Şifalı Bitkiler

Ekinezya Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Reklamlar

Kış aylarında sıkça bitki çayı tüketiriz. Bunlardan birisi olan ekinezya çayının faydaları ve zararları nelerdir merak edilmektedir. Adını sıklıkla duysanız bile faydalarını bilmiyorsanız yazımızı okumaya devam ediniz. Ekinezya çayı özellikle bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesiyle tanınır. Kış çayı olarak piyasada satılan karışımların içinde yer alan ekinezya, grip, nezle ve soğuk algınlığına karşı içilir.

Ekinezya çayının içinde A,B ve kompleks E vitaminleri vardır. Ayrıca magnezyum, kalsiyum, demir, potasyum ve sodyum minerallerini içerir. Bunların yanında magnezyum, kalsiyum, demir, potasyum ve sodyum minerallerini içerir. Ekinezya çiçeğinin orta tarafında yüzlerce küçük çiçek vardır. Ekinezya bitkisi papatyagillerdendir. Yaklaşık 400 yıl kadar önce keşfedilmiştir. Ve bu bitki yerli Amerikalılar tarafından yanıkları ve yaraları tedavi etmek için kullanılmıştır.

Ekinezya Çayının Özellikleri
Ekinezya Çayının Özellikleri

Ekinezya Çayının Özellikleri

Ekinezya çayının faydalarından yararlanmak istiyorsanız, ekinezya bitkisini yakından tanımalısınız. Gelin birlikte ekinezya bitkisini inceleyelim. Birçok çeşit ekinezya vardır. Ekinezyanın vücuda yararı olan ve tüketebileceğimiz çeşit sayısı 3 tür. Bunlar ekinezya angustifolya, ekinezya purpurea ve ekinezya pallidadır.

Reklamlar

Angustifolya, ortası koyu renge sahip yaprakları menekşeye benzeyen bir ekinezya çeşididir. En çok toksinlerden arınmak ve yılan ısırıklarını iyileştirmek için kullanılır. Bu tür Güney Amerika’ da görülür. Pallida, genellikle soluk mor rengindedir ve sarkan çiçekleri vardır. Bu tür Hintliler tarafından keşfedilmiştir. Hastalıkları iyileştirmek için kullanılmaktadır. Pallida türü ekinezyanın beyaz kan hücrelerini arttırma ve kırmızıların ise normal olmasını sağlaması özelliği vardır ve antialerjiktir. Ayrıca lenf sistemini temizleme ve çeşitli tümörleri oluşumu baskılayıcı özelliği ile bilinmektedir. Purpurea türü ekinezya ise büyük mor veya kırmızıya çalan mor rengindedir. Bu tür Avrupa’da süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Bağışıklık sistemini üzerinde olumlu etkisi olduğu bilinmektedir.

Ekinezya bitkisinin yapısında antimikrobiyal ve bağışıklığı arttıran maddeler bulunmaktadır. En önemlisi de fenol maddesidir. Fenol maddesi enzimlerin ve hücre reseptörlerinin enzimlerinin aktivitelerini kontrol eder. Bu özelliği ile enfeksiyonları yenmeye yardımcı olur ve ultraviole ışınlarının zararlı etkilerini yok etme konusunda başarılıdır. Fenoller enfeksiyonu yenmesinin yanında aynı zamanda antioksidan özelliği taşımaktadır. İçinde ekinezya alkilamid denilen bağışıklığı her türlü hastalığa karşı uyaran, anestezik ve anti mikrobiyal bir bileşik içermektedir.

Ekinezya çayının tadı nasıldır?

Ekinezya çayını içtiğinizde kendinizi ferahlamış ve canlanmış hissedersiniz. Ekinezya çayında üzerindeki çok sayıda çiçek olduğu için keskin bir tadı vardır. Önce keskin tat bırakır, daha sonra ağızda yumuşar. Eğer tadı keskin gelirse bal, limon otu veya nane ekleyerek tüketebilirsiniz.

Ekinezya Çayının Faydaları Nelerdir?
Ekinezya Çayının Faydaları Nelerdir?

Ekinezya Çayının Faydaları Nelerdir?

Üç türünün faydalarını ele alırken ne kadar faydalı olduğuna dair bilgiler edindik. Şimdi sırayla ekinezya çayının faydaları nelerdir inceleyelim.

Reklamlar

1-Bağışıklığı güçlendirir

Ekinezya çayının en önemli faydası enfeksiyonlar ile savaşmasıdır. Beyaz kan hücrelerinin sayısını arttırır. Antiviral etkisi olduğu için geçirmeye başladığınız gribin süresini kısaltır. Yapılan araştırmalara göre grip, soğuk algınlığı ya da nezle olacağınızı hissettiğiniz gibi ekinezya çayı içmeye başlarsanız, hastalık sürecine girmeden vücutta %60 a varan iyileşme görülmektedir. Çünkü ekinezya çayı ani oranda bağışıklık sistemindeki hücre sayısını arttırır. Ekinezya çayı bronşit ve boğaz ağrısı gibi durumların üstesinden gelir.

2-Diyabeti kontrol altına alır

Ekinezya çayı tükettiğinizde vücudunuzdaki artan kan şekeri seviyesi de düşer. Çok düşük olan kan şekerinin de yükselmesini sağlar. Yani kan şekerini ayarlar, normal seviyelerde olmasınız sağlar. Şeker hastası olan ya da şeker hastalığı sınırda olan kişilerde glikoz seviyesini kontrol altında tutar. Kimyasal olarak içilen şeker ilaçlarına göre zararsızdır.

3-Yangı ve ağrıyla savaşır

Vücudunuzda meydana gelen ağrılardan kurtulmak için ekinezya çayı içebilirsiniz. Ekinezya çayı artrit, romatizma, göz iltihabı sonucu meydana gelen uveitis denilen ağrıya bile iyi gelmektedir. Bitmek bilmeyen ağrılarınız varsa çözüm 1 bardak ekinezya çayı olabilir.

4-Enfeksiyonları iyileştirir

Ekinezya çayının bir özelliği de enfeksiyonlarla savaşmasıdır. Pupurea cinsi ile yapılan ekinezya çayı idrar yolları enfeksiyonları, vajinal mantarlar ve üst solunum yolu enfeksiyonlarını iyileştirir. Mide enfeksiyonlarına karşı da kesin sonuçlar verir. Ayrıca kulak enfeksiyonlarında da şaşırtıcı derecede çabuk sonuçlar verir.

5-Herpes virüsünü yok eder

Uçuk özellikle hastalık dönemlerinde daha çok görülmektedir. Uçuğa neden olan virüs çoğunlukla herpes virüsüdür. Bu virüs başka hastalıklara da neden olur. Tedavi edilmediği takdirde olumsuz sonuçlara neden olabilir. Enfeksiyonlar ciddi boyuta geçebilir. Ekinezya çayı bağışıklığı güçlendirdiği için kuvvetli bir enfeksiyon kaynağı olan simpleks herpes virüsünü bile yok eder. Çünkü T hücreli hareketlenerek, virüsleri yok eden antikor ve interfronların oluşumunu sağlar.

6-Ekinezya çayı sinüzit için etkilidir

Ekinezya çayının mikroplara iyi geldiğinden bağışıklığı güçlendirdiği için soğuk algınlığı, grip, nezle gibi rahatsızlıklara iyi geldiğinden bahsettik. Bunların yanında ekinezya çayı bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir. Ekinezya çayı içmek sinüzit ağrılarına ve burun akıntısına iyi gelmektedir.

Ekinezya Çayı Ne İşe Yarar?
Ekinezya Çayı Ne İşe Yarar?

Ekinezya Çayı Ne İşe Yarar?

Birçok faydasını detaylı olarak ele aldığımız ekinezya çayının başka faydaları da vardır. Şimdi birlikte ekinezya çayının diğer faydalarına da göz atalım.

 • Ekinezya çayı vücut enerjisini yükseltir.
 • Tansiyonu düşürmeye yardımcı olur.
 • Saman nezlesi ve alerjiye bağlı olan nezleye karşı etkilidir.
 • Vücudumuzu onarır eklem ve kas problemlerinin hızlı iyileşmesini sağlar.
 • Ekinezya çayı karaciğeri, lenfleri, böbrekleri ve bademcikleri temizler.
 • Bu çay ile ruh sağlığınız dengede kalır.
 • Kabızlık şikayetini gidererek sindirimi rahatlatır.
 • Diş etlerindeki iltihabı iyileştirir.
 • Prostat büyümesine karşı etkilidir.
 • Dokuları tamir eder.

Ekinezya Çayının Cilde Faydaları Nelerdir?

 • Cildimizde oluşan sivilceler ile savaşır. Çünkü ekinezya çayı cilde uygulandığında aknenin oluşmasına neden olan, gözeneklere girer ve iltihaplanmayı sağlayan bakterileri, mikropları öldürür. Çok çeşitli kuvvetli bakteri, virüs, mantar ve mikrobu kolaylıkla yok eden ekinezya çayı için akneleri oluşturan bakterileri yok etmesi bir hayli kolaydır.
 • Cilt rahatsızlıklarından biri olan egzamaları iyileştirir.
 • Cildin ihtiyacı olan kolajen oluşumunu destekler.
 • Cildinizi güneşin zararlı etkilerine karşı korur.
 • Sinek ısırıklarının neden olduğu kaşıntı, şişkinlik ve kızarıklığı giderir.
 • Düzenli olarak yüzünüze sürdüğünüzde yaşlanma belirtilerini ve kırışıklıkların görünümünü önemli derecede değiştirir.

Ekinezya Çayı Nasıl Hazırlanır?

Ekinezya çayı marketlerde, bitkisel çayların olduğu reyonlarda poşetli halde satılmaktadır. Aktarlarda ise papatya gibi çiçek şeklinde kurutulmuş olarak bulunmaktadır. Aktardan ekinezya çayı alırken ekinezyanın cinsi hakkında kesinlikle bilgi sahibi olmalısınız. Çünkü cinsine göre kullanılan kısımları değişmektedir. Eğer ekinezyanız purpurea ise çiçek bölümü, angustifolya veya palida cinsi ise kök kısımları kullanılmalıdır.

Ekinezya çayı demlemek için 250 ml kaynayan suya toz halinde getirilmiş poşet ekinezya çayını koyup ağzı kapalı olarak 2-3 dakika kadar demlendirilmelidir. Çayınız ılındıktan sonra içebilirsiniz. Ancak acımsı bir tadı vardır, çayınızı tatlandırmak için birkaç damla bal ekleyebilirsiniz.

Poşet ekinezya çayı değil de aktardan aldığınız ekinezya çaylarını demleyecekseniz 250 ml kaynayan suya, 5 ila 10 gram kök ya da çiçeği 15 dakika boyunca demlenmesi için beklemelisiniz. Çayınızı 3 saatte 1 bardak içebilirsiniz. İçine bal eklerseniz daha lezzetli olacaktır. Ancak en fazla 5 gün içebilirsiniz. Daha uzun süre tüketilmemelidir.

Ekinezya Çayının Zararları
Ekinezya Çayının Zararları

Ekinezya Çayının Zararları

Ekinezya şifalı bir bitki çayıdır. Ancak fazla tüketilmesi bazı yan etkilere neden olabilir. Özellikle bu bitkiye alerjisi olanlarda daha çok yan etkiyi beraberinde getirebilir.

Ekinezya çayı çok faydalı olsa da bazı kişilerin dikkatli tüketmesi gerekebilir. Hatta hamile ve hamilelik şüphesi olan kişilerin ve emziren annelerin ekinezya çayını tüketmemesi gerekir.

Ekinezya çayı bağışıklık sistemini etkiler. Bu nedenle bağışıklık sistemi rahatsızlıklarından biri olan yani multipl skleoz, lupus ve romatoid yani iltihaplı romatizma gibi hastalıklarında yan etkiler gösterebilir.

Herkesin bu çayı tüketmesi doğru değildir. 12 yaşından küçük çocuklarda alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu nedenle doktora veya beslenme uzmanına danışmadan kullanılmamalıdır.

Ekinezya çayı kafein ile etkileşime girer. Bu nedenle bu çayı içeceğiniz kahve içmemelisiniz. Yada çok az kahve içebilirsiniz.

Eğer halihazırda bağışıklık sistemini güçlendiren, karaciğere etki eden ilaçlar kullanılıyorsa doktora danışmadan ekinezya çayı tüketmemelisiniz. Bunun yanında antidepresan, kan sulandırıcı, sakinleştirici gibi ilaçlarla birlikte tüketilmesi durumunda karaciğer sorunlarına neden olabilmektedir.

Ekinezya çayının fazla içilmesi halinde mide rahatsızlığı, baş ağrısı, boğaz ağrısı ve deride kızarıklar görülebilir.

Alerjik olma ihtimali yüksek olan ekinezya bitkisine dikkat etmelisiniz. Özellikle krizantem, papatya, kanarya otu veya kadife çiçeği gibi bitkilere alerjisi olanlar ekinezya çayından uzak durmalıdır.

Ekinezya Çayı Hakkında Tüm Sorular

Ekinezya çayı nerede satılır?

Ekinezya çayını isterseniz marketlerden poşet çay şeklinde, isterseniz de aktarlardan dal olarak alarak tüketebilirsiniz.

Ekinezya çayı aç karnına içilir mi?

Ekinezya çayı aç karnına da tok karnına da tüketilebilir. Ama zayıflamak için ekinezya çayı kullanılıyorsa yemeklerden önce aç karnına tüketilmelidir. Çünkü yemek önce tüketilmesi tokluk hissi verir.

Ekinezya çayı bebeklere verilir mi?

Ekinezya çayı bebeklere kesinlikle kullanılmamalıdır. Biraz ağır bir çaydır. Çocuklarda da doktor tavsiyesi olursa 1 ya da 2 fincan tüketilebilir. Ancak doktora danışmadan verilmemelidir.

Ekinezya çayı boğaz ağrısına iyi gelir mi?
Ekinezya çayı boğaz ağrısına iyi gelir mi?

Ekinezya çayı boğaz ağrısına iyi gelir mi?

Ekinezya çayı soğuk algınlığına iyi gelen bitki çaylarından biridir. Bu nedenle boğaz ağrısı ve boğaz ağrısının neden olduğu semptomların azalmasını sağlar.

Ekinezya çayı günde kaç bardak içilir?

Faydalı olan ekinezya çayının tüketimi günde 3 bardağı aşmamalıdır. Çayın fazla tüketilmesi bazı yan etkilere neden olabilir.

Ekinezya çayını emziren anneler kullanabilir mi?

Ekinezya çayı anne sütünü arttırmaz. Emziren annelerin tüketmesi tavsiye edilmez ancak ekinezya çayı meme ağrılarına iyi gelmektedir.

Ekinezya çayı gribe iyi gelir mi?

Kendinizi nezle ve grip gibi hissetmeniz halinde ekinezya çayı tüketebilirsiniz. Kendinizi iyi hissedeceksiniz.

Ekinezya çayı hamilelikte kullanılır mı?

Hamile ya da hamilelik şüphesi olan kişilerin bitki çaylarını tüketirken dikkatli olması gerekir, hatta çoğu bitki çayını içmemesi daha sağlıklıdır. Hamile kadının doktoruna danışmadan kesinlikle ekinezya çayı kullanmamalıdır.

Ekinezya çayı kilo verdirir mi?

Kilo vermek isteyen kişiler de ekinezya çayı tüketirler. Kilo vermek istiyorsanız yemekten önce aç karnına ekinezya çayını tüketmelisiniz. Çünkü aç karnına tüketmek tok hissetmenizi sağlar. Böylece daha az yemek yersiniz.

Ekinezya çayı uyku getirir mi?

Eğer kendinizi gergin hissediyorsanız ve uyuyamıyorsanız ekinezya çayı içebilirsiniz. Böylece daha rahat bir uyku çekecek kendinize geleceksiniz.

Ekinezya çayı adet sancısına iyi gelir mi?

Ağrılı adet dönemlerinde iyi bir seçenek de ekinezya çayıdır. Adet ağrısına iyi gelerek kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

İlginizi çekebilir: Hünnap Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx