Hayvanlar Alemi

Kedilerin Beslenmesi İle İlgili 8 Gerçek

Reklamlar

Kedilerin beslenmesi hakkında bir çoğumuz kulaktan dolma bilgiler ile hareket ediyoruz. Aslında bu çok önemli bir konudur. Tıpkı vahşi kuzenleri, dev orman kedileri ve sadece kaplanlar ve aslanlar gibi, kediler de doğal olarak avlarını avlama yetenekleriyle beslenen etçil hayvanlardır.

Kedilerin balığı çok sevdiğini hatta buna asla hayır demeyeceğini bilsekte, gerçek şu ki, günlük beslenmelerinde asla eksik olmaması gereken şey ettir. Kediler esasen protein beslenmesi uygularlar.

Hemen hemen kendilerine sunulan herhangi bir yiyeceği zevkle yemekten çekinmeyen köpeklerin aksine, kediler beslenme konusunda oldukça seçici olmakla ünlenmiştir. Bir kedi, damak zevkine göre olan yiyeceği yemeyi sever. Bazı yiyecekleri reddetme eğilimindedir.

Gerçek, bir kedinin beslenme ihtiyaçlarının çok spesifik olmasına ve kedinin neye ihtiyacı olduğunu ve nelerden hoşlanmadığını bilmeye bağlıdır. Bu yazıda kedi beslenmesi hakkında 8 önemli konuyu bir araya topladık. Evcil dostumuza daha iyi bakmak için bilinmesi gerekenler ve hepsinden önemlisi doğru beslenme hakkında bilgiler yazımızda.

İlginizi Çekebilir: Kedilerin Hamileliği Kaç Ay Sürer?

Reklamlar
Kedilerin beslenmesi ile ilgili 8 gerçek
Kedilerin beslenmesi ile ilgili 8 gerçek

Kedilerin beslenmesi ile ilgili 8 gerçek

1. Kediler etoburdur

Kediler zorunlu etoburlar ve etteki proteinlerin, yağların sindirimi için özel bir sindirim sistemine sahip olan hayvanlardır. Pratikte, bu hayvanların bağırsakları daha kısadır ve bu hayvanların hayatta kalması için gerekli olan besinlerin çoğu, tam olarak et tüketimi ile sağlanır.

Kesinlikle teorik ve bilimsel olarak, kediler sadece ve sadece et yiyerek hayatta kalabilirler. Evcil kediye özel dengeli bir beslenme, karbonhidratlar, yağlar, vitaminler ve mineraller ile birlikte olması gereken hayvansal proteinlerin en az %40-50’sini içermelidir.

2. Kedilerin taurine ihtiyacı vardır

Kedi sahiplenmeyi seçenler bunu iyi bilirler veya bilmiyorsanız şimdi daha iyi öğreneceksiniz. Bu hayvanların taurin alması gerekir. Veterinerlerden veya haberlerden duymuşsunuzdur, giderek daha fazla kedinin kör olduğuna veya kalp yetmezliğinden muzdarip olduğuna dair haberler vardı. Bunun sebebinin kedi mamalarında bu maddenin yani taurin eksikliği olduğu keşfedildi. Taurin, et ve balıkta bulunan ve artık piyasada kedi mamasına uygun şekilde entegre edilen esansiyel bir amino asittir. Kedilerin beslenmesi ve sağlığı için olmazsa olmaz denilecek bir mineraldir.

3. Kediler için yağ asitleri önemlidir

Yağlar, kedinin sağlığı için enerji sağlanması veya bazı vitaminlerin emilimine destek olması gibi vazgeçilmez bir işlevi yerine getirir. Özellikle linoleik asit ve araşidonik asit gibi yağ asitleri, kedileri sağlıklı tutmak için gereklidir. Bu besinler, tavuk eti gibi kedilerin beslenmesindeki en yaygın yiyeceklerin bazılarında bulunur.

4. Vitaminler de önemlidir

Kedinin beslenmesinde bazı vitaminlerin ve özellikle tahıllarda bulunan bir B1 vitamini olan tiaminin mutlak önemi vardır. Kediler, köpeklerden 5 kat daha fazla tiamine ihtiyaç duyar ve bu, kedinin sadece ve sadece et yemeden alması gereken vitaminlerden biridir.

Reklamlar

Kedilerde tiamin eksikliğinin sonuçları arasında sürekli eğik kafa, koordinasyon eksikliği, eğik duruş, kasılmalara dikkat çekiyoruz. Ağır vakalarda, hayvanın ölümü bile mümkündür. Satın aldığınız kedi mamasından yeterli miktarda B1 Vitamini olduğundan emin olun veya yararlı takviyeler için veterinerden yardım isteyin.

Kediler için evde beslenme
Kediler için evde beslenme

5. Kediler için evde beslenme

Evcil kedileri için, piyasada yaygın olarak bulunan endüstriyel mamalara güvenmek yerine ev yapımı bir beslenmeyi tercih eden birçok kedi sahibi var. Uzmanların tüm tavsiyelerine uyarsanız ve doğru miktarda ve çeşitte besin sağlarsanız, evde beslenme kedi için iyi bir çözümdür, ancak öncelikle veteriner tavsiyesi almak ve söylediklerini harfiyen yerine getirmek önemlidir. Kedimizi vitamin ve minerallerden mahrum bırakmak istemeyiz.

6. Kedinizi aç bırakmayın

Doğada, bir av ile diğeri arasında düzenli olarak aç kalan birçok yırtıcı hayvan vardır. Hatta bazı evcil hayvanlar bile zaman zaman aç kalabilirler, örneğin köpekler çoğu zaman 24 saat hiçbir zararı olmadan yemek yemezler ve bazen kendi istekleriyle öğün atlarlar. Ancak bu, kediler için uygun değildir. Çünkü böyle bir durumda ciddi hepatik lipidoz geliştirebilen hayvanlardır.

Hepatik lipidoz, hayvan için ölümcül bile olabilen ve kediyi ani ölüme götüren bir karaciğer hastalığıdır.Aç kalmak, vücudu karaciğerdeki yağ rezervlerini enerjiye dönüştürmek için hareket ettirmeye zorlar. Bununla birlikte, kedilerin vücudu büyük miktarlarda yağ işlemek için programlanmamıştır ve kedinin karaciğeri hızla zorlanır. Aç kalmanın dışında herhangi bir durumdan dolayı kedi beslenmeyi bırakırsa ve mamasını iki gün boyunca yemediyse, derhal veterinerle iletişime geçilmesi önemlidir.

7. Kedinize kaliteli mamalar alın

Kedi maması markasından bahsetmiyoruz. Burada önemli olan kedinize aldığınız mamanın vitamin, mineral ve özellikle protein ve Taurin bakımından zengin mamalar olmasıdır.

Bir çok mamanın üstünde içinde bulunan vitaminler yazmamaktadır. Mama üreticilerinin web sayfalarından mama içeriklerine bakarak buna göre kaliteli mamalar tercih etmelisiniz. Kedinin beslenmesi sadece mama ile olduğu için bu hayati bir önem taşır. İleride oluşacak vitamin eksikliklerine bağlı hastalıklardan kedinizi korumuş olursunuz.

8. Kedinize her zaman taze ve temiz su verin

Beslenme denilince aklımıza hep gıda geliyor. Su tüm canlılar gibi kediler içinde hayati önem taşır. Kedinize verdiğiniz suyu sürekli kontrol edip temiz olmasına ve taze olmasına özen göstermelisiniz. Instagram sayfamız Begonya Kadın‘ı takip ederek bize destek olabilirsiniz.

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx