Dekorasyon

Apartman Teras Dekorasyonu

Reklamlar

Evlerin en üstünde yarı açık ya da açık olarak kullanılan mekanlar, son yıllarda çok fazla değerlendirilir hale geldi. Bu durumda da teras dekorasyonları ile dikkat çekmeye başladı. Özellikle yaz aylarında daha sıklıkla müstakil konutlarda bulunan teraslarda çok daha fazla vakit geçiriliyor. Yaz ayları için keyifli bir teras keyfi hayal edenler için apartman teras dekorasyonu önemli bir detay çalışmaya dönüşüyor.

Teras Zemini Ahşap Mı Fayans Mı?
Teras Zemini Ahşap Mı Fayans Mı?

1) Teras Zemini Ahşap Mı Fayans Mı?

Teras dekorasyonu yapmaya karar verildiği aşamada işe öncelikle terasın zemini ile başlanmalı zeminin ahşap, fayans ya da taş olması konusunda bir karar verilerek bununla dekorasyon projesine hazırlanılmalı. Evin mimari yapısına uyan bir seçim sonrasında ısı ve su yalıtımına dikkat edilmeli, ısıya ve suya karşı gerekli olan yalıtım işlemi de apartman teras dekorasyonu için vazgeçilmez bir ayrıntı.

Zemin döşemesi için teraslarda ışığa ve ısıya dayanıklı zeminler tercih edilmeli ayrıca parlak zeminler her zaman için gözleri yorar bu nedenle seçilen malzeme ışığı yansıtmalı ve gözü yormamalı. Terasın alt kısmında kalan odaların güneşin verdiği ısı ile çok sıcak olmaması adına da ısı yalıtımı önemli hale geliyor.

Reklamlar

Zemine karar verdiniz şimdi sırada teras aydınlatması var;

Teraslar Loş Işıklar İle Aydınlatılmalı
Teraslar Loş Işıklar İle Aydınlatılmalı

2) Teraslar Loş Işıklar İle Aydınlatılmalı

Teraslarda sık olarak yaz akşamlarında keyifli zamanlar geçirilen mekanlardır dolayısı ile gece aydınlatması dikkat edilmesi gereken konudur, ışıl ışıl hem gözleri yoran hem de huzur veren ortamı bozan bir aydınlatma doğru seçim olmayacaktır. Bunun yerine loş, gözleri yormayan, huzur veren ve dışarıdan dikkat çekmenizi engelleyecek bir aydınlatma en ideal seçimdir. Apartman teras dekorasyonu planlarında onlarca farklı aydınlatma seçeneği var, duvar lambaları, ayaklı lambalar, fenerler, glop lambaları, gömme lambalar bunların her biri kullanılabilecek aydınlatma seçenekleri.

Gölgeliklere Önem Vermek Gerek
Gölgeliklere Önem Vermek Gerek

3) Gölgeliklere Önem Vermek Gerek

Teraslar genel olarak açık ya da yarı açık mekanlardır. Bu nedenle gündüzleri de teras keyfi yapmak istendiğinde aranan dekorasyon tercihi gölgeliklerdir. Ahşap güneşi çok daha fazla tutan malzeme olmasından dolayı gölgelik tercihini ahşaptan yana yapabilirsiniz. Yapılan gölgeliği bir tül ya da kumaş ile kaplayarak güneş ışıkları ve ısısının direk gelmesini önleyebilir, bir günü hem gece hem de gündüz terasınızda geçirebilirsiniz. Bitkilerde gölgelik için ideal bir tercih olacaktır, hızlı büyüyen bitkilerden oluşturulan gölgelikler hem çok daha doğal hem de göze hitap eden hoş bir detay olacaktır.

4) Bitkiler Olmazsa Olmaz Objeler

Apartman teras dekorasyonu için bitkiler kesinlikle olmazsa olmaz materyallerdir. Terasın tüm dekorasyon planlarında bitkilere yer verilmeli. Bitkiler hem kendileri hem de kullanılan saksıları ile çok güzel dekorasyon objesidir. Terasın zemininde kullanılan diğer malzemelere uygun saksılar ile terasları bir bahçeye çevirebilirsiniz. Hatta bir meyve sandığı dahi mükemmel bir tasarımla ilginç bir obje olarak terası hareketlendirecektir.

Reklamlar
Teraslarda Mobilya Seçimindeki Detaylar
Teraslarda Mobilya Seçimindeki Detaylar

5) Teraslarda Mobilya Seçimindeki Detaylar

Teras dekorasyonlarında kullanılan mobilyalar hem ısıya hem de ışığa karşı dayanıklı malzemeler olmalı. Son yıllarda bahçe mobilyalarında çok farklı modeller ve materyaller kullanılmaya başladı. Bunları teras dekorasyonlarında değerlendirmek mümkün. Güneş ve yağmur gibi etkenlere karşı dayanıklı olan metal ya da beton objeler ve mobilyalar apartman teras dekorasyonu planlamasında en sık tercih edilen malzemeler. Son yıllarda bahçe dekorasyonlarında moda olan ferforje kullanımı da teraslarda seçilebilir. Ferforje bir kanepe ya da sehpa hem uzun yıllar kullanılabilir; hem de tasarımları ile teraslara farklılık katabilir. Üzerindeki şık minder ve yastık gibi detaylarla hareketlendirilen ferforje mobilyalar aynı zamanda tarz yaratmak içinde ideal materyaldir. Mobilya seçiminde dikkat edilmesi gereken konu alanı daraltmayan ve doğallık katan mobilya seçimidir.

6) Terasınız Tarzınızı Yansıtmalı

Bohem, klasik, rüstik, modern ya da estetik seçeceğiniz teras dekorasyonu sizin tarzınızı ortaya koymalı. Beyaz minimal mobilyalar, saksı bitkileri, zarif ve şık aydınlatma kullanarak modern bir terasa sahip olabilirsiniz. Ferforje mobilyalar, ahşap objeler ya da bir sedir ile klasik bir teras oluşturabilir, klasik minder seçimi ile terasa renk katabilirsiniz. Rengârenk bir teras ise bohem bir tarz için düşünülmeli, renkli mobilyalar, renkli minderler, püsküllü hamaklar, renkli kilimler, Japon fenerleri gibi birçok obje bohem teras tarzı için kullanılan materyallerdir. Ya da bir alternatif daha tüm tarzların harmanlanmış hali ile dekore edilen teras fikri de cazip gelebilir.

Her Mevsimin Keyfi İçin
Her Mevsimin Keyfi İçin

7) Her Mevsimin Keyfi İçin

Şayet terasınızda yalnız yaz gecelerinde değil soğuk kış gecelerinde de keyifli zamanlar geçirmek istiyorsanız o halde dekorasyon planlamasında balkon kapatma yöntemlerini kullanmalı. Balkonları kapatmak için kullanılan cam teras kapama yöntemi ile yılın istediğiniz her anında keyifli bir gece yaşayabilir, dört mevsimin tadını terasta yaşayabilirsiniz.

8) Evin Keyifli Bölümü Teras

Terası dairenin bir parçası ya da evin bir bölümü gibi tasarlayarak hem yaşam alanınızı genişletebilir hem de keyifli zamanları arttırabilirsiniz. Son zamanlarda insanların evlerinde daha fazla zaman geçirmeleri ve doğaya geri dönüş cazibesi ile teraslarda dekorasyon planlamalarında önemli oranda bir artış yaşanıyor.

Yazımızı beğendiyseniz ve ev dekorasyonu ile ilgiliyseniz, Dar Dikdörtgen Yatak Odası Dekorasyonu adlı yazımızın da ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz.

Bizi Instagram’dan takip etmeyi unutmayın! begonyakadin

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx