Cilt Bakımı

Keçi Sütü Sabunu Nedir? Keçi Sütü Sabunu Nasıl Kullanılır? Keçi Sütü Sabununun 10 Farklı Faydası!

Keçi Sütü Sabunu Cilde Faydaları

Reklamlar

Keçi sütü sabunu, geleneksel sabunlara doğal ve toksin içermeyen bir alternatiftir. Keçi sütü sabunu basit malzemelerden yapılmıştır ve bunlardan ilki çiğ keçi sütüdür. Geleneksel sabunlar genel olarak, ilki su olmak üzere uzun bir içerik listesine sahiptir. Bu yazımızda keçi sütü sabunu fiyatı nedir, keçi sütü sabunu ne işe yarar, keçi sütü sabunu faydaları nelerdir, keçi sütü sabunu kullananlar yorumları nelerdir, keçi sütü sabunu nasıl kullanılır ve keçi sütü sabunu nasıl yapılır gibi soruların cevaplarını bulacaksınız.

Keçi Sütü Sabunu Fiyatı

Bu sabunun fiyatı 6 lira ile 110 lira arasında değişir.

Keçi Sütü Sabunu Ne İşe Yarar?
Keçi Sütü Sabunu Ne İşe Yarar?

Keçi Sütü Sabunu Ne İşe Yarar?

Birçok insan hala cildini suyla yapılan sabunla yıkıyor. Şaşırtıcı, besleyici faydalarını bilse daha fazla insanın keçi sütü sabunu kullanmaya başlayacağını söyleyebiliriz. Çiğ keçi sütü ile yapılan sabuna geçiş yapmak cildinizin sağlığını dengelemeye gerçekten yardımcı olabilir. Keçi sütlü sabun, kuru veya hassas cilde veya egzama ve sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıklarına sahip kişiler için harikadır. Bu şekilde kalmak isteyen sağlıklı ciltler için de mükemmeldir. Çiftlikten taze işlenmemiş, çiğ keçi sütü tüm cilt tipleri için güçlü faydalar içerir.

Reklamlar

Alfa Hidroksi Asitler

Keçi sütü, ölü deri hücrelerini ciltten arındırmayı sağlayan laktik asit gibi alfa-hidroksi asitler içerir. Bu doğal ve nazik peeling yapma, daha sağlıklı, daha pürüzsüz ve daha genç görünen taze, yeni cilt hücrelerini ortaya çıkarır. Alfa-hidroksi asitler, ölü deri hücrelerini bir arada tutan bağları parçaladıkları için etkili eksfoliyatörlerdir.

Cildinizin yüzeyinde ölü cilt hücrelerinin birikmesi, pul pul dökülmesine ve tahrişe neden olabilir. Bu ölü deri hücrelerinin düzenli olarak uzaklaştırılması, tahriş ediciyi ortadan kaldırarak ve sağlıklı cilt gelişimini teşvik ederek birçok cilt rahatsızlığına yardımcı olur. Su bazlı sabunlar bazen bunu başarmak için sert kimyasal asitler kullanır ve sıklıkla cilde zarar verir. Keçi sütü sabunu, cildin ihtiyaç duyduğu hayati vitamin ve mineralleri de içerdiğinden çok daha iyi bir alternatiftir.

Vitaminler

Keçi sütü çeşitli vitaminler içerir ancak özellikle A Vitamini bakımından yüksektir. A vitamini vücudun hasarlı cilt dokusunu onarması ve sağlıklı cildi koruması için gereklidir. A Vitamini ile yapılan krem ​​ve sabunların çizgileri ve kırışıklıkları azalttığını, akneyi kontrol ettiğini ve sedef hastalığını rahatlattığını gösteren birçok tıbbi çalışma yapılmıştır.

Keçi sütü, son çalışmaların gösterdiği niasin açısından zengindir, cildinizi güneşin zararlarından korumaya yardımcı olur. Aynı zamanda, her ikisi de sağlıklı cilt büyümesini ve bakımını destekleyen tiamin ve B6 vitamini gibi vitaminler içerir. Su bazlı sabunlar yapay olarak vitaminlerle güçlendirilebilir, ancak çoğu değildir. Bu sabunlar ayrıca alfa-hidroksi asitler içermediğinden içerdikleri mineraller cildinizin daha derin katmanlarına emilmede sorun yaşayabilir.

Reklamlar

Krem

Yağ molekülleri, iyi sabun yapmanın önemli bir parçasıdır. Keçi sütünde bulunan krem, keçi sütü sabunlarının nemlendirme kalitesini artırmaya yardımcı olur. Özellikle kış aylarında pek çok kişi cilt kuruluğundan muzdarip olduğundan, bu sabun için önemli bir kalitedir. Sabunun yağlı içeriği, cildinizin nemini hapsetmeye yardımcı olur ve cildinizi daha uzun süre daha yumuşak ve pürüzsüz bırakır. Keçi sütü sabunu, cildinizi birçok düzeyde derinlemesine nemlendirir ve piyasada satılan sabunlar gibi kurutmaz. Bu önemlidir çünkü nem cildinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Mineraller

Keçi sütü doğal olarak cildiniz için birçok önemli mineral içerir. Mineraller, tıpkı vitaminler gibi, dengeli, sağlıklı cildi desteklemeye yardımcı olur.

Potasyum

Potasyum cildiniz tarafından emilemezken, nemi hapsetmek için gereken cilt bariyerini oluşturmaya yardımcı olabilir.

Magnezyum

Magnezyum tahriş olmuş cildi sakinleştirmeye yardımcı olabilir. Sağlıklı cilt döngüsünü teşvik eder ve akne görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir.

Selenyum

Selenyumun bilim insanları tarafından cilt kanserini önlemede önemli bir rolü olduğuna inanılıyor. Selenyum ayrıca güneşte aşırı zamanın cilde zarar vermesini önlemeye yardımcı olabilir. 

Diğer sabunlarda kullanılan su, kalsiyum, sodyum veya demir (genellikle musluk suyunda bulunur) gibi marjinal düzeyde mineraller içerebilse de, cildiniz söz konusu olduğunda bu pek yardımcı olmaz. Keçi sütü sabunu, cildinizin sağlıklı olması için ihtiyaç duyduğu mineraller açısından zengindir. Diğer web sitelerinde keçi sütü sabunu tartışılırken sıklıkla listelenen faydalardan biri pH dengesidir. Keçi sütünün cildiniz için daha iyi olmasının nedenlerinden biri olarak pH’ı neden listelemediğimi okuyabilirsiniz.

Keçi Sütü Sabunu Faydaları
Keçi Sütü Sabunu Faydaları

Keçi Sütü Sabunu Faydaları

Keçi sütü sabunu cildin güzelliğine pek çok açıdan fayda sağlar. Keçi sütü sabununun bazı faydalarını burada bulacaksınız.

Nazikçe Ama Derinlemesine Temizler

Keçi sütü sabunları, sert temizleyici maddeler veya zararlı kimyasal bileşikler bulundurmayan el yapımı kalıp sabunlardır. Saf keçi sütünün içindeki laktik asit bileşeninin, kirleri, tozları, pislikleri ortadan kaldırarak cildimizi temizlemede önemli bir rol oynadığı bilinir. Ayrıca ölü hücreler arasındaki bağları parçalayan ve cildin donuk yüzey tabakasını kaldırarak cilde parıltılı temiz bir görünüm kazandıran alfa hidroksi asitler içerir. Ayrıca bu sabunlar, aşırı kuruluğa neden olmadan nazikçe çalışan doğal bileşenler açısından zengindir.

Sağlıklı ve Beslenmiş Bir Cilde Sahip Olmanızı Sağlar

Keçi sütü A, B1, B6, B12, C, D, E vb. vitaminler ve çinko, bakır, demir, selenyum vb. mineraller ile doludur. Bunun dışında yağ asitleri de içerir, amino asitler, sitrik asit, antioksidanlar ve enzimler. Bütün bunlar sadece vücudumuz için gerekli değil, cildimiz için de önemlidir. Bununla birlikte, en iyi yanı, keçi sütünün cildin yüzey tabakasına hızla nüfuz edebilmesi ve her bir dokumuza yeterli miktarda besin sağlamasıdır. Kısacası keçi sütü sabununun düzenli kullanımı cildi besleyebilir ve içeriden onarabilir.

Cildi Yumuşak ve Nemli Tutar

Keçi sütünün kendisi, cilt tarafından anında emilen ve cildi daha uzun süre yumuşacık, pürüzsüz, elastik ve esnek hale getirmek için bir nem bariyeri oluşturur. Keçi sütü sabunu genel olarak yumuşatıcı veya doğal bir nemlendiricidir. Süper nemlendirici ve yumuşak tutucu özelliklerine katkıda bulunan proteinler, yağ asitleri ve gliserin bakımından zengindir. Sabunun kremsi dokusu cildin üst tabakasına nüfuz ederek hücreler arasında oluşan çatlak ve boşluklara oldukça kolay ulaşarak lüks bir yumuşaklık verir.

Erken Yaşlanmayı Önler

A Vitamini, C Vitamini ve E Vitamini gibi güçlü antioksidanlar açısından zengin olan keçi sütü, vücudumuzu serbest radikallerin neden olduğu oksidatif hasarlardan uzak tutabilir. Ayrıca cildimizin yüzey tabakasındaki ölü hücre tabakasını ortadan kaldırır ve altındaki yeni hücre katmanlarını ortaya çıkarır. Bunların her ikisi de yaşlanmayı geciktirir ve ince çizgilerin, kırışıklıkların, güneş lekelerinin görünümü gibi erken yaşlanma belirtilerinden kurtulmaya neden olur.

Cildi Akneden Arındırır

Uzmanlara göre, keçi sütü sabunu, özellikle akne ve lekelerin tedavisi söz konusu olduğunda, piyasada bulunan diğer tüm anti-bakteriyel sabunlarla zorlu bir rekabete girme yeteneğine sahiptir. Ürünlerde bulunan süt proteinleri, akneye neden olan bakterilerin büyümesini önlemeye ve cildinizde bulunanları yok etmeye yardımcı olan harika anti-mikrobiyal özelliklere sahiptir.

Tahriş ve İltihabı Giderir

Keçi sütü sabunu düzenli ve sürekli olarak kullanılırsa cilt iltihabının iyileştirilmesini sağlar. Keçi sütünün içindeki yağ moleküllerinin varlığı nedeniyle güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Ayrıca kimyasal katkı maddesi içermez. Bu nedenle, herkes (hassas cilde sahip kişiler bile) tahriş veya iltihaplanma endişesi duymadan kullanabilir.

Cilt Enfeksiyonlarını Hızla İyileştirir

Bir önceki noktada belirtildiği gibi, keçi sütü cildimizi kaşıntıya neden olmadan yatıştırır. Öte yandan, etkili anti-mikrobiyal etkiler de sunar. Bu nedenle, ondan yapılan sabun, rosacea, egzama, sedef hastalığı ve kontakt dermatit gibi cilt enfeksiyonlarını daha hızlı iyileştirmek için kolayca kullanılabilir.

Cildin pH Dengesini Korur

Keçi sütü sabunu aslında bedenin pH düzeyini en iyi şekilde dengelemeye yardımcı olur. Keçi sütünün, sabunun pH dengesini düşüren ve neredeyse insan vücuduna benzer hale getiren kaprilik asit adlı belirli bir yağ asidi içerdiği bulunmuştur. Sonuç olarak cildimiz sabundaki besinlerin çoğunu emebilir ve mikropların saldırısını başarılı bir şekilde önleyebilir.

Hasarlı Cildi Daha Hızlı Onarır

Keçi sütü, ölü deri hücrelerini ortadan kaldıran ve vücudumuzdaki taze yeni hücrelerin büyümesini teşvik eden alfa hidroksil asitlerle zenginleştirilmiştir. Hasarlı cildi onarmaya yardımcı olur, bize genç ve canlı bir görünüm kazandırır.

Cilt Kanserinden Korur

Keçi sütü sabunu, bilim insanları tarafından kanıtlanan zengin miktarda selenyum içerir. Selenyum genel olarak cildi güneşin zararlı ışınlarından korur ve cilt kanserini önler.

Hiç doğal keçi sütü sabunu kullanmayı düşündünüz mü? Keçi sütü sabununu kullandıktan sonra cildinizde gözle görülür bir değişiklik fark ettiniz mi? Aşağıdaki yorumlar bölümünde deneyimlerinizi bizimle paylaşın.

Keçi Sütü Sabunu Kullananlar
Keçi Sütü Sabunu Kullananlar

Keçi Sütü Sabunu Kullananlar

“yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan bir kozmetik ürün. cildi nemlendirdiği ve peeling etkisi olduğu iddia ediliyor. siyah nokta giderilmesinde, kaşıntılı ve allerjik durumlarda hatta sedef hastalığında öneriliyor. ibrahim saraçoğlu’nun da kendi marka ismi altında ürettiği bir ürün olması acaba yeni bir şarlatanlık vakasıyla mı karşı karşıyayız şüphesi yaratmıyor değil. önümüzdeki günlerde göreceğiz artık.”

“diolivos markasindan mis gibi sabunlarini cilt rengini aciyor diye almistim. her cesidini almistim. ama cilt rengini falan acmadi. 😉 yalniz severek kullandim. cildimi yumusacik yapti. alerjik cildime iyi geldi. başka ne faydasi var bilmiyorum ama bu markayi tavsiye ederim.”

“ben keçi sütlü sabunu bir ilke gibi kullanıyorum, i̇stanbul’a geldiğimden beri kullanıyorum ki 4 yıl oldu. taksim, tünel’de homespa adlı bir sabuncu var. sahibi bir türk’le evlenip ülkemize teşrif eden bir kimyager, sabunları kendisi yapıyor. ben oradan alıyorum sabunumu ve çok memnunum. tüm vücudum için kullanıyorum ve kullanmadığım duş geçmiyor neredeyse. cildimi yumuşatıyor ve ben beyaz tenli de olsam cildimin tonuna bir yardımı olduğunu hissediyorum, açıyor mu koruyor mu emin değilim. kokusuna da bayılıyorum. ben büyük olanından alıyorum hep ve 3 ay yetiyor.”

“ben bu sabunu vüdudumda sedefler olduğu için kullanıyorum. sanırım onlara iyi geliyor ama ben de cilt rengini açma gibi bir etkisine rastlamadım. demin genital bölge kararması başlığında gördüm de bunun için kullanıp memnun kalındığını okudum ama ben öyle bir faydasını görmedim. bakalım bundan sonra koltuk altı ve genital bölgeye çok daha yoğun uygulayacağım bi değişme olacak mı. olursa haber ederim.”

“duş jellerinden sıkıldığım bir dönem ne varsa eskilerde vardır diyerek doğal sabuna dönüş yaptım. biraz tesadüfi bir sekilde keçi sütü sabunu karşıma cıkınca deneyelim oldum. sırtımda olusan sivilceleri yok etti. cildimi yumuşacık yaptı. kremlenme ihtiyacına bile gerek kalmadı diyebilirim. temizlik hissi ise cabası. simdi bitince yves rocherin organik vanilyalı sabununu aldım ama sevemedim. sanırım yoluma keçi sütü sabunuyla devam edicem.”

“uzun süredir duş jeli kullanmayı bırakmış, beyaz sabun kullanmaya başlamıştım. ama halihazırda kuru olan vücudumu beyaz sabun gıcır gıcır temizleyince, ne kadar duş sonrası nemlendirse de cildim kuruluktan kaşınmaya başladı. ben de marketten zeytinyağlı sabun almayı planlarken keçi sütü sabunu gördüm.  denemek için aldım ve yaklaşık 3-4 aydır kullanıyorum. beyaz sabun kadar kurutmuyor, temizliyor da. şimdi girdileri görünce internetten faydalarına baktım; siyah noktaları temizlediğini, gözenekleri sıkılaştırdığını ve cilt hastalıklarına iyi geldiğinden bahsediyor. ben hiçbirini gözlemleyemedim kendimde maalesef ki, bana ekstra bir fayda sağladığını düşünmüyorum.”

“sabunla cilt temizliğine asla bulaşmam diyen biri olarak, bana bu zamana kadar sen nerdeydin dedirten sabundur.

thalia markasına ait olanını kullanıyorum. arkadaşımın tavsiyesi üzerine haftada iki kere banyoda yumuşamış cildime nazikçe uyguluyorum. burun ve çenemdeki gözeneklerim oldukça dolu ve genişleme eğilimindeler. sabun, keselemisim gibi hepsini elime getirdi. zaten üzerinde peeling etkili sabun yazıyor. iceriginde a vitamini mevcutmuş.

buraya kadar tamam ama kesin yarın iritasyondan kirk tane sivilce ile uyanirim dedim ilk kullanimda. cildim karma ve hassas olmasina ragmen 1 tane bile çıkarmadım. ten makyajım belli bile olmadı, pamuk gibi yaptı. sonuc olatak her gün değil ama haftalık birkaç sefer peeling olarak kullanıyorum ve sıfır hassasiyet ile pamuk gibi cildim oluyor. herkese 1 sans vermesini öneririm.”

Keçi Sütü Sabunu Nasıl Kullanılır?
Keçi Sütü Sabunu Nasıl Kullanılır?

Keçi Sütü Sabunu Nasıl Kullanılır?

Keçi sütü sabununu kullandıysanız geleneksel, sert sabunlardan, keçi sütü sabununa geçişin tüm şaşırtıcı faydalarını zaten deneyimlemiş veya duymuşsunuzdur. Bu şaşırtıcı, doğal faydaları yukarıda öğrendiniz. Farklı yollarla keçi sütü sabununu kullanabilirsiniz.

Yüz yıkama

Keçi sütü sabun kalıbını alın, suyla ıslatın ve ellerinizde bir köpük oluşturun. Gözlerinizi kapatın ve yüzünüzü dairesel hareketlerle nazikçe ovalayın. Soğuk suyla durulayın ve cildinizi kurulayın.

Nazik makyaj temizleyici 

Tüm makyajınız temizlenene kadar yüzünüzü yıkarken uyguladığınız adımların aynısını uygulayın. Kokusuz keçi sütü sabununu özellikle gözlerinizin yakınında makyaj yapıyorsanız kullanmanızı tavsiye ederim.

Hafif oda spreyi 

Bu seçenek, daha güçlü kokulu sabunlarımız için harikadır – rahatlamak için Lavanta’yı deneyin! Basitçe bir keçi sütü sabununu açın ve bir bardak altlığına yerleştirin. Hoş aromanın odanın içinde nazikçe dolaşmasına izin verin. Lütfen hata yapabilecek çocuklardan ve evcil hayvanlardan uzak tutun!

Hediye

Bayramlarda, tatillerde, doğumgünlerinde alıcı için gerçekten yararlı olacak küçük hediyeler bulmak ve satın almak zordur. Bir kalıp keçi sütü sabunu seçmek, bu ikilemlerin ikisini de kolayca çözer! Alıcının en çok hangi kokuyu seveceğinden emin değil misiniz? Popüler kokular arasında vanilya, yulaf ezmesi, süt ve bal bulunur.

Vücut sabunu

İş yerinde uzun bir gün sizi ağrılı kaslarla mı ya da baş ağrısıyla mı baş başa bırakıyor? Egzamadan muzdarip misiniz? Bebeğinizde inatçı bir pişik mi var? Bir kalıp sabunu dikkatlice şeritler halinde dilimleyin ve ılık bir banyoya birkaç tane ekleyin. Suyu karıştırın (sabun eridikçe bulanıklaşacaktır) ve hafifçe gevşeyin. Sabun kokusunu özel ihtiyacınıza göre ayarlamanız gerekir.

Kötü kokuları veya kaşıntılı kızarıklıkları tedavi etmek için 

Sert, insan yapımı kimyasallardan dolayı oluşan kaşıntılı kızarıklıklarını tedavi etmek için mağazaya koşmak yerine, keçi sütü sabunu kullanın. Ya da kötü kokuları gidermek için sadece sizin için özel olarak formüle edilmiş barlarımızdan birini kullanın. 

Evcil hayvanlarınız için 

Tüylü dostlarımızı seviyoruz ve sizin de seveceğinize eminiz! Bu yüzden keçi sütlü sabunu kullanabilirsiniz. Nazik kullanım, kürkü yumuşak, temiz ve evcil hayvanlar için idealdir.

Keçi Sütü Sabunu Nasıl Yapılır?
Keçi Sütü Sabunu Nasıl Yapılır?

Keçi Sütü Sabunu Nasıl Yapılır?

Keçi sütü sabunu, kremsi köpüğü ve cilt dostu nitelikleri ile ünlüdür. Keçi sütü, nem kaybını önlemeye yardımcı olmak için cilt üzerinde bir bariyer oluşturmaya yardımcı olan kaprik-kaprilik trigliserit nedeniyle özellikle besleyicidir. Keçi sütü ayrıca A, D ve B6 vitaminleri ile cilt pürüzsüzlüğüne katkıda bulunduğu düşünülen laktik asit içerir. Keçi sütü sabununun neden bu kadar çok sevildiğine şaşmamalı!

Bu keçi sütü sabunu tarifi, yerel bir çiftlikten alınan keçi sütü içerir. Taze keçi sütü kullanmak, yerel ürünleri ve keçi sütü sabununuzun benzersiz, el yapımı özelliklerini öne çıkarmanın harika bir yoludur. Bölgenizde taze keçi sütü bulamazsanız, keçi sütü tozu harika bir alternatiftir. Ayrıca yerel organik pazarlar, kooperatif veya çiftçi pazarında da keçi sütü bulabilirsiniz.

Keçi sütü sabunu yapmak biraz ekstra hazırlık gerektirir. Daha önce hiç sütlü sabun yapmayı denemediyseniz, önce daha basit bir soğuk işlem sabunu tarifi almak isteyebilirsiniz. Süte, kül suyu eklemek, sütü uygun şekilde hazırlamadan kavurabilir. Önce sütün dondurulması sıcaklıkları serin tutar ve kavrulmayı önler. 

Keçi sütü sabununa ilk kez dalmaya hazırsanız bu tarif tam size göre. Tek renk ve kalın bir doku ile basittir, bu nedenle çok fazla çubuk karıştırma konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Tüm zamanların en popüler parfüm yağlarımızdan biri olan yulaf ezmesi sütü ve bal ile kokulandırılmıştır. Soğuk işlem sabununda rengi bozulur, bu nedenle çubukların hafif ve kremsi görünmesini sağlamak için titanyum dioksit eklenir. Basit bir kalıp keçi sütü sabunu hakkında çok çekici bir şey var!

Süte kostik ilave edildiğinde sütün 93 dereceye kadar sıcaklıklara ulaşmasına neden olur. Bu, sütü kavurur, kötü kokmasına ve koyu sarı bir renk almasına neden olur. Sütün kavrulmasını önlemenin bir tekniği, sıcaklıkları mümkün olduğu kadar soğuk tutmaktır. Tercih ettiğimiz teknik, keçi sütünü dondurmak ve sodyum hidroksit kül suyu pullarını doğrudan donmuş süte eklemektir. Sütü ekstra, ekstra soğuk tutmak için, donmuş süt kabını buzlu daha büyük bir kaba koyabilirsiniz. Bu projede bu adımı atladık, ancak bu kişisel bir tercih.

İlk olarak, üç yüz altmış gram keçi sütünü ölçün. Ardından sütü, buz kalıplarına dökün. Sütün tamamen donmasına izin verin. Dondurulduktan sonra, sütlü buz küplerini ateşe dayanıklı bir kaba boşaltın. Sütlü buz küplerini kaba eklerken, doğru miktarda sütün olduğundan emin olmak için kabı bir terazinin üzerine koyun. Daha önce ölçülmesine rağmen, dondurma/aktarma sürecinde bir miktar süt kaybolabilir. Biraz süt eksikse, sahip olduklarınızı tamamlamak için kaba soğuk keçi sütü dökün. Takviyeye damıtılmış su eklemek de sorun olmaz.

Güvenli kullanım uygulamaları için hazırlanın! Uzun kollu tişört ve uzun pantolon giyin. Koruyucu eldivenler ve koruyucu gözlük takın. Çocukların, evcil hayvanların ve diğer dikkat dağıtıcıların ve takılma tehlikelerinin evin dışında olduğundan veya sabun alanına erişimini engelleyin. Daima iyi havalandırılmış bir alanda sabun yapın.

Güvenlik tertibatı takılıyken, doğrudan donmuş keçi sütüne doğrudan yüz elli gram kül suyunun yarısını ekleyin. Kül suyunu ve keçi sütünü birlikte karıştırmak için reaktif olmayan bir kaşık kullanın. Yavaş yavaş, pullar keçi sütü küplerini eritmeye başlayacaktır. Birkaç dakika karıştırdıktan sonra, kül suyunun kalanını ekleyin ve birkaç dakika daha karıştırmaya devam edin. Karıştırmaya ve karıştırmaya devam edin ve karıştırın.

Keçi sütü daha fazla kostik eklendikçe ve karıştırıldıkça erimeye devam edecektir. Süt tamamen eridikten sonra, tüm kostik pullarının tamamen çözüldüğünden emin olmak için karıştırmaya devam edin. Sıcaklıklar düşük olduğundan, kostik pulları o kadar çabuk çözülmez. Bakın ve kabınızın altındaki kostik pullarını arayın, kül suyu pullarının daha soğuk sıcaklıktaki sıvılarda çözülmesi çok daha uzun sürebilir. Sabır anahtardır! Sabununuzdaki çözülmemiş herhangi bir kostik ciltte tahrişe ve hatta kostik yanıklarına neden olabilir, bu nedenle tüm kostiklerin çözüldüğünden emin olmak için fazladan zaman ayırın.

Tüm kostik eklendikten sonra süt sarı olabilir. Ancak, sabun hamurunuzun renk paletiniz için mümkün olduğunca hafif olduğundan emin olmak istiyorsanız, bu gönderide gösterildiği gibi, donmuş süt kabını bir buz küvetine koymak, sıcaklıkların daha soğuk kalmasına yardımcı olur. Kalıptan daha hızlı salınan daha sert bir sabun istiyorsanız, süt solüsyonuna sodyum laktat ekleyebilirsiniz. Tarifte her bir kilo yağ için bir çay kaşığı sodyum laktat kullanın. Bu tarif için iki çay kaşığı sodyum laktat eklersiniz. Artık küllü su ve süt çözeltisi hazır olduğuna göre, sıra diğer malzemeleri hazırlamaya geldi.

Titanyum dioksitin sabun hamuruna düzgün bir şekilde karışmasını sağlamak için yağda dağıtmadan önce mikronize etmenizi öneririz. Lütfen bunun isteğe bağlı bir ipucu olduğunu unutmayın, ancak sabundaki titanyum dioksitin kümelenmesine yardımcı olur. Renklendiriciyi mikronize etmek için, renk kümelerini parçalamak ve son sabunda beyaz çizgilerin görünmesini önlemek için renklendiriciyi karıştırmak için bir kahve değirmeni kullanın. Kolay temizlik için çıkarılabilir, paslanmaz çelik karıştırma alanına sahip bir kahve değirmeni kullanmayı seviyoruz. Üç çay kaşığı titanyum dioksiti tatlı badem yağı veya ayçiçek yağı gibi iki yemek kaşığı hafif sıvı yağa dağıtın. Bu tarifte çok fazla yağ eklememek için biraz daha konsantre renklendirici-yağ oranı kullandık.

Yüz elli beş gram kayısı çekirdeği yağı, iki yüz yetmiş gram hindistan cevizi yağı, üç yüz altmış gram zeytinyağı, doksan gram kakao yağı, iki yüz on gram palmiye yağını tamamen eritin ve birleştirin. Tamamen eritmeyi unutmayın. Yağlar 130 dereceye veya altına soğuduktan sonra (süt külü çözeltisi daha soğuk olacaktır, sorun değil), altmış gram yulaf ezmesi ve bal aromatik yağını doğrudan yağlara ekleyin. Genellikle koku yağları eser miktarda eklenir ancak bu kokunun çok iyi davrandığını ve ince iz önemli olmadığını bildiğimiz için önce eklenebilir.

Süt ve kostik solüsyonunu yağlara yavaş yavaş ekleyin. Sütü eklerken, el blendırını çalıştırmaya başlayın. Süt ve kostik çözeltisi daha soğuk tarafta olduğundan ve tarif, daha düşük sıcaklıkta katılaşan sert yağlar içerdiğinden, küllü su ve süt çözeltisinin kademeli olarak eklenmesi yanlış izi önlemeye yardımcı olabilir. Tüm kostik solüsyonu eklendikten sonra, ince ila orta iz bırakana kadar karıştırmaya devam edin.

Tüm dağılmış titanyum dioksiti ekleyin ve kısa patlamalar kullanarak renklendiriciyi karıştırmak ve karıştırmak için el blendırını kullanın.

Renklendirici tamamen karıştıktan sonra sabunu, silikon kalıba dökün. Hava kabarcıklarını gidermek için tezgaha sıkıca vurun ve sabunu kalıba eşit bir şekilde yaymak için bir kaşık veya spatula kullanın. Küçük bir paslanmaz çelik kaşık kullanarak sabunun üstünde doku oluşturun. Bunu yapmanın doğru ya da yanlış bir yolu yoktur, bu yüzden onunla eğlenin!

Üstten memnun kaldığınızda, kabarcıkları önlemek için sabunun üst kısmına tuvalet ispirtosu püskürtün. Süt sabunu, sütün içindeki şeker nedeniyle ısınma eğilimindedir. Serin tutmak için sabunu en az üç saat, bir geceye kadar buzdolabına veya derin dondurucuya koyun. Daha sonra kalıpta yaklaşık üç ila dört gün bekletin. Sabunlaşmanın ilk birkaç saati için buzdolabına veya dondurucuya yerleştirilen sabunun kalıptan çıkması biraz daha uzun sürebilir. Silikon kalıbın kenarlarından kolayca çekilmediğini fark ederseniz, kalıptan çıkarmak için bir gün daha verin. Sabunu ayırıcılardan çıkarın ve sabunun dört ila altı hafta sertleşmesine izin verin. Keçi sütü sabununun tadını çıkarın!

İlginizi çekebilecek içerik: Tarçınlı Sabun Nedir?

Begonya Instagram hesabı: begonyakadin

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx