Pratik Bilgiler

İnformal Eğitim Özellikleri Nelerdir?

Reklamlar

Herhangi bir yapılandırması ya da planı olmadan kendiliğinden gelişen eğitim türü olan informal eğitim sonucu öngörülemeyen bir eğitim türüdür. Kişiler etrafında ya da tecrübelerinden hareket ederek öğrenme sürecine katılırlar. İnformal eğitim özellikleri nelerdir sorusunu cevaplayabilmek için kısaca programlı ve planlı olmayan kendi kendine gelişen bir eğitim türü olarak tanımlamak gerekir.

Doğumdan Ölüme Kadar Eğitim

Kendiliğinden oluşan süreçte kişi karşılaştığı durum ve toplumun içerisinde etkileşime girdiklerinden edindikleri tecrübe ile alınmaktadır. Doğumdan ölüme kadar her alanda informal eğitim devam etmektedir. Eğitimde birey gerek taklit gerekse gözlem yolunu kullanarak öğrenir.

Bireye olumlu katkılarının yanı sıra aynı zamanda küfür ya da tütün ve alkol kullanımı gibi olumsuz davranışlarda kazandırdığı görülmektedir. İnformal eğitim nedir suali ile birlikte peşinden özellikleri hakkında da detaylı bir araştırma süreci başlatılmaktadır.

Reklamlar

Kısaca İnformal Eğitimin Özellikleri

Kontrolsüz hedefsiz ve programsız gelişen informal eğitim gelişen toplumlar içerisinde yetersiz kaldığından dolayı planlı eğitim için okullar zaman içerisinde kuruldu. İnformal eğitimin özellikleri şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Kişi kendi kendine gelişir.
  • Eğitmenler alanında uzman değildir.
  • Gelişim olumlu ya da olumsuz yönde belirlenir.
  • Kontrol edilmesi söz konusu değildir.
  • Öğrenme yolları taklit ve gözlemden ibarettir.
  • Herhangi bir değerlendirme aracı bulunmaz.
  • Belli bir planı ya da programı yoktur.
  • Yaşam boyu devam eder.
Yaşamın Her Alanında Eğitim
Yaşamın Her Alanında Eğitim

Yaşamın Her Alanında Eğitim

İnformal eğitim özellikleri nedir; cevap vermek için bazı örnekleri incelemek gerekir. Örneğin bisiklet sürmek ya da tuvalet eğitimi taklit ve gözlem yoluyla öğrenilir. İnformal eğitimi alabilmek için herhangi bir kurumsal yapıya gerek yoktur her mekanda eğitim gerçekleştirilir.

Aynı zamanda yaşam boyu devam eden bir süreç olduğundan dolayı herhangi bir kademeli eğitim süreci bulunmaz. İnformal eğitim herhangi bir hedefe istek ya da arzu duyulmadan istemsizce kendiliğinden gelişebilir.

Aile içerisinde ya da okulda dolayısıyla kitle iletişim araçları yoluyla yaşamın her alanında eğitim alınmaktadır. Bireylerin eğitim süreci formal, nonformal ve informal olmak üzere 3 farklı türde gerçekleşir.

Reklamlar

Plansız Ve Programsız Gerçekleştirilen Eğitim

İnformal eğitim doğal bir süreçtir ve plansızdır. Başarılı olanlara herhangi bir diploma ya da sertifika verilmez. Mesleki anlamda herhangi bir profesyonellik gerekli olmadığı gibi bireylerin gelişiminde son derece önemlidir.

Sahip olduğu özelliklerinden dolayı diğer eğitim türlerinden rahatlıkla ayrılan informal eğitim için belirli bir amaçtan söz edilmesi söz konusu değildir. Bireylere özgürlük ve seçim sunan eğitim türü normal eğitime göre son derece farklıdır.

Doğal süreci içerisinde plansız ve programsız gerçekleştirilen eğitim doğum ile başlar ve ölene kadar devam eder. Tam bir netlikten bahsedilemeyen informal eğitimde sonuçlar olumlu ya da olumsuz olabildiği gibi eğitim başta aile olmak üzere arkadaş çevresi, akrabalar ya da iş hayatından farklı bireylerden alınmaktadır.

Begonya

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx