Hayvanlar Alemi

Polonya Tavuğu Olarak Bilinen Fizan Tavuğu Özellikleri

Reklamlar

Polonya tavuğu veya Fizan tavuğu özellikleri bakımından, yumurta veriminin düşük olması, yumurta tavuklarına göre daha özel ilgi istemeleri ve hastalıklara karşı daha hassas bir yapıya sahip olmalarına karşın, muhteşem olarak nitelendirilebilecek görünümleri, tüm bu olumsuzlukları unutturacak bir tavuk ırkı olan Polonya tavuğu, yumurta ve et üretiminden ziyade genel olarak süs amaçlı tercih edilen bir türdür.

Görüntü olarak fazlaca dikkat çeken bu türün en önemli özelliği başlarının üstündeki saça benzeyen kabarık tüyleridir. 1980’lerin bonus saç modelini andıran bu tüyler sayesinde birçok kişi sergi ve süs amaçlı olarak Polonya Tavuğunu beslemektedir.

Fizan Tavuğu Özellikleri ve Kökeni
Fizan Tavuğu Özellikleri ve Kökeni

Fizan Tavuğu Özellikleri ve Kökeni

Anavatanının Fransa ve Polonya olduğu tahmin edilen Fizan tavuğunun bugünkü formunun ilk örneklerine ise İngiltere’de rastlanmaktadır. Oldukça eski bir ırk olarak bilinen Polonya Tavuğu, başlangıçta et ve yumurta üretimi amacıyla beslense de, farklı ırklara sahip türlerin çiftleştirilmesiyle 1800’lü yılların sonlarında küçük (minyatür) veya daha büyük boyutlara sahip bir süs tavuğu formunu almıştır.

Reklamlar

Bu yeni formla birlikte daha güzel bir görünüme sahip olurken, yumurtlama ve üreme yeteneklerini ise önemli ölçüde yitirmiştir. Kuluçka dönemi diğer tavuk cinsleriyle aynı olmasına karşın, doğal kuluçka yoluyla üretimi oldukça zordur. Bu nedenle daha çok kuluçka makinesi ile üretimi mümkündür.

Fizan Tavuğu: Sıradışı Özellikleri

Fizan Tavuğu Dış Görünüşü

Fizan tavuğu özelliklerinden en öne çıkanı, tartışmasız dış görümleridir. Sevimli ve farklı görünüşleri bu ırkın tercih edilmesindeki birinci öncelik olmaktadır. Gerçekten de kümesinizde izlemekten zevk alacağınız bir görünüme sahip olan Polonya Tavuğunun, birçok canlı türünde olduğu gibi erkek ve dişisi farklı görünümlere sahiptir.

Fizan horozunun tepesindeki saç benzeri tüyler daha sarkık ve dik görünümlü olurken, dişi Fizan tavuğunda bu tüyler toplu bir şekilde ve başlarının aşağısına sarkmadan durmaktadır. Farklı boyut, renk ve desenlere sahip birçok çeşidi olan Polonya Tavuğunun en öne çıkan türleri arasında Rahibe Fizan, Beyaz Tepeli, Altın Ördekli gibi türleri sayılabilir.

Fizan Tavuğu Özellikleri Nelerdir? (Polonya Tavuğu Özellikleri)

  • Yumurta Üretimi veya et için pek uygun değillerdir.
  • Üretimi zor bir ırktır ve sağlıklı gibi görünen civcivlerde ani ölüm görülebilir.
  • Görünüşleri oldukça sevimli ve seyri güzel bir tavuk türüdür.
  • Sessiz ve uysal bir tür olsalar da aynı zamanda ürkektir. Özellikle tepeden yaklaşıldığında içgüdüsel olarak yukarıya zıplama hareketine eğilimleri vardır.
  • Senede max. 180 adet yumurta verdiği bilinmektedir.
  • Özellikle bazı türlerinin başındaki tüyler gözlerinin önüne gelip görüşünü engellediği için, bu tüyler bantlanmalı veya düzenli olarak kırpılmalıdır.  
  • Kafataslarındaki hassasiyet nedeniyle yağmurdan ve soğuktan korumak için ekstra tedbir almakta fayda vardır.
  • Diğer tavuk türleriyle birlikte beslenebileceği gibi ayrı olarak beslenmesi daha sağlıklı olabilmektedir.
  • Uçma yetenekleri yoktur.

Fizan Tavuğu Bakımı?

Fizan tavuğu özelliklerinin yanı sıra bakımı diğer tavuk türlerinden çok da farklı değildir. Civciv dönemlerinde tavuk civciv yemi ile beslenir. Piliç hale geldiklerinde etlik piliç yemi ve yumurta yemi karıştırılarak verilebilir. Yetişkin dönemine erdiklerinde ise tane yemlere (mısır kırığı, buğday, arpa vs.) ve yeşillikler verilebilir. Tavuğunuzun ihtiyacına göre zaman zaman vitamin takviyesi de yapılması gerekebilir.

Reklamlar

Eğer uygun ortam varsa, serbest dolaşmasına izin verilerek doğal olarak beslenmesi de oldukça sağlıklıdır. Kümesinin ise sudan izole bir şekilde yapılması, su tutumu olmayan malzemeler kullanılması gerekmektedir. Uzun tüyleri nedeniyle zararlı parazitlerin ürememesi için kümesinin düzenli olarak dezenfekte edilmesi gerekir.

Kümesin altına saman veya talaş gibi malzemenin altlık olarak serpilmesi ve bu altlıkların da aylık olarak değiştirilmesi gerekir. Bu altlıklar kış aylarında biraz daha kalın olarak serpilmesi faydalı olacaktır. Eğer Polonya Tavuğunuzun cinsi, tepe tüylerinin önüne gelecek şekilde uzuyorsa, bu tüyler tavuğunuzun görüş açısını kapatarak tavuğun hırçınlaşmasına neden olur. Bu yüzden bu tüyler gözlerine girmeyecek şekilde bantlanmalı ya da kırpılmalıdır.

Polonya (Fizan) Tavuğu Yaşam Alanı
Polonya (Fizan) Tavuğu Yaşam Alanı

Polonya (Fizan) Tavuğu Yaşam Alanı

Çok zorlayıcı iklim koşulları olmadığı sürece her türlü, bahçe ve kümeste kolaylıkla yaşayabilen bir türdür. Gezinmeyi ve eşinerek yemek bulmayı seven bu hayvanlar, eğer uygun ortam varsa serbest gezebilecekleri bir bahçede oldukça keyifli ve sağlıklı olurlar. Eğer gezinebilecekleri bir alan yoksa kümeslerinin hareket kabiliyetlerini zayıflatmayacak derecede bir büyüklükte olması sağlıkları açısından önemlidir. Kümesin tabanına talaş veya saman gibi bir altlık sermeniz gerekir. Üreme konusunda yetenekli bir tür olmadığından civciv Polonya Tavukları özel bakıma ihtiyaç duyabilirler.

Polonya (Fizan) Tavuğu Şıklığı

Yumurta ve et üretiminden ziyade dış görünüşleri sebebiyle süs tavuğu olarak tercih edilen Polonya Tavukları, sevimli, uysal, ürkek ama hassas tavuklardır. Polonya Tavukları, Kümesiniz için oldukça sevimli ve şık bir süs tavuğu tercihi olabilir. Yumurta veriminin düşük olması, yüksek maliyetli ve hastalıklara karşı daha hassas yapılı bir tavuk cinsi olması sebebiyle beslemeye karar vermeden önce ortamının ve bakımının iyi analiz edilmesi gerekir. Kümesteki yerini aldığında ise anında tüm gözleri üzerine çeken çok sevimli bir tavuk türüdür.

İlginizi çekebilir: Kedilerin Beslenmesi İle İlgili 8 Gerçek

Instagram sayfamız Begonya Kadın‘ı takip ederek bize destek olabilirsiniz.

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx