Dekorasyon

Dar Dikdörtgen Yatak Odası Dekorasyonu

Reklamlar

Dikdörtgen yapıdaki bir odayı dekore etmek oldukça zordur, kullanılan eşyaları dar dikdörtgen yatak odası dekorasyonu içinde değerlendirmek ve konumlandırmak ciddi güçtür. Hele ki bu bir de yatak odası ise iş daha sıkıntı çünkü yatak odaları evlerde günün yorgunluğunu atmak için ayrılan ve ona göre dekore edilen en özel bölümlerdir.

1) Tüm Eşyalar Büyük Ve Geniştir

Yatak odası dekorasyonu yaparken, yatak odasındaki gardırop, yatak, komedinler, gibi tüm eşyalar büyük ve geniştir dolayısı ile dar ve dikdörtgen bir alana bunları hem şık görünecek hem de alandaki hareketi kısıtlamayacak şekilde yerleştirmek ustalık gerektirir. Zorda olsa imkansız değil. Sonuçta bir iç mimar işi gereği her türlü şekildeki odada istenen rahatlık ve konforu sağlayacak dekorasyon yapıyorsa bizde yapmalıyız. Sorun yaşamadan eşyalarınızın sığdığı şık ve ferah bir yatak odanız olsun istiyorsanız çeşitli kaynaklardan ilham alarak tasarımlarınızı yapabilir ya da bir profesyonel yardımı alabilirsiniz.

Her Oda Kendi Tasarımını Kendisi Belirler
Her Oda Kendi Tasarımını Kendisi Belirler

2) Her Oda Kendi Tasarımını Kendisi Belirler

Dar dikdörtgen yatak odası dekorasyonu içinde tasarımı tamamlamak için öncelikle dekorasyonu yatak çevresinde gerçekleştirmek gerekir. Yatak iki kişinin ortak kullandığı bir eşya olduğu için yalnız baş kısmı duvara dayanmalı kalan her iki yana komedin gelecek şekilde odaya yerleştirilmeli. Karyolanın yerleştirilme şekline göre kalan eşyalar dekorasyona dahil edilmeli. Her odanın mimarisinde kendine özel boyutlar ve özellikler vardır. Bunları iyi belirlemek gerekir çünkü her oda kendi tasarımını buna göre kendisi belirler. Dikkat edilmesi gereken konu yatağın ayak kısmı ve iki yanında geçecek kadar bir boşluk bırakmaktır.

Reklamlar
En Büyük Problem Depolama Alanlarıdır
En Büyük Problem Depolama Alanlarıdır

3) En Büyük Problem Depolama Alanlarıdır

Dar ve şekilsiz yatak odalarında yaşanan en büyük problem depolama alanlarıdır, çünkü yatak ve gardıropların seçiminde odaya göre bir tercih yapıldığından elbise koyacak kadar gardırop seçilir. Oysa yatak odaları kadınlar için aynı zamanda bir depo ya da fazla eşyaların konduğu ardiyedir, dolayısı ile hem şık hem konforlu hem rahat hem de işlevsel olmalı. Ama dar dikdörtgen yatak odası dekorasyonu için bunların tamamını uygulamak neredeyse imkansızdır.

Ama sürgülü kapılı ya da aynalı kapaklı gardıroplar hem daha az yer kaplar hem de yatak odalarının ferah bir yaşam alanlarına dönmesini sağlar. Dar ve dikdörtgen yatak odaları için son dönemde yatak başına monte edilmiş ya da bütünlük sağlayan gardıroplar trend olmuş durumda. Yatağın iki farklı kenarına monte edilen giysi dolapları hem enteresan bir tasarım olacak hem de odadaki yaşam alanında ki kısıtlamayı en aza indirecektir.

Dikkat Edilerek Seçilmesi Gereken Yataktır
Dikkat Edilerek Seçilmesi Gereken Yataktır

4) Dikkat Edilerek Seçilmesi Gereken Yataktır

Ayrıca yatak odası kapısının her iki yanına konumlandırılan giysi dolapları da dar dikdörtgen yatak odası dekorasyonu için ideal bir tercih olarak karşımıza çıkmakta. Odadaki tüm kör noktalar ve boş köşeler dolap olarak değerlendirilebilir. Bu şekilde ideal depolama alanı elde edileceği gibi yatak odalarının tasarımlarını da farklı kılacaktır. Yatak odalarında odayı daha avantajlı ve verimli kullanmak için dikkat edilerek seçilmesi gereken yataktır. Yatak kesinlikle alçak olmalı çünkü yüksek yataklar her zaman için geniş yatak odalarına göre tasarlanır. Bu nedenle alçak yatak dar bir yatak odası için yapılan en doğru seçim olacaktır. Yere yakın yataklar odayı olduğundan daha uzun, ferah ve geniş gösterecektir.

5) Yenilikçi, Çağdaş, Sıra Dışı Seçimler Yapılmalı

Yatak odası dekorasyonunu belirleyen karyola dar ve dikdörtgen odalar için daha küçük seçilmeli, hatta istenen depolama alanlarından daha fazla yararlanmak için çekmeceli ya da sandık bazalar tercih edilmelidir. Dar alanlarda dekoratif küçük detaylar yaratmak çok zordur. Bu nedenle yenilikçi ve çağdaş, sıra dışı ve dinamik materyal ve eşyalar seçmek gerekir.

Reklamlar
Duvarların Renk Ve Desenleri De Önemlidir
Duvarların Renk Ve Desenleri De Önemlidir

6) Duvarların Renk Ve Desenleri De Önemlidir

Dar yatak odalarında duvarların renk ve desenleri de son derece önemlidir, çünkü derinlikli desenler ve dik çizgiler her zaman için odaları ferah ve şık göstermeye yardımcı olur. Ama bu tarz bir uygulamanın sadece yatağın baş kısmındaki duvar için uygulanması gerekir. Odanın tüm duvarlarında bu tür bir uygulama yapmak doğru değildir. Diğer duvarlarda daha çok nötr renk tonları ile çok daha sade desenler seçilmelidir.

Aydınlatma Seçeneklerine De Dikkat Etmek Gerekir
Aydınlatma Seçeneklerine De Dikkat Etmek Gerekir

7) Aydınlatma Seçeneklerine De Dikkat Etmek Gerekir

Dar ve dikdörtgen yatak odalarını olduğundan daha geniş ve daha ferah göstermek için yatak odası dekorasyonunda aydınlatma seçeneklerine de dikkat etmek gerekir. Yatak başı ışıklandırması işlevsel bir unsurdur ve bunu gerçekleştirmek için kullanılan materyaller komedin üzerindeki abajurlar olur. Ancak yeni nesil yatak odası modellerinde sıklıkla karşımıza çıkan aydınlatma seçeneği tavandan yatak başına doğru sarkan aydınlatmalardır. Bu seçim zaten dar ve dikdörtgen olan yatak odasında yer kaplamayacak hem tavanın yüksek görünmesini sağlayacak hem de odaya bir derinlik ve refah sağlayacaktır. Seçilen tüm eşyalar sıkıntılı yatak odanızın güzel ve ilgi çekici olmasını sağlayan özelliklerde olmalıdır.

Dar Dikdörtgen Yatak Odası Dekorasyonu hakkındaki yazımızın faydalı olduğunu umuyoruz. Bunun yanı sıra, Balkon Dekorasyonu Yaparken Önerilenler adlı yazımızın da ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz.

Ayrıca, bizi Instagram’dan takip etmeyi unutmayın: begonyakadin

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx