Cilt Bakımı

Yaz Mevsimi Boyunca Aşırı Yağlı Cilt Tiplerini Kontrol Etmenin Yolları

Yağlı cilt yaz aylarında nasıl bakım yapılır

Reklamlar

Yağlı cilt, özellikle yaz mevsiminde başa bela olabilir. Ciltte çok fazla terlemenin de etkisiyle aşırı sebum ve yağ üretimi görülür. Ülkenin birçok yerinde zaten yükselen sıcaklıklar ve aşırı sıcaklıklar görüldü. Sıcak hava birçok nedenden dolayı can sıkıcı ve potansiyel olarak tehlikelidir ve tahriş edici kısımlardan biri de cildinize yaptığı şeydir.

Belki de üstün gözeneklerle kutsanmışsınızdır, ancak çoğu insan için dışarısı ısındığında, ciltleri çok fazla yağ gibi görünen üretim sayesinde doğal bir parlaklığa kavuşur. Aşırı yağlı cilt yüzünden, cildi bakımsız ve kötü görünür. Ama bu neden oluyor ve bu konuda bir şey yapabilir miyiz? İşte bilmeniz gerekenler…

Cilt neden özellikle sıcakken yağlanır?
Cilt neden özellikle sıcakken yağlanır?

Cilt neden özellikle sıcakken yağlanır?

Bildiğiniz gibi, cildimiz plajda geçen uzun bir günün güneş yanığı veya gıda alerjisinden kaynaklanan kızarıklık gibi pek çok farklı rahatsızlık olabilir. Cildimiz farklı şartlara, farklı tepki verebilir. Ancak kısa süreliğine dışarıda olsanız ve güneşe çıkmasanız bile, hava nedeniyle yine de değişebilir. Yağlı cilt de yaz mevsiminde kontrolü zor hale gelir.

Reklamlar

Yaz aylarında sıcaklıklar ve nem seviyeleri yükselir. Bu değişiklikler ter bezlerini daha fazla ter üretmeye ve yağ bezlerini daha fazla sebum üretmeye teşvik ediyor. Artan ter üretimi, buharlaşarak cildi soğutur ve artan yağ üretimi, soğutma etkisini uzatmak için terin buharlaşmasını yavaşlatmaya yardımcı olur. Bu da yağlı cilt ve tene neden olur.

Ciltte aşırı yağ ile nasıl baş edilir?
Ciltte aşırı yağ ile nasıl baş edilir?

Ciltte aşırı yağ ile nasıl baş edilir?

Akılda tutulması gereken ilk şey, yüzünüzdeki (ve diğer cilt bölgelerindeki) yağın koruyucu bir bariyer görevi görme gibi önemli bir amaca hizmet ettiğidir. Tüm yağlardan kurtulmak istesek de, bu harika bir fikir değil. Ciltteki yağı mevcut ama kontrol altında tutmak çok daha iyi bir plan. İşte bunu yapmanın birkaç yolunu sizin için açıklıyoruz.

Yüzünüzü ve diğer cildinizi düzenli olarak yıkayın, ancak çok sık değil

Yine aşırıya kaçmayın, ancak yüzünüzü yıkamak için gerçekten zaman ayırdığınızdan emin olun.  Nazik bir sabun ve ılık suyla yıkayın. Cildi tahriş edebilen veya kurutabilen ve daha fazla sebum oluşturarak tepki vermesini sağlayan kokulu, ilave nemlendiriciler veya sert kimyasallar içeren sabunlardan kaçının. Eklenen sürtünme cildi daha fazla yağ yapmaya teşvik edebileceğinden lif kabağı ve kaba lifleri kullanmaktan kaçının.

Temizledikten sonra bir tonik kullanın
Temizledikten sonra bir tonik kullanın

Temizledikten sonra bir tonik kullanın

Ergenliğinizde sık sık kullandığınız o yakıcı alkol bazlı toniklerinden kaçınmak isteyeceksiniz ve bunun yerine aktif bileşenin cadı fındığı veya çay ağacı yağı olduğu doğal büzücü maddeleri tercih edeceksiniz. Ancak tonik herkes için değildir, bu nedenle sizin için tonik kullanmak yeniyse, yüzünüze uygulamadan önce mutlaka küçük bir yama testi yapın.

Reklamlar

Yavaşça kurulayın

Cildinize son bir yağ çıkarıcı mendilin faydasını sağlamak için bir havlu kullanmak cazip gelse de, bunu nazikçe yapmak çok önemlidir. Cildi bir havluyla sert bir şekilde kurulamak veya sert bir bez kullanmak, cildi daha fazla sebum oluşturmaya teşvik edebileceği için tavsiye edilmez.

Uygun bir cilt bakım rutini uygulayın
Uygun bir cilt bakım rutini uygulayın

Uygun bir cilt bakım rutini uygulayın

Yağlı cilt ile her şey dengeyi sağlamakla ilgilidir. Yüzünüzü yıkamazsanız, fazla sebum gözeneklerinizde kiri veya ölü deriyi hapsederek sivilceye neden olabilir.

Yüzünüzü çok fazla yıkarsanız veya çok sert yıkarsanız, cildiniz kuruyan yüzünüzü telafi etmek için daha fazla yağ ve sebum üretecektir. Bu nedenle, mutlu bir ortam bulan bir yüz yıkama rutini oluşturmak iyidir. Bunu yapmanın en iyi yolu dermatoloğunuzla sohbet etmektir. Cildinizin özel ihtiyaçlarına uygun bir rutin bulmanıza yardımcı olabilirler.

Bu arada yüzünüzü günde iki kez nazik bir temizleyici ile yıkayın ve mutlaka nemlendirici kullanın. Cildinizi kuru hissettiren sert sabunları veya ürünleri atın. Ayrıca tonikler ve yağlar ile deneyler yapabilirsiniz (bunlara daha sonra geleceğiz).

Makyajınızla uyumayın!

Gece boyunca makyajla dolu bir yüz, pratik olarak gözeneklerinizin tıkanmasına neden oluyor. Dünyanın en uykulu insanı olsanız bile, yatmadan önce yüzünüzü yıkamak için beş dakika ayırın. Güzel cildiniz sabah size teşekkür edecek.

Temizleme bezleri
Temizleme bezleri

Temizleme bezleri

Yüzünüzü günde iki defadan fazla yıkamamak en iyisi olsa da, bazen cildi gerçekten temizlemek için desteğe ihtiyacınız vardır. Dışarısı çok sıcaksa ve terliyorsanız, fazla yağdan kurtulmak için bir temizlik bezi kullanmaktan çekinmeyin.

Bunlar ayrıca egzersiz sonrası cilt bakımı için harikadır. Bir antrenmandan kaynaklanan ekstra ter ve yağ gözeneklerinizi tıkayabilir, bu nedenle bir temizlik beziyle hızlı bir şekilde silmek gözeneklerinizi temiz tutacak ve sivilceleri önlemeye yardımcı olacaktır. Nazik ve cildi kurutmayan Cetaphil temizleme bezlerini deneyin.

Ciltteki fazla yağı yok etmek için yağla savaşın

Yağlı cildi daha fazla yağ ile tedavi etmek kulağa tamamen kötü gelebilir, ancak doğru yağlar aslında büyük bir fark yaratabilir. Cildin doğal yağları dengelendiğinde, daha az sebum üretirsiniz ve muhteşem yüzünüzde fazla yağla daha az gün geçirirsiniz.

Cildinizi dengede tutmak için argan yağı, siyah ahududu tohumu yağı veya kuşburnu yağı gibi komedojenik olmayan yağlar (gözeneklerinizi tıkamazlar) kullanmak en iyisidir. En çok sevdiğinizi bulmak için birkaç farklı yüz yağını denemeniz gerekebilir.

Konjak süngerleri
Konjak süngerleri

Konjak süngerleri

Yağlı cilt kiri ve ölü cildi çeker, bu nedenle sivilceleri önlemek için gözenekleri temiz tutmak önemlidir. Konjac süngerleri, yam benzeri bir sebzenin köklerinden elde edilen liflerle yapılır ve nazik pul pul dökülme için mükemmeldir.

Sünger, cilde zarar vermeden gözenekleri temizlemeye yardımcı olur ve işiniz bittiğinde tamamen kompostlanabilirler! Sadece süngeri her gün kullanmayın.

Aşırı pul pul dökülme, sebum üretimine neden olan kuruluğa neden olabilir ve tüm yağlılık döngüsü yeniden başlar. Haftada iki kez peeling yapmak gözenekleri temiz tutmalı ve sebum üretimini kontrol altında tutmalıdır.

Yağ emici kağıtlar

Ciltteki fazla yağdan kurtulmak için yağ emici kağıtlar kullanın. Yağı gideren her şeyde olduğu gibi, ölçülü kullanın. Günde yirmi yağ emici kağıt kullanıyorsanız muhtemelen çok fazla kağıt çıkarıyorsunuzdur. Bununla birlikte, ara sıra yağ emici kağıtlar, parlaklığı gidermenin ve makyajınızı sağlam tutmanın basit bir yoludur.

Kil
Kil

Kil

Kil, ciltteki yağı emmede harikadır. Bir çalışma, kil ve jojoba yağı maskesinin sivilceleri büyük ölçüde azalttığını buldu. Fransız yeşil kilinin ayrıca mineraller açısından zengin olduğu ve özellikle yağlı ciltler için iyi olduğu bilinmektedir.

Öncelikle doğal kilden yapılmış bir maske arayın veya evde kendi maskenizi yapın. Toz kozmetik killer çevrimiçi olarak mevcuttur ve bir ev yapımı maske için bunları kendi favori malzemelerinizle karıştırabilirsiniz.

Aktif kömür

Aktif kömür tamamen doğaldır ve gözeneklerin etrafında asılı kalan tüm pislikleri dışarı çeker. Ağır hizmet tipi temizleme gücüne rağmen, kömür cilde naziktir. En iyi sonuçlar için her gün bir kömür ürünü kullanmayın. Bu, cildinizi biraz kuru bırakabilir ve yağ dengesini bozabilir. Bunun yerine, fazla sebumu gidermek için haftada birkaç kez kullanın.

Bal
Bal

Bal

Akne sadece çok fazla yağdan kaynaklanmaz, aynı zamanda ciltteki bakterilerden de kaynaklanabilir. Fazladan bakteri ve yağdan kurtulmak için bal deneyin.

Bal doğal olarak antibakteriyeldir ve cildin doğal nemini korumaya yardımcı olur. Ayrıca, muhtemelen şu anda kilerinizde duran bir tedavidir. Yüzünüze biraz bal koyun (çiğ ve organik tercih edilir), birkaç dakika bekletin, ardından ılık suyla nazikçe yıkayın.

Yulaf ezmesi

Kahvaltı yaparken o yulaf ezmesinden biraz yüzünüze ayırın. Yulaf ezmesi doğal bir iltihap önleyicidir, bu nedenle cildi sakinleştirmeye yardımcı olur. Tahıl, kurutmak gibi olağan bir tehlike olmadan hem yağı emer hem de nazikçe pul pul dökülür.

Normal bir kase yulaf ezmesi yapmak için talimatları izleyin (tabii ki sossuz). Yulafları soğumaya bırakın, sonra yüzünüze sürün ve kahvaltı maskenizde yaklaşık yirmi dakika oturmanın tadını çıkarın. Ilık suyla yıkayın ve o yulaflı iyiliği kapatmak için bir nemlendirici uygulayın.

Aloe vera
Aloe vera

Aloe vera

Aloe vera, sadece güneş yanıkları için değil, tüm cilt tipleri için inanılmaz derecede yatıştırıcı bir bileşendir. Aloe, sivilcelerin tedavisine yardımcı olur ve genellikle cildin iyileşmesine yardımcı olur. Bu nedenle, yüzünüz yağlı, çok kuru, yağlı döngüden dolayı tahriş olduysa, aloe hepsini sakinleştirmeye yardımcı olabilir.

Yatmadan önce bir kat aloe ile cildinize masaj yapın ve gece boyunca bekletin. Sabah, normal şekilde yıkayın. Soğutma etkisi gece rutini için iyidir ve doğal, uygun fiyatlı bir tedavi seçeneğidir.

Domates
Domates

Domates

Domatesler, cilt için harika olan B vitaminleri, antioksidanlar ve enzimlerle doludur. Bir domatesi dilimleyip yüzünüze sürmek biraz garip gelse de yağlı cilde sahip kişiler için harika bir fikir olabilir.

Domateslerdeki enzimler ölü deri hücrelerini nazikçe temizlerken vitaminler ve antioksidanlar iltihaplanmayı ve yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olur.

Bununla birlikte, topikal domates uygulamasının cildiniz için iyi olduğunu kanıtlayacak çok fazla çalışma olmadığını ve domateslerin asit içerdiğini ve tahrişi önlemek için dikkatli olunması gerektiğini unutmamak önemlidir.

Bir domates maskesi yapmak için, taze bir domatesi biraz yulafın içine ezin (harika bir yemek değil, ama iyi bir ikiye bir maske) ve cildinizde on ila yirmi dakika bekletin. İyice durulayın ve nemlendirin.

Cadı fındığı

Yüzünüzü yıkadıktan sonra, biraz daha derin bir temizlik için tonik kullanmak isteyebilirsiniz. Birçok tonik, çok kuruyan ve yağlı ciltler için harika olmayan alkolden yapılır. Bunun yerine tamamen doğal cadı fındığı kullanın. Cadı fındığındaki tanenler büzücü bir etkiye neden olur, bu da yağlılığı azalttığı ve gözeneklerin küçülmesine yardımcı olabileceği anlamına gelir. Cadı fındığı alkol içermediği için kullanımı genellikle güvenlidir ve cildi tahriş etmez. 

Ayran
Ayran

Ayran

Laktik asit, cildinizin dokusunu iyileştirmeye yardımcı olduğu için her türlü cilt bakımında kullanılır. Şans eseri, ayranın içindeki bir maddeden büyük dozda laktik asit alabilirsiniz.  Ayran doğal olarak laktik asit bakımından yüksektir. Yüksek asitlik, süte acı tadı verir, aynı zamanda cildi yumuşatıcı özellikler de verir. Cildinizi sadece ayranla kaplamaktan çekinmeyin (en iyi kokulu maske değil) veya başka bir ikiye bir ev yapımı yüz maskesi için ayranı yulafla karıştırın.

Yumurta akı

İnsanlar uzun zamandır yumurta akılarını yüzlerine sürüyorlar. Yüksek proteinli madde cildi sıkılaştırmak için iyi görünüyor, ancak bunu destekleyecek bilimsel bir kanıt yok.

Yine de bir araştırma, topikal olarak uygulanan yumurta zarının kırışıklıkları büyük ölçüde azalttığını ve muhtemelen serbest radikallerden kaynaklanan hasarı tersine çevirdiğini buldu. Ne yazık ki, yumurta zarı ve yumurta akı tamamen aynı şey değil – zar sadece kabuk ile yumurta arasındaki o küçük tabakadır – ancak etrafta fazladan bir yumurta varsa, denemeye değer olabilir.

Limon
Limon

Limon

Akneye neden olan bakterileri uzak tutmak, sivilceleri önlemenin harika bir yoludur. Limon suyu doğal antibiyotiklerle doludur, bu nedenle cildinizi temiz tutmanıza yardımcı olabilir. Bir kez daha, bu potansiyel olarak kuruma olabilir, bu nedenle haftada bir veya iki kez veya akne alevlenmeleri sırasında kullanmak en iyisidir.

Yaz Mevsimi Boyunca Aşırı Yağlı Cilt Tiplerini Kontrol Etmenin Yolları adlı yazımızın faydalı olduğunu umuyoruz. Ayrıca, May Chang Yağı Ne İşe Yarar? adlı yazımızın da faydalı olacağını düşünüyoruz.

Begonya Instagram: begonyakadin

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx