HobiDekorasyon

Evinize Çok Yakışacak Trend ve Şık Perde Modelleri

Reklamlar

Perdeler evinizde, ofisinizde ve mekanlarda stilinizi tamamlamanız için gereken en önemli parçalardan birisidir. Hepimiz kapalı ortamlarda bolca zaman geçiriyoruz, bu nedenle pencerenizi kapatan veya çevresini dekore eden perde modelleri ve çeşitleri çok büyük önem kazanıyor. Koyu renkli ve kalın modeller daha asil bir görünüm yaratırken, pencere önünde kullanıldığında ise istenmeyen güneş ışınlarının odaya girişini engelleyebiliyor.

Elbette kullanımı yaşam alanının aldığı güneş ışığı ile de oldukça bağlantılı bir durum. Fazla ışık alan bölümlerde kullanılan koyu renkli modelleri az ışıklı bölümlerde kullanmanız ekstra bir karanlık yaratır ve bu da evin havasını bozar. Bu nedenle stor gibi farklı türdeki modellere yönelebilirsiniz. Daha aydınlık bir görünüm de sağlayan stor modellerin kullanımını ve tül seçeneklerini sizin için derledik. İsterseniz perde çeşitleri ve kullanım alanlarına ve son perde modasına birlikte bakalım.

Sıcak Bir Ortam İçin Kullanabileceğiniz Perde Çeşitleri
Sıcak Bir Ortam İçin Kullanabileceğiniz Perde Çeşitleri

Sıcak Bir Ortam İçin Kullanabileceğiniz Perde Çeşitleri

Perde çeşitleri, kullanılacak alanın özelliklerine göre belirlenen bir tercih olarak öne çıkar. Yaşam alanının küçük ya da büyük olması; az ışık ya da bol ışık alan bir konum olması seçim için etkilidir. Bunun yanında tavan yüksekliği de dikkate alınacak noktalar arasında yer alır.

Reklamlar

Stor Perde: Stor modellerin bir çok yararı bulunuyor. Her odaya uyum sağlayabilmesi, bakımının daha kolay olması ve pencereyi kaplamasıyla birlikte iyi bir yalıtkan olması sebebiyle tercih edilebilir. Ayarlanabilir yükseklik ise güneş ışınlarının konumuna göre size avantaj sağlar.

Tül: Tül modelleri güneş ışınlarını filtreleyerek kapalı ve açık alandaki ışık seviyelerinin eşitlenmesini sağlar. Bu şekilde manzaranın tadını çıkarırken de güneş ışınlarını direkt olarak odaya almazsınız. Yüksek tavanlı bir eviniz ya da ofisiniz varsa yere kadar uzanan güneşlik modelleri evin havasına olumlu katkı yapar.

Zebra Perde: Bir çok materyal çeşidiyle dileğinize göre hem aydınlık hem de daha karanlık bir ortam sağlayabilirsiniz. Hafif oldukları için kurulum, açma – kapama gibi zamanlarda da sıkıntı çekmezsiniz. Güneşin konumuna göre kalınlığın değişmesi de zebra modelleri oldukça kullanışlı kılıyor.

Güneşlik: Güneşlikler güneş ışıklarını evinizde istemediğiniz zamanlarda en iyi çözüm. Yaz aylarında da bir yalıtkan bariyer görevi görerek de evinizin daha az ısınmasını sağlıyor. Bu sayede zararlı ışınlardan evinizin içinde korunmuş olup aynı zamanda da mobilyalarınızı güneş kaynaklı renk kayıplarından korur. Güneşi bol alan pencereler için oldukça idealdir. Fransız balkon sahibiyseniz ya da pencereleriniz yere kadar ise uzun güneşlikleri tercih etmelisiniz.

Reklamlar
2021 Perde Model Trendleri Neler?
2021 Perde Model Trendleri Neler?

2024 Perde Model Trendleri Neler?

Nötr renkler, sadece perdelerde değil farklı alanlarda da çok moda. Hardal, gül kurusu ve metalik mavi gibi renkler bu dönemde de çok tercih ediliyor. Nötr renkler, dekorasyonunuzda bir çok renk paleti ve mobilya ile uyumlu olacak olup modern bir görünüm verecektir. Zamansız bir renk olarak beyaz rengi verebilirsiniz. Nötr renklerin dışında desenli modeller de oldukça popüler. Gül, papatya gibi farklı çiçek motifleri son yıllarda özellikle giyim modasında yeniden çok popüler oldu, bu desenleri evinizde de kullanabileceğiniz modeller de oldukça moda. Daha uyumlu ve sade desenler tercih etmek isterseniz çizgili modellere yönelebilirsiniz. Karartma perdeler ise siyah renkte olup güneş ışını geçirmeyen seçeneklerdir.

Ancak güneşliklerden biraz farklıdır. Güneşlik az da olsa ışık geçirirken; karartma modeller bulunduğunuz mekanın tamamen karanlık olmasını sağlar. Bu modeller, odaklanma ve uyku sorunu yaşayanlar tarafından da çok tercih edilir. Ancak küçük ya da az ışık alan odalarda kullanmanın odayı biraz daha karanlık ve küçük yapacağını da hesaba katmalısınız. Katmanlı modeller se birden fazla perdenin kullanılmasıyla oluşur. Alışılmış modellerden farklı olarak yaşam alanına yenilikçi bir hava katar. Katmanlı modeller için evinizde kullanmadığınız bir tüle koyu renk bir güneşlik ekleyerek kullanabilirsiniz.

Uygun Seçim ile Evinize Yaşam Katın
Uygun Seçim ile Evinize Yaşam Katın

Uygun Seçim ile Evinize Yaşam Katın

Perdenin uzun zaman mekanı tamamlayan bir ayrıntı olarak görülen işlevi artık değişti. Dekorasyon yapılan odanın hatta tüm evin dizaynına odak olacak bir konumda bulunan perde seçimi yeni ev tasarımı için çok önemli. Yeni ev dekorasyonu yaparken ya da evinizdeki modelleri değiştirirken yaratmak istediğiniz havaya göre seçim yapmalısınız. Country tarzı bir salon için rustik seçeneklere yönelirken; farklı açılarla güneş alan mutfağına stor ya da zebra seçebilirsiniz. Aynı şekilde çocuk odası tasarımı için farklı tül seçenekleri düşünebilirsiniz. Koçtaş perde seçeneklerine göz atabilir, farklı kategorilerdeki perdeler arasından yaşam alanınıza hava katmak için dilediğiniz modelin siparişini anında verebilirsiniz.

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx