Sağlık

Dermatop Krem Nasıl Kullanılır?

Dermatop Merhem Faydaları

Reklamlar

Dermatop krem cilt üzerinde ve haricen kullanılan bir üründür. Peki Dermatop merhem nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını sizler için yazdık.

UYARI! İlaç Satışı İnternet Sitelerinden Yapılamaz. İlaçlar Sadece Eczanede Satılır.

Dermatop Krem Nedir?

Topikal düşük ila orta kuvvette sentetik florlanmamış ve halojenli olmayan kortikosteroid olan bu merhem, hafif ila orta şiddette kortikosteroid duyarlı dermatozlar için kullanılır. Bir yaş ve üstü pediyatrik hastalarda ve yetişkinlerde kullanılan bir deri merhemidir.

Reklamlar

Dermatop Solüsyon Nedir?

Bu solüsyonun etken maddesi prednikarbat adlı bir maddedir. Dermatop solüsyon, iltihap giderici, akıntı giderici, kaşıntı ve alerji giderici, hücre çoğalmasını önleyici özellikleri olan bir solüsyondur. Vücudun dış bölgesi olan derinin kortikosteroid ile tedavi edilmesi gerekir. Saçlar, kıllı göğüs ve sakal olan bölgeler gibi kıl oluşan derinin bütün iltihabi hastalıkları, atopik egzama ve sedef hastalığı içinde kullanılır.

Dermatop Krem Muadili

Dermatop krem, Dermatop topikal solüsyon ve Peitel krem bu merhemin muadilleridir.

Dermatop 2.5 Merhem Ne İşe Yarar?

Alopesi areata, atopik dermatit, kontakt dermatit, eksfolyatif dermatit, zehirli sarmaşık, seboreik dermatit (yüz ve yan yana cilt yüzeyleri, diskozid cilt yüzeyleri) gibi bitkilere bağlı kortikosteroid duyarlı dermatozların enflamatuar ve kaşıntılı belirtilerinin hafifletilmesi için bu merhem kullanılır. Eritematozus, egzama, granüloma annulare, keloidler (kaşıntı azalması), kutanöz liken planus, liken simpleks kronikus, liken striatus, polimorföz ışık döküntüsü, dishidroz, nekrobiyoz lipoidigospazpiyapsik diabis diaboid diabidiyapaz, rosea, nodüler prurigo, anogenital veya senilis pruritus, sedef hastalığı, sarkoidoz veya kseroz gibi hastalıkların tedavisi için bu krem merhem kullanılır.

Zehirli sarmaşık ile ortaya çıkan akut eksüdatif inflamasyon, en iyi kuruyan krem ​​formülasyonu ile tedavi edilebilir. Egzama veya sedef hastalığı ile ortaya çıkan kuru, pullu dermatozlar en iyi merhem formülasyonu ile tedavi edilebilir.

Reklamlar

Kronik veya şiddetli liken simpleks kronikus, sedef hastalığı, egzama, atopik dermatit veya kronik el egzaması vakalarında tıkayıcı pansuman gerekebilir. Avuç içi, ayak tabanı, dirsek veya dizlerin diskoid lupus eritematozus, liken planus, granuloma annulare, psoriatik plaklar ve sedef hastalığı tedavisinde daha güçlü topikal kortikosteroidler ve/veya tıkayıcı pansumanlar gerekebilir. Bu prosedür sadece bir doktor tarafından belirtildiği şekilde yapılmalıdır.

Dermatop Merhem Neye İyi Gelir?

Bu merhem egzama, dermatit, alerji ve döküntü gibi çeşitli cilt hastalıklarını tedavi etmek için kullanılır. Bu merhem, bu tür durumlarda ortaya çıkabilecek şişlik, kaşıntı ve kızarıklığı azaltır. Bu ilaç orta kuvvette bir kortikosteroiddir. Bu merhem özellikle kaşıntılı, kızarıklık oluşan ve ciltte aşırı tahriş ile hasara neden olan deri hastalıklarını tedavi etmek için kullanılan çok yoğun ve çok etkili bir üründür.

Dermatop Merhem
Dermatop Merhem

Dermatop Merhem Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Kronik topikal kortikosteroid tedavisi çocuklarda büyüme ve gelişmeyi engelleyebilir.
  • Çocuklar, daha büyük cilt yüzey alanı ve vücut ağırlığı oranından dolayı kortikosteroid kaynaklı HPA ekseni supresyonuna ve cushing sendromuna daha fazla yatkınlık gösterebilir.
  • Steroid emilimini artırabileceğinden, yüz, kıvrımlar, kasıkta orta ila çok yüksek dozdan kaçının.
  • Kaposi sarkomu uzun süreli kortikosteroid tedavisi ile bildirildi.
  • Çocuklar için daha düşük dozda bu merhemi kullanın.
  • Bu merhemi lateks içeren prezervatif gibi ürünler arasında temastan kaçının. Merhemdeki parafin, latekse zarar verebilir ve lateks içeren ürünlerin etkinliğini azaltabilir.
  • Bu merhem harici olarak, intravajinal kullanım için değildir.
  • Bu merhemin gebelik kategorisi C’dir. Bu kremi hamilelik sürecinde kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.
  • Topikal kortikosteroidlerin anne sütünde dağılıp dağılmadığı bilinmemektedir ancak sistemik kortikosteroidler sütte dağılır. Bu yüzden emzirme döneminde bu merhemi kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Dermatop Krem Kullanımı

Bu ilacı sadece cilt üzerinde kullanın. Doktorunuz tarafından belirtilmedikçe yüz, kasık, koltuk altı, vajina içinde, pişik veya bebek bezi döküntüsü için kullanmayın.

Kullanmadan önce ellerinizi yıkayın ve kurulayın. Etkilenen alanı temizleyin ve kurulayın. Etkilenen bölgeye ince bir ilaç tabakası uygulayın ve genellikle günde iki kez veya doktorunuzun yönlendirdiği şekilde hafifçe ovalayın. Doktorunuz tarafından talimat verilmedikçe alanı bandajlamayın, üzerini örtmeyin veya sarmayın. 

İlacı uyguladıktan sonra, elleri tedavi etmek için bu ilacı kullanmadığınız sürece ellerinizi yıkayın. Bu ilacı gözlerin yakınında uygularken, göz ile temas ettirmekten kaçının çünkü gözler kötüleşebilir veya glokoma neden olabilir. Ayrıca, bu ilacı burun veya ağız ile temas ettirmekten de kaçının. İlacı gözünüze, burnunuza veya ağzınıza yanlışlıkla temas ettirirseniz, bol suyla durulayın.

Bu ilacı sadece öngörülen durum için kullanın. Doktorunuz tarafından talimat verilmedikçe, çocuklar için üst üste üç haftadan uzun süre kullanmayın.

Durumunuz iki hafta sonra devam ederse veya kötüleşirse doktorunuzu bilgilendirin.

Dermatop Krem Yan Etkileri

Cilde ilk kez uygulandığında batma, yanma, kaşıntı, tahriş, kuruluk veya kızarıklık oluşabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için bu birkaç gün içinde kaybolmalıdır. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha fazla olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Deri çatlağı, ciltte inceltme, ciltte renk değişikliği, akne, aşırı tüylenme, saç yumruları (folikülit) gibi olası olmayan ancak ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza bildirin.

Bu ilacı kullanırken cilt enfeksiyonları daha da kötüleşebilir. Kızarıklık, şişme veya tahriş düzelmezse derhal doktorunuza bildirin.

Nadiren, bu ilacın deriden kan dolaşımına emilmesi mümkündür. Bu, çok fazla kortikosteroidin yan etkilerine yol açabilir. Bu yan etkilerin çocuklarda ve bu ilacı uzun süre veya cildin geniş bölgelerinde kullanan insanlarda daha olasıdır. Olağandışı yorgunluk, aşırı yorgunluk, kilo kaybı, baş ağrısı, şişmiş ayak bilekleri, şişmiş ayaklar, artan susuzluk, aşırı idrara çıkma ve görme problemleri gibi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse hemen doktorunuza bildirin.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon olası değildir ancak ortaya çıkarsa derhal tıbbi yardım isteyin. Ciddi alerjik reaksiyon belirtileri arasında ciltte döküntü, kaşıntı, yüz, dil, dudak ve boğaz bölgesinde şişlik, şiddetli baş dönmesi ve nefes darlığı vardır. Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

İlginizi çekebilir: Achromin Leke Kremi Ne İşe Yarar?

Begonya Instagram hesabı: Begonya Kadın

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx