Hayvanlar Alemi

Değeri 100 Bin Euro Olan Ashera Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Dünyanın En Pahalı Kedisi Olan Ashera Kedisisinin Fiatını Duyduğunuzda İnanamayacaksınız!

Reklamlar

Ashera kedisi, yabani kediler ile evcil kedilerin melezlenmesi ile ortaya çıkmış dünyanın en pahalı hayvanları arasında yer almaktadır. 15 kg kadar çıkabilir ve tıpkı bir köpek gibi tasma takmayı sever. İşte bu inanılmaz melez kedi hakkında tüm bilgiler. Dünyanın en pahalı kedisi ünvanını elinde bulunduran Ashera kedisinin özellikleri, bakımı ve fiyatı hakkında tüm detayları sizler için araştırdık.

Ashera kedisi özellikleri
Ashera kedisi özellikleri

Ashera kedisi özellikleri

Jaguar kedisi olarak da bilinen Ashera kedisi, tartışmalı kökenleri olan özel bir kedidir. Dünyanın en pahalı kedisi olan Ashera kedisinin özellikleri ve ihtiyaçlarını inceleyelim. Ancak devam etmeden önce, birçok ülkede bu cinsi sahiplenmek ve beslemenin yasak olduğunu bilmelisiniz.

Ashera kedisi henüz çok yeni bir tür olup 10-11 yıllık bir geçmişi vardır. Laboratuvar ortamında yaratılan bir kedidir ve bu işlem ABD’de olmuştur. Ortalama ömrü 24 yıldır. Büyük kedi ırkına girer ve 15 kg ağırlığındadır. Ashera kedisi hipoalerjenik bir tür olmasada, hiporalerjenik olan varyantıda vardır.

Vahşi ve yaban hayatından gelen bir ırk olmasına rağmen bu kedinin kaçma eğilimi yoktur. Sıcak ve ılıman iklimlerde yaşar. Çocuklarla çok iyi geçinir fakat diğer evcil hayvanlarla olan uyumu hala test aşamasındadır.

Ashera Kedisi Yaşam Tarzı Nasıldır?

Ashera Kedisi Yaşam Alanı

Ashera kedisi ideal yaşam alanı ve yaşam tarzı
Ashera kedisi tembelliğe meyilli olduğundan, günlerinin çoğunu evde uzanarak geçirir. Bu nedenle ideal yaşam alanı, hayvanın eğlenmek, oynamak ve egzersiz yapmak için uygun alana ve boyutu nedeni ile geniş bir bahçeye ihtiyacı vardır. Ashera kedisi özellikleri arasında soğuğa olan kırılganlığı da vardır. Çok sıcak iklimlerde yaşayan kedigillerden türediği için düşük sıcaklıklara duyarlı olduğu bilinmektedir

Reklamlar
Ashera kedisi kökenleri
Ashera kedisi kökenleri

Ashera kedisi kökenleri ve tarihi

Tahmin ettiğimiz gibi bu kedi türü doğada yok ve laboratuvarda yaratılmış bir kedidir. Ashera kedisi, ilk öncelikle, Afrika serval ve Asya leopar kedisinin arasındaki çiftleşmeden doğan bir kedinin, evcil kedilerle çaprazlanması ile ortaya çıkmıştır.

Yeni türün, üretiminden sorumlu olan kişi, Lifestyle Pets şirketinin kurucusu Simon Brodie’dır. Amacı, müşterinin tercihlerine ve ihtiyaçlarına uyum sağlamak için genetik olarak programlanmış “kişiye özel” bir hayvan yaratmaktı.

Bu cins bir kedinin satın alma maliyetinin çok yüksek olduğu göz önüne alındığında, Ashera kedisi çok zengin insanlar tarafından seçilen bir kedidir. Bu kedi ırkını alabilmek için en az 9 ay beklemeniz gerekir. Aslında, bir yılda maksimum 100 hayvan satılmaktadır.

Ashera kedisi fiziksel özellikleri
Ashera kedisi fiziksel özellikleri

Ashera kedisi görünümü ve fiziksel özellikleri

Jaguar kedisi lakaplı Ashera kedisi, heybetli, vahşi görünümlü bir kedidir. Orta ila büyük kedi türüne giren bu cins, 50 cm’den 120 cm’e kadar bir uzunluğa sahip olabilir ve 15 kg ağırlığa kadar çıkabilir. Çevik ve ince bir yapıya sahip olan bu kedi, güçlü ve sağlam bir kas sistemine sahiptir.

Reklamlar

Sivri uçlu ve üçgen şeklindeki kafası, vücudunun geri kalanından daha küçük görünür. Gözler küçük yeşil veya bal renkli bilyeler gibi görünür ve birbirine çok yakındır.

Ashera kedisinin özellikleri arasında, tuhaf görünümlü kulakları da vardır. Kulakları, büyük, çok geniş bir tabana sahip ve uçları sivridir.

Bu kedi türünün diğer karakteristik özelliği, farklı tiplerde olabilen kürküdür. En popüler olanı, leopar lekelerine sahip standart olan kürk modelidir. Ashera kedisinin rengi, siyah ve turuncu benekli veya çizgili krem ​​tonu olabilir. Bu kedinin tüyleri kısa, yoğun ve ipeksidir. İstenirse hipoalerjenik hale getirilebilir.

Ashera kedisinin görünümünü, ince ve zarif hale getiren ince, orantılı ve kaslı bacakları vardır.

Ashera Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Ashera kedisi karakteri

Ashera kedisinin özellikleri, tıpkı evciil kediler ile aynıdır. Her ne kadar vahşi bir kediye çok benzeyen görünüşleri olsada, karakteri tam olarak sıradan bir evcil kedinin ki gibidir.

Bu kediler, uysal ve hassas bir kedidir. Kucaklaşmayı, okşanmayı ve ilgiyi sever. Vahşi ataları ve görünümü olsa da, evde dinlenerek vakit geçirmeyi seven bir hayvandır.

Bu nedenle bazı riskler vardır. Çok fazla yatması, aşırı tembelleşmesine ve hareketsiz hale gelmesine neden olur. Bu nedenle, geniş bir açık alana sahip olması ve koşmaya, oynamaya ve tırmanmaya teşvik edilmesi gerekir.

Ashera kedisini hareket etmeye, teşvik etmenin bir yolu da, onu bir tasma takarak gezdirmektir. Bu tür faaliyetlere kolayca ve hevesle alışan evcil bir hayvandır.

Çocuklar ve diğer hayvanlarla uyumluluk

Laboratuarda yetiştirilen bu türün, kökenleri göz önüne alındığında, bu kedinin, diğer evcil hayvanlarla iyi geçinip geçinemediği henüz bilinmiyor.

Bununla birlikte, çocuklar için bu kedi koruyucu ve tatlıdır. Çocuklara karşı hassas ve sabırlı davranır ve onlarla birlikte oyunlara ve etkinliklere katılmayı sever.

Ashera kedisi sağlığı

Ashera kesinlikle uzun ömürlü bir kedidir. Bu örneğin ilk atalarının 24 yıl ömrü olmuştur.

ABD’de bazı laboratuvarlar tarafından satılan Ashera kedileri vardır,  bu kediler aşıları yapılmış ve mikro çipler ile kayıt altına alınarak teslim edilir.

Ashera kedisinin çok yakın tarihli kökenleri göz önüne alındığında, bugüne kadar belirli genetik hastalıklara yatkın olup olmadığını kesin olarak söylemek mümkün değildir. Bununla birlikte, hareketsiz olma eğilimi göz önüne alındığında, obezite riski yüksek bir hayvandır.

Ashera kedisi bakımı nasıl yapılır?

Ashera kedisinin özel bir bakıma ihtiyacı yoktur. Kürkünü parlak ve temiz tutmak için düzenli olarak fırçalamak yeterli olacaktır.

Ashera kedisi beslenmesi

Bu orta büyüklükte bir kedi olduğu için beslenme ihtiyaçlarını karşılayacak yeterli dozda mama verilmesi gerekir. Ayrıca, bu hayvanın yatkın olduğu kilo alma riskinden kaçınmak gerekir.

Ashera için besleyici ve yeterli bir beslenme, hayvansal ve bitkisel proteinler, karbonhidratlar, yağlar, vitaminler ve taze, temiz su ile olmalıdır. İhtiyaçlarınıza göre evde veya hazır mamalar ile beslenme arasında seçim yapabilirsiniz. Hazır mama ile beslenecek ise kaliteli mamalar tercih edilmelidir.

Ashera kedisi üremesi

Bu kediyi satın alma imkanınız olursa, bu kedinin size önceden sterilize edilmiş olarak teslim edileceğini bilmelisiniz. Yani Ashera kedisi, kısırlaştırma işleminden sonra teslim edilmektedir. Bu nedenle bu ırkın ev ortamında çoğaltılması ve diğer kedilerle çaprazlanması mümkün değildir.

Ashera kedisi hakkında ilginç bilgiler

Son olarak, Ashera kedisi ile ilgili birkaç ufak bilgi;

  • İlk başta İtalya olmak üzere bazı ülkelerde bu kedilerim satışı ve bulundurulması kanunen yasaklanmıştır;
  • Ashera kedisinin, sadece satın alma fiyatı yüksek değildir. Son derece açgözlü bir kedidir. Aynı zamanda nakliye, bakım ve beslenme için yüksek muhafaza maliyetleri vardır;
  • Üretmek için bu kedi türünü almayı denemeyin. Çünkü nereden alırsanız alın size kısırlaştırılmış olarak yollanacaktır.

Ashera kedisi fiyatı ne kadar?

Ashera kedisi fiyatı, standart modeller için 17 bin Euro, Snow varyantı için 45 bin Euro ve Royal için 100 bin Euro’dur. İşte tam da bu nedenle, dünyanın en pahalı kedisinden bahsediyoruz. Ashera kedisi sahiplenmek için yurt dışından bir bağlantı kurmanız gerekir. Ülkemizde henüz çok yeni ve var mı bilinmiyor.

İlginizi Çekebilir: Kedi Tırnak Hastalıkları

Dünyanın en pahalı kedisi olan ashera kedisinin fiyatı, özellikleri ve bakımı hakkında vereceğimiz bilgiler şimdilik bu kadar. Bizi YouTube de takip edebilirsiniz. https://www.youtube.com/c/begonyakadin

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx