Pratik Bilgiler

Tül Perde Nasıl Yıkanır ve Beyazlatılır?

Reklamlar

Tül perde hemen hemen her evde kullanılan ve her kadının ince çizgisidir. Bunun en önemli sebeplerinden biri evin içinde en göze çarpan eşyalardan biri olması ve evin temizliğini, düzenini gösteren bir eşya olmasıdır. Bu yüzden de tül perdelerin temizliği oldukça önemlidir. Güneş ışığına direkt maruz kaldığı için sararma durumu da gözlemlenmektedir. Bu yüzden evimize tül perde seçerken de yıkama işlemini gerçekleştirirken de dikkat etmememiz gereken püf noktalar bulunmaktadır. Bu yazımızda da Tül perde nasıl yıkanır? Tül perdeler nasıl beyazlatılır? Ve Tül perdeler nasıl kurutulur gibi merak edine sorulara cevap bulacaksınız.

Tül Perde Nasıl Yıkanmalıdır?
Tül Perde Nasıl Yıkanmalıdır?

Tül Perde Nasıl Yıkanmalıdır?

Tül perdeler hassas bir kumaş türü olduğu için makinede yıkama sırasında başka herhangi bir kıyafet ile atılmaması gereklidir. Tül perdeler makinede en düşük 30 derecede yıkanmalıdır. Makinede olan ön yıkama, sıkma, kurulama gibi programlar tül perdeler için önerilmemektedir. Bu tür programlar perdeyi daha çok yıpratabilir ve normal yıkamadan daha fazla kırışıklığa sebep olabilir. Tabi makinede perdeler için özel programlar varsa bunları kullanabilirsiniz.

Tül perdelerinizin kirlilik oranına göre deterjanlar kullanmalısınız. Tabi kullanacağınız deterjan da oldukça önemlidir. Perdeler için özel olan deterjanları tercih etmeniz hem inatçı lekeleri çıkaracaktır hem de perdelerinize zarar vermeyecektir. Düşük derecede yıkanması ve perdenin nemli kalması daha az kırışıklığa sebep olacaktır. Hafif nemli olduklarından dolayı da yıkandıktan sonra asılabilir ve öylece kurumaya bırakılabilir.

Reklamlar
Tül Perde Nasıl Beyazlatılır?

Tül Perde Nasıl Beyazlatılır?

  • Tül perdelerde beyazlık oldukça önemli bir detaydır. Hem dışarıdan hem evin içinden temizliği gösterdiği için ev hanımlarının oldukça hassasiyet gösterdiği bir konudur. Özellikle de sigara içilen veya evde yaramaz bir çocuğunuz var ise beyazlatmayla ilgili başınız dertte olabilir. Beyazlatma için birkaç yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler şunlardır:
  • Tül perdelerinizin daha iyi açılması ve beyazlaması için tülleri bir gece önceden sodalı suda bekletilmesi önerilir. Bu yöntemle gözle görülür bir beyazlama gerçekleştiğini göreceksiniz.
  • Eğer vaktiniz yoksa ve bu yöntemle uğraşmak istemiyorum diyorsanız da makinede yıkama gerçekleştirirken bulaşık makine tableti koymanız önerilir. Perdelerinizin daha parlak ve beyaz olacaktır.
  • Bir diğer yöntem ise makineye 1 çay bardağı sirke konulmasıdır. Tabi sirke kokusu siner diye endişe ediyorsanız herhangi bir koku kalmamaktadır. Eğer içiniz rahat olsun derseniz bir yıkama daha atıp yumuşatıcı koyarak daha temiz kokmasını sağlayabilirsiniz.
  • En iyi beyazlatma yöntemlerinden birisi de karbonat kullanımıdır. Makinenin deterjan gözüne 3 – 4 yemek kaşığı karbonat koyarak yıkama yapabilirsiniz.
  • Tül perdeleri geceden bekletme işlemini kaya tuzuyla da gerçekleştirebiliriz. Bekleteceğimiz suyun sıcak olması perdenin açılmasında önemli bir etkendir.
Tül Perde Nasıl Kurutulur?
Tül Perde Nasıl Kurutulur?

Tül Perde Nasıl Kurutulur?

Makinede yıkanan tül perdelerimizin yıkanmadan sonra hafif nemli olmasıyla direkt asılıp kurulanmaya bırakılabilir. Perdenin direkt kornişte kuruması kırışmasını da büyük ölçüde önlemektedir. Eğer bir gün önceden bekletilip yıkanıyorsa makineden daha ıslak bırakacağı için çamaşırlığa asmak çok daha uygun olacaktır. Tabi bu mümkünse güneş battıktan sonra asma işlemi gerçekleşmeli. Yoksa yıkamadan aldığımız beyazlık verimsiz olabilir.

Bu yazımızda ev hanımlarının temizlik konusunda oldukça hassas olduğu tül perdeleri ele aldık. Herkes bilir ki evin temizliğinin en iyi göstergesi olan evin perdeleridir. Bizler de Tül perdeler nasıl yıkanır? Tül perdeler nasıl beyazlatılır? Ve tül perdeleri en doğru şekilde nasıl kuruturuz gibi merak edilen birçok soruya cevap verdik. Varsa sorularınızı ve yorumlarınızı bekler, okuduğunuz için teşekkür ederim.

İlginizi çekebilecek içerik : Ankastre Ocak Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Daha fazla içerik için bizi Instagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Reklamlar
Elif Akkaş
Elif Akkaş

Merhaba ben Elif. 23 yaşındayım. Halkla ilişkiler ve Tanıtım bölümü öğrencisiyim. Sizler için araştırdığım konuları özgün ve sade bir dille anlatarak daha kaliteli içerikler okumanıza yardımcı oluyorum. Yazılarımın yolunuza ışık saçması dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx