Hayvanlar Alemi

Chantilly Tiffany Kedisi Bakımı ve Özellikleri

Reklamlar

Konuşkan, şefkatli ve sevecen Chantilly Tiffany kedisi, yalnızca görünüşüyle ​​değil, karakteriyle de cezbedici bir kedidir. Chantilly kedisi, Tiffany kedisi veya Chantilly Tiffany kedisi olarak bilinir. Bu üç isimde bu kedi türüne aittir. Ancak, Asya Yarı Uzun Tüylü kedisi ile karıştırmamaya dikkat edin. Bu cins geçmişte Tiffanie kedisi olarak biliniyordu: bu, birbirinden çok farklı olan iki kedi arasında yanlış anlamalara ve kafa karışıklığına neden oldu. Bu yüzden ismi değiştirilerek Chantilly Tiffany adını aldı. Tamamen tesadüf eseri bulunan bu kedi türüne birlikte göz atalım.

Chantilly Tiffany Kedisi Özellikleri
Chantilly Tiffany Kedisi Özellikleri

Chantilly Tiffany Kedisi Özellikleri

Bu kedi resmen konuşuyor. Chantilly Tiffany kedisi, miyavlaması ile insanlara cevap veren bir kedi türüdür. Anavatanı New York olup iyi bakılırsa 7 ila 12 yıl arası bir ömre sahiptir. Orta beden kedi türüne girer. Yaklaşık olarak 4 ila 7 kg arası bir ağırlığa sahiptir. Konuşkan olduğu için sürekli miyavlar ama bu rahatsız edici değildir. Evinizin kapısı açık kaldığında veya sokağa çıktığınızda asla kaçma girişiminde bulunmaz.

Chantilly Tiffany kedisi, aşırı derecede abur cubur tüketmediği sürece kilo alma eğilimi yoktur. Yalnızlıktan muzdarip olup, düşük sıcaklıkları sevmezler. Ilıman ve sıcak iklimler ideal yaşam sıcaklığıdır.

İdeal Yaşam Alanı Ve Yaşam Tarzı

Chantilly Tiffany kedisi, son derece sevecen ve tatlı bir kedidir ve sahibinin yokluğunda yalnızlıktan muzdariptir. Bu nedenle ev dışında fazla zaman geçiren kişiler için bu kedinin sahiplenilmesi uygun değildir.

Reklamlar

Çocuklu ailelere ve diğer evcil hayvanlara bakanlar ile yaşlı insanlar için çok ideal bir kedi türüdür. Chantilly Tiffany kedisi için, ev içinde ona ayrılmış bir yer olmalıdır, yalnızlık çekmemesi ve vakit geçirmesi için oyuncakları, tırmalama tahtası, tırmanma direkleri vb. eşyalar mutlaka konulmalıdır.

Chantilly Tiffany Kedisi Kökenleri

Bu cinsin ilk yavruları, 1967’da New York’ta, kökeni bilinmeyen iki çikolata renkli kediden doğdu. Bu yavrular, bu kedi ırkını keşfeden kişi tarafından satın aldığı evle birlikte geldi.

Yavru kediler o kadar çok hayranlık ve başarı kazandılar ki, kısa süre yani 1969 yılından sonra Florida ve Kanada’da yeni cinsi yetiştirmeye karar verildi. Sonrasında Chantilly Tiffany kedisi popüler oldu ve sıkça güzellik yarışmalarında boy göstermeye başladı.

Chantilly Tiffany Kedisi Görünümü
Chantilly Tiffany Kedisi Görünümü

Chantilly Tiffany Kedisi Görünümü Ve Fiziksel Özellikleri

Bu cins orta büyüklükte, 4 ila 7 kg ağırlığındadır. Chantilly Tiffany kedisinin yapısı orantılı ve aşırı kaslı değildir. Kafası, yüksek, belirgin elmacık kemikleri ile kama şeklindedir. Bu kedinin gözleri oval ve açılıdır. Göz rengi altındır ve zamanla yoğunlaşma eğilimindedir.

Reklamlar

Yumuşak, ipeksi ve kısa veya uzun tüylere sahip olabilir. Chantilly Tiffany kürkünün alabileceği renkler siyah, mavi ve çikolata rengi, platin ve gümüşe kadar çeşitlilik gösterir. Bu kedinin bacakları vücudun geri kalanına göre uzun, çevik ve orantılıdır.

Chantilly Tiffany Kedisi Karakteri

Sevgi dolu, tatlı ve şirin bir kedi olan Chantilly Tiffany, sahibinin ailesine bağlı ve onların yanında vakit geçirmeyi seven bir kedi türüdür. Kendini tatlı bir miyavla ifade eden, uzun konuşmalarda eğlenmeyi seven, son derece konuşkan bir kedidir.

Ayrıca sürekli yolculuk yapıyorsanız ve evcil hayvanınızı yanınızda götürüyorsanız Chantilly Tiffany kedisi tam aradığınız bir türdür. Uzun yoldan. arabadan ve taşınmadan etkilenmez.

Çocuklar Ve Diğer Hayvanlarla Uyumluluk

Sosyal ve arkadaş canlısı mizacı ile, çocuklar için mükemmel bir oyun arkadaşıdır. Hem köpeklere hem de kendi türünün üyelerine karşı oldukça nazik ve sakin bir kedidir.

Chantilly Tiffany Sağlığı

Chantilly Tiffany kedisinin ortalama ömrü 7 ila 12 yıl arasındadır. Bu kediler, sağlam bir yapıya sahip ve genel olarak sağlıklı kedilerdir.

Chantilly Tiffany kedisinde belirli bir yaygın veya kalıtsal hastalık görülmemiştir. Ancak tüm kedilerde ortak hastalıklar olan alerjiler, enfeksiyonlar ve cilt bozuklukları gibi evcil kedileri sıklıkla etkileyen hastalıklara maruz kalabilirler.

Chantilly Tiffany Kedisi Bakımı

Chantilly Tiffany kedisi tüylerinde düğüm ve tüy yumağı oluşumunu önlemek için bu kediyi her gün taramak önemlidir. Tamamen astardan yoksun olmasına rağmen, aslında, kürkü düzgün bakılmazsa kıvrılma ve düğümlenme eğilimindedir.

Ayrıca bu kedi çoğu kedi türü gibi yıkanmayı çok sevmez. Chantilly Tiffany kedisini yıkamak isterseniz kedilere uygun şampuanlar seçmelisiniz.

Chantilly Tiffany Kedisi Beslenmesi

Zorunlu etobur olan bu evcil kedilerin beslenmesi et ve balık ağırlıklı olmalıdır. Tavuk, dana eti ve hindi et olarak seçilebilir. Beslenmesindeki balık türleri ise her zaman bulabileceğiniz dil balığı ve hamsi en ideal seçimdir. 

Aslında, hayvansal kaynaklı proteinler beslenmesinde çok önemlidir. Yukarıdaki saydığımız gıdaları içeren hazır mamaları tercih edebilirsiniz.

Chantilly Tiffany Kedisi Üremesi

Chantilly Tiffany kedisi, çok sayıda farklı türle çiftleştirilebilir. Ancak, Birman kedisi ile çiftleşmesi uygun görülmemiştir.

Chantilly Tiffany kedisinin hamilelik süresi 62 ila 69 gün arasında sürer ve ardından 2 ila 5 yavru doğabilir.

Chantilly Tiffany Kedisi Fiyatı

Bu cinsin 2022 yılı güncel fiyatı 500 ila 1500 TL arasında değişmektedir.

İlginizi çekebilir: Elf Kedisi Bakımı ve Özellikleri

Instagram hesabımıza buradan ulaşabilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx