Beslenme

Tahin ve pekmezin faydaları nelerdir?

Reklamlar

Tahin ve pekmez ayrı ayrı çok faydalı iki besindir. Bir araya gelince lezzeti harika olan bu karışımın tahin ve pekmezin faydaları nelerdir gelin birlikte göz atalım.

Tahinin Faydaları

Tahini kendine özgü tadı ve içinde olduğu çoğu şeyi lezzetlendiren bir yapısı vardır. Tahin mezesinden tatlısına, birçok yerde kullanılmaktadır. Özellikle pekmez ile birleşince tarifsiz bir tadı olan tahinin faydalarına göz atalım.

Kışın daha çok görülen grip, nezle ve soğuk algınlığı rahatsızlıklarında tahin ve pekmez karışımı çok etkilidir. Fakat tahinin tek başına faydaları da çok fazladır. Tahin susamın en lezzetli halidir. Susamdan elde edilmektedir.

Reklamlar
Tahin ve Pekmezin faydaları nelerdir?

Vücuda ihtiyacı olan birçok vitamin ve minerali sağlıyor

Tahin susamdan yapılmaktadır. Tadının güzelliğinin yanında çok miktarda protein, besin lifi, kalsiyum, omega 3 yağ asidi, demir olması, da tüketilme sebeplerindendir. Ve içinde A ve C vitaminleri de vardır. Her sabah 3-4 kaşık tahin yerseniz ihtiyacınız olan vitamin ve minerali alabilirsiniz. Tahin tükettiğinizde kendinizi zinde hissedeceksiniz.

Sabahları yorgun uyanıyorsanız ve vücudunuz dinlenmiş olmuyorsa beslenmeniz tahini eklerseniz kısa bir zaman içinde etkilerini hissetmeye başlayacaksınız.

Kan basıncının ve kolesterolün düzenlenmesine yardımcı oluyor

Tahinin içinde çok faydalı vitamin ve mineral olduğu için antioksidan özelliği vardır. Yani vücuttaki yabancı ve zararlı maddeleri yok ederek kan dolaşımının sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Kan dolaşımını düzenlediği için düzenli tahin tüketimi yüksek kan basıncı, kolesterol gibi birçok hastalık karşısında daha dayanıklı hale gelmenizi sağlamaktadır.

Kalp sağlığını koruyor

Tahin kan dolaşımını düzenlediği için kanın vücudumuzda sağlıkla dolaşmasını sağlar. Kan dolaşımı sağlıklı olunca kalp krizi, inme gibi birçok sağlık sorununa yakalanma riskimiz de azalacaktır. Kan dolaşımını düzenlediği için kalbin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlıyor. Bu etkisinden faydalanabilmek için her sabah kahvaltıda üç ya da dört yemek kaşığı kadar tahin yemelisiniz. Pekmezin de faydaların yararlanmak hem de tahinin tadını güzelleştirmek için pekmez ile karıştırıp tüketebilirsiniz.

Reklamlar
Tahinin Faydaları
Tahinin Faydaları

İlginizi Çekebilir: Şeker Yüklemesi Nedir?

Kemik ve kas gelişimini destekliyor

Tahinin içinde yüksek miktarda kalsiyum olduğu için kemik gelişimi için de çok faydalıdır. Bol bol tüketildiğinde daha sağlıklı kemiklere sahip olacaksınız. Bundan dolayı çocuklarınızın kemik ve kas gelişimi için kahvaltılar tahin tüketmelerini sağlayabilirsiniz. Tahin tek başına çok sevilmeyeceği için pekmez ile karıştırıp hem daha sağlıklı hem lezzetli hale getirebilirsiniz.

Tahin sadece gelişim çağında değil hayatınızın her yerinde tüketildiğinde kemikler için etkili olacaktır. İleri yaşlarda görülebilen kırılgan kemikler, güçsüz kaslar gibi sorunların çözümünde tahin etkilidir. Düzenli olarak tahin tükettikten sonra kas ve kemik sisteminiz zamanla hiç olmadığı kadar güçlü bir hale gelecektir.

Vücutta zararlı maddelerin birikmesini engelliyor

Tahinin içinde C vitamini olduğu için güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Zararlı maddelerin vücuda girmesini önler ve vücutta olan zararlı maddelerinde atılmasını sağlar. Yani bu yönüyle tahin birçok hastalık yapıcı bakteriden, zehirlenmelerden vücudumuzu korumaktadır.

Beynin sağlıkla çalışmaya devam etmesini sağlıyor, hafızayı güçlendiriyor

Beynin sağlıklı çalışmasına olumlu etki etmesi de tahinin bir diğer faydasıdır. Eğer tahin sabahları düzenli olarak tüketilirse hafızayı güçlendirecektir. Çünkü tahinin içinde omega 3, omega 6 yağ asitleri gibi maddeler vardır. Bundan dolayı sinir sistemini de olumlu olarak etkilemektedir. Bundan dolayı sinir hücrelerinin sağlıkla görevlerini yerine getirmelerini sağlamaktadır.

Kansızlık sorunu yaşayanlara yardımcı oluyor

Pekmez kansızlığa iyi gelmesi ile bilinse de tahinin ana maddesi olan susam demir bakımından zengin olduğu için bol bol tahin tüketilirse kansızlığa iyi gelecektir. Yani kansızlık sorunu olan kişilerin günde birkaç kaşık tahin yemesi günlük demir ihtiyacını önemli oranda karşılayacaktır.

Ağrıların hızla geçmesini sağlıyor, vücuda enerji veriyor

Tahinin içinde bakır, çinko, potasyum, magnezyum mineralleri vardır. Bu mineraller ile kas ve kemiklerde oluşan ağrılar hızla dindiriliyor. Tahin aynı zamanda sinir hücrelerinin sağlığını korumaktadır ve bir yandan kansızlıkla mücadele eden tahin, tüm bu özellikleri sayesinde vücuda bol miktarda enerji vermektedir.

Özellikle kış aylarında tüketilen tahin ve pekmez hasta hissetme halinin önüne geçer, kırgın ve yorgun hissedildiğinde enerji verir. Bundan dolayı her sabah güne güzel başlayıp enerjik olmak için tahin ya da pekmezi tek başına ya da karışım olarak tüketebilirsiniz. Günlük rutininizde birkaç yemek kaşığı tahini beslenme programınızdan eksik etmemenizi tavsiye ederiz.

Ağrıların hızla geçmesini sağlıyor, vücuda enerji veriyor
Ağrıların hızla geçmesini sağlıyor, vücuda enerji veriyor

Saç ve cilt sağlığını destekliyor

Tahin zengin içeriğinden dolayı bol miktarda vitamin ve mineral barındırmasına bağlı olarak saç ve cilt sağlığını da desteklemektedir. Eğer düzenli olarak kullanılırsa saçlarınız çok daha sağlıklı köklere sahip olur, daha gür ve sağlıklı ışıldayan saçlara sahip olabilirsiniz.

Tahinin bir diğer faydası da cilt sağlığınadır. Antioksidan özelliği olduğu için cildin temizlenmesini, hücre yenilenmesini sağlamaktadır. Uzun vadeli bakıldığında da tahin yaşlanma karşıtı bir etki oluşmasını sağlamaktadır. Ciltteki lekelenmeleri azaltır ve kırışıklıkların oluşma hızı da yavaşlatmaktadır.

Aynı zamanda tahin bağışıklık sistemini güçlendirerek gripten kansere kadar birçok hastalığa yakalanma olasılığını da azaltmaktadır.

Tahin en çok bilinen özelliklerinden birisi de doğal antibiyotik olmasıdır. Bu özelliği ile vücudunuzu gripten kansere birçok hastalığa karşı korumakta bağışıklığınızı güçlendirmektedir. Eğer her gün kahvaltılarınıza tahini ya da tahin pekmez karışımını eklerseniz kısa bir süre sonra etkilerini fark edeceksiniz. Tahinin faydalarından sonra sadece soğuk havalarda değil, yaz-kış, dört mevsim tüketmek isteyeceksiniz.

Pekmezin Faydaları
Pekmezin Faydaları

Pekmezin Faydaları

Pekmezin çok faydalı olduğu bilinmektedir. Gelin bunlara birlikte göz atalım;

Pekmez Antioksidan Özelliktedir

Pekmez diğer tatlandırıcılara göre çok daha fazla antioksidan içermektedir. Bundan dolayı vücudunuzu çeşitli bozukluklar ve dejeneratif hastalıklarla ilişkili oksidatif hasara karşı korumaktadır. Bundan dolayı pekmez şekere karşı çok sağlıklı bir alternatiftir.

Adet kramplarını hafifletir

Pekmez aynı zamanda kan yapıcı özelliktedir. İyi bir demir kaynağıdır. Ve bu nedenle demir eksikliği olan kadınların tüketmeleri çok faydalıdır. Kırmızı et gibi diğer yağ kaynaklarına göre pekmez demirin vücuda katkıda bulunması için daha iyi bir alternatiftir.

Vücut ağırlığını azaltmada yardımcıdır

Pekmezin içindeki polifenoller obeziteyi azaltır ve kilo verme konusunda etkilidir. Yapılan bir araştırmada pekmezin vücuttaki kalori emilimini azalttığı tespit edilmiştir. Bundan dolayı pekmezin vücut ağırlığını ve yağ içeriğini azaltmada önemli etkisi vardır.

Cinsel sağlığı geliştirir

Özellikle karadut pekmezi cinsel hormonların sağlıklı üretilmesine yardımcı olmaktadır. Çünkü eser mineral manganez bakımından zengindir. Manganez, sinir sisteminin işleyişinde, kan pıhtılarının önlenmesinde ve karbonhidratlardan enerji üretiminde çok önemli bir yer tutmaktadır. Manganez eksikliği olması durumunda kısırlık, genel yorgunluk ve kemiklerin zayıflaması gibi durumlar görülebilmektedir.

Kemikleri sağlıklı tutar
Kemikleri sağlıklı tutar

Kemikleri sağlıklı tutar

Pekmezin bir diğer özelliği de iyi bir kalsiyum kaynağı olmasıdır. Bu nedenle kemik sağlığını, enzimlerin işleyişini ve hücre zarı işlevini korumada önemli bir rol oynamaktadır. Kalsiyum ile dişleriniz daha sağlıklı olur. Ve vücutta menopoz döneminden sonra görülen kemik hastalıklarına karşı etkilidir.

Anti-İnflamatuar özellikler

Pekmezin antienflamatuar ve antioksidan özellikleri olduğu için romatizma ve nevralji gibi iltihaplı hastalıkları tedavi etmek için çok etkilidir. Pekmez bazı ilaç preparatlarında etkili bir şekilde kullanılmıştır. Güvenli bir tedavi edici ve sağlık açısından çok faydalıdır.

Tahin ve Pekmezin Faydaları

Yazımızda sizler için tahin ve pekmezin faydalarını ele aldık. Daha sağlıklı bir yaşam için sabahları kahvaltınızdan bu karışımı eksik etmeyin. Yazımızı beğendiyseniz kuşburnu meyvesi nasıldır? Faydaları nelerdir? isimli makalemize de göz atınız. Sağlıklı günler dileriz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx