Hayvanlar Alemi

LaPerm Kedisi Özellikleri ve Bakımı Nasıl Olur?

Reklamlar

LaPerm kedisi özellikleri ile, röfleli kedi veya kıvırcık kedi olarak bilinen, tüy yapısından dolayı çok ilginç bir görüntüsü olan özel bir bir kedi türüdür. Tatlı ve büyüleyici olan bu kedinin, tarih ve kökenlerden, beslenmesi ve hastalıklarına kadar tüm bilgilerine göz atalım.

LaPerm Kedisi Özellikleri

LaPerm kedisine aynı zamanda kıvırcık kedi deniyor. Menşei ABD olup, uzun ömürlü bir kedi türüdür. Bakımı ve kontrolleri zamanında yapılırsa 15 ila 20 yıl arası bir yaşam süreleri vardır. Orta beden kedi ırkı olan LaPerm kedisi yaklaşık 3 ila 5 kg arası bir ağırlığa sahiptir. 

Hipoalerjenik bir kedi türü değildir. Laperm kedisi kaçma eğilimi yoktur. Evine ve ailesine sadık uysal bir kedidir. Yalnız kalmayı asla sorun etmez ve bu bağımsız yapısı ile miyavlama huyu yoktur. Bu kedinin en güzel yanı her türlü iklime uyum sağlaması ve çok soğuk ile çok sıcakları iyi tolere etmesidir.

Reklamlar

LaPerm Kedisi İdeal Yaşam Alanı ve Yaşam Tarzı

Bu kedi türü dengeli ve sabırlı yapısı ile mükemmel bir ev kedisidir. Ev dışında çok fazla vakit geçirenler de dahil olmak üzere herkes için tavsiye edilir. Yalnızlıktan muzdarip olmayan, özerk ve bağımsız bir kedi türüdür.

Tabii ki, kedinin yaşadığı ortamın uyarıcı olması ve ihtiyaçlarını karşılamak için gerekli tüm aksesuarlarla donatılmış olması önemlidir. Aksesuarlar arasında tırmanma direkleri, oyuncaklar, ona uygun bir yatak, mama kabı, su kabı ve tırnak sağlığı ve enerjisini atması için tırmalama tahtası bulunmaktadır.

LaPerm Kedisi Özellikleri - LaPerm Kedisi Kökenleri ve Tarihi
LaPerm Kedisi Özellikleri – LaPerm Kedisi Kökenleri ve Tarihi

LaPerm Kedisi Kökenleri ve Tarihi

LaPerm kedisi, Amerikanın Oregon eyaletindeki The Dalles kasabasından geliyor. 1982’de bir çiftlikte başlangıçta tüysüz bir kedi yavrusu doğdu. Ancak iki ay sonra kedi kalın, kıvırcık bir kürke büründü. Bu kediye, kıvırcık deniyordu ve hayatı boyunca annesiyle aynı kıvırcık saçları olan erkek kedileri doğurdu.

Bu şekilde, özel kaplamadan baskın bir genin sorumlu olduğu ortaya açıktı. Buradan, 1996 yılında resmen tanınan cinsin üremesi başlamış oldu.

Reklamlar

LaPerm Kedisi Görünüm ve fiziksel özellikleri

LaPerm kedisi ortalama bir yapıya sahiptir ve maksimum 30 cm uzunluğunda 3 ila 5 kg ağırlığındadır. Bu kedinin başı üçgen şeklindedir. Tabanda geniş olan kulaklardan kıvırcık saç tutamları çıkar.

Badem şeklindeki gözleri büyüktür. Gözleri, herhangi bir renk olabilir, ancak en yaygın tonlar altın, sarı ve mavi renkleridir. 

Bu kedinin tüyü belirgindir. Kısa veya yarı uzun olabilir, hafif ve elastik bir doku ile kabarık ve kıvrımlıdır. Tüy rengi, tarçın, güderi, krem, lila, siyah, beyaz, çikolata, mavi ve gri dahil olmak üzere çok sayıda renk alabilir. Kürk modeline gelince, düz, çizgili, iki tonlu veya benekli olabilir.

LaPerm kedisinin bacakları kaslıdır ve vücudun geri kalanıyla orantılıdır.

LaPerm Kedisi Karakteri

LaPerm kedisi, canlı ve eğlenceli bir yanı olmayan, yumuşak ve sevecen bir kedi türüdür.ılımlılık bu kedinin karakterinin bir parçasıdır. Aslında, özerk ve bağımsız bir mizaç sayesinde insanların yokluk anlarına tahammül edebilen dengeli ve sakin bir kedidir.

Çocuklar ve diğer hayvanlarla uyumluluk

LaPerm kedisi, sabırlı ve tatlı olduğu minikler için mükemmel bir oyun arkadaşıdır.

Çocuklara, bu kedi türü ile saygılı bir şekilde ilişki kurmayı öğretilmesi önemlidir. Diğer hayvanlarla birlikte yaşayabilirler. Ancak bu kedi türü için evcil hayvanlar arasında bir dostluk kurmak için biraz sabırlı olmak çok önemlidir. Bu cinsin örneklerinin diğer hayvanların varlığına alışması biraz zaman alabilir.

LaPerm Kedisi Sağlığı

LaPerm kedisi, uzun ömürlü ve sağlıklıdır. Yaşamlarının ortalama süresi yaklaşık 15-20 yıldır. Bununla birlikte, LaPerm kedisinde aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi yaygın hastalık vardır:

  • Piruvat kinaz eksikliği (Enerji yetmezliği sonucu anemi oluşması);
  • Hipertrofik miyokardiyopati (Kalp kasının anormal kalınlaşması).

LaPerm kedisi tüy bakımı 

Tüy dökme döneminde, Laperm kedisinin kalın kürkünün büyük bir kısmını kaybetmesi mümkündür. Üzülmeyin, tüyler hızla, güçlü ve sağlıklı bir şekilde tekrar uzayacaktır. Bu dönemde sıklıkla, haftada 2-3 kez fırçalanmalıdır.

Laperm kedisinin, kulaklarının temizliğine özel dikkat gösterilmelidir. Büyük miktarlarda kulak kiri salgılarlar ve düzenli olarak kontrol edilmeleri gerekir.

LaPerm Kedisi Beslenmesi

Türünün diğer üyeleri gibi, bu kedicik de zorunlu bir etoburdur. Bunun için beslenmesi et ağırlıklı olmalıdır. Kedi için en uygun yiyecekler arasında, iyi miktarda B12 vitamini ve kedinin sağlığı için gerekli olan diğer besinleri içeren kalp ve karaciğer bulunur.

Aşırı kilo alma eğilimi göz önüne alındığında, beslenmesini, uygun şekilde planlamak çok önemlidir. Hazır mama ile beslenme yapacaksınız. Mama talimatlarına uymalısınız veya uygun miktarı belirlemek için bir veterinerden yardım almalısınız.

LaPerm Kedisi Üremesi

LaPerm kedisi kendi türü ile eşleştirilmelidir. Başka ırklar ile yapılan çiftleşmede safkan yavrular çok nadir çıkmaktadır. Gebelik 63 ila 68 gün sürer ve 2 ila 4 yavru doğar.

Yeni doğan yavrular, genellikle karakteristik kıvırcık tüylere sahip değildir. Belli bir süre geçip yavrular büyümeye başladıktan sonra tüyler kıvırcık halini alır.

LaPerm Kedisi Hakkında İlginç Bilgiler

Son olarak, LaPerm kedisi hakkında ilginç olduğunu düşündüğümüz bir kaç bilgi;

  • LaPerm kedisi, adı ne anlama geliyor? Baştada söylediğimiz gibi röfleli veya permalı saç anlamına geliyor. Sanki kedi kuaföre gitmiş gibi.
  • Hayatlarında en az bir kez, LaPerm kedisi tamamen çıplak kalacak şekilde, tüylerinin tamamen dökülmesine maruz kalır. Tabii ki, bu kalıcı bir durum değildir. Yakında kedinin kürkü sağlıklı ve parlak bir şekilde uzayacaktır.
  • LaPerm kedisi, kıvırcık saçlı tek kedi olmamasına rağmen, Cornish Rex, Devon Rex ve Selkirk Rex gibi diğer kıvırcık tüylü ırklardan farklı bir gene sahiptir.

LaPerm Kedisi Fiyatı?

Bir LaPerm kedisi fiyatı 1.000 ila 2500 TL arasındadır. Kesin rakam, kedinin yaşı ve cinsiyeti ile kedinin satın alınması için kullanılan üreme gibi bir dizi faktöre bağlıdır. Satın almadan önce önemli bir uyarı, bu kedi türününe görüntü haricinde benzemeyen bazı kedi ırkları LaPerm kedisi diye sahiplendirilmektedir. Bunun için bu tür bir kediye sahip olmak için güvenilir hayvan çiftliklerinden yardım alınız. Sizin için ilgi çekici içerikler paylaştığımız instagram sayfamızı takip ederek bize destek olabilirsiniz.

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx