Sağlık

Canesten Merhem Ne İşe Yarar?

Canesten Merhem Faydaları

Reklamlar

Canesten merhem genel olarak çeşitli mantar hastalıklarını tedavi eden bir ilaçtır. Peki Canesten merhem nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, fiyatları nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam etmelisiniz.

UYARI! İlaç Satışı İnternet Sitelerinden Yapılamaz. İlaçlar Sadece Eczanede Satılır.

Canesten Merhem Nedir?

Bu krem genel olarak ciltteki mantar enfeksiyonlarının tedavisinde uygulanır. Özellikle vajina ve vulval bölgede pamukçuk yani mantar enfeksiyonunu tedavi etmek için kullanılır. Bu ilaç azol antifungalleri adı verilen bir ilaç grubuna aittir. Candida albicans, diğer mikroorganizmalar normal bir dengede bulunmadığında hızla çoğalabilen ve vajinaya zarar verebilen bir maya mantarıdır.

Reklamlar

Pamukçuklara duyarlılığı artırabilecek bazı problemler diyabet, şişmanlı, hastalık, yorgunluk, hormonal dalgalanmalar (gebelik, adet döngüsü, oral kontraseptif hap, HRT) ile uzun süreli antibiyotik veya steroid kullanımıdır.

Pamukçuk vajinal kaşıntı, vajinal ağrı, vajinadan beyaz kokusuz bir akıntı ve i̇lişki sırasında ağrı gibi semptomlara neden olabilir.

Canesten Merhem Fiyatı

Bu merhemin 2022 yılı güncel eczane satış fiyatı 34.88 liradır.

Canesten Merhem
Canesten Merhem

Canesten Merhem Neye Yarar?

Bu merhem antifungal olarak bilinen ilaç kategorisine aittir. Mantar veya mayadan dolayı meydana gelen çeşitli cilt enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılır. Bu ürün, enfeksiyona neden olan maya veya mantarın aşırı büyümesini öldürerek çalışır.

Reklamlar

Bu merhem tinea pedis (ayak mantarı), tinea cruris (kasık mantarı), tinea corporis (saçkıran), kandidiyaz (cilt ve mukoza zarlarında oluşan çeşitli maya enfeksiyonları), enfekte bebek bezi döküntüsü, vajinal mantar ve tinea versicolor (cildin geri kalanından farklı bir renk olan cilt lekeleri) tedavisinde kullanılabilir. 

Bu merhem genellikle tedaviye başladıktan birkaç gün sonra çalışmaya başlar. Tedavi edilen enfeksiyona bağlı olarak dört haftaya kadar tedavi gerekebilir.

Canesten Merhem
Canesten Merhem

Canesten Merhem Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Klotrimazol içeren herhangi bir ilaca ya da bu merhemin herhangi bir bileşenine karşı alerjiniz varsa bu merhemi kullanmayın. Alerjik reaksiyonun bazı semptomları, tedavinin uygulandığı bölgelerde şişlik, ciltte döküntü, kaşıntı veya kurdeşen gibi belirtilerdir.
 • Bu ilacı ambalajın üzerinde yazılı olan son kullanma tarihinden sonra veya ambalaj yırtılmışsa veya kurcalanma belirtileri gösteriyorsa kullanmayın.
 • Bu merhemin süresi dolmuş veya hasar görmüşse, atmak için eczacınıza iade edin.
 • Bu ilacı kullanmaya başlamanız gerekip gerekmediğinden emin değilseniz, doktorunuzla veya eczacınızla konuşun.
 • Eğer bu sizin geçirdiğiniz ilk enfeksiyonunuz ise doktorunuza bildirin.
 • On sekiz yaşın altındaysanız doktorunuza bildirin.
 • Son altı ay içinde üç veya daha fazla enfeksiyon geçirdiyseniz doktorunuza bildirin.
 • Diğer topikal tedavilere alerjiniz varsa doktorunuza bildirin.
 • Hamileyseniz doktorunuza söyleyin. Hamileliğinizin ilk üç ayında pamukçuk olduğundan şüpheleniyorsanız doktorunuzu görmelisiniz. Doktorunuz, sizinle, tedaviyle ilgili riskleri ve faydaları tartışabilir.
 • Doktorunuz ayrıca, bir aplikatör olmadan bu merhemi, hamilelik sırasında krem ​​yerine bir pessary kullanmanızı tavsiye edebilir.
 • Emziriyorsanız ve bu tedaviyi kullanmak istiyorsanız doktorunuza bildirin. Aktif bileşen olan klotrimazolün anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Doktorunuz sizinle tedaviyle ilgili riskleri veya faydaları tartışabilecektir.
 • Şeker hastalığınız varsa doktorunuza söyleyin. Diyabet hastalarında pamukçuk, kan şekeri seviyenizin dengeli olmadığı anlamına gelebilir. Doktorunuz bunu sizin için kontrol edebilecek ve tedaviyi önerebilecektir.
 • Doktorunuza yukarıdakilerden herhangi birini söylemediyseniz, bu merhemi kullanmaya başlamadan önce ona söyleyin.
Canesten Merhem
Canesten Merhem

Canesten Krem Kullanım Şekli Nasıldır?

Doktorunuz veya eczacınız tarafından size verilen tüm talimatları dikkatle uygulayın. Bu broşürde yer alan bilgilerden farklı olabilirler. Kutudaki talimatları anlamıyorsanız, doktorunuzdan veya eczacınızdan yardım isteyin.

Kremi sürmeden veya aplikatörü kullanmadan önce ellerinizi iyice yıkayın. Yeniden enfeksiyon olasılığını önlemek için sıkı kişisel hijyen gözlemlenmelidir. Krem tercihen bir aplikatör kullanılarak akşamları yatmadan hemen önce vajinaya yerleştirilmelidir. Uyumadan önce kullanmak en iyi etkiye sahip olacaktır.Her gece dozu için yeni bir aplikatör kullanın.

Ellerinizi iyice yıkayın. Tek kullanımlık aplikatörün pistonunu durana kadar dışarı çekin. Bu merhemin ​​tüpünü açın. Aplikatörü tüpe takın ve tüpe sıkıca bastırın. Aplikatör dolana kadar merhem ​​tüpünü sıkın. Merhemin tüpünü çıkarın ve kapağı değiştirin.

Krem içeren aplikatörün ucunu mümkün olduğunca nazik ve derin bir şekilde vajinaya dikkatlice yerleştirin. Sırt üstü yatın ve dizlerinizi omuzlarınıza doğru çekin ve vajinaya yerleştirin. Aplikatörü yerinde tutun ve pistonu işaret parmağı ile durana kadar yavaşça itin. Bu şekilde merhemi vajinaya yerleştirmiş olursunuz. Aplikatörü vajinadan çıkarın ve aplikatörü atın.

Bu merhemi altı gece boyunca kullanmaya devam edin. Bu tedavi durumunuzu hafifletmeye yardımcı olur. Mantar enfeksiyonu bitene kadar kullanmaya devam etmek önemlidir. Bir dozu kaçırırsanız, hatırladığınız anda bir sonraki doza veya bir sonraki akşam devam edin. Tedavi bitene kadar merhem, kullanmaya devam edin. 35 gram olan tüp, altı doz için yeterli krem ​​içerir. Ne yapacağınızdan emin değilseniz, doktorunuza veya eczacınıza sorun.

Canesten Krem Yan Etkileri

Bu merhemi kullanırken rahatsızlık hissediyorsanız doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ilaç pamukçuğu olan çoğu insana yardımcı olur ancak birkaç kişide istenmeyen yan etkileri olabilir. Tüm ilaçların yan etkileri olabilir. Bazen ciddi olurlar fakat çoğu zaman değildir. Bazı yan etkiler ortaya çıkarsa tıbbi yardım almanız gerekebilir. Bu yan etkilerden hiçbirisi sizde olmayabilir. Doktorunuzdan veya eczacınızdan sorularınızı yanıtlamasını isteyin.

İlginizi Çekebilir: Fucicort krem ne işe yarar?

Bu merheme karşı cilt reaksiyonu, batma, kızarıklık, kabarcıklanma, soyulma, şişme, kaşıntı gibi belirtilerden herhangi birini fark ederseniz ve sizi endişelendiriyorsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.

Yukarıdakilerden herhangi biri alerjik reaksiyon belirtileri olabilir. Bu etkileri yaşarsanız doktorunuz veya eczacınız tedaviyi bırakmanızı önerebilir.

Bizi İnstagram’da Takip Edebilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx