Pratik Bilgiler

Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Reklamlar

Bu yazımızda buzdolabı kokusu nasıl giderilir, doğal yöntemlerle buzdolabı kokusunu giderme konusunu ele alacağız. Yemeklerimizi saklama ve soğutma konusunda üstüne başka bir eşya tanımadığımız buzdolabı, hayatımıza girdiği andan beri olmazsa olmazımız olmuştur. Öyle ki ister acıkmış olun ister öylesine önünden geçin o buzdolabının kapağı açılır ve bir göz gezdirilir. Tabi yemeklerimizi muhafaza edip soğuturken birçok kokuya eşlik eden buzdolaplarımız bazen istemediğimiz kötü kokularla karşı karşıya kalabilir. Bu yazımızı okuduğunuza göre sizin de buzdolabınızı ele geçirmiş kötü kokular mevcuttur.

Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Öncelikle kokuyu gidermeden önce kokuya sebep olan nedir bilmek gerekir. Kimi zaman kıyıda köşede unutulan ağzı açık gıdalar, kimi zaman çürümüş meyve sebzeler veya ekşimiş yemekler.. Her soruna karşı kesin çözümlerimiz bulunmakta içinizi rahat tutun. Buzdolabı temizliği ve kötü kokuları yok etmek için özel deterjanlar bulunmaktadır fakat içlerine yiyecek koymamızdan dolayı kimyasala başvurmak ilk tercihimiz olmamaktadır. Şimdi sizlere buzdolabı kokusunu gidermek için doğal yöntemlerden bahsedeceğiz.

Buzdolabı Kokusu İçin Elma Sirkesi
Buzdolabı Kokusu İçin Elma Sirkesi

Buzdolabı Kokusunu Gidermenin 8 Farklı Yöntem

Buzdolabı kokularını gidermek için evde bulunan doğal malzemelerle etkili çözümler uygulayabilirsiniz. İşte buzdolabı kokusunu gidermek için kullanabileceğiniz bazı doğal yöntemler:

Reklamlar

1- Buzdolabı Kokusu İçin Elma Sirkesi

Elma sirkesi antiseptik özelliğine sahip olduğundan bakterileri temizleme konusunda oldukça etkilidir. Elma sirkesini suyla karıştırıp buzdolabınızı silin. Kokunun kalmadığına şahit olacaksınız. Şimdi diyeceksiniz ki elma sirkesi de çok güzel kokan bir şey değil bu koku da beni rahat edebilir. O zaman elma sirkesinden sonra tekrar temiz suyla dolabınızı arındırırsanız elma sirkesi kokusu da kalmayacaktır. Tabi bu arında işlemini elma sirkeli suyla dolabınızı sildikten 1-2 saat sonra yapmanız önerilir ki oluşmuş bakteriler iyice yok olsun.

2-Kabartma Tozu

Geniş bir tabak alın ve kabartma tozunu dökün. Buzdolabınızda birkaç gün boyunca tuttuktan sonra kokunun gittiğini fark edeceksiniz. Ayrıca buzdolabınızı silerken hazırladığınız suya bir miktar kabartma tozu dökmeniz de kokuyu gidermesine yardımcı olacak ve temizliği oldukça iyi olacaktır.

3-Gazete

Gazete ve kötü koku nasıl gidecek diye aklınızda soru işaretleri oluştuğunun farkındayım. Ama unutmayın ki temizlikte gazeteyi oldukça sık kullanmaktayız. En basit camları silmede gazete üstüne başka bir şey bilmeyiz. Kötü kokunun gitmesi için de gazeteleri buruşturup dolabın bir köşesine koymanız yeterli olacaktır. Kısa zaman içinde kötü kokuyu çekecektir. Koku azaldıkça gazete kağıdını değiştirmeyi unutmayın.

Süt
Süt

4-Süt

Kötü kokuları çekmekte usta olan bir diğer ürünümüz ise süttür. Eğer buzdolabınızda rahatsız edici kokular oluştuysa, ağzı açık şekilde süt bulundurun. Tabi uzun süre değil. 1-2 gün tutmanız yeterli olacaktır. Aksi halde süt de bozulup ekşimeye başlayacağı için kötü koku üzerine başka kötü bir koku eklemiş olursunuz dikkat edin.

Reklamlar

5-Vanilya

Vanilyanın kötü kokular üzerinde harikalar yarattığını bilmeyen yoktur umarım. Vanilya yağını birkaç damla pamuğa dökerek bu pamuğu da bir bardak suyun içine koyarak dolapta bekletmeniz yeterli olacaktır. Kötü koku gidecek ve yerini muhteşem vanilya kokusuna bırakacaktır. Ayrıca dolabınızı temizlerken de vanilya yağından birkaç damla damlatarak aynı etkiyi görebilirsiniz.

6-Çay

Bol sohbetli çay keyfinden sonra demlediğiniz çay ile temizli vakti. Bizden sizlere tavsiye. Demlenen çaylarınızı çöpe atmayın çünkü rahatsız edici kokulara çay da oldukça etkili bir çözümdür. Çay demini dolapta bekletmeniz yeterli olacaktır. Kötü kokuların gittiğini fark etmeniz uzun sürmeyecektir.

7-Limon

Son olarak aynı yöntemlerle limonu da kesip bir tabağın içinde bekleterek kötü kokularınızı giderebilirsiniz. Ayrıca yine temizle suyuna limon sıkarak asidik özelliğinden yararlanmış olacağız. Böylelikle hem bakterilerden arınmış hem de kötü kokuları gidermiş olacaksınız.

Bu yazımızda sizlere birçoğumuzun başına gelen ve oldukça rahatsız edici olan buzdolabımızda oluşan kötü kokuların nasıl giderileceği hakkında çözümler sunduk. Buzdolabı kokusu nasıl giderilir sorusuyla ilgili tüm detayları ve çözümleri yazımızda yer verdik. Varsa sorularınızı ve yorumlarınızı bekler, okuduğunuz için teşekkür ederiz.

8-Kahve Telvesi

Kurumuş kahve telvesini bir kaseye yerleştirin. Buzdolabının içine koyun. Kahve telvesi, kötü kokuları absorbe eder.

İlginizi çekebilir: Tül Perde Nasıl Yıkanır ve Beyazlatılır?

Daha fazla içerik için bizi Instagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Elif Akkaş
Elif Akkaş

Merhaba ben Elif. 23 yaşındayım. Halkla ilişkiler ve Tanıtım bölümü öğrencisiyim. Sizler için araştırdığım konuları özgün ve sade bir dille anlatarak daha kaliteli içerikler okumanıza yardımcı oluyorum. Yazılarımın yolunuza ışık saçması dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx