GenelDekorasyon

En Güzel 10 Balkon Dekorasyon Fikirleri

Reklamlar

Yaşam alanını seçerken öncelikle aradığımız balkondur; balkonu olmayan ev yaşam alanı ve özgürlüğü kısıtlayıcı tasarım olarak görülür. Balkon evin dışarı açılan kapısıdır. Evin havasını ve tarzını değiştiren, derin bir nefes alınan, gecelerin keyfinin doyasıya yaşandığı bu alanlarda dekorasyon da balkonlu ev seçimi kadar önemli bir yer tutar.

Balkon dekorasyon fikirleri konusunda son dönemde büyük farklılıklar yaşanıyor, sade balkonların yerini tasarım harikaları ile yeni yaşam alanlarına bıraktığını görüyoruz.

Farklı Balkon Dekorasyon
Farklı Balkon Dekorasyon

1 ) Klasik Balkonlar Yerine Muhteşem Mekanlar

Balkon dekorasyonu tamamı ile kişinin zevkine göre şekillenir, balkonun dar, küçük, açık ya da kapalı olması da dekorasyonu belirleyen unsurlardır. Klasik balkonları muhteşem mekanlara dönüştürmek için çoğu zaman küçük değişimler dahi yeterlidir ama balkonu bir yaşam alanı ya da evin bir parçası olarak değerlendirmek isteyenler kesinlikle profesyonel bir dekorasyondan yana tercihini kullanıyor.

Reklamlar

2 ) Balkonun Sizin İçin Anlamı Ne?

Balkon sizin için ne anlam ifade ediyor, eğlenceli ve keyifli zaman geçirilen bir mekan mı yoksa huzur aranan bir köşe mi? Bunun kararını vermekle balkonu dönüştürmeye başlamak gerek, evdeyken dışarıda olduğunuzu hissettiren yaşama renk ve farklılık katan balkon dekorasyon fikirleri arasında zevkinize uyan bir tasarım mutlaka vardır ya da kendi tasarımınızı kendiniz yapabilirsiniz.

Dar Balkon Dekorasyonu
Dar Balkon Dekorasyonu

3 ) Dar Balkonlarda Materyaller Kullanışlı Olmalı

Dar ve küçük balkonlarda kullanılan tüm materyaller minimal olmalı, hem az yer işgal etmeli hem de son derece kullanışlı olmalı. Cam kapama yöntemi ile kapanan balkonlara konan mobilyalar yerine hamaklar, sehpalar yerine balkon demirlerine takılan küçük köşeler düşünülmeli. Duvarlara yapılan raflara konan saksılar ve saksılar ile uyumlu minderler / puflar ile balkonlar doğal bir görünüme kavuşur bir bahçeyi andırır.

4 ) Tasarımlar Şık Ve Kullanılır Olmalı

Balkon dekorasyon fikirleri geliştirirken kesinlikle tasarımların hem kullanılır olması hem de şık görünmesine önem vermek gerekir. Sandalyeler yerine katmanlı ya da raflı ahşap sedir ya da koltuklar kullanılması halinde bu katmanlar yeri geldiğinde bazı objeleri depolama alanı haline dönüştürülebilir. Oturma alanı kadar balkonda yemek alanı da gerekir. Bu nedenle özellikle küçük balkonlar için yemek masası fazla yer kaplamaması için duvara monte bir model olarak tasarlanabilir.

5 ) Evinizin Tarzını Balkona Taşıyın

Evlerde objeler ile yapılan tasarım harikalarını balkonlarda da uygulayabilir, dış mekan objeler ile balkonları hareketlendirerek daha şık yaşam alanlarına dönüştürebilirsiniz. Evinizdeki tarzınızı balkona taşıyarak stil de katacak süs eşyaları ile şıklık elde edebilirsiniz.

Reklamlar
Küçük balkon için dekorasyon önerisi

6 ) Zarif Ve Küçük Mobilyalar Seçmeli

Küçük balkonlarda yaşam alanını daha ferah hissettirecek zarif ve küçük mobilyalar seçmeli, bu sayede balkona daha büyük bir görünüm kazandırmak mümkün. Kapalı balkonlarda kış aylarında kullanılan bir şal ya da bir post hem çok güzel bir dekorasyon materyalidir hem de balkonu sıcak bir havaya sokar.

7 ) Balkonda Stilinizi Yansıtın

Balkonda bir stil yaratmak için orijinal ve ikonik mobilyalar seçebilir, rengarenk çiçekler ile bir bahçeye dönüştürebilirsiniz. Sereceğiniz bir kilim ile evin sıcaklığını dışarı taşıyarak daha şık bir oturma alanı oluşturabilirsiniz. Balkonunuzun şekline bakmadan stilinizi yansıtan keyifli bir balkon dekorasyon fikirleri oluşturmalısınız.

8 ) En Sık Kullanılan Materyaller Bitkiler Ve Saksılardır

Balkon dekorasyonlarında en sık kullanılan materyaller bitkiler ve saksılardır, gün içerisinde betonlar arasında bunalan insan akşam evine geldiğinde bir yeşillik görmek ister, balkonun boyutuna göre farklı ebat ve tasarımlarla balkonları bir bahçeye dönüştürmek mümkün. Küçük balkonlarda asılan minik saksı bitkilerinin yerini büyük balkonlarda büyük saksılarda ki görkemli bitkiler alabilir.

İşlevsel Balkon Mobilyası

İlginizi çekebilir: Moda Tasarım Çizimleri ve 6 Farklı Örnek

9 ) Oturma Grupları İşlevsel Olmalı

Bitkilerden sonra balkon dekorasyon fikirleri planlarken ikinci sırayı oturma alanı malzemeleri alır. Küçük ya da büyük balkonlarda oturma gruplarında çok farklı ve değişik modelleri bulmak söz konusu. Ancak oturma grubunda tercih yaparken işlevsel olmasına dikkat etmek gerekir, katmanlı oturma grupları aynı zamanda bir depolama alanı oluşturmaya da katkı sağlar. Oturma grupları ve bitkilerin seçimini yaptıktan sonra sırada aksesuarlar ve süslemeler var, kullanılan objelerin tamamı sizin tarzınız olmalı, balkonlara şıklık, zarafet ve renk katmalı, evin dekorasyonunu tamamlamalı.

10 ) Balkon Bizi Gökyüzü İle Buluşturur

Balkon dekorasyon fikirleri balkonun büyüklüğüne ve şekline göre değişir. İçerisine koca bir oturma grubu da konabilir, şık ve gösterişli sandalyeler de… İki sandalye ve bir masa ile mükemmel bir balkon tasarımı da mümkün! Minik bir sedir de mükemmel bir yaşam alanı oluşturmaya yeter. Balkonları farklı kılan başka bir detayda hiç şüphesiz aydınlatmadır. Dışarıdan bakıldığında şıklığınızı ve zarafetinizi yansıtan bir aydınlatma ya da loş ve mistik bir hava katan aydınlatma yöntemleri hem balkonun tarzını belirler hem de sizin tarzınızı ortaya koymanıza imkan tanır. Küçük ya da büyük, dar ya da geniş şekli ve boyutu ne olursa olsun balkonlar bizim gökyüzü ve doğa ile buluştuğumuz evlerimizin en özel bölümleridir ve bu özellikleri ile tasarım harikalarına dönüştürülmeli.

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx