Cilt Bakımı

Göz Kremi ve Nemlendirici Arasındaki Fark Nedir?

Göz Kremi ve Nemlendirici Kremler Neden Farklı?

Reklamlar

Göz kremi ve nemlendiriciler arasında farklar olduğunu biliyor muydunuz? Sıradan bir gözlemci için bile gözlerimizin etrafındaki derinin yüzümüzün geri kalanından biraz farklı olduğunu bilir ve bu oldukça açıktır. Ama başka bir ürünü hak edecek kadar farklı mı? Bazı insanlar göz kremini över ve diğerleri bunun bir israf olduğunu söyler.

Cevap, kime sorduğunuza ve bir dereceye kadar ne kadar harcamaya hazır olduğunuza bağlıdır. Göz kremleri daha pahalı olma eğilimindedir ve normal nemlendiricilere göre daha küçük paketlerde gelirler ve aktif bileşenlerin konsantrasyonları hassas ciltler için özel olarak formüle edilmiştir. Ama birçok malzeme aynı.

Canınız isterse pahalı ya da ucuz bir göz kremine yatırım yapabilirsiniz. Ama bunlardan herhangi biri gerekli mi? Gözümüze olan yakınlığına rağmen, sadece deri, değil mi? Cildinizi temiz tutun, nemlendirin ve güneşten koruyun ve her şey yolunda mı?

Reklamlar
Göz Kremi
Göz Kremi

Göz kapağı derisi vücuttaki en ince deridir. Gözlerinizin etrafındaki hassas derinin bir milimetreden daha az kalınlıkta olduğunu açıklıyor. Genel olarak bir günde yirmi sekiz bin sekiz yüz göz kırpmanın da cilt üzerinde bir stres kaynağı olduğunu bilmelisiniz. Buna, düşük yağ bezleri tedarikini ve iPhone ekranından metro direğine hareket eden kirli parmaklarımızı, kaşınan, yorgun gözlerimize ekleyin ve bölgeye karşı çalışan çok şey var.

Yaşlanma belirtilerine karşı son derece hassas olmanın ötesinde, göz çevresindeki cilt tüm yüzde en çok dikkat çekenlerden biridir. Ne de olsa konuştuğumuzda birbirimizin gözlerine bakıyoruz.

Eczaneden elli liralık bir göz kremi satın alabilirsiniz. İyi bir yatırım.

Ve çoğumuz için, aramızdaki en genç ve esnek tenlileri bile şişmiş gözlerle canavarlara dönüştüren bahar alerjileri olan mevcut yıllık korkuyu gündeme getirmeye bile gerek yok. Bunun için ne ameliyat ne de krem gereklidir ancak sabır ve bir antihistaminik ilaç alabilirsiniz.

Reklamlar

Hem kaz ayakları iz bırakmaya başlamadan önce hem de ince çizgiler ortaya çıkmaya başladıktan sonra, bölgenin kesinlikle küçük bir bakımdan faydalanması gerekir. Göz kremi bunu yapmanın bir yoludur, ancak tek yol bu değildir.

Göz Kremi ve Nemlendirici Arasındaki Farklar
Göz Kremi ve Nemlendirici Arasındaki Farklar

Göz Kremi ve Nemlendirici Arasındaki Farklar

Gözlerinizi tedavi etmek için normal yüz nemlendirici kreminizi kullanmanız mümkün aslında göz çevresinde de çok rahat bir şekilde normal nemlendiriciyi kullanabilirsiniz. Göz çevresindeki cildi etkili bir şekilde nemlendirir. Ancak göz kremleri genel olarak normal yüz nemlendirici kremlerinden birkaç temel yönden farklıdır.

Birincisi, retinol gibi aktif bileşenler, hassas göz cildini daha az tahriş etmek için daha düşük konsantrasyonlarda görünür. Göz kremleri de neredeyse her zaman kokusuzdur, bu da olası başka bir tahriş ediciyi ortadan kaldırır. Birçok marka hem dermatologlar hem de oftalmologlar tarafından test edilir.

Göz kremlerinde sıklıkla bulunan bazı bileşenler, göz bölgesine özgü sorunlara hızlı ve geçici çözümler sunabilir. Popüler bir tanesinin göz çevresindeki kan damarlarını daraltan kafein olduğunu bilmelisiniz.

Çalışmalar, kafeinin bir vazokonstriktör olarak etkili olduğunu, yani cilde topikal olarak uygulandığında hemen kan akışını uyardığını, zorlu bir gecenin ardından sabahları hızlı bir düzeltme için ideal olduğunu göstermiştir. Bir çalışma, yüzde üç kafein karışımı ile hem anında hem de kümülatif olarak net sonuçlar gösterdi.

Gözlerinizi tedavi etmek için yüzünüzün geri kalanında kullandığınız nemlendiriciyi kesinlikle kullanabilirsiniz.

Kafein, göz kremi için süper bir ürün. Moleküller gözeneklerden geçebilecek kadar küçüktür. Topikal kolajen alıp tüm gün cildinize sürebilirsiniz ama aslında bir fark yaratmaz – gözeneklere girmez.

Peptitler kolajeni uyarır ve böylece kırışıklık önleyici olarak idealdir. Polipeptitlerin ve oligopeptitlerin kolajen üretimini arttırdığı gösterilmiştir ve yaşlanmadaki kolajenin azalması, cildin sarkması ve kırışmasının ana suçlularından biridir. Tahriş edici olmayan dolgunlaştırıcı ve nemlendirici bir bileşen olarak şu anda ticari cilt bakımında bir an olan etkili bir nemlendirici olan hyaluronik asit hayranıdır. Ve C vitamini ürünleri, cildi aydınlatıyor.

Göz Kremi ve Nemlendirici
Göz Kremi ve Nemlendirici

Göz kremini tüm yüzünüze kullanırsanız, belki banka hesabınızdan başka bir zarar gelmez. Ancak, yüzünüzün tolere edebilen ve daha yüksek olandan faydalanabilen kısımlarında retinol gibi daha düşük bir aktif bileşen konsantrasyonu kullanmak özellikle faydalı olmayacaktır.

Normal nemlendiricinizi göz kremi olarak kullanmak kendi sorunlarıyla gelebilir. Biraz fazla yağlı olabilir ve bu yola giden hastaların sonunda neşter veya lazerle en iyi şekilde çıkarılabilen milia, inatçı küçük beyaz şişlikler görülebilir.

Yaygın göz kremi bileşenlerinin arkasında pek çok bilim olsa da, cildinizi bebeksi hale getirmek için yüksek fiyat etiketi olmayan ürünlerden başka yollar da var. Göz kremi için beş yüz lira harcamanız gerektiğini düşünmüyorum. 

Göz kremlerinin çekiciliğinin bir kısmı, özel bir şey uygulama hissidir. İnsanlar ayrıca içinde bulunduğu aracı gerçekten tercih ediyor. Daha pürüzsüz gidiyor, daha lüks hissettiriyor. Fantezi hissetmek sizin için önemliyse, kesinlikle yardımcı olan göz kremleri bulabilirsiniz.

Bazı göz serumlarının içerdiği silindir cihazlarının keyifli hissettirebileceğini ve ürünü dağıtmanın iyi bir yolu olduğunu bilmelisiniz. Buzdolabında saklanırlarsa ekstra soğuk ve hoş hissettirir. Soğuk kompresin aynı şeyi bedavaya yapacağını da söyleyelim.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Çam Sakızı Ağda Nedir? Nasıl Kullanılır? adlı yazımız da ilginizi çekebilir.

Ayrıca, bizi Instagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx