Sağlık

Estriol Vajinal Krem Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Estriol Vaji̇nal Krem Faydaları

Reklamlar

Estriol vajinal krem, östrojen hormonunu dengelemek için kullanılan bir üründür. Peki Estriol vajinal krem nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, fiyatları nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam etmelisiniz.

UYARI! İlaç Satışı İnternet Sitelerinden Yapılamaz. İlaçlar Sadece Eczanede Satılır.

Estriol Vajinal Krem Nedir?

Bu krem, vücut tarafından doğal olarak üretilen bir östrojen şeklidir. Krem, vajinal dokuları doğrudan östrojen ile destekleyerek çalışır.

Reklamlar

Yumurtalıklar menopoza kadar olan dönemde kademeli olarak daha az östrojen üretir. Bu da rahatsız edici sağlık sorunlarına neden olabilir ve genellikle vajinanın hassas kaplamasını etkileyebilir. Östrojen eksikliği vajinal kuruluk, iltihaplanma veya kaşıntıya neden olabilir ve bu da cinselliğin rahatsız veya ağrılı olmasına ve sizi vajinal veya üriner enfeksiyonlara daha duyarlı hale getirmesine neden olabilir.

Vajinal dokuları doğrudan östrojenle takviye etmek vajinal kuruluğu, kaşıntıyı ve tahrişi ve buna bağlı sorunları gidermeye yardımcı olur. Bir iyileşmeyi fark etmeniz birkaç hafta alabilir. Bu krem, vücut tarafından doğal olarak üretilen bir östrojen şeklidir.

Bu krem ​​genellikle HRT tabletleri veya bantları kullanamayan veya kullanmak istemeyen kadınlar tarafından kullanılabilir. Estriol vajinal krem sadece reçeteyle satılır.

Estriol Vajinal Krem Ne İçin Kullanılır?

Bu vajinal krem, menopozla ilişkili vajinal kuruluğu, kaşıntıyı veya tahrişi gidermek için kullanılır. Bu krem, bir aplikatör kullanılarak vajinaya yerleştirilir. Bu krem ayrıca bazen vajinal sarkma gibi vajinal ameliyattan önce ve sonra vajinal dokuları tedavi etmek için kullanılır.

Reklamlar

Estriol Vajinal Krem Ne İşe Yarar?

Bu krem, Hormon Takviyesi Tedavisi (HRT) adı verilen bir ilaç grubuna aittir. Bu krem, çok az “östrojen” sahibi olmanın neden olduğu vajinal sorunlar için uygulanır. Aynı zamanda yara iyileşmesine yardımcı olmak için vajinal ameliyattan önce veya sonra bu krem kullanılır.

Estriol vajinal krem
Estriol vajinal krem

Estriol Vajinal Krem Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

 • Bu krem ​​sadece vajinanızdan çok düşük miktarlarda kan dolaşımına emilir bu nedenle hormon takviye tedavisi tabletleri veya bantları kullanmakla aynı riskleri taşımaz. Çoğu kadının kullanması genellikle iyidir. 
 • Bu kremi kullanmadan önce bir doktor tarafından araştırılmamış anormal vajinal kanamanız varsa doktorunuza bildirin.
 • Bu kremi kullanmadan önce daha önce rahim kanseri (endometriyal kanser), rahim iç yüzeyinizin aşırı büyümesi (endometriyal hiperplazi), rahimde endometrioz veya fibroidler geçirdiyseniz doktorunuza bildirin.
 • Bu kremi kullanmadan önce siz, anneniz, kız kardeşiniz veya büyükanneniz daha önce meme kanseri olduysanız doktorunuza bildirin.
 • Bu kremi kullanmadan önce iyi huylu göğüs kanseri geçirdiyseniz (fibrokistik meme hastalığı) doktorunuza bildirin.
 • Bu kremi kullanmadan önce siz veya yakın bir aile üyenizde bacak damarınızda (derin ven trombozu) veya akciğerlerde (pulmoner emboli) kan pıhtısı oluştuysa doktorunuza bildirin.
 • Bu kremi kullanmadan önce hiç anjina pektoris, kalp krizi veya felç geçirdiyseniz doktorunuza bildirin.
 • Bu kremi kullanmadan önce örneğin antifosfolipid sendromu, faktör V leiden, proteinler veya antitrombin eksikliği gibi kan bozuklukları nedeniyle kan pıhtılaşması riskiniz artmışsa doktorunuza bildirin.
 • Bu kremi kullanmadan önce yüksek tansiyonunuz varsa doktorunuza bildirin.
 • Bu kremi kullanmadan önce karaciğer problemlerin varsa doktorunuza bildirin.
 • Bu kremi kullanmadan önce porfiri olarak bilinen nadir bir metabolik bozukluğunuz varsa doktorunuza bildirin.
 • Bu kremi kullanmadan önce safra taşı geçirdiyseniz doktorunuza bildirin.
 • Bu kremi kullanmadan önce diyabetiniz varsa doktorunuza bildirin.
 • Bu kremi kullanmadan önce migren veya şiddetli baş ağrınız varsa doktorunuza bildirin.
 • Hamileyseniz veya emziriyorsanız bu kremi ​​kullanmamalısınız.
Estriol Vajinal Krem Nasıl Kullanılır?
Estriol Vajinal Krem Nasıl Kullanılır?

Estriol Vajinal Krem Nasıl Kullanılır?

Bu krem her zaman aynen doktorunuzun veya eczacınızın söylediği şekilde kullanın. Emin değilseniz doktorunuza veya eczacınıza danışmalısın.

Rahminizi ve yumurtalıklarınızı aldırdıysanız, bu kremi hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Daha önce hiç HRT kullanmadıysanız veya adet dönemi olmayan bir HRT’den geçiş yapıyorsanız, bu kremi hemen de kullanabilirsiniz. Adet gördüğünüz başka bir HRT türünden geçiş yapıyorsanız, diğer HRT’yi bitirdikten bir hafta sonra bu kremi uygulamaya başlayın.

Normal doz, ilk iki veya üç hafta boyunca günde bir kez kullanılması gereken aplikatördür. Daha sonra doz, haftada iki kez halkaya kadar bir aplikatördür. Doktorunuz semptomlarınızı hafifleten en düşük dozu reçete edecektir. Doktorunuz zaman zaman bırakmanızı isteyebilir. Bu, hala tedaviye ihtiyacınız olup olmadığını kontrol etmek içindir.

Aplikatörü kullandıktan sonra pistonu namludan çekip çıkarın. Pistonu ve namluyu sıcak, sabunlu suyla elde yıkayın. Deterjan kullanmayın. Daha sonra temiz su ile iyice durulayın. Aplikatörü kaynar suya koymayın. Bu aplikatörün su ile temizlenmesi kolaydır.

Estriol Vajinal Krem Yan Etkileri

Tüm ilaçlar gibi bu kremin de yan etkilere neden olabilir ancak bunlar herkeste görülmez. Yüksek tansiyon, kan basıncınız yükselir, cildiniz veya gözlerinizin beyazları sararması (sarılık), migren tipi baş ağrıları, kah pıhtısında anormallik, vajinanızın içinde veya çevresinde ciltte tahriş veya kaşıntı, artan vajinal akıntı, kanama veya lekelenme, safra kesesi sorunları, kızarıklık veya güneşe alerji gibi cilt problemleri, göğüs şişmesi, göğüslerin hassas veya ağrılı hale gelmesi, baş ağrısı, hasta hissetmek veya hasta olmak, grip benzeri semptomlar gibi ciddi yan etkilerden herhangi birini fark ederseniz hemen doktorunuza görünün. 

Estriol Vajinal Krem Fiyatları 2024

Bu vajinal kremin güncel eczane satış fiyatları 641.25 TL’dir.

YouTube Kanalımız: https://www.youtube.com/c/begonyakadin

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

3 Yorum
Eski
Yeni Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
3
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx