HobiÇiçekler

Petunya çiçeği bakımı nasıl yapılır? Saksıda petunya (kahkaha çiçeği) nasıl yetiştirilir? Petunya çiçeğinin umut veren hikayesi nedir?

Reklamlar

Yaz mevsiminin en güzel çiçeklerinden olan petunya ve diğer ismi olan kahkaha çiçeği ile tanışmaya hazır mısınız? Onlarca çeşidi bulunan ve hemen hemen her renkte görebileceğiniz petunya çiçeği, birçok park, bahçe ve balkonun vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Kahkaha çiçeği almasına neden olan petunyanın hikayesini okumanız dahi gülümsemenize ve mutlu etmeye yetiyorken bu çiçekle birlikte yaşamayı varın siz düşünün.

Petunya çiçeği bakımı çok kolay ve petunya yetiştirmek isteyenler için birçok alternatif bulunuyor. Yaz aylarının renkli çiçeğine duyulan ilgi bir hayli fazla ve sizlerden gelen saksıda petunya çiçeği yetiştirilir mi, petunya çiçeği bakımı nasıl yapılır sorularına geç olmadan yanıt vermemiz gerektiğini düşünüyorum. Tavan saksılarında, merdiven korkuluklarında sıkça görülen petunya çiçeği hakkında tüm merak edilenlere değineceğimiz yazıdan sonra sizde balkonda veya evinizde rengarenk petunyalar yetiştirebilirsiniz. Petunya nasıl sulanmalı, petunya çiçeği ne zaman açar, kuruyan petunya çiçeği nasıl canlandırılır ve evde petunya çiçeği nasıl yetiştirilir gibi pek çok pratik bilgiyi yazının devamında görebilirsiniz.

Petunya çiçeğinin özellikleri nelerdir?
Petunya çiçeğinin özellikleri nelerdir?

Petunya çiçeğinin özellikleri nelerdir? Petunya nerede yetişir?

Güzeller güzeli petunya çiçeğini yetiştirmeye karar vermiş veya sırf çiçeklere duyduğunuz ilgi nedeniyle petunya çiçeğinin özelliklerini merak ediyor olabilirsiniz. İşte kimisi sizi hayrete düşürecek, kimisi hiç ilginiz yokken petunya yetiştirmenize neden olacak petunya çiçeğinin özellikleri:

Reklamlar
 • Petunya çiçeği Solanaceae yani patlıcangiller ailesine mensup, çok yıllık olmasına rağmen soğuk hava ve don olayına dayanamadığı için tek yıllık olarak düşünülmesi gereken bir çiçektir.
 • Mevsimlik olarak çiçek açan petunyanın tüm yaz boyunca çiçeklerini görebilirsiniz ve bu durum sonbaharda havanın soğumasına kadar devam eder.
 • Petunya (kahkaha çiçeği) anavatanı Brezilyadır ve sıcak iklim çiçeğidir, sıcak havayı ve güneş ışığını çok sever.
 • Petunya çiçeği güneşi çok sevmesine rağmen gölgelik yerlerde de yaşar ve çiçek verebilir.
 • Petunya yaprakları tüylü, yumuşak ve kalp şeklindedir. Çiçekleri ise türüne göre değişebiliyor, yere bakan, yukarıya dönük, borazan şeklinde ve zemin kaplayıcı şekillerde görülebiliyor.
 • Pembe, mor, mavinin her tonu, beyaz ve kırmızı petunya çiçekleri olduğu gibi çift renkli ve benekli petunyalarda sık görülür.
 • Küçük çiçekli, büyük çiçekli, zemin kaplayıcı ve çok çiçekli türleri bulunur.
 • Küçük çiçekli petunyalar özellikle peyzaj düzenlemelerinde ve dekoratif amaçlı olarak kullanılır ve minyatür bir yapıya sahiptir.
 • Günün en az 6 saati güneş ışığı görmeleri gereken petunyaların sağlıklı gelişimi ve bol çiçek açması için bu çok önemlidir.
 • Kahkaha çiçekleri fazla nemi sevmezler.
 • Rüzgarlı havalarda petunya çiçeğinin korunması gereklidir.
 • Petunya çiçeği için toprak alırken humuslu ve oldukça zengin toprakları tercih edebilirsiniz. Drenajı iyi olan toprağa ekilmesinden sonra çiçeğin yerini sevmesi de çok önemlidir.
 • Bahçe ve duvarların vazgeçilmez aksesuarı olan petunya çiçeğini evde de uygun bir saksı içinde rahatlıkla yetiştirebilirsiniz.
 • Petunya çiçeğine budama yapılması çok önemlidir. Daha fazla çiçek verebilmesi için solmuş olan çiçeklerinin hemen budanması gerekir.
Petunya çiçeği bakımında toprak nasıl olmalıdır?
Petunya çiçeği bakımında toprak nasıl olmalıdır?

Petunya çiçeği bakımında toprak nasıl olmalıdır? Petunya nasıl daha fazla çiçek açar?

Fazla toprak ayırt etmeyen petunya çiçeği için bahçenizdeki toprağı kullanabilirsiniz. Petunya çiçeğinin toprağı nasıl olmalı derseniz, birçok bitkide olduğu gibi iyi drenaja sahip (suyu geçirebilen ve böylelikle kireç oluşumunu önleyen) humuslu ve zengin olmalıdır. Ayrıca iyi gübrelenmiş ve azda olsa asitli, pH oranı 5.6 – 7.6 arasında olan topraklar bol çiçek veren bir petunya için yeterli olacaktır. Saksıda yetiştireceğiniz petunyalar içinde bahçe toprağı kullanabilir ve bahçede yetişen petunya çiçeğinin performansını alabilirsiniz.

Petunya çiçeği saksıda yetişir mi? Evde petunya yetiştirmenin püf noktaları nelerdir?

Petunya çiçeği saksıda yetişir mi? Çok sık sorulan ve okurlarımız tarafından merak edilen bu soruyu şöyle yanıtlayabilirim; evet elbette saksıda petunya yetiştirebilirsiniz. Öyle ki tavana asılan saksılardaki rengarenk petunyaların seyrine de doyum olmaz. Petunyanın güneş ışığını ve sıcağı ne kadar çok sevdiğini unutmadan, saksıyı buna göre uygun bir yere yerleştirirseniz tıpkı bahçelerde yetişen petunyalar gibi bol çiçek açmasını sağlayabilirsiniz.

Petunya çiçeğine nasıl saksı almalıyım?
Petunya çiçeğine nasıl saksı almalıyım?

Petunya çiçeğine nasıl saksı almalıyım?

Her çiçeğin rahat yetişmesi için seveceği saksı türleri farklı olabiliyor. Kimisi yıldız çiçeği gibi saksı seçmezken (bkz. Yıldız çiçeği ( Dahlia – Dalya) nasıl yetiştirilir? Saksıda yıldız çiçeği yetiştirmenin püf noktaları ve yıldız çiçeğinin özellikleri nelerdir? ) bazı çiçekler özellikle toprak saksılarda yetişmek istiyor. Petunyada bu çiçeklerden biri ve saksı seçiminizin toprak, geniş ağızlı ve yuvarlak olması gerekiyor.

Petunya (kahkaha çiçeği) saksıya nasıl ekilir?

Tohumla ya da çelik ile çoğaltma yöntemini uygulayabileceğiniz petunya ekme işlemini tohumla yapmanız bir hayli kolaydır. Satın aldığınız geniş ağızlı ve toprak saksının içerisine toprak koymadan önce biraz çakıl taşı, ponza taşı ve perlit yerleştirebilirsiniz. Bunların üzerine toprak koyduktan sonra tohumları serpmelisiniz. Petunya tohumunun çimlenmesi için tohumların üzerini toprakla örtmek zorunda değilsiniz. Yaklaşık 15-20 gün içerisinde tohumlar çimlenmeye başlar ve petunya fideleri kendini gösterirler. Dilerseniz petunyaları şaşırtmak için farklı bir saksıya geçirebilirsiniz.

Reklamlar

Petunya çiçeğinin saksısı ne zaman değiştirilir?

Petunya çiçeğinin saksısını değiştirmek için en uygun dönem, çiçeklerini döktüğü sonbahar aylarıdır. Bir sonraki yaz mevsiminde çiçek vermek için kendini hazırlayacak olan petunyaların saksı değişimi evin güneş alan bir yerinde ise senede bir kez, gölge bir bölümde duruyorsa iki senede bir değiştirilmelidir.

Petunya çiçeği nasıl sulanır?
Petunya çiçeği nasıl sulanır?

Petunya çiçeği nasıl sulanır? Petunyama ne kadar su vermeliyim?

Petunya çiçeği nasıl sulanır? Petunya çiçeğine verilecek su miktarı, çiçek açmasını ve yapraklarının canlı kalmasında en etkili unsurdur. Petunya nemli toprağı sever ve çiçek açmaya devam etmesi için toprağının asla kurumaması gerekir. Sulama yaparken bitkinin yapraklarına değil, direkt kök kısmına doğru su vermeli ve yapraklarını sadece nemli bırakmalısınız. Bunu sağlamak için petunyayı sprey şişesi ile sulayabilirsiniz. Sıcak yaz günlerinde petunya çiçeğinin daha fazla su ve neme ihtiyacı olacağından her gün aynı saatte su vermeli ve su miktarında aşırıya kaçmamalısınız, aksi takdirde çiçeğin kökleri çürüyebilir.

Petunyama gübre vermeli miyim? Petunya çiçeğinin gübrelemesi nasıl olmalı?

Petunya çiçeğinin toprağı kalitesiz ve besin olarak fakirse mutlaka gübreleme işlemi yapmayı ihmal etmemelisiniz. Yerini ve toprağını sevmeyen petunyalar çiçek açmayacağı için hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Katı gübreler yerine sıvı gübre kullanmanızın daha iyi olacağı petunyaya çiçek verdiği dönemlerde sulama ile birlikte ayda iki defa sıvı gübre verebilirsiniz.

Petunya budama ister mi? Petunyamı ne zaman ve nasıl budamalıyım?

Her çiçekte olduğu gibi petunya çiçeğinin de budama yapılması gerekir. Gerekli budamalar yapılmadığı takdirde bitki beslenemez ve bir dahaki çiçeklenme döneminde renk renk çiçekleri açması zorlaşır. Petunyayı budamak için tek yapmanız gereken solmuş ve artık işlevini yitirmiş olan çiçeklerini almanızdır. Bahçedeki petunyayı budamak içinde solan çiçeklerle birlikte çiçeğin etrafındaki ot ve yabani bitkileri toplamalısınız. Petunyanın etrafını saran bu otlar, bitkiye gerekli olan topraktaki mineralleri tüketebilir ve petunyanın zayıflayıp solmasına neden olur.

Petunya çiçeği nasıl çoğaltılır?
Petunya çiçeği nasıl çoğaltılır?

Her köşede petunyalar açsın: Petunya çiçeği nasıl çoğaltılır?

Rengarenk petunya çiçeklerinin büyüleyici güzelliğine ve mis gibi kokusuna bir kez tanık olduktan sonra bu çiçekten vazgeçemeyebilir ve evin bahçenin her bir köşesinde petunyalar açsın isteyebilirsiniz. Petunya çiçeği nasıl çoğaltılır diye merak edenler burada mı?

Petunya çiçeğini çoğaltmak için çelik ile çoğaltma ve tohumla çoğaltma yöntemlerini uygulayabilir veya herhangi bir çiçekçiden hazır fide satın alabilirsiniz. Ben kendi petunyamı kendim filizlendirmek, an be an gelişimini izlemek isterim diyorsanız buyurun petunya çoğaltma yöntemlerini incelemeye:

Tohum ile petunya çiçeği çoğaltma

Petunya tohumlarını toprağa ekmek için en uyun zaman Mart ve Nisan aylarıdır. Can suyunu verdiğiniz petunya tohumları 15 ila 20 içerisinde çimlenmeye ve ardından filiz vermeye başlıyor. Filizlenen petunyayı şaşırtarak farklı bir saksıya alıp büyümesini sağlayabilir ve Mayıs ayı geldiğinde asıl yerleştirmek istediğiniz yere ekebilirsiniz.

Çelik ile petunya çoğaltma

Petunya çiçeğini çelik ile çoğaltmak için Ağustos ayında bitkinin taze dallarından 10 cm boyunda bir dalı koparmalısınız. Petunya dalının alt kısımlarında bulunan yaprakları kopartarak yarısı su ile doldurulmuş bir bardak içerisinde bekletin. Bir süre sonra köklenmeye başlayan çeliği sudan alıp, toprak bir saksının içine ekebilirsiniz.

Petunya çiçeğinde görülebilecek hastalıklar nelerdir?

Bahçe ve evlerinizdeki petunyaların herhangi bir hastalığa yakalanmaması ve bazı zararlılara maruz kalmaması için düzenli olarak petunya çiçeği bakımı yapılmalıdır. Petunyalar daha çok yaprak biti, phytophtora ve sclerotinia hastalıkları ile karşılaşırlar fakat düzenli olarak bitkiler için hazırlanmış koruma ilaçlarını kullanarak bu durumu önleyebilirsiniz. Ayrıca bahçede yetişen petunya çiçeğinin en büyük sıkıntısı yine yaprak biti ve sümüklüböceklerdir. Bahçeyi düzenli olarak ot ve yabani bitkilerden arındırabilir ve bu sorununda yaşanmasını engelleyebilirsiniz.

Petunya çiçeğinin anlamı nedir?
Petunya çiçeğinin anlamı nedir?

Petunya çiçeğinin anlamı nedir? Kahkaha çiçeği petunya neyi simgeler?

Umudun simgesi olarak görülen petunya çiçeğinin anlamı “umudunu kaybetme” demektir. Petunya çiçeği çarpıcı hikayesi ile de insanlara umudu aşılayan ve hayatta her ne yaşamış olursa olsunlar, asla umutlarını kaybetmemeleri gerektiğini anlatıyor.

Petunya çiçeğinin hikayesi nedir? Kahkaha çiçeği ismi nereden geliyor?

Yazının başında da belirtmiş olduğum gibi petunya çiçeğinin diğer ismi, kahkaha çiçeğidir. Aranızda petunya çiçeğine neden kahkaha çiçeği ismi verilmiş diye merak edenlerin sayısının bir hayli fazla olduğunu biliyorum. İşte okuduğunuzda sizin de yüzünüzü gülümsetecek olan kahkaha çiçeğinin hikayesi:

Bir zamanlar çok uzak bir ülkede yaşayan ve yüzü asla gülmeyen mutsuz bir kral varmış. Ve bir de kralın sarayının yakınlarında, kimsesi olmayan ve tek başına bahçeli kulübesinde yaşayan çiçekçi bir kız varmış. Çok fazla parası olmasa elindekilerle yetinmeyi ve mutlu olmayı bilen bu çiçekçi kız her zaman insanlara gülümsermiş. Öyle ki mutluluktan attığı kahkahalar bazen saraydan bile duyulurmuş. Mutsuz kral bu duruma çok sinirlenir ve bir anlam veremeyip kendi kendine ”Bu kadar gülünecek ne olabilir ki bu dünyada? ” diye sorarmış.

Bir gün dayanamayıp çiçekçi kızı saraya çağırmış ve sinirli bir şekilde ”Söyle bakalım, sana her gün neşeli kahkahalar attıran şey nedir?” diye sormuş. Çiçekçi kız sarayda ne ile karşılaşacağını bildiği için yanında getirdiği küçük paketi uzatarak, “Kralım, size bunu sözlerle açıklayamam. Yaşayıp görmeniz lazım.” demiş ve içinde bir kaç tohum olan küçük paketi krala vermiş.

Çiçekçi kızın verdiği tohumlar sarayın bahçesine ekilmiş ve az bir zaman sonra tohumlar çimlenmiş, filizlenerek boyları uzamaya başlamış. Her sabah bu çiçeğin filizlerine bakan kral, bir gün filizlerin tomurcuklanıp çiçek açmaya başladığını görmüş ve hayatında ilk kez gülümsemiş. Bunu gören hizmetçisi şaşırarak baktığında “ Tanrım, bu ne güzel bir olay ben büyüttüm bu çiçekleri” demiş ve tam o sırada hizmetçinin burnuna bir kelebek konmuş. Bunu gören kral dayanamayıp kahkaha atmış ve çiçeğimizin ismi kahkaha çiçeği olarak anılmaya başlamış.

Petunya çiçeği bakımı hakkındaki yazımızı beğendiyseniz, Uğur Getiren Yılbaşı Çiçeği Bakımı Nasıl Olmalı? adlı yazımızın da ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz.

Daha fazla içerik için bizi Instagram‘dan takip edebilirsiniz!

Deniz Solmaz

Merhaba Deniz ben. Bundan sonra bende buradayım, kadına ve yaşama dair keyifli yazılarda buluşmak dileğiyle.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx