvı nitrojen kullanılmasını içerir. Püskürtme uçlu veya temaslı problu basınçlı bir kutu kullanılır. Her nasır, nasırın boyutuna bağlı olarak yirmi ila otuz saniye arasında süren her randevuda üç uygulama alır. Tedavi hızlı bir şekilde gerçekleştirilir ve hem çocuklarda hem de yetişkinlerde nasırı tedavi etmek için kriyoterapi kullanırken iyi bir başarı oranına sahiptir.

Nasırlarınız varsa genellikle onu kaplayan daha sert bir nasır dış yüzeyine sahiptir. Randevunuz, ayak hastalıkları uzmanınızın nasırları ortaya çıkarmak için bu nasırları kaldırmasıyla başlar. Endişelenmeyin, nasır ölü deridir, bu nedenle temizlemek genellikle ağrısızdır. Nasır ağrılıysa biraz hassasiyet hissedebilirsiniz ancak bu kısa ömürlüdür.

Nasırın geniş mikro damar ağı (nasır içindeki kan damarları) nedeniyle, kallusun debride edilmesi küçük nokta kanamalarına neden olabilir. Yine, bu normaldir ve aslında bir podiatrist için iyi bir işarettir çünkü nasırın gittiğini ve gerçek dokunun açığa çıktığını gösterir böylece tedavi doğrudan üzerinde çalışacaktır.

Daha sonra kriyoterapi başlayacak ve her lezyon tedavi edilecektir. Tedavinin kendisi biraz rahatsızlık vericidir, ancak oldukça katlanılabilir. Donmuş cilt, doku hücreleri donarken beyazlaşır ve erimesi yaklaşık otuz saniye sürer.

Kriyoterapi tamamlandıktan sonra, çevreleyen cilt bir gün kadar hassas olabilir. Donmanın bir sonucu olarak küçük bir kabarcık oluşabilir ve bu olursa, en iyisi onu patlatmak değil, alanı bir yara bandı veya pansuman ile kapatmaktır. Yeni cilt hızla büyüyecek ve herhangi bir kabuk veya su toplanması kısa sürede kaybolacaktır.

Kriyoterapiden sonra lezyonu izlemek için bir takip randevusu alınacaktır. Nasırlar bir virüs neden olduğu için, nasırın ömrü, nasırın dokusunu temizleyen tedaviye bağışıklık tepkinize bağlıdır. Bu, enfekte olmuş tüm dokuyu yok etmek için birkaç haftalık bir süre boyunca kriyoterapi ile başka tedaviler gerektirebilir. Diğer tedavilerle karşılaştırıldığında, çoğu insan dondurmayı en etkili ve en az zaman alıcı bulmaktadır.

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx