Hayvanlar Alemi

Cavalier King Charles Özellikleri ve Bakımı

Reklamlar

Cavalier King Charles özellikleri ile sizi kendine hayran bırakacak olup, 20. yüzyılda geliştirilen İngiliz kökenli küçük bir köpek cinsidir. Kökenleri 1700’lere dayanan bir cins olan King Charles Spaniel köpek ırkından türemiştir.

Cavalier King Charles Özellikleri

Cavalier King Charles, saldırgan karakteri olmayan çok uysal ve itaatkar bir köpek türüdür. Sevecen ve uysal köpekleri seven herkes için uygundur. Ancak, oldukça aktif bir köpek olan Cavalier King Charles kendisi gibi bir bakıcıya ihtiyacı vardır. Asla hareketsiz oturmak istemez ve sürekli uyarılmazsa kolayca sıkılır.

Çocuklarla, diğer köpeklerle ve hatta kedilerle bile hayata kolayca uyum sağlar. Genellikle çok az havlama eğilimindedir ve özellikle dikkat etmesi gereken oldukça hassas bir sağlığa sahiptir.

Cavalier King Charles, küçük boyutlu köpek ırkına girer. Ortalama ömrü sağlığına ve düzenli kontrollere bağlı olarak 9 ila 14 yıl arasında değişmektedir. Erkek ve dişilerin uzunluğu ve kiloları hemen hemen aynıdır. 30-33 cm uzunluğunda ve 5 ila 8 kg arasında bir ağırlığa sahiptir. FCI tarafında kabul edilmiş ve tanınan bir köpek ırkıdır.

Reklamlar

İlginizi Çekebilir: Kedilerde Kızgınlık Dönemi Belirtileri Nedir?

Cavalier King Charles Karakteri ve yaşam tarzı

Cavalier King Charles, sağlam karakterini, soyundan geldiği av köpeklerinden miras alır. Ama aynı zamanda dengeli ve sakin bir karaktere sahiptir ve bir refakatçi köpek olarak mükemmel bir ırktır.

Girişken, neşeli ve yaşamaktan mutlu olan bu köpek, sahibinin ona ayıracak vakti olmadığını anladığında, kendini bir kenara çekmesini bilecek kadar zeki bir köpektir.

Agresif hareketler veya gerginliğe eğilimi yoktur. Tüm insanlarla (çocuklar dahil), aynı zamanda diğer köpeklerle ve hatta kedilerle nasıl yaşaması gerektiğini bilir.

Reklamlar

Cavalier King Charles, fiziksel egzersizleri yapılması şartı ile ev ortamında yaşaması gereken bir köpektir. Yalnızlığı sevmez ve sıkılmamak için çok fazla uyarılmaya ihtiyacı vardır. Bu köpeği beslerken birçok oyuncağa ve sürekli aktivitelere ihtiyaç duyulacaktır.

Cavalier King Charles Görünümü

Cavalier King Charles Görünümü
Cavalier King Charles Görünümü

Cavalier King Charles özellikleri bakımından kafası, genel vücut yapısına göre büyüktür. Çok büyük ve koyu renkte gözleri vardır. Kulaklar uzun ve tüylü olup yanaklardan aşağı sarkar. Bacaklar kısa ve düz, kaslı ve orta derecede kemiklidir.

Cavalier King Charles Spaniel tüyleri uzun, ipeksi, buklesiz yani düzdür. Bacaklar, kulaklar ve kuyruğu tüylüdür.

Kürkün farklı renk ve desen çeşitleri vardır. Siyah ve ten rengi, gözlerin, yanakların, iç kulakların, göğsün, bacakların ve kuyruğun alt kısmının üzerinde işaretler bulunan simsiyahtır.

Son olarak, üç renkli çeşidinde siyah ve beyaz, bronze beyaz renkleri vardır. Gözler, yanaklar, iç kulaklar ve bacaklarda ve kuyruğun alt kısmında işaretler bulunur.

Cavalier King Charles Bakımı

Cavalier King Charles, çok yalnız bırakılmamalıdır. Sahibi ile birlikte olmayı çok seviyor ve yeterince egzersiz yapmazsa kilo almaya meyilli olduğu için düzenli fiziksel aktiviteye ihtiyacı var.

Bu nedenle aktif bir sahibine ihtiyaç duyacaktır. Hareketsiz bir yaşamı olan veya yaşlı insanlar için uygun değildir. Diğer hayvanlarla, hem kedilerle hem de diğer köpeklerle iyi bir ilişkisi vardır. Biraz erken eğitim yeterli olacaktır.

Cavalier King Charles, çocuklar için mükemmel bir arkadaştır. Çocuklara karşı son derece sabırlı davranır.  Ailesine çok bağlanır, hatta sahibini “sürünün lideri” olarak görür ve ona ayrıca bir bağlılık gösterir. Gözleri ile, hissettiği duyguları çok iyi ifade etme özelliği vardır.

Sahibiyle o kadar çok bağ kurmaya meyillidir ki onu her yerde takip eder ve her aktivitede her zaman yanında olmak ister. Bu nedenle evde az zaman geçirenler için uygun bir köpek cinsi değildir.

Cavalier King Charles köpekler için, Ev onların doğal ortamıdır. Bu nedenle küçük bir apartman dairesi olanlar için de mükemmel seçimdir. Ama düzenli yürüyüşlere ve açık hava etkinliklerine ihtiyacı var.

Cavalier King Charles Beslenmesi

Cavalier King Charles beslenmesine özen gösterilmelidir. Aksi takdirde kilo alma eğilimi vardır. Küçük boyutuna rağmen yemeyi çok sever ve çok hareketsiz bir yaşam tarzı varsa kolayca yağ biriktirebilir.

Cavalier King Charles beslenmesinde hazır ve kaliteli mamalar tercih edilmelidir. Bu köpek cinsi için özel üretilmiş mamalar vardır. Mama kullanım talimatlarına bakarak kilosuna göre günlük verilecek mama miktarını belirleyebilirsiniz. Ayrıca bu konuda veteriner yardımı da alabilirsiniz. Tekrar hatırlatmak isterim ki beslenmenin yanında günlük en az 1 saat yürüyüş bu köpekler için çok önemlidir.

Cavalier King Charles Tüy Bakımı

Cavalier King Charles özellikleri gereği küçük bir köpek ve bu yüzden tüylerinin bakımı oldukça basittir. Tüyleri asla kesilmemeli veya tıraş edilmemelidir.

Cavalier King Charles köpeğini temiz ve sağlıklı tutmak için her gün fırçalamak, gerektiğinde ayda bir banyo yaptırmak ve kulakları, gözleri ve dişleri düzenli olarak kontrol etmek ve temizlemek yeterli olacaktır. Cavalier King Charles tüy döker mi?  Bu köpekler yılda iki kez tüy döker. Bunun haricinde kaliteli beslenirse tüy dökme eğilimi yoktur. Sadece bahar ve sonbahar aylarına giriş dönemlerinde kısa süreli tüy dökerler.

Cavalier King Charles Hastalıkları

Cavalier King Charles Hastalıkları
Cavalier King Charles Hastalıkları

Cavalier King Charles genel olarak sağlıklı bir köpektir. Bununla birlikte, her zaman temiz tutulması gereken gözler özellikle hassastır ve kulaklarının tahriş olması ile bağlantılı ülser geliştirmesi durumu vardır. Bu yüzden göz ve kulak temizliği özenli yapılmalıdır.

Burun köprüsünün çok kısa olması nedeniyle özellikle sıcakta solunum problemleri yaşayabilir. Dişi Cavalier King Charles köpeği doğal olarak doğum yapmakta zorlanır. Doğum zamanı mutlaka uzman biri yanında olmalı ve veteriner önceden ayarlanmalıdır.

Cavalier King Charles köpeklerinde görülen bazı yaygın hastalıklar aşağıdadır.

  • Siringomyeli (omuriliğin içinde sıvı toplanması) ;
  • Patella displazisi (diz kapağı çıkığı);
  • Oküler patolojiler (göz tansiyonu)
  • Kulak enfeksiyonları.

Cavalier King Charles hakkında ilginç bilgiler

Cavalier King Charles,yirminci yüzyılda yaratıldı ve on sekizinci yüzyılda zaten var olan Kral Charles Spaniel ırkının soyundan geliyor. Spaniel cinsi aslında fare ve küçük hayvanları avlanmak için ortaya çıkarılmış bir ırktır. Daha sonra kraliyet ailesinde bir refakatçi köpek olarak popüler olmuştur.

Cavalier King Charles, uysal ve itaatkar karakteri ve büyük tatlılığı nedeniyle şu anda Evcil Hayvan Terapisinde duygusal sorunları olan insanlara yardımcı olmak için kullanılmaktadır.

Cavalier King Charles fiyatı ne kadar?

Soy ağacı olan, kontrol edilmiş ve mikro cipli Cavalier King köpek fiyatı 3000 ila 6000 TL arasında değişmektedir. Pandemiden önce 1000 ila 2500 TL arası olan bu köpekler yurtdışından bir süreliğine köpek getirilmesi yasaklandığı için fiyatları artmıştır. Bu köpeği yurt dışından getirtmek isterseniz 1500 € ile 2500 € arasında ücreti gözden çıkarmanız gerekir.

Begonya kadın instagram hesabımızı takip ederek bize sosyal medyada da destek olabilirsiniz.

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx