Pratik Bilgiler

Hayalinizdeki İşi Almak İsteyenler İçin Etkili CV Hazırlamanın Püf Noktaları!

Reklamlar

Introduction

Yeni bir iş başvurusunda bulunuyorsanız, CV’nizi hazırlamış olmanız önemlidir. Bu yazıda, hayalinizdeki işe girmenize yardımcı olacak profesyonel bir CV’yi nasıl oluşturacağınızı anlatacağız.

Bölüm: Öncelikle becerilerinizi, ilgi alanlarınızı ve çalışmak istediğiniz şirketi belirlemeniz önemlidir

Hayalinizdeki işe girmek istiyorsanız, öncelikle becerilerinizi, ilgi alanlarınızı ve çalışmak istediğiniz şirketi belirlemeniz önemlidir. İstediğiniz iş hakkında spesifik olmanız ve şu soruyu yanıtlayabilmeniz gerekir: sizi neden işe almalıyım?

Ayrıca, becerileriniz, ilgi alanlarınız ve çalışmak istediğiniz şirket hakkında dürüst olun.

Reklamlar

Bölüm: Ayrı bir belge oluşturulması gerekmektedir.

Bir ön yazı yazarken, bunun özgeçmişinizden farklı olduğunu aklınızda tutmanız gerekir. Özgeçmişten çok daha kısa ve öz olması gerekir. Şirkete neden yazdığınızı, iş başvurusunda bulunma niyetinizi ve hangi beceri ve deneyimlerin sizi bu rol için uygun kıldığını açıklamanız gerekir. İşe alım yetkilisi sizinkini almadan önce yüzlerce başka özgeçmiş okuyacaktır, bu nedenle ön yazınızın kısa ve öz olmasıyla en iyilerden biri olarak öne çıktığından emin olun.

İlk paragrafta kime hitaben yazıldığı (İşe alma müdürü veya İK), hangi pozisyon için başvurduğunuz, ne kadar süre önce başvurduğunuz ve neden şimdi başvurduğunuz belirtilmelidir. İkinci paragraf, kendileri tarafından talep edilen tüm ilgili becerileri / deneyimleri vurgulamalı, üçüncü paragraf ise başvuru sahibinin iş pozisyonuna neden uygun olacağına dair deneyimleriyle onları ikna edebileceği bir fırsat olarak kullanılabilir. İsterseniz son paragrafı boş bırakın, ancak tüm belgede dilbilgisi hatası olmadığından emin olun, aksi takdirde işe alım müdürünün başvuru sahibini işe almaya veya başvuruyu reddetmeye karar vermeden önce geri kalan bölümü okuma zahmetine girmeme ihtimali yüksektir!

Özgeçmişinizi sıraya koymanız gerekir
Özgeçmişinizi sıraya koymanız gerekir

Bölüm: Özgeçmişinizi sıraya koymanız gerekir.

  • Özgeçmişinizi sıraya koymanız gerekir.
  • CV’deki bilgilerin sırası önemlidir.
  • İşverenin göreceği ilk şey isminizdir, bu nedenle büyük harflerle yazılmalıdır.
  • İkinci olarak iletişim bilgileriniz (telefon numarası ve e-posta).
  • Üçüncü olarak, eğitim ve iş deneyimi, ardından beceriler ve ilgi alanları (isteğe bağlı).

Bölüm: Ana şeyi belirtmelisiniz.

Özgeçmişiniz şimdiye kadar çalıştığınız her işi listeleyeceğiniz bir yer değildir. Özgeçmişiniz bunun içindir.

Önemli olan şeyi belirtmelisiniz. En önemli şey en önemli şeydir ve her insan için farklıdır:

Reklamlar
  • Oyuncu olmak isteyen biri için en önemli şey filmlerde ya da televizyonda rol almak istemesi olabilir;
  • Google’da çalışmak isteyen biri için ana hedef muhtemelen web siteleri ve uygulamalar oluşturmak istemesi olacaktır;
  • Muhasebeci olarak iş arayan birinin en önemli önceliği muhasebe ve vergi hukuku alanındaki becerilerini kullanmak olabilir;

Bölüm: Orada sadece gerçek bilgiler yer almalıdır.

YALAN SÖYLEMEYİN.

Özgeçmişinizi süslemek cazip gelebilir, ancak bunu yapmamak daha iyidir. Gerçek eninde sonunda ortaya çıkacaktır ve ortaya çıktığında kendinizi zor bir durumda bulabilirsiniz. Özgeçmişinizdeki herhangi bir konuda (nitelikleriniz veya deneyiminiz) yalan söylerken yakalanırsanız, bu bir iş adayı olarak size kötü yansıyacaktır. Daha sonra doğru olmadıkları kolayca kanıtlanabilecek hikayeler uydurmamak daha iyidir!

Bölüm: CV’de yaşınızdan bahsetmemek daha iyidir.

Yaş, iş bulma sürecinde çok önemli bir rol oynamaz. Bir işe başvurduğunuzda, 18 yaşın altında veya 40 yaşın üzerinde değilseniz, yaşınız hiçbir zaman bir sorun olmayacaktır. Eğer her iki kategoriye de giriyorsanız, özgeçmişinizde yaşınızdan bahsetmemeniz en iyisi olacaktır. Yaşınızı ön yazıda belirtebilirsiniz, çünkü çoğu işveren bunu dikkate alır. Ancak, genel olarak kimlik bilgilerinizi ve niteliklerinizi sorarlarsa ve belirli asgari yaşlar gerektiren sertifikalar veya dereceler gibi bazı spesifik olanlar hakkında soru sorarlarsa, bunları buraya eklemekten çekinmeyin, böylece daha sonra sadece bu faktör nedeniyle herhangi bir sorun olmayacağını bilirler!

Paket Servis: Artık CV hazırlamanın ana kurallarının ne olduğunu biliyorsunuz!

Çıkarılacak ders nedir? Artık CV yazmanın ana kurallarının ne olduğunu biliyorsunuz!

Etkili bir CV hazırlama sürecinin neye benzediğini ve kendi CV’nizi kalabalığın arasından nasıl öne çıkaracağınızı net bir şekilde anladınız. Ayrıca bu kılavuzda iş görüşmelerine nasıl hazırlanacağınızı ve işe alım uzmanlarından hangi soruları beklemeniz gerektiğini de öğrendiniz.

Conclusion

Bu ipuçlarının etkili bir CV oluşturmanıza ve hayallerinizdeki şirket tarafından işe alınmanıza yardımcı olacağını umuyoruz!

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx