Hayvanlar Alemi

Kedi Beslerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Reklamlar

Kedi beslerken dikkat edilmesi gerekenler konusuna her hayvan sever titiz değildir. Kediler mükemmel yaşam arkadaşlarıdır, bu da, onların sahibi olarak, kedimizin mutlu olması için neye ihtiyacı olduğunu ve onu üzmemek için nelerden kaçınmamız gerektiğini bilmek için ahlaki bir yükümlülüğümüz olduğu anlamına gelir.

Evde kedi beslerken dikkat edilmesi gereken konular nelerdir? En iyi evcil dostunuza nasıl bakacağınızı öğrenmek için yazımıza göz atmayı deneyin.

1. Hayvan refahına ve özgürlüğüne saygı duymak gerekir

Bir kediyi evinize kabul etmek, bu kararı vermeden önce farkında olmamız gereken büyük bir sorumluluk gerektirir. Bir hayvana sahip olan herkesin üstlenmesi gereken sorumluluk, onun iyiliğini sağlamaktır.

Reklamlar

Ama refahtan ne anlıyoruz? Sağlıklı yaşam ile hayvanın hak ettiği gibi mutlu olması için beş temel özgürlüğü veya temel ihtiyacı karşılamayı kastediyoruz:

  1. Açlık, susuzluk ve yetersiz beslenmeden kurtulma
  2. Uygun bir fiziksel çevrede yaşama özgürlüğü
  3. Ağrı, yaralanma ve hastalıktan kurtulma
  4. Davranışsal özelliklerini gösterme özgürlüğü
  5. Korku ve rahatsızlıktan kurtulma
Kedinizi mutlaka veteriner kontrolüne götürün 
Kedinizi mutlaka veteriner kontrolüne götürün 

2. Kedinizi mutlaka veteriner kontrolüne götürün 

Kedinizin iyi olup olmadığına bakılmaksızın veya sağlık sorunları olduğundan şüphelenmenize neden olan herhangi bir anormal davranış fark ederseniz, kedinizi veterinere götürmeniz önemlidir.

Kedinizin sağlıklı olduğu için veterinere gitmesi gerekmediğini düşünüyorsanız, sağlığının iyi olduğundan emin olmak ve aşılarını ve parazit temizleme programını güncel tutmak için yine de yıllık önleyici kontrol yaptırmalısınız.

Yavru kedinin davranışında ani bir değişiklik fark ettiyseniz, bu bir şeylerin yanlış olduğunun açık bir işaretidir. Bir vasi olarak, yavru kedinin acı çekmemesini ve hastalanmamasını sağlamak sizin sorumluluğunuzdadır, bu nedenle hastalık çok ilerleyip yavru kedinin gereksiz yere acı çekmesine neden olmadan önce onu kontrol ettirmelisiniz.

Reklamlar

3. Kedinizi cezalandırmayın ve asla şiddet uygulamayın

Bir kedi ile yaşamanın bazı zamanlarda sabrınızı zorlamaya neden olan durumlara yol açabilmesi anlaşılabilir bir durumdur. Ancak, bir kediyi eğitmeye çalışırsanız, ceza kesinlikle kötü bir yoldur, çünkü öfkenizin nedenini anlamayacak ve ceza gereksiz korkutma olacaktır.

Bu, birçok durumda kedinin sahibine güvenmemesine ve onu reddetmeye başlamasına ve ayrıca davranış sorunlarına neden olabilecek stres yaratmasına yol açar.

Ona yeterince ilgi göstermeye çalışın
Ona yeterince ilgi göstermeye çalışın

4. Ona yeterince ilgi göstermeye çalışın

Kedi beslerken kediniz ile vakit geçirmemek asla yapmamanız gereken diğer önemli bir konudur. Bir kediyle yaşama sorumluluğunu üstlenmek, ona yiyecek ve barınak sağlamaktan daha fazla çaba gerektirir. Bir kedinin günlük fiziksel aktiviteye ihtiyaç duyan sosyal ve oyuncu bir hayvan olduğunu unutmayın. Bu nedenlerden dolayı, kedinize her gün sarılmak veya onunla oynamak için zaman ayırmanız gerekir. Kısacası, onu hem zihinsel hem de fiziksel olarak uyaran çeşitli aktivitelerle birlikte kaliteli zaman geçirmek de temel kedi bakımının bir parçasını oluşturur.

Aksi takdirde, kediniz sıkılır ve çok fazla enerji biriktirir, bu da huzursuz ruh hallerine, strese ve buna bağlı olarak esenliği tatmin edici olmadığı için davranış sorunlarına yol açar.

5. Kedinin vücut dilini anlamaya çalışın

Hayvan sahiplenen ve bakanlar, vücut dillerini yanlış anlamaları nedeniyle çoğu zaman bilmeden kedilerini rahatsız ederler. Örneğin, yavru kediyi çok aşırı şekilde sevmek onun genellikle sinirlenerek ve hatta sizi inciterek tepki vermesine neden olur. Yetişkin kediler ise daha hoşgörülüdür ve böyle bir durumda  insanlarını asla ısırmaz, ancak bu onların yorgun olmadıkları ve yalnız bırakılmayı istemedikleri anlamına gelmez.

Bazen kedinize onu ne kadar sevdiğinizi göstermek doğal hakkınız olsa da, bunu yapmanın en iyi yolu genellikle onun sınırlarına saygı duymak, ne zaman kucaklanmaya ve sarılmaya açık olduğunu anlamak veya ne zaman oynamak istediğini bilmek önemlidir. Çünkü kediler bazen yalnız bırakılmak ister.

Kedilerin tırnaklarını söktürmeyin
Kedilerin tırnaklarını söktürmeyin

6. Kedilerin tırnaklarını söktürmeyin

Onikektomi, kedinin tırnaklarının yani pençelerinin büyümemesi için kedinin parmağının son falanksının kesilmesi, kemik ve eklem kısmının, kedinin ayak parmaklarını oluşturan sinirler ve kan damarlarının çıkarılmasından oluşan cerrahi bir işlemdir. Bu, hayvanın insanları ve nesneleri tırmalamak gibi rahatsız edici kabul edilen davranışlara sahip olmaması niyetiyle yapılır. Yani kedinin kedi olmasına izin vermeyen acımasız bir uygulamadır. Son zamanlarda bu işlemi yaptıran hayvansever sayısı artmaktadır.

Tırnaklar, tırmalama ve savunma davranışları kadar, kedinin sağlığı için çok önemlidir ve gereklidir. Bu nedenle kediyi, bu davranışları tırmalama tahtası veya oyuncaklar gibi daha uygun unsurlara yönlendirebilecek şekilde eğitmek, doğal davranışı rahatsız etmeden birlikte yaşayabilmesi için gereklidir.

Ancak bu tür insanlık dışı ve gereksiz bir uygulamaya, ne yazık ki hala birçok ülkede izin verilmektedir. Kedi hem fiziksel hem de duygusal olarak olumsuz bir etkiye maruz kalır., Çünkü kendisini özgürce ifade edemez. Buda aşırı miyavlama veya saldırganlık gibi geri dönüşü olmayan başka davranış sorunlarına yol açabilen stres ve kaygıya neden olur.

Ayrıca tırnaklar kedinin ağırlığını desteklediğinden yürümek için gereklidir. Bu nedenle, bu operasyondan sonra, kedinin hareket edebilmesi için duruşunu değiştirmesi gerekecektir.

Kediniz insan değildir
Kediniz insan değildir

7. Kediniz insan değildir

Kedinize ne kadar değer verdiğinizi göstermenin en iyi yolunun, onun doğasını özgürce ifade etmesine izin vermek olduğunu unutmayın. Bu, kedinizle ilişki kurmaktan ve ona bir insan gibi davranmaktan kaçınmanız gerektiği anlamına gelir, çünkü kediyi insan bakış açısıyla anlamaya çalışmak, onun kafasını karıştıracak ve kendisini kötü hissetmesine neden olacak birçok yanlış anlamalara yol açacaktır. Bir kedinin ihtiyaçları ve bizimkiler aynı değildir, bu nedenle ona sunduğunuz olanakların yani mama, oyuncak gibi aksesuarların onun seveceği türden olmasını sağlayın.

Aynı şekilde kedinizin de tırmalamak, oynamak, miyavlamak gibi türe özgü ihtiyaçları olan bir hayvan olduğunu anlamalısınız. Bu nedenle, evcil hayvanınızın mutlu olmasını istiyorsanız, doğasına tamamen aykırı olacağı için bu davranışları ortadan kaldırmayı bekleyemezsiniz. Bunun yerine, uygun rehberlik ve olumlu pekiştirme yoluyla, birlikte mutlu bir şekilde yaşayabilmeniz için bu davranışları daha uygun faaliyetlere yönlendirmeniz gerekecektir..

8. Kedinizi kötü hissettirmeden eğlenin

Çoğu durumda, kedilerin aşırı derecede abartılı tepkileri vardır, bu yüzden birçok insan tepkilerini görmek için kedilerini belirli durumlara sokmaktan hoşlanır, genellikle onları korkutarak ve zaman zaman kendilerine zarar vermelerine neden olarak bunu yaparlar.

Kediler çok hassas hayvanlardır ve bu şekilde davranılmayı hak etmezler çünkü bize komik gelebilecek bir durum hayvanı strese sokabilir ve korkutabilir. Bu nedenle evcil hayvanınızın acı çekmesine neden olan durumlara gülmek zalimliktir.

Örneğin, tavsiye etmediğimiz bir aktivite, lazer kullanarak kediyle oynamaktır. Hayvan ışığı kovaladığı için komik görünse de, asla onu yakalayamayacak ve bu nedenle bu oyun onda sadece endişe ve hayal kırıklığı yaratacaktır. Kediler sadece kavrayabilecekleri nesnelerle oynamalıdır.

9. Bakamayacaksınız kedi sahiplenmeyin

Ne yazık ki, pek çok evcil hayvan, onları hak ettikleri gibi sevmeyen ailelere maruz kalıyor. Bunun nedeni, bazı kişilerin bir kediyle yaşamanın getirdiği büyük sorumluluğu fark etmeleri ve yorulduklarında veya bunun bir baş belası olduğunu düşündüklerinde onu kaderine terk etmeleridir. 

Sokaklar terk edilmiş hayvanlarla dolu ve terk edilmiş hayvanların sayısı her geçen gün artıyor ve ne yazık ki çoğu mutlu sonla bitmiyor çünkü bu hayvanların çoğu kendi başlarına nasıl hayatta kalacaklarını bilemedikleri ya da en iyi ihtimalle barınağa düştükleri zaman ölüyor.

10. Kedinizi eğitin

Eğitim, bir kediyle uyum içinde yaşamanın önemli bir parçasıdır, çünkü bu şekilde kediniz, mobilyaları ısırma, kedi kumu dışında başka yerlere kakasını yapma ve tırmalama gibi sizin için sorun olabilecek alışkanlıkları öğrenmeyecektir 

Kediler, yeterli öğretim ve olumlu pekiştirme sayesinde evin kurallarını öğrenebilen ve doğru davranabilen zeki hayvanlardır.

Kedinin yanında sigara içmeyin
Kedinin yanında sigara içmeyin

11. Kedinin yanında sigara içmeyin

Sigara içmek sadece insan sağlığını olumsuz etkileyen kötü bir alışkanlık değildir, bir kedi sigara içen bir kişiyle kapalı bir alanda yaşarsa, aynı evde yaşayan tüm insanlar gibi kedi de pasif içici olur.

Sigara içmek kedinin ciğerleri için çok zararlıdır ve bu da ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Ayrıca kedilerin kürklerini yalayarak kendilerini temizlemeleri gerektiği de göz önünde bulundurulmalıdır, bu da kedinin sigaradan salınan ve kürküne yapışan tüm toksik maddeleri diliyle yuttuğu anlamına gelir. Yanında sigara içmek, bir kediye asla yapmamanız gereken başka bir şeydir.

12. Kedinizi oyuncak olarak kullanmayın

Bazı ebeveynler, çocuklarını oyalamak için kedi sahiplenirler. Yani, kedinin bir oyuncak gibi değil, saygıyı hak eden bir canlı olduğu mesajını vermeden, bebeklerin kediye oyuncak bebek gibi davranmasına izin verirler .

Elbette, çocukların eyleminin ardındaki niyet kötü değildir. Bununla birlikte, çoğu zaman istemeden kedinin kendisini kötü hissetmesi den hoşlanırlar, çünkü onları fiziksel veya duygusal olarak incittiklerinin farkında değiller ya da kedinin vücut dilini bilmiyorlar. Aynı şekilde, kedi sıkılıp onlara zarar verebileceğinden bebeklerin güvenliğini sağlamak da önemlidir.

13. Kedinize zarar verecek yiyecekleri vermeyin

Bazen, kedinizi şımartmak isteyebilirsiniz. Ancak çikolata veya bisküvi gibi insan tüketimine yönelik bazı gıdalar, uzun vadede sağlığına zarar verebileceğinden ısrarına rağmen kediye asla vermeyin

Kedinizi şımartmak istiyorsanız, sağlığına zarar vermeyen her türlü atıştırmalık, ıslak mama ve ona uygun ödül mamaları satın alabilirsiniz.

Kedinizi yüksek veya rahatsız edici seslere maruz bırakmayın
Kedinizi yüksek veya rahatsız edici seslere maruz bırakmayın

14. Kedinizi yüksek veya rahatsız edici seslere maruz bırakmayın

Kedilerin işitme duyusu oldukça gelişmiştir, bu nedenle sürekli yüksek seslere maruz kalmak onlar için çok streslidir. Bu nedenle kediniz, sürekli rahatsız edici seslere maruz kalmadan huzur içinde dinlenebileceği evin sessiz bir alanında yaşamalıdır.

Ayrıca, kedinizin zil takması kesinlikle tavsiye edilmez. Bu nesnenin çıkardığı ses kediniz için stresli olduğundan, kedinizin uzun vadede sağır olma riski vardır.

15. Kedinize rahatsız edici kıyafetler giydirmeyin

Kedinize yapmamanız gereken şeylerden biri de onu rahatsız edici giysilerle, giydirmektir. Kedinizi giydirmek için mağazalara giderek daha fazla aksesuar ve kıyafetler geliyor. Ancak, bu ürünlerden herhangi birini satın almadan önce, evcil hayvanınızın hangisi ile rahat edeceğinden emin olmalısınız.

Kediniz için bir aksesuar satın almak istiyorsanız, hareket kabiliyetini sınırlamadığından, normal bir şekilde kendi kendini temizlemesine izin verdiğinden ve sıkmadığından emin olun. Tersine, kediniz cilt problemleri geliştirebilir veya düzgün hareket edemeyebilir. 

İlginizi çekebilir: Köpeklerde Alerji Nedenleri ve Tedavisi

Instagram sayfamız Begonya Kadın‘ı takip ederek bize destek olabilirsiniz

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx