Çiçekler

Dua Çiçeği Bakımı ve Özellikleri

Reklamlar

Dua çiçeği, sahip olduğu görünüm nedeniyle insanların ferah hissetmesine neden olan bir çiçek türüdür. Dua çiçeğigiller olarak da bilinen çiçek, pek çok kişinin bakımını üstlendiği çiçekler arasında yer almaktadır. İnsanlar, bulundukları ortamın daha hoş durması için veya kendilerine bir hobi edinebilmek için çiçek bakımı yapmayı tercih etmektedir.

Dua çiçeği, İtalyan bir botanikçi tarafından keşfedilmiştir. Bir diğer adı maranta olan çiçek, bu adını kendisini keşfeden botanikçinin adından almıştır. Bununla birlikte Bu çiçeğin, bilinen kadarıyla, 20 tane daha alt türü bulunmaktadır. Bu alt türler de bakım ve görünüş olarak birbirlerine benzerlik göstermektedir.

Dua Çiçeği Bakımı

Dua çiçeği bakımı, bu çiçek ile ilgilenen kişiler tarafından incelenen konu başlıkları arasında yer almaktadır. Çiçek, taşıdığı özellikler neticesinde bazı bakım koşullarına da sahiptir. Gelişim gösterebilmesi ve uzun vadede yaşayabilmesi için mutlaka bakımının tam anlamıyla yapılması gerekmektedir.

Reklamlar

Bu çiçeğin bakımı için izlenmesi gereken adımlar, pek çok internet sitesinde bulunabileceği gibi herhangi bir botanikçiden de öğrenilebilmektedir. Bu çiçeği satın aldığınız yerden çiçek hakkında detaylı bilgiler edinebilir ve nasıl bakım yapacağınızı öğrenebilirsiniz. Bakımını aksatmanız veya yanlış yapmanız durumunda sahip olduğunuz çiçek türü kısa süre içerisinde kuruyacak ve ölecektir.

Dua Çiçeği Özellikleri Nelerdir?
Dua Çiçeği Özellikleri Nelerdir?

Dua Çiçeği Özellikleri Nelerdir?

Dua çiçeği özellikleri, bu çiçek hakkında bilinmesi gereken detayları kapsamaktadır. Bu çiçeğe sahip olmak isteyen ve bakımını uygulamayı düşünen kişiler, önceden çiçeğin sahip olduğu özellikleri bilmelidir. Çiçeğin özellikleri, aşağıda detaylı bir şekilde açıklanmıştır.

  • Bu çiçeğin en bilinen özelliği, güneş batarken yapraklarını dua eden bir insan eli gibi kıvırmasıdır.
  • Yaprakları desenlidir ve bulunduğu ortamın daha dekoratif durmasını sağlamaktadır.
  • Bu çiçeğin yerleştirileceği saksı çok büyük olmamalıdır. Genellikle dar ve küçük saksılarda gelişim göstermektedir.
  • Bu çiçeğin, büyüyebilmek için özel bir toprak istememektedir ancak tercih edilecek toprağın özelliklerine de dikkat edilmelidir.
  • Bu çiçeğin, ortamın çok sıcak olmaması şartıyla, güneş altında bırakılmalıdır. Ancak bu eylem yaz ayları için geçerli değildir.
  • Sulama suyunun oda sıcaklığında olması ve kireçsiz olması gerekmektedir.

Dua Çiçeği Ne Zaman Açar?

Dua Çiçeği Ne Zaman Açar

Dua çiçeği ne zaman açar sorusu, bu çiçek ile ilgilenen pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Çiçek, 20 farklı türe sahiptir ve her türü çiçek açmamaktadır. Koyu ve desenli yaprakları bulunan çiçeğin Calathea Warscewiczii türü sarı ve beyaz renkte çiçek açmaktadır.
Bu çiçek, bakımının doğru yapılması şartıyla yılın her dönemi sağlıklı kalabilmektedir. Ancak bazı türleri, kış aylarında kuruyabilir ve ilk günkü görüntüsünü kaybedebilir. Yaz aylarının gelmesi ile birlikte tekrar canlanmaktadır.

Dua Çiçeği Nasıl Canlandırılır?

Dua çiçeği nasıl canlandırılır, bu çiçek hakkında merak edilen sorular arasında görülmektedir. Bu çiçek, yılın her döneminde canlı kalabilmektedir. Ancak canlı kalabilmesi için uygulanan bakımın ve çiçeğin bulunduğu ortamın etkisi oldukça büyüktür. Çiçeğe sahip olan kişiler, bu çiçeğin sahip olduğu özellikleri bilerek yapmaları gereken işlemleri uygulayabilir.

Reklamlar

Bu çiçek, çok soğuk ortamlarda yaşayamaz ve kurur. Bu çiçeğin yaşayabilmesi için gereken sıcaklık en düşük 18 derece olarak bilinmektedir. Havaların tekrar ısınmasıyla birlikte yeniden canlanacaktır.

Dua Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Dua çiçeği bakımı nasıl yapılır sorusunun cevabı pek çok site üzerinden bulunabilmektedir. Bu çiçeği yetiştirmek isteyen bireyler, bu konu hakkında pek çok kez araştırma yapmaktadır. Bu araştırmalar sonucunda çıkan detayların başında bu çiçeğin bulunması gereken koşullar bulunmaktadır. Çiçek ne çok soğuk ne de çok sıcak ortamda bulunmalıdır.

Aynı zamanda sulama sıklığı da dikkat edilmesi gerekenler arasında yer almaktadır. Yaz aylarında sürekli olarak suladığınız bu çiçeğe kış aylarında daha az su vermeniz gerekmektedir. Aynı zamanda suyun oda sıcaklığında olması oldukça önemlidir.

Dua Çiçeği Tohumu

Pek çok kişi, bu çiçeğin güzelliğinden etkilenerek bu çiçeği yetiştirmeye karar vermekte ve dua çiçeği tohumu arayışına girmektedir. Bu çiçeğin tohumunu bulabileceğiniz mekanların başında botanikçiler yer almaktadır. Aynı zamanda küçük çiçekçi mağazaları da bu tohuma sahip olabilmektedir.

Bir diğer göz atabileceğiniz adres de internet mağazalarıdır. İnternet üzerinde bulunan çoğu mağazada çiçeğin tohumunu bulabilirsiniz. Ancak tohum olarak alacağınız zaman bu çiçeğin baştan nasıl yetiştirilmesi gerektiğini bilmeniz gerekmektedir.

Dua Çiçeği Neden Kurur?

Bu çiçek hakkında dua çiçeği neden kurur sorusu da sık sık araştırılmaktadır. Çiçeğin kurumasına asıl neden olan etken bulunduğu ortam koşullarıdır. Çok soğuk ortamlarda yaşayamayan çiçek, özellikle kış aylarında, kurumaya başlamaktadır. Bunun nedeni de ortamın gerekenden daha fazla soğuk olmasıdır.
Çiçeğin kurumaması için yetiştiği ortamın sıcaklık derecesine dikkat etmeniz gerekmektedir. Çiçek ortalama 20 derecede rahatlıkla yaşayabileceği gibi en düşük 18 derecede canlı kalabilmektedir. Kış aylarında kurumasının ardından havaların ısınmasıyla birlikte tekrar canlanmaya başlayacaktır.

Dua Çiçeği Nerede Durmalı?

Dua çiçeği nerede durmalı diye merak etmekte olan pek çok kişi bulunmaktadır. Bu çiçek ile ilgilenen kişi sayısı oldukça fazladır ve bu bakımı üstlenen pek çok kişi de çiçek hakkında bilinmesi gerekenleri dikkatle öğrenmektedir. Bu çiçek hakkında merak edilen başlıca konu çiçeği nerede durması ve hangi ortamda bırakılması gerektiğidir.

Bu çiçek, kış mevsimini sevmemesinin yanı sıra yazın aşırı sıcaklardan da hoşlanmamaktadır. Bu durumda yapılacak iki işlem vardır. Bunlardan birincisi kış aylarında çiçeği aşırı soğuklardan korumak ve bulunduğu ortamın sıcaklığı ayarlamak olacaktır. Bir diğer işlem ise yaz aylarında aşırı sıcaklardan etkilenmemesi için güneş altında uzun süre bırakılmamalıdır. Bu adımlar uygulandığında çiçeğinizin ömrü daha uzun olacaktır.

Bu yazımızı beğendiyseniz Cam Güzeli çiçeği Bakımı ve Özellikleri isimli yazımız da ilginizi çekebilir.

YouTube Kanalımıza Abone olarak yeni çıkan videolarımıza ulaşabilirsiniz.

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx