Dekorasyon

Balkon Dekorasyonu Yaparken Önerilenler

Reklamlar

Evlerin dış dünyaya açılmasını sağlayan, doğa ile buluştuğumuz mekanlar balkonlardır. Bu nedenle balkon dekorasyonu yaparken önerilenler dikkatimizi çeker ve kendi tarzımızı yansıtan fikirleri balkonlarımızda uygularız.

Balkon Sandalye Önerileri
Balkon Sandalye Önerileri

1 ) Şık Ve Zarif Sandalyeler Kullanılmalı

Balkonların ne kadar büyük olduğu, nasıl bir şekilde olduğu gibi birçok etken dekorasyon tasarımının belirlenmesinde etkili olur, dar ve küçük balkonlarda tasarım yaparken kesinlikle kullanımı rahat ve daha fazla işlevsel seçimler yapmak gerekir. Seçilen oturma alanında daha çok şık ve zarif sandalyeler kullanılmalı ve yemek alanı için planlanan masa yer işgal etmeyecek tasarım ile balkona yerleştirilmeli.

2 ) Küçük Balkonlar İçin Katmanlı Mobilyalar

Balkonlarda hareket alanını çok fazla kısıtlamayacak oturma mekanları oluşturmak gerekli, oturma gruplarında dar ve küçük balkonlar için önerilen katmanlı mobilyalardır. Oturma gruplarında balkon dekorasyonu yaparken önerilenler katmanlı oturma grupları aynı zamanda katmanlarının depolama alanı olarak kullanıldığı materyallerdir.

Reklamlar
balkon rafı

3 ) Küçük Balkonlar İçin Köşe Raflar

Orta sehpa büyük balkonlarda çok şık ve havalı olacaktır ama balkonunuz küçükse ve orta sehpa ile hareket alanı kısıtlanacaksa, bu durumda tercih duvarlara ya da balkon demirlerine montelenmiş köşe raflar olmalı. Hem sehpa işlevi gören hem de şıklığı bütünleyen köşe raflar küçük balkonlar için ideal bir tasarım mucizesidir.

4 ) Balkonları Kapatmak Keyfi Katlar

Yaz aylarında renkli ya da havalı bir kilim ile kendi tarzınızı ortaya koyarken kış aylarında kullanacağınız bir post ile sıcak bir atmosfer oluşturmak mümkün. Kapalı balkonlardaki kilim detayı yere atılan bir minder ile aynı zamanda balkona mistik bir hava katmanızı da sağlayacaktır. Burada önemli bir konuda balkonların kapatılması, hem yazın sıcağından hem de kışın soğuğundan ve yağmurdan korunmak için balkonları cam kapatma yöntemi ile kapatmak keyfi katlayacaktır.

5 ) Onlarca Aydınlatma Modeli Seçilebilir

Ve aydınlatma, balkon dekorasyonu yaparken önerilenler arasında aydınlatma seçenekleri her zaman daha fazla yer kaplar. Çünkü balkon aydınlatması hem dışarıdan balkonun görüntüsünü etkiler hem içindeki yaşamınızın dışarıdan izlenmesine neden olur. Bu yüzden seçeceğiniz aydınlatma balkonlarda önemlidir, loş bir hava için gömme lambalar tercih edilirken ışıl ışıl bir balkon sefası için farklı onlarca aydınlatma modeli seçilebilir. Bu konuda tercih tamamı ile kişilerin zevkine göre yapılmalı.

6 ) Balkon Dış Hayatın Başlangıç Mekanıdır

Balkon dekorasyonu yaparken önerilenler içinde aslında balkon düzenlemelerinde kesinlikle olması gereken saksılar ve bitkilerdir. Evin bir bütünü olsa da balkon dış hayatın başlangıç mekanıdır dolayısı ile burada küçük bir bahçe ya da bir bostan oluşturma fikri her zaman cazip gelmiştir. İnsanlar gün boyu beton binalar arasında yeşile hasret yaşar ve evlerinde geçirdikleri zamanlarda bitkiler ile motive olmayı arzu eder. Bu yüzden de apartmanlarda bunu gerçekleştirebilecekleri tek yer olan balkonlarını birer bahçeye dönüştürürler.

Reklamlar

7 ) Bitkiler Dekorasyonun Tamamlayıcısıdır

Balkonlarda kullanılan bitkiler ve saksılar hem yeşile olan tutku ve özlemimizi yaşamamızı sağlar hem de balkon dekorasyonunun birer tamamlayıcısı olarak değerlendirilirler. Kullanılan bitkilerin seçimi yine balkonları boyutu ile paraleldir, küçük ve yaşa alanı dar olan balkonlarda asma saksılar hem yer kaplamaz hem de istediğimiz duyguyu sunar. Şayet balkonlar büyükse o zaman şanslısınız, balkonunuzda çeri domates, saksı biberleri, maydanoz yetiştirebilirsiniz.

8 ) Bir Odak Noktası Belirlemeli

Balkon dekorasyonu yaparken gözü yormayan bir tasarım için öncelikle bir odak noktası belirlemeli ve tüm dekorasyonu bu odak noktası etrafında organize etmeli. Balkona sandalye yerine aslında bir sandık görevi görecek oturma köşeleri oluşturmakta yine balkon dekorasyonu için önemli bir fikir oluşturmanızı sağlayacaktır. Balkonları renklendirmekten kaçınılmamalı, tüm günün yorgunluğunu alacak bir akşam yemeği ya da sizi güne hazırlayacak bir kahvaltı için balkonu tercih edebilirsiniz. Bunun için de renkli bir balkon zinde ve canlı bir gün planlamasında etkili olacaktır, desenli ve renkli kırlentler, minderler, minik ama hareketli objeler huzur bulmanızı sağlayacaktır.

9 ) Balkonları Yaşam Alanına Çevirin

Balkonlarda seçilen oturma grubu malzemeleri doğru bir tercih ile küçük balkonlarda hareket alanını kısıtlamayacağı için daha büyük bir görüntü elde etmenize yardımcı olacaktır. Balkonda özellikle kış aylarında hem içinizi ısıtacak hem de bedeninizi sıcak tutacak şal ya da battaniyeler bulundurmak aynı zamanda dekorasyonun bir parçasıdır. Eğer balkonları çok daha küçük eve sahipseniz o halde yapmanız gereken orijinal mobilyalar kullanarak balkona bir stil katmak ve mekanı bir yaşam alanına çevirmektir.

Bunun için minimal materyallerden destek alabilir, bir masa iki sandalye ile de balkonunuza tarz ve şıklık katabilirsiniz. Yaşam şeklinizi ve hayat tarzınızı belirleyen bir balkon dekorasyonu yapmak elinizde, evinizin bu en güzel bölümünü mükemmel bir yaşam alanına çevirmek için tek ihtiyacınız olan biraz fikir ve o anki ruh hali ile yaptığını tasarım. İster klasikten ister modern hayattan yana olun, ister mistik, ister rüstik bir yaşam alanı tercih edin. İster kocaman bir balkon isterse küçücük bir balkon sahibi olun, çarpıcı ve keyifli bir balkon tasarlayabilir. Stilinizi balkonunuza taşıyabilirsiniz.

En Güzel 10 Balkon Dekorasyon Fikirleri yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Daha fazla içerik iççin bizi Instagram’dan takip etmeyi unutmayın!

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx