Kombin

Sütyen Çeşitleri & Özellikleri: Size En Uygun Sütyeni Bulun!

Reklamlar

Sütyen seçimi biz kadınlar için günlük konforumuzu belirleyecek kadar önemli olan bir konu. Seçilen sütyene göre günlük rahatlık ve konforumuz yüksek oranda etkileniyor. Ayrıca giyilecek kıyafete göre kullanılacak sütyen çeşitleri çok çeşitlilik gösteriyor. Bu noktada, giyilen dekolteye ve göğsün şekline göre bir model belirlenmesi oldukça önemli. Tüm bunlar, biz kadınların kusursuz görünümüne destek verecek olan özelliklerdir.  Bunların yanı sıra, ürünlerde kullanılan kumaşlar da büyük önem taşımaktadır. Tene direkt temas eden sütyenler, çoğunlukla pamuk veya viskoz kumaşlardan yapılmalıdır. Ayrıca balenler, destekler, danteller de aynı şekilde cilt sağlığına uygun kumaşlardan yapılmalıdır.

Sütyen Çeşitleri
Sütyen Çeşitleri

Sütyen Çeşitleri

Yukarıda da bahsedildiği gibi sütyen çeşitleri hem göğüs tipine hem de giyilecek kıyafete göre tasarlanmışlardır. Bu iki değişkeni göz önünde bulundurarak, sütyen çeşitlerinin arasından kendinize en uygun olanı bulabilirsiniz.

Bu yazımızda, braletten spor modellere kadar oldukça geniş bir skalaya sahip olan sütyen çeşitlerinden ve bunların özelliklerinden bahsedeceğiz. Bu şekilde, vücudunuza en uygun iç çamaşırı bulmakla kalmayacak, aynı zamanda rahat ve şık da hissedeceksiniz.

Reklamlar

●      Bralet Sütyen

Hafif yapısıyla diğer iç çamaşırı modellerinden ayrılan braletler, günümüzün trend sütyen çeşitlerindendir. Son zamanlarda şıklığı, rahat kullanımı ve kıyafetlerin altında aksesuar olarak kullanılabilmesi sebebiyle çok fazla tercih sebebi olan braletler, daha kalın kumaşların yanında, likralı ve esnek kumaşlar da kullanılarak üretilmektedir. Bu sayede kadınlar günlük hayatlarında daha rahat ve aktif olabilmektedir. Braletlerin likralı ve dantelli birçok modeli bulunmaktadır. Dantelli modelleri daha çok bluz ve salaş ceketlerin altına kullanılarak daha şık bir görüntü elde edilmesini sağlamaktadır. Büyük ve küçük her göğüs tipine uygun bralet sütyen modelleri arasından zevkinize en uygun modeli tercih edebilir, braletleri şık kombininizin bir parçası haline getirebilirsiniz.

Bralet Sütyen
Bralet Sütyen

●      Destekli Sütyenler

Destekli sütyenler daha çok küçük boyutlu göğüsler için kullanılan çeşittir. Alttan veya yanlardan göğüse destek vererek daha dolgun bir görünüme sahip olmayı sağlamaktadır. Göğüsün boyutuna göre belirlenen destek miktarı göğüslerin doğal bir şekilde dolgun ve simetrik görünmesine yardımcı olmaktadır.

Destekli modeller kendi içinde Push up  ve Süper Push up olarak iki çeşit ile incelenebilir. Bu türler göğüslerin daha yukarı çıkarılmasını sağlayarak, sarkık görünümden kurtarır.

●      Push Up Sütyen

Sütyenin alt ve yan kısımlarında bulunan dolgu, göğsü sıkıştırarak yukarı doğru kaldırır. Kaldırma özelliği nedeniyle dolgulu, destekli yada push up olarak da bilinir. Sarkık ya da küçük göğüsleri kaldırmak ve dolgun göstermek için kullanılır. Hem alt hem de yandan sünger desteği verdiği için göğüslerin birbirine daha yakın tutarak dolgun ve simetrik görüntü sağlar. Daha çok dekolteli kıyafetler için tercih edilen çeşitler arasındadır.

Reklamlar

●       Süper Push Up Sütyen

Destek ve dolgu oranı push up’a göre daha fazla olan sütyen tipidir. Yine alt ve yanlardan göğüsü destekleyerek yukarı taşır ve dolgun görünmesini sağlar. 75 beden olan göğüslerin rahatlıkla 85 beden görünmesini sağlayabilir. Dolgu oranı diğer modellere göre çok daha fazladır.

●      Straplez Sütyen

En genel anlatımı ile askısız sütyen demektir. Askısız veya düşük omuzlu elbiselerin altına rahatlıkla giyebilmek için tasarlanmıştır. Yaz aylarının vazgeçilmezi olan straplez sütyenleri dolgulu ve dolgusuz tercih etmek mümkündür.

Daha çok abiye elbiseler ile birlikte kullanılan straplez modeller, askıları olmadığı için abiye elbiselerin modelini bozmadan kusursuz taşınmasını sağlar. Ancak bu modelin askısız olması, büyük göğüsleri taşımasına engel olabilir. Bu yüzden, büyük göğüsleri olan kadınların kullanımına uygun olmayabilir. Bunun yerine büyük göğüslü kadınlar, askıları çıkarılabilen straplez modelleri rahatlıkla tercih edebilir.

●      Balkonet Sütyen

Balkonet sütyenler, yarım cup sütyen modelleri ile aynı tasarıma sahiptir. Bu modeller, göğsün yarısını ortaya çıkaracak şekilde tasarlanmıştır. Balkonetlerin alt kısımda göğüsleri merkeze doğru değil de yukarı doğru iten bir yapısı vardır. Özellikle orta boy göğüslü kadınlar için destekleyici ve ideal bir seçenektir. Göğüs ucunun 2 ya da 3 cm üstünde biten bu modelin askı kısımları, kollara ve omuz kenarlarına daha yakın olarak tasarlanmıştır. Bu tasarım göğüslerin daha yukarı taşınmasını sağlamaktadır.

Balkonet sütyenler göğüsleri tam olarak kapatmadığı için dekolteli elbiselerle de rahatlıkla kullanabilirsiniz.  Balkonet modellerin yarım cup olması göğüsleri toparlamadığı anlamına gelmez. Balenleri sayesinde toparlayıcı etkiye de sahiptir, ayrıca destekli balkonet sütyenleri tercih ederek toparlayıcılığını da artırabilirsiniz.

●      Toparlayıcı Sütyenler

Toparlayıcı, diğer adıyla minimizer sütyenler; göğüsleri büyük olan kadınların göğüslerini toparlamak daha küçük ve şekilli göstermek için kullandığı bir iç giysidir. Büyük göğüsler için tasarlanan minimizer modeller, ekstra bir sünger desteği bulundurmaz. Ayrıca, bu modeller, göğüs ve sırt bölgelerini çok iyi şekilde saran özellikleri ile büyük göğüslü kadınların sıklıkla karşılaştığı bir problem olan sırt ağrılarını azaltır. Bunun yanı sıra,  toparlayıcı sütyenler büyük göğüsleri toparladığı için daha fit ve sıkı bir görünüm sağlamaktadır. Blackspade sütyen modelleri arasında çeşitli renk, dantelli ve dantelsiz modeller ile toparlayıcı modellerini inceleyebilirsiniz.

●      Sporcu Sütyeni

Sporcu sütyenler, genellikle spor yapılırken kullanılan, sizlere daha fazla hareket alanı sağlayacak olan modellerdir. Spor esnasında daha aktif ve hareketli olan göğüsler, yoğun egzersizler sonucunda sarkabilir veya ağrıyabilir. Sporcu sütyeni göğüsleri sabitleyerek spor yaparken rahatlık ve güven sunar. Ayrıca, nefes alan yapıları sayesinde terlemeyle oluşabilecek tahrişleri en aza indirir. Konu sporcu sütyeni olduğunda, doğru bedeni seçmek fark yaratacak bir etkendir. Doğru bedenin, yalnızca rahat olması yetmez. Aynı zamanda vücut yapınıza da uyum sağlamalıdır. Sütyenin üzerinize tam oturmaması, doğru miktarda desteğe sahip olmadığının bir göstergesidir. Bu bağlamda sporcu sütyeninin bedene göre doğru seçilmesi önemlidir. Göğüs kafesi çevresi, boyun ve göğüs çevresi dikkate alınarak sporcu sütyenleri seçilebilir.

Göğüs Tipinize Göre Nasıl Sütyen Seçmelisiniz?
Göğüs Tipinize Göre Nasıl Sütyen Seçmelisiniz?

Göğüs Tipinize Göre Nasıl Sütyen Seçmelisiniz?

Doğru sütyen seçimi, hem beden sağlığınız hem de rahatınız için çok önemlidir.Göğüs tipinize en uygun sütyen çeşidini bulmak için sormanız gereken sorular şunlardır:

  • Dar / sıkışık / rahatsız hissediyor muyum?
  • Gevşek / bol / düşecekmiş gibi hissediyor muyum?
  • Alt bant genişliği doğru mu?
  • Askıların yerleşimi doğru mu? Askılar rahat mı?
  • Sütyenin ön orta (center front) yerleşimi doğru mu?
  • Çamaşırın cuplarının göğüs kısmı dar veya bol mu?
  • Sütyenin kanatları rahat mı? Kanat yeri doğru mu? Düz duruyor mu?
  • Balen yerleri acıtıyor mu? Balenler bir rahatsızlık veriyor mu? Yanlardaki plastik balenler rahat mı?

Bu soruların yanıtları sütyenin vücut yapınıza ve bedeninize uygun olup olmadığının sonuçlarını verir. Bedeninize göre büyük veya küçük modeller seçmeniz rahatsız hissetmenize sebep olur ve gün boyu konforunuzu kaybedersiniz.

Blackspade ile bedeniniz için en uygun seçeneği bulabilir, gün boyunca rahatlıkla hareket edebilirsiniz.

Blackspade Sütyenlerin Diğer Sütyenlerden Farkı

Blackspade’de vücudunuza en uygun şekilde hep cup hem de sırt boyutlarında sütyen çeşitlerini bulabilirsiniz. Kullanılan kumaşlar sayesinde vücudunuza kusursuz uyum sağlayan sütyenler ile gün boyu rahatlığa sahip olabilirsiniz. Ayrıca dantelli modellerde kullanılan dantel kalitesi vücuda temas ettiğinde kaşındırmadan yine gün boyu rahatlığı ve şıklığı sağlamaktadır.   

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx