Hayvanlar Alemi

Boxer Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Reklamlar

Alman kökenli olan Boxer köpeği özellikleri bakımından en ilginç yanı çok sadık bir köpek ırkı olmasıdır. Alman Boxer, Deutscher Boxer, Boksör ve halk dilinde Baksır köpek olarak da adlandırılır. Savunma ve yardımcı köpek olarak mükemmel ve aynı zamanda çok iyi bir arkadaştır.

Boxer köpeği, güçlü ve kaslı bir fiziksel görünümü vardır. Bu fiziksel güç aynı zamanda karaktere de yansıyor. Kendinden emin, mükemmel derecede kararlı, ama aynı zamanda sadık ve oyuncu bir köpektir.

Boxer köpek cinsi sahibine tapar ve tehlike hissederse onu sonuna kadar savunur. Aslında, yabancılara karşı temkinli ve çok cesur olduğu için savunma köpeği olarak da yetiştirilmektedir.

Reklamlar

Boxer köpeği özellikleri arasında sahibine karşı boyun eğmeye meyilli olmasıda yer alır. Bunun için yavruluk döneminden yetişkinliğe kadar doğru eğitim verilirse insanlığa her anlamda faydalı bir köpek olur. (polis, araştırma, görme engellilere rehber vb.)

Boxer köpeği özellikleri

Boxer köpeği özellikleri
Boxer köpeği özellikleri

Boxer köpeği özelliklerinden yukarıda biraz bahsettik. Bu köpek çok çalışkan itaatkar ve sadık bir köpek olduğu için her alanda kullanılmaktadır. Evcil bir köpek olarak evlerde beslenebilecek ırklar arasında kesinlikle olması gerekir.

Boxer köpekleri yaşam süreleri 10 ila 15 yıl arasında değişmektedir. Orta boy köpek ırkına girer. Erkek boxer köpeği 55 ila 65 cm uzunluğunda dişi boxer köpekleri 55-60 cm boylarında olmaktadır. Ortalama ağırlıkları 25 ila 35 kg arasında değişmektedir. FCI tarafından tanınan resmi bir köpek ırkıdır.

İlginizi Çekebilir: LaPerm Kedisi Özellikleri Nedir?

Boxer köpeği karakteri ve yaşam tarzı

Mükemmel bir karaktere sahip, dengeli savunma köpeklerinden biri olan Boxer köpekleri, çocuklarla çok iyi geçinir ve onlara ölümüne sahip çıkar, öyle ki “dünyanın en iyi dört ayaklı bebek bakıcısı” olma ününe sahiptir.

Reklamlar

Neşeli ve oyuncu olan boxer köpeği, eğer biri sahibinin veya malının güvenliğini tehlikeye atmazsa ve herkes ile iyi bir arkadaş olur. Boxer, kendini bilen, sakin ve dengeli bir köpektir.

Uygun bir barınağa sahip olduğu sürece soğuk mevsimde bile bahçede yaşayabilir, ancak son derece sosyal karakteri nedeniyle evde insanlar arasında yaşamayı tercih eder.

Gölgede barınma imkanı olmadan asla arabada, güneşte veya bahçede bırakılmamalıdır. Aslında, birçok brakisefali köpek gibi kesinlikle ısıya tahammül etmez.

Boxer köpeği görünümü ve fiziksel özellikleri

Boxer orta boy bir köpektir, görünüşte sağlamdır ama aynı zamanda uyumlu ve zariftir. Kas kütlesi iyi gelişmiş ve heybetlidir. Kafa, kafatasına kıyasla, kısa bir burun ile kare şeklindedir. Gözler koyu renklidir ve yuvaları çıkıntılı veya çökük olmamalıdır.

Boxer cinsi köpekler çene yapıları bakımından diğer köpeklerden farklıdır. Son derece güçlü bir çene yapısı vardır. Boxer köpeklerinin bacak ve gövdeleri kaslıdır. Ayrıca yüzünde kırışıklık vardır. Her zaman heyecanlı ve şaşkın bir görünüme sahiptir. Gözleri kahverengi tonlarındadır.

Boxer köpeğinin kürkü kısa, sert, sıkı oturan, parlak ve hafif bir astar ile kaplıdır. İzin verilen renkler, brindle ve açık kahverengi (koyu açık kahverengiden açık sarıya kadar çeşitli tonlarda). Arka plan renginin üçte birine ulaşmadıkları sürece beyaz noktalar olabilir. Diğer renkler standart dışı kabul edilir. Örneğin Beyaz Boxer köpekleri de vardır, ancak standart tarafından tanınmaz.

Boxer köpek bakımı

Boxer köpek bakımı
Boxer köpek bakımı

Sahibi, hayvanıyla fiziksel temas için hazır olmalıdır. Bu büyüklükteki bir hayvanı yönetebilmek için sahibinin güçlü bir karaktere sahip olması gerekir.

Köpek eğitimcisi olmayan biri için Boxer eğitimi çok kolay değildir, ancak uzman ellerde muhteşem sonuçlar veriyor. Eğitimli olmasa bile, özellikle çocukları korumak gibi işlevleri kendiliğinden yerine getirir.

Boxer köpeği özellikleri açısından, kilo almaktan kaçınmak için dışarı atması gereken yüksek düzeyde enerjiye sahiptir. O çok güçlü bir köpektir, bu nedenle günlük olarak düzenli egzersiz yapması gerekir.

Yaşlılar için uygun değildir. Hatta boxer köpeğini zaptetmek için güç kullanmak gerektiğinden güçsüz insanlar için uygun değildir. Apartman hayatına uyum sağlar. Her zaman düzenli açık hava yürüyüşlerine ve fiziksel aktiviteye ihtiyacı var.

Boxer köpeği genel olarak diğer köpeklerle iyi geçinemez. En iyi anlaştığı köpek cinsi Danua köpeğidir. Bu nedenle, başka köpeklere alışması için yavruluk döneminden itibaren sosyalleşmesi gerekir.

Yine Boxer köpeği özellikleri arasında, yalnız kalmayı sevmiyor olması önemli bir konudur. Uzun süre evde kimsesiz bırakılması pek tavsiye edilmez. Kinci olabilir ve bazı sorunlara yol açabilir.

Boxer köpeği beslenmesi

Boxer köpeği beslenmesi çok hassas bir konudur, ayrıca doğru yapılmadığında sağlık sorunlarına yol açması muhtemeldir. Bu köpek doğru fiziksel egzersiz yapmaz ise kilo alma eğilimi vardır.

Bütün bunlar, büyük açlığıyla bağlantılı olarak, fazla kilo ve obezite gibi büyük sorunlara yol açabilir. Bu sebeplerden dolayı kontrollü bir beslenme uygulamanız gerekir. Hazır ve besleyici mamalar tercih etmelisiniz. Aldığınız mama protein açısından zengin ve kaliteli olmalıdır. Günlük ne kadar mama vereceğinizi mutlaka bir veterinere danışarak ayarlayın. Veteriner köpeğinizin yaşına, kilosuna ve sağlığına bağlı olarak bir beslenme programı belirleyecektir.

Boxer köpeği tüy bakımı

Boxer köpek tüy bakımı ve tımarı, diğer ırklara kıyasla oldukça basittir. Bunun nedeni, çok az tüy dökmesidir. Tüylerini fırça yerine tüy alma eldiveni ile her hafta bir kez tımar etmek, kürkü temiz ve düzenli tutmak için yeterli olacaktır.

Cildin ve vücudun geri kalanının bakımı için kulakların, ağzın ve gözlerin durumu her zaman düzenli olarak kontrol edilmelidir.

Boxer köpeği hastalıkları

Boxer köpeklerinde en sık görülen ciddi hastalıklar, kalp-solunum yapısının yanı sıra böbrek yetmezliği ve tümörlerdir.

Ayrıca, boxer köpekleri aşağıdaki hastalıklardan en çok etkilenen ırklardan biridir :

  • Dejeneratif miyelopati (omurilik sorunları) ;
  • Kalça displazisi ;
  • Gastrik dilatasyon ve torsiyon (mide sorunları);
  • Göz bozuklukları ( Entropion , Ectropion ).

Boxer cinsi köpek hakkında ilginç bilgiler

Boxer cinsi köpek hakkında ilginç bilgiler
Boxer cinsi köpek hakkında ilginç bilgiler

Kısaltması Boxer olan “Deutscher Boxer” ın kökleri Almanya’ya aittir. 1870 civarında Münih’ten bir grup köpek sever, Bullenbeisser ile Eski İngiliz Bulldog arasında melezleme yapmaya çalışarak Boxer köpeklerini ortaya çıkardılar.

Boksörün ataları arasında Bullenbeisser (boğa köpeği) ırkı da vardır. Bu yüzden 1900’lü yılların başında Boxer köpekleri dövüş içinde kullanılmıştır. Daha sonra bu yasaklanmıştır.

Boxer köpeklerini tercih eden ünlüler arasında aktrisler Jessica Biel ve Cameron Diaz, model Gisele Bundchen’ da vardır.

Boxer köpek fiyatı ne kadar?

Boxer köpek yavrusu sahiplenmek için 1500 ile 4000 TL arasında bir fiyat düşünebilirsiniz. Bu köpeklerin kalıtsal hastalıkları olduğu için soy geçmişi bilinen ve güvenli yerleri tercih etmeniz önemlidir. Sizler için açtığımız Begonya Kadın insagram sayfamızı takip ederek bize destek olabilirsiniz.

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx