Pratik Bilgiler

Ankastre Ocak Temizleme Yöntemleri Nelerdir? Ankastre Ocak Nasıl Temizlenir?

Reklamlar

Bu yazımızda sizlere ankastre ocak temizleme yöntemlerini paylaşacağız. Ankastre ocak bir mutfağın temelidir. Ankastre ocak mevsimden mevsime günün her saatinde yemek hazırlamak için sürekli kullanılır. Siz ve aileniz için zahmetli ve bu sıkı çalışma şunu gösteriyor: Pazartesiden bir damla domates sosu, salıdan yanan ıspanak, çarşambadan yanmış pirinç parçaları. Günlerce yemek pişirdikten sonra ocak, neyi ve nasıl yediğiniz konusunda görsel bir harita haline gelebilir. Bir aylık pişirmeden sonra, iştah açıcı görünmeyen altın-kahverengi bir yağ ve kire dönüşebilir.

Fiziksel sağlığınız için bir ankastre ocak temiz tutulmalıdır -bakteriler, ocağa dökülmüş yemeklerin içine gizlenebilir. Bir aşçı için temiz bir ankastre ocak, sanatçının boş bir tuvaline eşdeğerdir ve olasılıklar sonsuzdur. Evleri daima temiz olan insanların alışkanlıklarının bir göstergesi olarak temiz bir ocak aynı zamanda bir gurur meselesidir. Lavabodaki son birkaç kaşığı yıkamak veya nihayet buzdolabınızın arkasındaki tozlu boşlukla mücadele etmek için bir motivasyondur. Ankastre ocak temizlemek yine de çok zor olabilir. Bu yazımızda ankastre ocak temizleme yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Ankastre Ocak Temizleme İpuçları
Ankastre Ocak Temizleme İpuçları

Ankastre Ocak Temizleme İpuçları

Mutfakta bir yemeği karıştırmak gerçekten eğlenceli olabilirken, ocakta kaynamış olan arabbiata sosunun ocağa dökülen kısımlarını ise temizlemek kesinlikle o kadar heyecan verici değil. Pişirme işlemi sırasında ocağı silmek ideal gibi görünse de, nadiren uygulanabilir bir seçenektir. Masaya yemek hazırlama telaşı, çoğu zaman kolayca kuruyan ve ocağı temizlemeyi zorlaştıran yemek kirlerini temizlemeyi unutmanıza neden olur. Kirli, yağlı ocaklar yalnızca cihazı hızlı bir şekilde eskitmekle kalmaz aynı zamanda bakteriler genellikle dökülen malzemelere yerleştiğinden fiziksel sağlığınızı da etkileyebilir.

Reklamlar

Her zaman gıcır gıcır bir ocağı korumak biraz zor görünse de, mutfağınız için aşağıdaki basit ocak temizleme ipuçları, ışıltısını uzun süre korumanıza yardımcı olabilir. Böylece sağlıklı pişirmeye devam edebilirsiniz. Elektrikten çeliğe, farklı evler farklı ocak stilleri gerektirir ve her birinin belirli bir şekilde temizlenmesi gerekir. Bu kendin yap ipuçları, ister seramik ister elektrikli ister ankastre olsun, mutfağınızdaki ocağı nasıl kolayca temizleyeceğinizi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Elektrikli ankastre ocak temizleme ipuçları

Ankastre ocağınızın neden normalden daha uzun sürede piştiğini merak ediyorsanız, bunun nedeni ocakta biriken yemek artıklarıdır. Ankastre elektrikli ocaklarda sıcak plakalar bulunur, bu nedenle sahipleri genellikle onları nasıl temizleyecekleri, hassas olacakları veya parlamaları için fırçalayacakları konusunda kafaları karışır. İşte birkaç ipucu…

Ocağınızda çıkarılabilir ocak plakaları varsa, lütfen bunları çıkarın. Bu işlem genel olarak hem işinizi kolaylaştıracak hem de yüzeydeki ve tabaklardaki lekelerden daha iyi kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Ocağınızı temizlemek için çelik veya tel yün kullanabilirsiniz. Ama önce çelik yünü küçük bir alanda kullanmayı deneyin. Çizilme durumunda hemen durun ve daha yumuşak bir beze veya aşındırıcı olmayan bir süngere geçin. Sıcak su ve limon suyu veya kabartma tozu karışımı gerçekten işe yarıyor. Ocaktaki kiri kolayca çıkarmak için dairesel hareketlerle silerek temizleyin.

Sıcak ocak gözlerini temizledikten sonra uygun şekilde kurulayın, çünkü ıslanmak sadece sıcak tabaklarınıza zarar verebilir ve onlara zarar verebilir. Tabaklarınızın paslanmasını istemiyorsanız yüzeye çok ince bir yemeklik yağ tabakası sürmeyi deneyin.

Reklamlar
Seramik ankastre ocak temizleme ipuçları
Seramik ankastre ocak temizleme ipuçları

Seramik ankastre ocak temizleme ipuçları

Ankastre seramik ocaklarda mutfağınıza estetik açıdan harika bir katkı olsa da, kolayca çizilmeye meyilli oldukları için onları temizlemek oldukça zor olabilir. Seramik ocaklarda tavsiye edilmeyen bir seçenek olarak, kazımak, ocağınızdaki kiri çıkarmanın en basit yolu olarak kabul edilir. Temiz ve çiziksiz tutmanıza yardımcı olması için bu ipuçlarını izleyin. Her zaman kuru ve gevşek yiyecek parçalarını önce fırçalayın böylece inatçı lekelerin tam olarak nerede olduğunu bilirsiniz.

Seramik ocaklar, özel temizleme sıvılarıyla birlikte gelir. Ocağı temizledikten sonra iz bırakmamak için her zaman bunu kullanın. Daima bir mikrofiber bez kullanın ve güçlü lekeler olması durumunda, kiri silmek için bir kağıdı ovalamayı ve kullanmayı deneyin. Yapısı pürüzlü ancak ocağınızı bozacak kadar pürüzlü değil.

Çelik ankastre ocak temizleme ipuçları

Çelik ankastre ocakların kullanımı kolay düğmeler ve çıkarılabilir tava destekleri ile çelik ocaklar kullanışlıdır ve verimli bir dayanıklılığa sahiptir. Bu nedenle, çelik bir ocağınız varsa, yıllarca korunmasını ve çalışmasını sağlamak için bu ocak temizleme ipuçlarını okuyun.

Çelik ocağı temizlemenin doğru yolu, brülörlerden ızgaralara ve halkalara kadar tüm parçaları çıkarmak ve kiri veya yiyecek kalıntılarını durulamadan önce sıcak suda bekletmektir.

Karbonat, çelik ocak üzerindeki lekeleri zahmetsizce nazikçe çıkardığından, lekeleri çıkarmak için harika bir üründür. Parlayan cam ocakların aksine, metal üzerindeki çok fazla asidik bileşenin onu paslandırabileceğini unutmayın. Bu ürünleri kullanırken dikkatli olun. Çelik ankastre ocağı evinizde tutmak ve uzun süre dayanması için asla uzun süre kalıntı bırakmamak için paslanmaz çelik tezgah üzerinde kalıcı iz bırakma şansı vardır.

İndüksiyon ankastre ocak temizleme ipuçları
İndüksiyon ankastre ocak temizleme ipuçları

İndüksiyon ankastre ocak temizleme ipuçları

Oldukça hızlı ve mükemmel güvenlik seviyelerinde yemek pişirme kabiliyeti ile ankastre indüksiyon ocakları günümüzde birçok mutfakta yaygın bir seçimdir. İndüksiyonlu ocaklar görünüş açısından seramik ocaklara benzese de, ocakta yemek lekeleri daha az yanacağından indüksiyon ocakların temizlenmesi daha kolaydır. Evinizde bir indüksiyon ocağınız varsa hatırlamanız gereken bazı ipuçları…

İlk adım, temizlemeye başlamadan önce ocağın iyice soğuması gerekir. Ocağınızın yüzeyini korumak için, ocağı temizlerken aşındırıcı sıvılar veya malzemeler kullanmaktan kaçının. Bunun yerine, bir sünger veya yumuşak bir bez üzerinde ılık, hafif sabunlu su ile temizleyin, ardından durulayın ve son olarak yüzeyi tamamen kurumasını sağlayın. Ocağınızın mükemmel parlak bir yüzeye sahip olmasını istiyorsanız, beyaz sirkeye batırılmış temiz bir bezle silin ve mükemmel bir şekilde parlatın.

Çelik ocağınızın parlamasını sağlamak için bir kat bebe yağı sürün, parmak izlerinden kurtulun ve bir dahaki sefere lekelerin kolayca çıkmasına yardımcı olun.

Evinizde hangi tür ocak varsa, günlük bakım, ocağınızı temiz tutmanın ve gereğinden fazla zaman kaybetmemenin en iyi yoludur. Buna rağmen, ocağınızı bir süre derinlemesine temizlemek isterseniz, mutfağınız için şu ekstra ocak temizleme ipuçlarından birkaçını uygulayabilirsiniz.

Aşağı ve kirlenmesi için ocaklarınızı yoğun bir kabartma tozu ve su karışımı ile pişirin. Özellikle, yanık izleri olan parçaları kapatın. Kıvrılma reaksiyonu, tortunun parçalanmasına yardımcı olacak şeydir. Birkaç dakika bekletin, ardından bir bez veya gazete kullanarak masaj yapın. Bu, sadece bir kaydırmada kirden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Belirli set üstü ocaklarda çelik yünü veya fırça kullanamayacağınız için, yoğun yemek lekelerini temizlemek için kullanılmamış bir diş fırçası kullanmayı deneyin.

Piyasada çok sayıda farklı tipte ocak bulunmaktadır. Ocağınız pişirme tarzınıza ve mutfakta geçirdiğiniz zamana göre kesinlikle değişiklik gösterecektir.

Arçelik Ankastre Ocak Nasıl Temizlenir?
Arçelik Ankastre Ocak Nasıl Temizlenir?

Arçelik Ankastre Ocak Nasıl Temizlenir?

Pırıl pırıl bir Arçelik ankastre ocak elde etmenin en iyi yolu, her kullanımdan sonra temizlemektir. Halihazırda temizlenmiş bir ankastre ocak ile başlıyorsanız, bu, yüzeyleri nemli bir mikrofiber bez veya sabunlu süngerle silmek kadar kolaydır. Set üstü ankastre ocakta “küçük temizliği” ne kadar sık yaparsanız, “büyük temizliği” o kadar az yapmak zorunda kalırsınız. Ama uzun zaman olduysa ve büyük temizlik gerekliyse karbonat ve suyu karıştırın. Bu karışım ve mikrofiber bezle ankastre ocağı temizleyin.

Bosch Ankastre Ocak Nasıl Temizlenir?

Mutfakta çalışan her bayanın endişe duyduğu şeylerden biri de tezgah ve ocak temizliğidir. Gazlı ocak temizliği çok daha kolay ve endişesizdir. Ancak ankastre ocakların temizlenmesi çok dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.

Mutfakta bulunan herhangi bir kişi (yardımcı ya da herhangi bir akraba), ocak gibi ankastre ocağın üzerine su dökülmemesine dikkat edin. Gazlı ocakların bir ayağı vardır ve bu sayede ocağın altındaki su kolayca çıkarılabilir. Ayrıca gazlı ankastre ocaktan farklı olarak brülörü kolayca çıkarabilir ve temizleyebilirsiniz. Ankastre ocağın brülörüne bir şekilde su girerse, çalışmayabilir. Brülör, suyun girdiği kısımda alev atmayı bırakabilir. Bu sorunu gidermek için ev sahipleri, gerekeni yapan bir şirket yetkilisini aramak zorunda kalacaklar.

Ankastre ocakları kullanırken ocak üzerinde tuz, şeker, limon suyu, sirke vb. asit veya alkali maddeler bırakmamaya özen gösteriniz. Ocağın üzerine herhangi bir yiyecek dökülmesi veya asitli dökülme olması durumunda, ankastre ocağı hemen (kurumadan önce) ıslak bir bezle silin. Bazı lekeler için ankastre ocağı sıcakken hemen ıslak bir bezle silin. Bu, lekeleri ankastre ocaktan kolayca çıkarır. Bu düzenli olarak yapılabilir. Ev sahipleri, renkli lekeleri çıkarmak için sık sık Mr.Muscle mutfak temizleyicisi gibi herhangi bir nötr temizlik maddesini yumuşak bir süngerle kullanabilir. Ancak temizlik maddeleriyle temizlemeyi bitirir bitirmez ocağı kuru bir bezle temizleyin. Yüzeyi çizeceğinden sert mutfak telleri kullanmaktan kaçının.

Beko Ankastre Ocak Nasıl Temizlenir?
Beko Ankastre Ocak Nasıl Temizlenir?

Beko Ankastre Ocak Nasıl Temizlenir?

Konu mutfak ocağını temiz tutmak olduğunda, dökülenleri giderken temizlemek kesinlikle en iyi stratejidir ancak nadiren bu kadar basit olur. Ne yazık ki, mutfak ocakları çok çabuk kirlenebilir. Makarna sosunuz ister ocakta patlamış olsun, ister yemeğiniz taşmış olsun, yemek kiri ocakta hızla birikir ve temizlenmesi zor olabilir.

Ancak temiz bir ocak, mutfağınızın görünümünü tamamen değiştirebilir, bu basit temizleme ipuçlarıyla kiri ve yağı ortadan kaldırarak gazlı, elektrikli veya seramik ocağınızı pırıl pırıl temiz bırakır. Bir ankastre ocağını temizlemek için ihtiyacınız olan birkaç şey var…

Ocağın çıkarılabilir parçalarını temizlemek için sıcak sabunlu suyla doldurulmuş bir küvet veya kova, ocaktaki kiri gevşetmek için çok yüzeyli temizleyici, ocak temizleme ürünü veya doğal temizleyici, yumuşak mikrofiber veya temizlik bezi, ocağın yüzeyini çizmeyecek bezler, bezin ulaşamadığı yarıkları temizlemek için kullanılmayan bir diş fırçası, gazlı ocağın ızgarası, brülörleri ve halkalarındaki kiri temizlemek için yumuşak bir ovma fırçası, ocağı temizledikten sonra yüzeyi parlatmak için yumuşak bir bez gerekir.

Ocağı temizlemek için hangi ürünleri kullanırsanız kullanın, temizlemeye başlamadan önce ocağınızın duvarda kapalı ve tamamen soğuk olduğundan daima emin olun, önce güvenlik!

Ne yazık ki, bir ocak, temizlemek için emek gerektirir ancak sıkı çalışma, son derece temiz bir ocak üretecektir. Başlamak için metal rafları ve ocak brülörlerinin üst kısımlarını çıkarmanız gerekecektir. Gazlı ocağın geri kalanını temizlerken ıslanmaları için lavaboya sıcak su ve bulaşık deterjanı doldurun.

Ocak raflarını gece boyunca ıslatmak iyi bir fikir gibi görünse de, suda çok uzun süre bırakmak paslanmaya neden olabilir, bu nedenle yalnızca kısa bir süre suda bekletin.

Nemli bir bez kullanarak, her bir gaz halkasına yiyecek birikebileceğinden dikkatli bir şekilde dikkat ederek, ocaktan mümkün olduğunca fazla gevşek yiyecek ve kiri çıkarın.

Tercih ettiğiniz bir ocak temizleme ürününü doğrudan ocağa uygulayın ve nemli bir bezle silmeye başlamadan önce birkaç dakika bekletin. Bezi iki bez arasında temizleyin ve tüm yiyecek kiri temizlenene kadar bu işlemi tekrarlayın.

Ocak temiz ve taze göründüğünde, dikkatinizi tekrar lavaboda sırılsıklam olan metal raflara ve ocak brülörlerine çevirin. Bu çıkarılabilir parçaların artık bir bez veya süngerle temizlenmesi ve ulaşılması zor alanlara girmek için eski bir kullanılmamış diş fırçası kullanılması daha kolay olmalıdır. Ocak brülörlerini ve rafları soğuk suda durulayın ve ocağa geri koymadan önce tamamen kurumasını bekleyin. Son olarak, daha fazla parlaklık için ocağın pürüzsüz yüzeylerini temiz ve yumuşak bir bezle parlatın.

Elektrikli ankastre ocakta genellikle tencere ve tavalarınızı ısıtan dört yükseltilmiş eleman bulunur, elektrikli ocağınızın bakımı düzenli olarak yapılmazsa, yiyecekler oyuklarda yanarak mikropları barındırabilir ve temizlemeyi çok zorlaştırabilir.

Elektrikli ocağa istediğiniz bir ocak temizleyicisi püskürtün ve birkaç dakika bekletin. Büyük bir bezi sıcak suya batırın ve ardından bu bezi ocağın üzerine koyun ve üç dakika daha bırakın. Bezin ısısı, yanmış lekelerin ve yağın kaldırılmasına yardımcı olacaktır. Bezi çıkarın ve gevşek kiri veya yiyecekleri silin, bezin üzerinde artık kir kalmayana kadar bu işlemi tekrarlayın.

Sert yağ lekelerini çıkarmak için ocak temizleme ürününü ısıtma elemanlarının oluklarına uygulamak için eski bir kullanılmamış diş fırçası kullanın. Temiz nemli bir bezle silerek elektrik plakalarında temizlik ürünü bulunmadığından emin olun. Şimdi elektrikli plakalı ocağınız yeni gibi görünmelidir! Elektrikli ankastre ocağı tekrar kullanmadan önce kuru olduğundan emin olun.

Ocağı tekrar açtığınızda, üzerinde ürün kalmışsa biraz yanabilir, ancak ısıtma elemanlarından herhangi biri şiddetli duman çıkarmaya başlarsa, ocağı kapatın, soğumasını bekleyin ve ardından bir temiz ve nemli bezle silin.

Gazlı veya elektrikli ocağınızı temizlerken duman ve kimyasalları solumaktan kaçınmak istiyorsanız, profesyonel bir ocak temizleme hizmeti düşünmelisiniz. Unutmayın, günde sadece beş dakikayı ocağınızı temizlemek için harcamak, ayda bir kez daha uzun süre çalışmaktan daha iyi bir seçenektir.

Siemens Ankastre Ocak Nasıl Temizlenir?
Siemens Ankastre Ocak Nasıl Temizlenir?

Siemens Ankastre Ocak Nasıl Temizlenir?

Ocağınızı ferah ve temiz tutmanın en iyi yolu, dökülenlerin hızlı ve etkili bir şekilde temizlenmesini sağlamaktır. Ancak sofraya yemek koyma telaşı içinde olduğunuzda, ocağınızın üzerine dökülenleri temizlemek arka planda kalır. Bununla birlikte, kirli bir mutfak ocağı oldukça göz alıcı olabilir. Ocağınızı temizlemenin zor bir iş olduğunu düşünüyorsanız, işte size faydalı ipuçları…

Burada, ocağı temizlemenin ne kadar kolay olduğunu tartışıyoruz – tek ihtiyacınız olan doğru ürünler ve aletler… Ocağınızı temizlemek için ihtiyacınız olan şeylerin listesini bu bölümde bulabilirsiniz.

Sıcak sabunlu su ile doldurulmuş bir lavabo veya kova: Izgara, brülör ve halkalar gibi parçaları temizlemenin en iyi yolu, onları sıcak sabunlu suya batırmaktır. Ocağın parçalarını ıslatmadan önce sıcak olmadıklarından emin olun. Derinlemesine temizlik için suya koymadan önce yumuşak bir süngerle ovun.

Yüzey temizleyici: Ocağınızı temiz ve kokusuz bırakan uzman bir mutfak temizleyicisi kullandığınızdan emin olun. Piyasada özellikle mutfak ocakları ve indüksiyonlu ocaklar için formüle edilmiş birkaç yüzey temizleme ürünü bulunmaktadır.

Yumuşak mikrofiber bez: Ocağınızda çizik bırakabilecek eski bez veya aşındırıcı sünger ped kullanmayın. Ocağa yüzey temizleyici püskürtün ve kiri ocaktan kolayca çıkarmak için mikrofiber bezi dairesel hareketlerle silin.

Diş fırçası: Yanmış yiyecekleri ocaktan çıkarmak oldukça zor olabilir. Diş fırçasını yüzey temizleyicisine batırın ve kiri nazikçe ovalayın. Diş fırçası ile ulaşılması zor olan köşeleri ve çatlakları temizleyebilirsiniz.

Beyaz sirke çözeltisi: Bir sprey şişesinde eşit miktarda beyaz sirke ve suyu karıştırın. Çözeltiyi mutfak ocağına püskürtün. Tüm kalıntıları silmek için bir bez kullanın. Bu çözüm sadece ocağı temizlemekle kalmayacak, aynı zamanda ocakta sıkışan yemek parçacıklarının kokusunu da ortadan kaldıracaktır.

Kuru yumuşak bez: Brülörleri ve diğer parçaları yerlerine yerleştirmeden önce iyice kurulayın. Ocağa parlaklık kazandırmak için birkaç damla yağ alın ve kuru, yumuşak bir bezle silin.

Ankastre Cam Ocak Temizleme Spreyi
Ankastre Cam Ocak Temizleme Spreyi

Ankastre Cam Ocak Temizleme Spreyi

Solutex The Solution Cam Ocak Temizleme Spreyi ankastre cam ocak temizleme için idealdir.

Ankastre Ocak Temizleme Spreyi

HG Hob Cleaner for Everyday Use, Induction Stove, Metal Ring, Glass & Ceramic Safe, Freshly Scented Spray, piyasadaki en iyi ankastre ocak temizleme spreylerinden birisidir. Her türlü indüksiyonlu, cam, metal ve seramik ocak ve set üstü ocakların günlük temizliği için idealdir.

Ağır hizmet tipi mutfak yağ çözücü olan bu ürün genel olarak cam, paslanmaz çelik, galvanizli çelik, seramik, emaye ve alüminyum yüzeyleri basit ve güvenli bir şekilde temizler.

İndüksiyon ankastre ocaklarda pişirme sonrası yağ, pişirme sıvıları ve hafif kireç gibi günlük kirleri hızlı ve kolay bir şekilde temizler. Pişirdikten sonra günlük kiri temizler. Gaz, indüksiyon veya elektrikli ocağınızın parlak görünmesini sağlayan, kullanımı kolay bir günlük temizleyicidir. Bu ürünü, ankastre ocak üzerine püskürtün, birkaç saniye bekleyin, ardından gresi ve kiri silerek temizleyin.

İlginizi çekebilir: Yanık Tencere Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Daha fazla içerik için bizi Instagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx